Dobre zmiany w prawie pracy i przepisach ubezpieczeniowych Wiadomości
Dobre zmiany w prawie pracy i przepisach ubezpieczeniowych

W 2017 r. wchodzi w życie kilka istotnych zmian w prawie pracy i przepisach ubezpieczeniowych. Najważniejsze to:

Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany Wiadomości
Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany

- Nowym rozwiązaniem, które zostanie zaproponowane w toku prac nad kodeksem zbiorowego prawa pracy będzie formuła delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogliby się zwrócić się do działającej reprezentatywnej organizacji związkowej o wydelegowanie jej przedstawiciela, partnera do rozmów z pracodawcami – zapowiedział gość poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego dr hab. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Francuscy pracownicy zyskali prawo do „niebycia w kontakcie” z pracodawcą po godzinach pracy Wiadomości
Francuscy pracownicy zyskali prawo do „niebycia w kontakcie” z pracodawcą po godzinach pracy

Francuzi z dniem 1 stycznia 2017 r. zyskali prawo do „niebycia w kontakcie” z pracodawcą po godzinach pracy. Oznacza to, że popołudniami mogą ignorować pocztę elektroniczną oraz telefony z pracy. Rząd ustawowo zadbał o ich prawo do wypoczynku.

Wicemarszałek Tyszka: Dług publiczny przekroczył bilion złotych, a PiS kontynuuje zadłużanie Polaków Wiadomości
Wicemarszałek Tyszka: Dług publiczny przekroczył bilion złotych, a PiS kontynuuje zadłużanie Polaków

- To, co się dzieje w Sejmie, to malutki kryzys. Duży kryzys jest związany z tym, że jutro dług publiczny przekroczy bilion złotych, a PiS, dokładnie tak samo jak PO i PSL, kontynuuje zadłużanie przyszłych pokoleń Polaków. Ja pytam jakim prawem? 30 miliardów złotych, tyle ile na wojsko, idzie na obsługę długu, na odsetek od tego długu, co roku - mówił wczoraj w programie TVP Info „4 strony” wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Ukraińscy nacjonaliści zdewastowali pomnik upamietniajacy zamordowanych Polaków Wiadomości
Ukraińscy nacjonaliści zdewastowali pomnik upamietniajacy zamordowanych Polaków

Na zachodniej Ukrainie zdewastowano pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka. Zdjęcia oraz wideo z miejsce zdarzenia pojawiły się w ukraińskich oraz rosyjskich mediach. Sytuacją zajmie zajął się juz ambasador na Ukrainie Jan Piekło. Na miejsce pojedzie również konsul.

Prof. Jan Majchrowski: Działania opozycji przypominają probę reaktywacji "liberum veto" Wiadomości
Prof. Jan Majchrowski: Działania opozycji przypominają probę reaktywacji "liberum veto"

- Zachowania niektórych posłów, które możemy obecnie obserwować, nie miały miejsca w historii naszego parlamentaryzmu - mówi w "Sygnałach dnia" Polskiego Radia prawnik, prof. Jan Majchrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jarosław Kaczyński: Nie ma innej drogi niż porozumienie. Jak ktoś się boi kłopotów, to nie zmieni Polski Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Nie ma innej drogi niż porozumienie. Jak ktoś się boi kłopotów, to nie zmieni Polski

- Zobaczymy, czy na dzisiejszym spotkaniu będzie Platforma Obywatelska oraz pan Schetyna, bardzo bym sobie tego życzył. Wtedy ostatecznie można by było się porozumieć - powiedział w programie TVP "Kwadrans polityczny" Jarosław Kaczyński. - Musimy z tej drogi zejść, a innej drogi nie ma, jak porozumienie - wyjaśnił prezes PiS.

Zięć Donalda Trumpa zostanie jego starszym doradcą w Białym Domu Wiadomości
Zięć Donalda Trumpa zostanie jego starszym doradcą w Białym Domu

35-letni zięć Donalda Trumpa Jared Kushner, który „odnosi sukcesy w handlu nieruchomościami”, obejmie w Białym Domu stanowisko doradcy ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu. Zespół prezydenta-elekta potwierdził jego wybór, jednak wcześniej urzędnicy sprawdzą, czy nominacja nie narusza przepisów dotyczących nepotyzmu.

Urlop wypoczynkowy – niezbywalne prawo, ale i obowiązek Wiadomości
Urlop wypoczynkowy – niezbywalne prawo, ale i obowiązek

Prawo i obowiązek – tak pracownika, jak i pracodawcy, czyli – urlop wypoczynkowy. Jego celem jest regeneracja sił pracownika, z której nie tylko nie powinien, ale wręcz nie może rezygnować. Nie bez powodu też, ów wypoczynek przynajmniej raz w roku powinien trwać co najmniej 2 tygodnie. Wtedy bowiem, według badań, organizm może się skutecznie zregenerować. Z praktyki wiemy, że z tymi urlopami jednak różnie bywa.

Nie żyje Zygmunt Bauman. Zmarł w wieku 91 lat Wiadomości
Nie żyje Zygmunt Bauman. Zmarł w wieku 91 lat

O śmierci socjologa poinformowała jego żona Aleksandra Kania.

Najnowszy sondaż potwierdza: PiS umocnił pozycję lidera Wiadomości
Najnowszy sondaż potwierdza: PiS umocnił pozycję lidera

- PiS, PO, Nowoczesna, Kukiz'15, SLD oraz PSL znalazłyby się w Sejmie, gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku roku. Aż 34,7 proc. Polaków oddałoby swój głos na partię Jarosława Kaczyńskiego, co daje największy wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onet.pl.

Prawie 230 tys. mniej bezrobotnych Wiadomości
Prawie 230 tys. mniej bezrobotnych

W  2016 roku liczba osób bezrobotnych spadła o 229,7 tys. osób (o 14,7 proc.) - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W całym 2016 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy prawie 1,5 mln wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Podsumowanie 500 Plus, ale bez istotnych zmian w systemie Wiadomości
Podsumowanie 500 Plus, ale bez istotnych zmian w systemie

Ustawa o pomocy rodzinie nazywana popularnie Programem 500 Plus zawiera zapis zobowiązujący ministra rodziny pracy i polityki społecznej jej monitoring po roku funkcjonowania. Termin ten upłynie na koniec marca 2017 r. i właśnie na ten czas minister Elżbieta Rafalska zapowiada przegląd tego Programu. Nie nalepy jednak liczyć na jakieś istotne zmiany.

Co dalej z wynagrodzeniami zawodowych kierowców Wiadomości
Co dalej z wynagrodzeniami zawodowych kierowców

Bezpieczeństwo zawodowych kierowców, warunki ich pracy oraz wynagradzania – to tematy debaty TVP Info z 7 stycznia 2017 r. z udziałem m.in. ekspertki NSZZ „Solidarność” Barbary Surdykowskiej. Uczestnicy debaty odnieśli się również do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podróży służbowych. Zgodnie podkreślali, że niezbędne są zmiany dotyczące zasad wynagradzania kierowców i trzeba zacząć rozmowy związków, pracodawców i rządu na ten temat.

Nie będzie blokowania Sejmu? Wiadomości
Nie będzie blokowania Sejmu?

Zakończyły się rozmowy u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Wzięli w nich udział szefowie partii politycznych prócz Platformy Obywatelskiej.

Premier Szydło: reforma edukacji jest najtrudniejszym zadaniem rządu Wiadomości
Premier Szydło: reforma edukacji jest najtrudniejszym zadaniem rządu

Chcę zagwarantować wszystkim państwu, że jest to dobrze przygotowana reforma, która może nas wszystkich połączyć – mówiła na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Szefowa rządu zaprosiła do współpracy przy wdrażaniu zmian oświatowych samorządy, rodziców, nauczycieli.

Koniec gimnazjów. Prezydent zatwierdził reformę edukacji Wiadomości
Koniec gimnazjów. Prezydent zatwierdził reformę edukacji

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy oświatowe, których realizacja spowoduje m.in. wygaszenie gimnazjów i wprowadzenie ośmioletniej szkoły podstawowej.

Roman Giedrojć dla "TS": Związki zawodowe sprzyjają bezpieczeństwu pracy Wiadomości
Roman Giedrojć dla "TS": Związki zawodowe sprzyjają bezpieczeństwu pracy

O przestrzeganiu przepisów prawa pracy w minionym roku, a także planach kontroli w nowym roku, m.in. w sprawach płacy godzinowej czy pracy w dni wolne, z Romanem Giedrojciem, Głównym Inspektorem Pracy, rozmawia Anna Grabowska.

Nowy rok, a z nim zmiany. Co nas czeka? Wiadomości
Nowy rok, a z nim zmiany. Co nas czeka?

Mówi się, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. W 2017 r. będzie ich sporo. Aby się nie pogubić, przygotowaliśmy krótką listę najważniejszych z nich.

Aż 38% z polskich firm nie planuje podwyżki płac swoim pracownikom Wiadomości
Aż 38% z polskich firm nie planuje podwyżki płac swoim pracownikom

Firma Grant Thornton przeprowadziła badania wśród średnich i dużych polskich firm, z którego wynika, że aż 38% z nich planuje podnieść płace swoim pracownikom. To najlepszy wynik w historii badania, czyli od 2009 roku. Jeżeli polscy przedsiębiorcy zrealizują obietnice, to Polska będzie jednym z krajów o najszybciej rosnących zarobkach - donosi portal niezalezna.pl.

Emerytury
Stażowe