Związkowcy z Solidarności wynegocjowali podwyżki dla pracowników firmy Purmo Group Poland w Rybniku. Wynagrodzenia w zakładzie wzrosły w tym roku średnio o ok. 500 zł brutto miesięczne. Wyższe wypłaty za styczeń załoga firmy otrzymała 10 lutego.
– Wycofanie gotówki z obiegu, to nie tylko pozbawienie ludzi wyboru i odebranie im poczucia bezpieczeństwa, jakie daje gotówka. To również zagrożenie dla wielu tysięcy miejsc pracy, głównie w sektorze handlu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także wśród szeregowych pracowników banków – stwierdził Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń, jeden z sygnatariuszy apelu do premiera Donalda Tuska.
Świętokrzyska Solidarność oraz Komisja Międzyzakładowa Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" w Siarkopolu wyraziły swoje zaniepokojenie brakiem ujęcia inwestycji w rozbudowę obecnej Kopalni Siarki w Osieku o złoża siarki zlokalizowane w Rudnikach koło Połańca w Wieloletnim Planie Inwestycji Grupy Azoty.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach podsumował działalność za 2024 rok. Inspektorzy pracy przeprowadzili tysiące kontroli, reagując na liczne skargi i nieprawidłowości w zakresie prawa pracy i bezpieczeństwa pracy. Kluczowymi obszarami działań były nadzór nad przestrzeganiem przepisów, kontrole legalności zatrudnienia oraz intensywne kampanie prewencyjno-promocyjne.
Kilkuset pracowników świdnickiej firmy produkującej samoloty i śmigłowce protestowało 7 lutego przed główną bramą zakładu. Demonstracja przybrała formę spontanicznego spacerowania, co miało być sygnałem ostrzegawczym dla Zarządu. Część pracowników zdecydowała się wziąć tego dnia urlop na żądanie i nie przyjść do pracy.
Pracownicy wąbrzeskiej spółki Reflex przystąpili do Solidarności.
Zawiadomienie o zwolnieniach grupowych wpłynęło już do Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.
Tysiące członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" protestowało w piątek w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi. W trakcie protestu w rozmowie z dziennikarzami tysol.pl przekonywali: Otwórzmy oczy. Przeciwstawmy się tej drapieżnej polityce.
Wieczorem 7 lutego 1984 roku w tajemniczych okolicznościach zginął Piotr Bartoszcze – działacz rolniczej Solidarności. Pochodził z rodziny o silnych tradycjach opozycyjnych, razem z ojcem Michałem i bratem Roman współtworzył struktury NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska” na Kujawach.
- My oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji. Nie w słowach, bo ja w jego słowa nie wierzę, a w czynach. Przeprowadzenia referendum w sprawie Zielonego Ładu - powiedział portalowi tysol.pl po wczorajszym proteście Soldiarności Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Tysiące członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" protestowało wczoraj w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi. Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej relacji z tego wydarzenia.
Unijna dyrektywa dotycząca godnych płac minimalnych i wzmocnienia rokowań zbiorowych przyjęta jesienią 2023 r. jest pozytywnym przełomem w prawie pracy UE, zwłaszcza dla takich krajów jak Polska, gdzie rządy nie doceniają znaczenia układów zbiorowych pracy. W styczniu 2025 r. została ona zakwestionowana przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, co może doprowadzić do jej odrzucenia. Spotkało się to z silną negatywną reakcją europejskich związków zawodowych. Piotr Duda jednoznacznie określił to jako próbę podważenia idei Europy Społecznej. Poniżej prezentujemy za zgodą autorów – uznanych ekspertów stosunków przemysłowych, krótki tekst wyjaśniający obecną sytuację.
– Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii. Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienia bycia konkurencyjnym wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją – mówił dzisiaj Donald Tusk.
– Ci szkodnicy z Europy, czyli tzw. kolegium komisarzy europejskich na czele z tą tutaj oto kobitką, niejaką Ursulą von der Leyen, ale także ci nasi szkodnicy z Polski, czyli polski rząd, który szkodzi społeczeństwu i szkodzi polskim pracownikom i rolnikom – tak szef Solidarności Piotr Duda określił zgromadzonych w budynku ECS w Gdańsku premiera Donalda Tuska oraz szefową KE Ursulę von der Leyen i unijnych komisarzy.
Solidarność protestuje dziś w Gdańsku przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi w związku z wizytą szefowej Komisji Europejskiej w Europejskim Centrum Solidarności. Ursula von der Leyen wraz z kolegium komisarzy UE spotka się tam z premierem Donaldem Tuskiem i polskimi ministrami.
Naukowcy i pracownicy szkolnictwa wyższego z Krajowej Sekcji Nauki spotkali się w Politechnice Warszawskiej, by podsumować działalność KSN w 2024 roku i omówić wyzwania czkające „Solidarność” naukową w 2025 roku, a tych nie brakuje.
Na koniec tegorocznych obchodów przedstawiciele władz samorządowych, związkowcy z Solidarności i mieszkańcy Świdnika przespacerowali się symbolicznie ulicą Niepodległości, tak jak czynili to mieszkańcy miasta w 1982 roku.
Zastępca przewodniczącego "S" w PG "Silesia" Krzysztof Kwaśny otrzymał 31 stycznia wypowiedzenie z pracy. Związkowiec jest związany z kopalnią od ponad 40 lat i znajdował się w okresie ochrony przedemerytalnej.
Przed lubińskim sądem rozpoczął się proces emerytowanego milicjanta z okresu stanu wojennego Ryszard M., który miał składać fałszywe zeznania, przez co przyczynił się do aresztowania i skazania Henryka Mularza.
Solidarność działająca w gliwickiej Roca Polska wynegocjowała podwyżki wynagrodzeń dla załogi.