Homilia papieska na Mszę św. Krzyżma: „módlcie się dziś o radość kapłanów Wiadomości
Homilia papieska na Mszę św. Krzyżma: „módlcie się dziś o radość kapłanów"

„Módlcie się o radość kapłanów”, zaapelował Ojciec Święty w homilii odczytanej dziś podczas Mszy św. Krzyżma sprawowanej w bazylice watykańskiej przez kard. Domenico Calcagno, Emerytowany przewodniczący APSA (Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej) przewodniczył dziś celebracji z udziałem kapłanów, którzy odnowili przyrzeczenia złożone podczas swoich święceń.

Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne Wiadomości
Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne

Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

z ostatniej chwili
Zmarł br. Zdzisław Duma OFMCap – misjonarz, rekolekcjonista i niestrudzony organizator dzieł wiary

„Pochwalony bądź, o mój Panie, przez siostrę naszą Śmierć cielesną...” – słowa św. Franciszka z Asyżu towarzyszą dziś refleksji nad odejściem br. Zdzisława Dumy, kapucyna z Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, który we wtorek, w Wielki Wtorek, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę i odszedł do Domu Ojca.

Wiadomości
W Krakowie odbyły obrzędy pogrzebowe o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP

Skończyło się filozofowanie ojca Jana, bo jak tu filozofować, patrząc w oczy Odwiecznej Mądrości? – mówił bp Damian Muskus OFM, który w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP. Wybitny duszpasterz i filozof zmarł 12 kwietnia w wieku 87 lat.

Rekolekcje wielkopostne Ostatni tydzień życia. Odcinek 7 - Pozwól sobie na ciszę [video] wideo
Rekolekcje wielkopostne "Ostatni tydzień życia". Odcinek 7 - Pozwól sobie na ciszę [video]

W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.

[wywiad] Bp Artur Ważny o katechezie w parafiach: zależy nam, by objąć nimi również rodziców Wiadomości
[wywiad] Bp Artur Ważny o katechezie w parafiach: zależy nam, by objąć nimi również rodziców

Katecheza dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży. Jak wskazuje papież Franciszek, dotyczy wszystkich wiernych, całego Kościoła. Dlatego oprócz lekcji religii w szkole, katecheza powinna być też obecna w parafii – zwraca uwagę bp Artur Ważny, przewodniczący Roboczego Zespołu ds. Katechezy Parafialnej. W rozmowie z KAI bp Ważny mówi o tym, co już się udało zrobić w ramach powołanego niedawno zespołu oraz jakie są jego dalsze plany.

Papież: „Być może zagubiliśmy się” Wiadomości
Papież: „Być może zagubiliśmy się”

Do odchodzenia od zafałszowanego rozumienia miłości zachęca Papież Franciszek w kolejnej środowej katechezie, przygotowanej w ramach jubileuszowego cyklu „Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Ojciec Święty przypomina, że każdy gubi się w życiu, jednak powinien czerpać nadzieję z faktu, iż kochający Pan Bóg czeka na każdego, niczym ojciec w przypowieści o synu marnotrawnym.

Pierwsza oficjalna audiencja Franciszka od lutego Wiadomości
Pierwsza oficjalna audiencja Franciszka od lutego

Papież Franciszek w środę tuż przed godziną 11.00 spotkał się z kierownictwem i personelem Kliniki Gemelli, Uniwersytetu Katolickiego oraz Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego. To pierwsza oficjalna audiencja Ojca Świętego po wypisaniu w marcu z tego szpitala.

Wiadomości
Wielki Tydzień z przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W Wielki Wtorek, członkowie koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" przypominają wyjątkowe słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – kapłana, męczennika i symbolu walki o wolność oraz godność człowieka. Fragment jego notatek duchowych, opublikowany przez KZKN, porusza temat szczególnie aktualny w czasie Wielkiego Tygodnia – temat pojednania.

Wiadomości
[wywiad] Kard. Parolin: to nowy rozdział w historii papieskiej dyplomacji

Kardynał sekretarz stanu podkreśla fundamentalne aspekty reformy Papieskiej Akademii Kościelnej. Papież Franciszek, jak mówi kard. Pietro Parolin, wzywa tę instytucję do formowania przede wszystkim świadków wiary w służbie Kościoła i odważnego zaangażowana w budowanie mostów dialogu i sprawiedliwości.

Co z watykańską celebracją Triduum Paschalnego w czasie rekonwalescencji Franciszka? Wiadomości
Co z watykańską celebracją Triduum Paschalnego w czasie rekonwalescencji Franciszka?

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało kolejne informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego i celebracjach Triduum Paschalnego w Watykanie.

Wielki Tydzień w różnych częściach świata Wiadomości
Wielki Tydzień w różnych częściach świata

W Niedzielę Palmową, dla katolików i protestantów na całym świecie, rozpoczął się Wielki Tydzień. Z tym kulminacyjnym okresem kalendarza liturgicznego w różnych częściach globu związane są rozmaite zwyczaje. W brazylijskich misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu, w hiszpańskiej Sewilli w Wielki Piątek na ulice wychodzi kilkadziesiąt procesji, a na Filipinach niektórzy katolicy dla okazania swojej wiary dają się krzyżować.

[wywiad] O. Jordan Śliwiński: spowiedź to oddział intensywnej terapii duchowej Wiadomości
[wywiad] O. Jordan Śliwiński: spowiedź to oddział intensywnej terapii duchowej

O tym, jak przeżyć spowiedź przed Wielkanocą i w Jubileuszowym Roku Nadziei oraz czy rzeczywiście sakrament pokuty jest jakimkolwiek ryzykiem dla najmłodszych mówi o. Jordan ŚliwińskiOFMCamp ze Szkoły Dla Spowiedników. – Spowiedzi dzieci są proste i piękne, co dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy spowiednik umie nawiązać z nimi odpowiedni kontakt i używać zrozumiałego dla nich języka – podkreśla kapucyn w rozmowie z KAI.

Polskie wydanie pierwszej w historii papieskiej autobiografii. Franciszek pisał ją 6 lat Wiadomości
Polskie wydanie pierwszej w historii papieskiej autobiografii. Franciszek pisał ją 6 lat

Nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukazuje się w Polsce biografia papieża Franciszka zatytułowana „Nadzieja”. Jej prezentacja odbędzie się dziś w Warszawie. „Nadzieja” to pierwsza autobiografia w historii opublikowana przez papieża. Początkowo Franciszek chciał, aby ta wyjątkowa książka została opublikowana dopiero po jego śmierci, ale potrzeby naszych czasów i Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 skłoniły go do udostępnienia swych wspomnień i refleksji już teraz.

1059. rocznica chrztu Mieszka I. Historyczne niewiadome i wnioski Wiadomości
1059. rocznica chrztu Mieszka I. Historyczne niewiadome i wnioski

Chrzest Polski, a właściwie chrzest przyjęty przez Mieszka I, był bez wątpienia aktem wiekopomnym. Wprawdzie z wydarzeniem tym wiąże się wiele niewiadomych: data, miejsce, szafarz, jak i imię chrzestne księcia, to jednak decyzja władcy Polan o przyjęciu chrześcijaństwa zaważyła na całych dziejach państwa, które przyszło mu współtworzyć.

Legendarny architekt uznany przez Kościół Czcigodnym Sługą Bożym Wiadomości
Legendarny architekt uznany przez Kościół Czcigodnym Sługą Bożym

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił na budowę bazyliki Sagrada Familia, a swoją pracę traktował jako misję, której celem jest przybliżanie ludziom Boga.

Wiadomości
Duchowa mapa przemian – maj 1980 czasem profetycznego przebudzenia

Na trzy miesiące przed wielkimi strajkami sierpniowymi, które odmieniły bieg historii Polski, miały miejsce wydarzenia o wymiarze nie tylko duchowym, ale i społecznym. W maju 1980 roku – w czasie, gdy wielu ekspertów i analityków nie przewidywało nadchodzących przemian – Kościół w Polsce podejmował inicjatywy, które z dzisiejszej perspektywy jawią się jako prorocze.

Noc Konfesjonałów. Zobacz, gdzie można się wyspowiadać Wiadomości
Noc Konfesjonałów. Zobacz, gdzie można się wyspowiadać

W Wielkim Tygodniu w ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub do rana w ramach 15. edycji nocy konfesjonałów. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu". Akcja ma umożliwić osobom zabieganym przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Psalm niedzielny: poczucie opuszczenia i nadzieja na zbawienie Wiadomości
Psalm niedzielny: poczucie opuszczenia i nadzieja na zbawienie

W ogólnym kontekście żydowskim psalm jest czasami kojarzony z modlitwami osób i społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji. Jest on także wiązany z wydarzeniami historycznymi, w których naród izraelski odczuwał poczucie opuszczenia, ale także nadzieję na zbawienie - mówi Shlomo Libertovsky, wykładowca Tory w Bet Szemesz, komentując Psalm 22 dla Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, śpiewany w Niedzielę Palmową.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Droga krzyżowa bliskości tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Droga krzyżowa bliskości

Przejdź tę drogę razem z Nim, ale niech to On, a nie ty, stoi w centrum uwagi. Po każdym z rozważań przeżywaj w sercu Jego dobroć. Był w każdym bólu przed tobą, byś nie musiał być w nim sam.

Emerytury
Stażowe