z ostatniej chwili
PGE mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach

PGE Polska Grupa Energetyczna będzie pierwszym mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Kielcach. Wsparcie finansowe przyznane w ramach mecenatu ma umożliwić rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty wystawienniczej, wydawniczej i edukacyjnej.

Rafał Brzozowski: Nie wstydzę się Boga Wiadomości
Rafał Brzozowski: Nie wstydzę się Boga

– Jestem osobą wierzącą. W najcięższych momentach życia zawsze odnosiłem się do wiary, do Boga i się tego absolutnie nie wstydzę i nie boję – mówi Rafał Brzozowski, wokalista, prezenter telewizyjny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Napięcia kulturowe. „Sztuka i nowy autorytaryzm” z ostatniej chwili
Napięcia kulturowe. „Sztuka i nowy autorytaryzm”

W przeszłości sztuka współczesna miała tendencję do buntu lub sprzeciwu wobec ortodoksyjności. Polscy artyści poszukiwali alternatywnych sposobów pokazywania swoich prac w odpowiedzi na oficjalną państwową estetykę komunistycznego socrealizmu. Na Zachodzie abstrakcyjny ekspresjonizm, pop-art, performance, sztuka konceptualna i sztuka nowych mediów odegrały ważną rolę w odrzuceniu głównego nurtu sztuki ich epoki.

„Naszość”. Wariaci czasu przełomu Wiadomości
„Naszość”. Wariaci czasu przełomu

„Akcja Alternatywna Naszość” przybrała formę witkiewiczowskich wygłupów, by mówić o poważnych problemach otaczającej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych.

Wiadomości
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej – spotkanie autorskie z Jolantą Sosnowską w Warszawie

Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Jolantą Sosnowską, autorką czterotomowej, największej na świecie biografii św. Jana Pawła II oraz pierwszej polskiej biografii Benedykta XVI. Wieczór autorski odbędzie się 14 kwietnia 2023 (piątek) o godzinie 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).

Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE: Trzeba uczyć higieny słuchania muzyki i higieny kultury osobistej z ostatniej chwili
Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE: Trzeba uczyć higieny słuchania muzyki i higieny kultury osobistej

– Chcemy uczyć odbioru muzyki i jej szanowania. Uczyć szanować muzyków. Kiedy w przedszkolu robię dzieciom koncerty, to rodzice wiedzą, że telefony muszą być wyłączone. Jeżeli ktoś nie ma ochoty słuchać i się bawić, to po prostu nie przychodzi, i takiej higieny słuchania, higieny kultury osobistej trzeba uczyć – mówią Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wiadomości
„Dokąd zmierza Europa” – spotkanie z autorami książek

„Dokąd zmierza Europa” to spotkanie z autorami premierowych książek, które traktują o współczesnej sytuacji w Polsce i Europie oraz przyszłości naszego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Uroczyste spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2023 (sobota) o godz. 16.00 w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ul. S. Faustyny 3. Organizatorami są wydawnictwo Biały Kruk oraz Polska Fundacja Humanistyczna im. bł. Wincentego Kadłubka. Spotkanie poprowadzi Anna Popek.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości z ostatniej chwili
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

W najbliższych dniach premiera filmu Święty. Historia jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży lat 80. [video] wideo
W najbliższych dniach premiera filmu "Święty". Historia jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży lat 80. [video]

„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80-tych.

Wiadomości
Modyfikacje i kody do gier, czyli jak gracze idą na skróty

Choć niektóre gry komputerowe dostarczają doznania artystyczne na równi z innymi dziełami sztuki, to większość popularnych produkcji jest przede wszystkim źródłem rozrywki. Czasami gracze idą na skróty i korzystają z modów oraz kodów do gier. To popularny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale gracze sięgają po nie też w innych sytuacjach. Czym są mody oraz kody do gier? Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć?

„Trudno przejść obojętnie”. Zapraszamy na wystawę zdjęć legendarnego fotografa „TS” z ostatniej chwili
„Trudno przejść obojętnie”. Zapraszamy na wystawę zdjęć legendarnego fotografa „TS”

Wystawę prezentującą zdjęcia wykonane przez legendarnego fotografa „Tygodnika Solidarność” Tomasza Gutrego będzie można zobaczyć od 11 do 24 marca w Domu Pielgrzyma AMICUS w Warszawie przy ul. Kardynała Stanisława Hozjusza 2. O autorze zdjęć pisze Mateusz Kosiński.

[ZWIASTUN] Do kin wchodzi polski film „Filip”. „Jeden z najlepszych obrazów o II wojnie światowej” Wiadomości
[ZWIASTUN] Do kin wchodzi polski film „Filip”. „Jeden z najlepszych obrazów o II wojnie światowej”

Od 3 marca możemy oglądać film „Filip” produkcji TVP. Produkcja została uhonorowana na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Srebrne Lwy otrzymali jego reżyser Michał Kwieciński oraz producent Krystyna Świeca.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak: „Kiedy byłem małym chłopcem, hej” tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: „Kiedy byłem małym chłopcem, hej”

„No bo co w końcu, kurczaki! No bo co w końcu, jestem tylko dzieckiem! No bo co w końcu, kurczę pieczone!” – Mikołajek.

z ostatniej chwili
Laureaci konkursu dla czytelników „TS”

„Swinging with Sinatra” już 5 marca – gratulacje dla laureatów konkursu.

„Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy”. Instytut Dialogu JP2 nagrał poruszający utwór na rocznicę wojny [video] wideo
„Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy”. Instytut Dialogu JP2 nagrał poruszający utwór na rocznicę wojny [video]

Na okoliczność rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zrealizował utwór muzyczny „Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy”.

[Wywiad] Kobiety, starcy, dzieci wrzucane żywcem do studni. Nicolas de Villiers o filmie nt. ludobójstwa w Wandei z ostatniej chwili
[Wywiad] "Kobiety, starcy, dzieci wrzucane żywcem do studni". Nicolas de Villiers o filmie nt. ludobójstwa w Wandei

Wywiad z Nicolasem de Villiersem prezesem francuskiego parku historycznego Puy du Fou, odwołującego się między innymi do historii mordu w Wandei podczas Rewolucji Francuskiej i szefem firmy producenckiej "Puy du Fou movies", o filmie „Vaincre ou mourir" („Wygrać albo zginąć”), który miał swoją premierę niedawno we Francji. Film traktuje o ludobójstwie dokonanym na mieszkańcach Wandei podczas Rewolucji Francuskiej. Rozmawia Sabine Faivre.

Wiadomości
Św. Walenty – biskup zakochanych, czyli o historii walentynek

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.

z ostatniej chwili
Konkurs dla czytelników „TS” – do wygrania bilety na koncert „Swinging with Sinatra”

Muzyka Franka Sinatry jest uznawana za ponadczasową, zaś on sam – za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX w. Koncert „Swinging with Sinatra” to podróż w czasie do eleganckich i zmysłowych klubów Las Vegas z lat 60.

„Casus Belli. Po co komu ta wojna?” Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP z ostatniej chwili
„Casus Belli. Po co komu ta wojna?” Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski.

z ostatniej chwili
Prof. Wojciech Roszkowski pisze o historii Europy z perspektywy Polski.

W swej najnowszej książce „Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza” (wyd. Biały Kruk) prof. Wojciech Roszkowski zabiera nas w fascynującą podróż po dziejach naszego kawałka świata.

Emerytury
Stażowe