Co drugi Polak po 50. roku życia jest bezrobotny Wiadomości
Co drugi Polak po 50. roku życia jest bezrobotny

Co druga osoba po 50. roku życia jest bezrobotna. W wyniku działań rządu na rzecz aktywizacji zawodowej do 2020 r. zatrudnienie w tej grupie ma wzrosnąć do 50 proc.

Związkowa Grupa Wyszehradzka popiera europejski filar praw socjalnych Wiadomości
Związkowa Grupa Wyszehradzka popiera europejski filar praw socjalnych

W Bratysławie obraduje Związkowa Grupa Wyszehradzka V4. Przyjęto już stanowisko poparcia dla europejskiego filara praw społecznych. W obradach czynnie uczestniczy reprezentujący NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

Delegowanie pracowników w praktyce Wiadomości
Delegowanie pracowników w praktyce

7 listopada w Krakowie na IV Europejskim Kongresie Mobilności Pracy dyskutowano o pracownikach delegowanych. W pierwszym panelu udział wzięła dr Ewa Podgórska-Rakiel z Zespołu Prawnego KK, a w sesji popołudniowej stanowisko NSZZ „Solidarność” przedstawił Sławomir Adamczyk, kierownik Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK.

Pracownicy nie znają oczekiwań swoich szefów Wiadomości
Pracownicy nie znają oczekiwań swoich szefów

Co trzeci zatrudniony nie angażuje się w swoją pracę, wynika z badań Instytutu Gallupa. Tymczasem wystarczy jasno komunikować swoje wymagania, by zdecydowanie poprawić wyniki.

Stres w pracy. Badania TNS Wiadomości
Stres w pracy. Badania TNS

Polacy są nie tylko najbardziej zapracowanym, ale i najbardziej zestresowanym narodem w Europie. Nie tylko menedżerowie są narażeni na przemęczenie w pracy, informuje "Rzeczpospolita".

Dzisiaj Europejski Dzień Akcji dla Stali Wiadomości
Dzisiaj Europejski Dzień Akcji dla Stali

Europejski przemysł stalowy przez wiele lat przechodził ogromne trudności, które odbiły się na zatrudnieniu. Od czasu kryzysu w 2008 roku ponad 80 tysięcy pracowników straciło swoje stanowiska pracy, a ogólne zatrudnienie spadło do 340 tysięcy. Dzisiaj odbędzie się Europejski Dzień Akcji dla Stali.

Wspólne stanowisko w sprawie nadmiernego opodatkowania górnictwa Wiadomości
Wspólne stanowisko w sprawie nadmiernego opodatkowania górnictwa

Zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników podczas posiedzenia 7 listopada w Katowicach zarekomendował rządowi zmniejszenie obciążeń publiczno-prawnych górnictwa węgla kamiennego. Branża jest obłożona 34 różnego rodzaju podatkami i parapodatkami. W ciągu ostatnich 5 lat górnictwo do budżetu państwa przekazało przeszło 1/3 swoich wpływów ze sprzedaży węgla.

Zapracowany jak Polak Wiadomości
Zapracowany jak Polak

W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny, podaje interia.pl. Z danych OECD wynika, że to najwięcej od 6 lat. To sytuuje nas wśród najbardziej zapracowanych społeczeństw.

Marynarze wzmocnieni w dochodzeniu wypłat Wiadomości
Marynarze wzmocnieni w dochodzeniu wypłat

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu. Przewidują one zabezpieczenia finansowe dla marynarzy „porzuconych” przez armatora oraz rozszerzają wymagania wobec armatorów w przypadku marynarskich roszczeń.

Debata o przyszłości. Związki zawodowe chcą socjalnej Europy Wiadomości
Debata o przyszłości. Związki zawodowe chcą socjalnej Europy

Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli, politycy europejscy wyjaśniali swoje podejście do postulatów europejskich związków zawodowych. Wśród gości znaleźli się m.in. przewodniczący KE Jean-Claud Juncker oraz komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici.

Guy Ryder ponownie dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy Wiadomości
Guy Ryder ponownie dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy

W dniu dzisiejszym Guy Ryder został ponownie wybrany na stanowisko dyrektora generalnego MOP. Kadencja rozpocznie się w 2017 r. i potrwa 5 lat.

Europa się starzeje Wiadomości
Europa się starzeje

W Unii Europejskiej żyje prawie 27 mln osób w wieku 80 i więcej lat. Po przekroczeniu osiemdziesiątki Europejczycy żyją średnio jeszcze prawie 10 lat.

Wygraj indeks i stypendium! IV edycja Olimpiady Solidarności. Wiadomości
Wygraj indeks i stypendium! IV edycja Olimpiady Solidarności.

Trwa rejestracja szkół do IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego – Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990). Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jagielloński, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony, ważne przez 3 lata, na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).

Coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników Wiadomości
Coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników

​Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Agencja doradztwa personalnego i pracy tymczasowej IPF Group szacuje, że niedobór kadr wynosi ok. 15-20 proc. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby zatrudnione w przemyśle mięsnym i drzewnym.

Związkowcy piszą do wicepremiera Morawieckiego w obronie swoich miejsc pracy Wiadomości
Związkowcy piszą do wicepremiera Morawieckiego w obronie swoich miejsc pracy

Prezydium Zarządów Regionów Częstochowskiego i Opolskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie wystąpiły do wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego w sprawie narastających problemów ze sprzedażą produkcji firm z sektora hutniczego.

RDS  w sprawie stosowania prawa korzystnego dla rynku pracy Wiadomości
RDS w sprawie stosowania prawa korzystnego dla rynku pracy

Rada Dialogu Społecznego wzywa zamawiających w przetargach publicznych do przeprowadzenia procesu waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych o koszty wynikające ze wzrostu wynagrodzeń osób przyjmujących zlecenie i świadczących usługi. Stanowisko zostało uchwalone jednogłośnie.

Jest nas coraz mniej. Komunikat GUS Wiadomości
Jest nas coraz mniej. Komunikat GUS

Liczba ludności Polski w pierwszym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad 10 tys. osób. To już piąty raz z rzędu. Jest jednak poprawa w stosunku do pierwszego półrocza ub. roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Cywilni z MON: Walne Zebranie Delegatów w Gdyni Wiadomości
Cywilni z MON: Walne Zebranie Delegatów w Gdyni

27 i 28 października 2016 r. w Gdyni odbyło się WZD Sekcji Krajowej Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”. Przyjęto m.in. stanowisko w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej S.A.

Inicjatywa europejska w sprawie poprawy warunków pracy w hotelach Wiadomości
Inicjatywa europejska w sprawie poprawy warunków pracy w hotelach

Pracownicy sprzątający w hotelach wykonują cieżką fizyczną pracę, jednak wynagrodzenia za tę pracę bywa rażąco niskie. Grupa europosłów przygotowała deklarację w sprawie poprawy warunków pracy dla personelu sprzątającego w hotelach UE. Do zbieranie podpisów posłów Parlamentu Europejskiego zaangażowały się europejskie związki zawodowe.

W Poznaniu o wyzwaniach dla inspekcji pracy Wiadomości
W Poznaniu o wyzwaniach dla inspekcji pracy

Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się pierwsza ogólnokrajowa konferencja naukowa rozpoczynająca cyklu spotkań „Nauka i praktyka w służbie człowiekowi pracy”. Spotkania organizowane są we współpracy uczelni oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Emerytury
Stażowe