Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 


 

POLECANE
Był zdesperowany. Nowe doniesienia ws. Harry'ego i Meghan Wiadomości
"Był zdesperowany". Nowe doniesienia ws. Harry'ego i Meghan

Związek księcia Harry’ego i Meghan Markle nieustannie wiąże się z emocjami. Brytyjskie media ujawniły nowe szczegóły z początków ich relacji. Według królewskich komentatorów Harry miał być tak zdeterminowany, żeby się ustatkować, że kompletnie zignorował ostrzeżenia starszego brata, księcia Williama.

Bezrobocie wśród młodych w Polsce rośnie najszybciej spośród wszystkich krajów UE z ostatniej chwili
Bezrobocie wśród młodych w Polsce rośnie najszybciej spośród wszystkich krajów UE

Najszybszy wzrost bezrobocia w Unii Europejskiej wśród osób w wieku do 25. roku życia w ujęciu rok do roku od maja 2024 do maja 2025 według danych Eurostatu wystąpił w Polsce.

Kontrole na granicy z Niemcami. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Kontrole na granicy z Niemcami. Prezes PiS zabrał głos

– Nie wiadomo, czy kontrole na granicach będą wymierzone przeciwko przerzucaniu nielegalnych migrantów, czy przeciwko tym, którzy się przed nimi bronią – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę na polsko-niemieckiej granicy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. zachodniopomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. zachodniopomorskiego

Popularny promu „Bez Granic” nie może kursować na Odrze łącząc brzeg polski i niemiecki na wysokości miejscowości Gozdowice. Powodem jest niski stan wód rzeki. Według prognozy pogody sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie.   

Zatrzymanie obywatelskie. Obywatel może zatrzymać przestępcę, ale pod pewnymi warunkami tylko u nas
Zatrzymanie obywatelskie. Obywatel może zatrzymać przestępcę, ale pod pewnymi warunkami

Czy obywatel może zatrzymać przestępcę? Tak – ale wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach. Zatrzymanie obywatelskie to instytucja wyjątkowa, która – choć niecodzienna – ma solidne umocowanie w przepisach. Coraz częściej staje się realnym narzędziem reagowania na czyny karalne tam, gdzie państwo jeszcze nie zdążyło zareagować. Sprawdźmy, kiedy prawo jest po stronie obywatela.

Przełom w astronomii? Niezwykłe odkrycie zaskoczyło naukowców Wiadomości
Przełom w astronomii? Niezwykłe odkrycie zaskoczyło naukowców

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może sprawić, że inaczej spojrzymy na kosmos. W układzie HIP 67522, oddalonym o 407 lat świetlnych od Ziemi, po raz pierwszy zaobserwowano planetę, która wpływa na zachowanie swojej gwiazdy.

Mec. Wąsowski: Mogą mnie aresztować, jestem spakowany. Kuriozalna akcja prokuratury tylko u nas
Mec. Wąsowski: Mogą mnie aresztować, jestem spakowany. Kuriozalna akcja prokuratury

Do wyjątkowej sytuacji doszło ws. śledztwa dotyczącego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Mec. Krzysztof A. Wąsowski, broniący podejrzanych, sam dostał wezwanie do prokuratury w charakterze...podejrzanego. Nie powiedziano mi nawet, jakie ma zarzuty, co już jest dużym uchybienie proceduralnym. Poza tym wątpię, bym miał możliwość obrony, ponieważ obowiązuje mnie tajemnica obrończa, z której nawet sąd nie może mnie zwolnić - powiedział mec. Wąsowski w rozmowie z portalem tysol.pl.

Pilny komunikat RCB: Ruszają kontrole na granicach z Niemcami i Litwą Wiadomości
Pilny komunikat RCB: Ruszają kontrole na granicach z Niemcami i Litwą

Od 7 lipca wprowadzona zostaje kontrola Straży Granicznej na granicy z Niemcami i Litwą (wjazd do Polski) - głosi alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomiony na terenie całego kraju.

Gwiazda Netflixa w Tańcu z gwiazdami. Jest komunikat Wiadomości
Gwiazda Netflixa w "Tańcu z gwiazdami". Jest komunikat

Polsat zdradził kolejne nazwisko gwiazdy, która pojawi się w nadchodzącym sezonie „Tańca z Gwiazdami”. Po Ewie Minge do obsady dołącza aktorka - Maja Bohosiewicz.

Halt Polen!. Niemcy mieli próbować zatrzymać Polaków na polskim terytorium. Mamy odpowiedź Bundespolizei tylko u nas
"Halt Polen!". Niemcy mieli próbować zatrzymać Polaków na polskim terytorium. Mamy odpowiedź Bundespolizei

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski. Bundespolizei zaprzecza.

REKLAMA

Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe