61 proc. Polaków popiera projekt wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. 32 proc. jest przeciwnego zdania. CBOS opublikował najnowsze wyniki badań.
Według danych krakowskiej firmy Test HR, samo wyższe wykształcenie jest coraz mniejszą gwarancją wysokich zarobków. Premiowane są przede wszystkim umiejętności, a nie dyplom. Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji umożliwia zdobywanie nowych kwalifikacji nie tylko w edukacji formalnej, ale również przez doświadczenie zawodowe.
Podpisanie wspólnego listu przez polskie i niemieckie związki zawodowe w sprawie stosowania niemieckich stawek minimalnych przez przedsiębiorców z sektora transportu drogowego, stanowiło ważny punkt podczas VII Polsko-Niemieckiego Forum Związków Zawodowych, które odbywały się w Gdańsku. - To silny sygnał za zrównywaniem płac w obrębie Unii Europejskiej – mówili sygnatariusze listu.
Ruszyła rejestracja do "Olimpiady Solidarności Dwie dekady historii". Szkoły średnie i technika z całej Polski mogą zgłaszać swój udział w tegorocznym czwartym już konkursie historycznym.
- Trzeba cywilizować rynek pracy w Polsce, a ograniczenie handlu w niedzielę to tylko jeden z potrzebnych kroków. Mamy nieefektywną i szkodliwą pod wieloma względami kulturę organizacyjną, korporacyjną i kulturę pracy - mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się 4 października.
Informatyka jest najbardziej perspektywicznym kierunkiem studiów. Szacuje się, że w Polsce brakuje nawet 50 tys. wykwalifikowanych pracowników – programistów, administratorów systemów, bezpieczeństwa. W całej UE - około 270 tys. informatyków.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zarejestrowanych bezrobotnych było o 1,1 proc. mniej niż w lipcu br.
"Solidarność" dziękuje władzom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za szybką reakcję. Po interwencji Związku i fundacji CentrumCSR uczelnia zmieniła wymogi przetargowe w kwestii zatrudnienia pracowników.
„Solidarność” jest orędownikiem zwiększenia roli ponadnarodowych układów ramowych w kształtowaniu stosunków pracy. W Warszawie odbyło się seminarium eksperckie na temat negocjacji w korporacjach ponadnarodowych.
Centrum Psychiatrii w Katowicach rozpisując przetarg na usługi w zakresie ochrony osób i mienia szpitala nie uwzględniło wymogu zatrudniania przez wykonawcę pracowników na podstawie umowy o pracę.
Co piąty mały sklep złamał zakaz pracy w święto 15 sierpnia, informuje Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. Jeszcze w tym roku PIP przeprowadzi kolejne kontrole w święta.
NSZZ "Solidarność" podkreśla, że zrzesza wszystkie grupy zawodowe medyczne i niemedyczne, pracujące w placówkach medycznych. Postulat Związku o podwyżkach dotyczy wszystkich pracowników sektora zdrowia. Sekretariat Ochrony Zdrowia wydał komunikat po spotkaniu z Prezesem Rady Ministrów.
Rekomendacja staje się coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w rekrutacji pracowników, informuje interia.pl. Osoby zatrudnione z polecenia częściej niż w przypadku tradycyjnych rekrutacji spełniają oczekiwania firmy.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pięciu kolejnych zamówieniach publicznych na roboty budowlane nie wymaga umów o pracę. Uczelnia otrzyma od Związku tzw. "żółtą kartkę".
Prawa pracownicze najczęściej łamane są w mikro i małych zakładach pracy, informuje Państwowa Inspekcja Pracy. Zwykle nie działają tam związki zawodowe, a sami pracownicy obawiają się o swoje miejsca pracy i z tego powodu znacznie rzadziej upominają się o swoje prawa.
19 września w Brukseli spotkali się członkowie grupy ekspertów Komisji Europejskiej ds. pracowników delegowanych. Polska znalazła się wśród krajów chcących zablokować zmiany dyrektywy o pracownikach delegowanych ale po spotkaniu grupy widać, że kraje „żółtej kartki” są na przegranej pozycji.
W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się Walne Zebranie Delegatów Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność. Wśród najważniejszych problemów, o których dyskutowali jego uczestnicy była kwestia poprawienia współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. Wiele uwagi poświęcono także rozwojowi związku nie tylko na szczeblu regionalnym, ale i krajowym.
Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą zyskać podstawowe prawa pracownicze – Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówi o projekcie nowego kodeksu pracy i kodeksu zbiorowego prawa pracy.
Żądają pilnego spotkania z premier Beatą Szydło. Do tego czasu nie zamierzają opuścić gmachu ministerstwa zdrowia. To protest przedstawicieli „Solidarności” po spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, które odbyło się dzisiaj u ministra Konstantego Radziwiła. - Minister zbywa nasze postulaty i nie zamierza realizować programu wyborczego – powiedziała Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
W Unii Europejskiej żyje prawie 90 milionów młodych osób w wieku 15-29 lat, co stanowi 17 proc. ogółu mieszkańców. Niestety duża cześć z nich to dorosłe dzieci, które nie pracują, nie uczą się i wciąż pozostają na utrzymaniu rodziców.