Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy - pierwszego w historii szefa instytucji dialogu nie będącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach na czele Rady ponownie stanęła strona rządowa. Przyszedł też czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z Przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.
W kampanii wyborczej strony PiS padały liczne deklaracje na temat reformy ochrony zdrowia, ale z tych zapewnień niewiele zostało. Dlatego trudno dziś założyć wiarygodność dialogu z rządem w tej sprawie – mówiła na Posiedzeniu Plenarnym Rady Dialogu Społecznego przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman.
"Poprawki naniesione przez posłów Komisji Sejmowej, dzielące niedziele na handlowe i wolne, zaprzeczają celowi inicjatywy, jakim jest ochrona szczególnego charakteru każdej niedzieli"- Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprotestował przeciwko zmianom zaproponowanym przez posłów Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny.
Wzrost PKB w tym roku ma wynieść nawet 4 proc. Jest to wskaźnik najczęściej wykorzystywany do porównań sytuacji ekonomicznej w poszczególnych krajach, ale w rzeczywistości nie obrazuje poziomu życia ich mieszkańców. Pod tym względem nadal jesteśmy daleko w tyle nie tylko za bogatymi krajami zachodniej Europy, ale również za państwami naszego regionu.
Przewodniczący Regionu NSZZ “Solidarność’ Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i przewodnicząca dolnośląskiej oświatowej “Solidarności” Danuta Utrata witali gości przybyłych z całej Polski na Debatę Oświatową. Do zebranych wystosował list przewodniczący Piotr Duda, pisząc w nim, m.in.: – Priorytetem dla związku „Solidarność” jest ochrona miejsc pracy. Pozytywnie oceniając pewne zmiany, wskazujemy że bez poprawy, szczególnie wynagrodzeń, będą to zmiany dla zmian. Drogą do tego jest dialog społeczny w ramach Rady Dialogu Społecznego. Niestety w ostatnim czasie pozostawia on wiele do życzenia
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność", oraz Społeczny Komitet Obchodów Rocznic i Świąt Narodowych im. Grzegorza Palki zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Rozprawy przed sądami pracy trwają nawet ponad dwa – trzy lata, więc za co ma żyć niesłusznie zwolniony z pracy, skoro sąd przyzna mu rację po tych trzech latach, odszkodowanie jest niewielkie, trzy pensje. Jednocześnie pracodawca nie ponosi konsekwencji finansowych za łamanie prawa pracy czy ustawy o związkach zawodowych. Mandat przecież i tak obciąży firmę czy instytucję.
- RDS pewnie w innych obszarach potrafi wypracowywać rozwiązania. W zdrowiu niestety to się nie udaje. Trudno jednak przesadzać czy jest to wina samej rady czy słabo umocowanego politycznie ministra zdrowia. - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w rozmowie z Polityką Zdrowotną.
Związkowcy z oświatowej „Solidarności” wyruszyli do biur posłów i senatorów rządzącej partii. Próbują przekonać posłów PiS, by poparli ich w sprawie podwyżek dla nauczycieli i odsunięcia niekorzystnych zmian w prawie pracy, czyli w Karcie Nauczyciela. Domagają się merytorycznych rozmów o kondycji zawodu nauczyciela.
Proponowanie połowicznych rozwiązań, typu: a może jedna, a może dwie; może druga a może czwarta niedziela jako ta wolna od handlu jest rozmydlaniem problemu. Bo kompromis w tym względzie nie prowadzi do niczego, a raczej - jak słusznie powiedział pan Piotr Duda, a pod czym się podpisuję - do kompromitacji tych, którzy takie teorie zaczynają głosić. Na tym tylko stracą - Powiedział Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź w wywiadzie dla Onetu.
Dyskusja o ograniczeniu handlu w niedzielę osiąga swoje apogeum. Tym razem w mocnym tekście na portalu "Wpolityce" Leszek Sosnowski, założyciel "Białego Kruka", autor, dziennikarz, scenarzysta pyta, czy 500+ dla matki, której każe się pracować w niedzielę, to właściwa polityka prorodzinna.
"Uczestnicy Walnego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego stanowczo sprzeciwiają się planom niszczenia największego przedsiębiorstwa Lubelszczyzny, jakim są Zakłady Azotowe w Puławach. Taki będzie skutek wyprowadzenia z nich Pionu Handlowego i przekształcenia go w odrębną spółkę." - napisali w oficjalnym stanowisku uczestnicy Walnego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego.
26 października br., w Centrum Transferu Wiedzy KUL w Lublinie, odbyło się XXX Walne Zebranie Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. \nWśród zaproszonych gości byli m.in. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Senator RP Jerzy Chróścikowski oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie Włodzimierz Biaduń.
Nie wnosiliśmy zastrzeżeń co do zatrudniania pracowników ze Wschodu - powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara w rozmowie z PAP - podaje Stefczyk.info. Jest to reakcja na słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zaapelował w zeszłym tygodniu do "Solidarności", żeby otworzyła się bardziej na pracowników z Ukrainy czy Białorusi.
Kwestia propozycji dotyczącej likwidacji tzw. trzydziestokrotności opłacania składek emerytalno-rentowych była tematem audycji Społeczny Punkt Widzenia w Polskim Radiu 24. Jak podkreślał członek KK NSZZ "Solidarność" Henryk Nakonieczny jest to zmiana fundamentalna, której nie skonsultowano niestety we właściwym czasie z partnerami społecznymi.
W CPS Dialog odbyło się posiedzenie zespołu ds. usług publicznych na temat ochrony zdrowia, aktualnej sytuacji w tym obszarze i koniecznych zmian. Po raz pierwszy zjawili się na nim przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, w tym lekarzy rezydentów.
Dobra sytuacja Funduszu Pracy nie jest wystarczającą podstawą, by finansować z niego dowolne wydatki, nawet te niezgodne z jego celami – mówili zgodnie pracodawcy i związki zawodowe na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS. Podkreślali też, że rząd nie słucha ich stanowisk w tej sprawie, choć przedstawiali je już wielokrotnie.
„W kierunku ochrony pracowników delegowanych” pod takim tytułem odbywała się 19-20 października 2017 r. w Sali BHP w Gdańsku międzynarodowa konferencja poświęcona delegowaniu pracowników. Konferencja kończyła cykl dziewięciu spotkań w ramach projektu VS/2016/0024, które były doskonałą okazją przedyskutowania problemów pracowników delegowanych do innych państw członkowskich.
13 listopada pracownicy sądownictwa i prokuratury będą pikietować przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagając się podwyżek wynagrodzeń. W tym dniu przeprowadzą też akcję protestacyjną w siedzibach sądów i prokuratury w całym kraju.
Gdańszczanie i przedstawiciele najwyższych władz państwowych 28 października pożegnali w Bazylice Mariackiej księdza infułata Stanisława Bogdanowicza. Słynący z patriotyzmu duchowny przez 35 lat pełnił funkcję proboszcza w tej świątyni. Uczynił ją jednym z najważniejszych miejsc walki o prawdę i wolność. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył kapłana Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.