Od roku 2010 w Unii Europejskiej proponuje się kolejne rozwiązania, których celem jest włączenie młodych osób do rynku pracy i zapewnienie im umiejętności oraz kwalifikacji potrzebnych w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Szczególną rolę odegrały w tym zakresie wprowadzone w 2013 roku Gwarancje dla Młodzieży. W związku z tym NSZZ „Solidarność” przy wsparciu EZA zorganizował seminarium międzynarodowe.
Ruszyła dziesiątą edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne „Solidarności”.
Polscy kolarze wygrali pierwsze dwa etapy 28. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Liderem po pierwszym dniu jest Alan Banaszek z grupy CCC Sprandi Polkowice.
Pracownicy Sanepidu z całej Polski planują protest podczas kongresu Zjednoczonej Prawicy w Przysusze na Mazowszu 1 lipca br. To kolejna forma protestu przeciw rządowym planom włączenia części kompetencji i budżetu Sanepidu do nowej agencji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Związkowcy z „S” planują pikietę przed kongresem partii koalicyjnych, ponieważ dotychczasowe formy protestu nie przyniosły rezultatu.
Poznański Czerwiec 1956 – powstanie przeciwko nieludzkiemu systemowi komunistycznemu – to pamięć wciąż żywa dla starszych mieszkańców miasta, dla młodzieży – historia, ale historia też żywa i nieobojętna, o czym świadczą różne formy obchodów tej rocznicy. Od 2006 r. dzień 28 czerwca to święto państwowe – Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.
Górnicze związki zawodowe zwróciły się do premier Beaty Szydło o interwencję w sprawie przyspieszenia prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych. W przypadku braku realizacji tego postulatu związkowcy zapowiadają manifestację.
Inspektorzy pracy wydali dziesięć decyzji w sprawie nakazu wypłacenia zaległych wynagrodzeń dla pracowników Praktikera. Łączna kwota zaległości to ok. 1,5 mln zł. Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. PIP poinformował, że w tej sprawie skieruje wniosek do prokuratury.
31 sierpnia 2017 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Związki zawodowe i pracodawcy, na posiedzeniu RDS 19 czerwca, przyjęli stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy zmieniającej Ordynację podatkową w zakresie informacji o przepływach na kontach bankowych podatników. Solidarność wstrzymała się jednak od głosu nie akceptując wydłużenia vacatio legis projektowanych przepisów.
Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 19 czerwca związki i pracodawcy przyjęli kilka uchwał w sprawach: rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym; zaleceń partnerów społecznych dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy; funkcjonowania RDS w Rolnictwie; emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne; przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.
Wspólna praca partnerów nad propozycjami zmian w ustawie o RDS jest wartością samą w sobie. Bardzo dobrym rozwiązaniem było zapisanie w ustawie jej rewizji po 2 latach - mówiła na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego jej aktualna przewodnicząca Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Będziemy obstawać przy stanowisku, że dialog w regionach to zadanie z zakresu administracji rządowej zlecone marszałkom województw – mówiła minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniający propozycje zmian w ustawie o RDS przygotowane przez związki i pracodawców.
Rada Dialogu Społecznego to miejsce dyskusji, dochodzenia do porozumienia. Na tym polega dialog. Także na ustępstwach, a nie na tupaniu nogą. Nie jest to „rada zgody społecznej” więc może być tak, że czyjeś argumenty nie zostaną przyjęte. I trzeba się z tym pogodzić - mówił prezydent Andrzej Duda 19 czerwca podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim.
- Polacy nigdy nie zrezygnowali z dążenia do niepodległości. Dzisiaj nie zrezygnujemy z dążenia do odbudowy silnego państwa polskiego, bo to jest nasz obowiązek. Po to wtedy walczyliśmy, po to dzisiaj pełnimy służbę – mówił Antoni Macierewicz szef MON podczas uroczystości z okazji 41. rocznicy Czerwca 76 w Ursusie. W uroczystościach udział wzięli m. in.: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł na Sejm Ewa Tomaszewska, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze Andrzej Kropiwnicki, władze dzielnicy, radni, dawni związkowcy z zakładów Ursusa i mieszkańcy stolicy.
Zapraszamy na 28 odsłonę Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, która odbędzie się w dniach 28 czerwca - 1 lipca br.
Na początku czerwca Polska Grupa Energetyczna złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie zakupu polskich aktywów koncernu EDF. Przejęcie kontroli przez spółkę skarbu państwa nad zakładami francuskiego koncernu to w dużej mierze wynik starań NSZZ Solidarność.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” negatywnie oceniła propozycję Rady Ministrów wzrostu wynagrodzenia minimalnego w 2018 r. do kwoty 2080 złotych.
Brytyjczycy zaczynają rozumieć, jak wiele na tym stracą. Za późno - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Nauczyciele, także ci z wygaszanych gimnazjów mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych wynikających z Karty Nauczyciela, a także z ustawy przywracającej poprzedni, niższy wiek emerytalny.
W pierwszych dniach czerwca pracownicy Fabryki Maszyn Leżajsk Nowa Sp. z o.o. otrzymali wypłatę wynagrodzeń za marzec br., a w połowie miesiąca Sąd Rejonowy w Rzeszowie ogłosił upadłość Fabryki. Pomimo osiąganych przez spółkę przychodów i zamówień na rynek krajowy i eksport, 190 osób straci pracę.