Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany

- Nowym rozwiązaniem, które zostanie zaproponowane w toku prac nad kodeksem zbiorowego prawa pracy będzie formuła delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogliby się zwrócić się do działającej reprezentatywnej organizacji związkowej o wydelegowanie jej przedstawiciela, partnera do rozmów z pracodawcami – zapowiedział gość poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego dr hab. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
T. Gutry Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany
T. Gutry / Tygodnik Solidarność

W ciągu 18-miesięcznej kadencji Komisja, bazując też na rozwiązaniach przygotowanych przez poprzedników, opracuje nowy indywidualnego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy wraz z uzasadnieniami.

Komisja Kodyfikacyjna do 15 marca 2018 roku ma zakończyć działalność i przekazać Radzie Ministrów projekty dwóch kodyfikacji prawa pracy. Komisja oczywiście nie zastąpi pracy legislacyjnej w Sejmie i Senacie.

- Zostanie opracowany materiał merytoryczny, który zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy w takim kształcę ów materiał zostanie podany pracom legislacyjnym

– wyjaśnia Marcin Zieleniecki.

Gdyby rząd projekty przyjął najprostszą ścieżką ich przyjęcia byłoby rządowe przedłożenie. Założenie jest takie, aby kodeksy przyjął obecny Sejm, którego kadencja kończy się jesienią 2019 roku.

Min. Zieleniecki przypomniał też, że Komisja ma charakter „mieszany” i składa się z przedstawicieli partnerów społecznych i ekspertów doktryny prawa pracy ze świata nauki. Liczy ona 14 członków. NSZZ „S” ma w niej swego przedstawiciela. To dr Jakub Szmit z Katedry Prawa Pracy UG, pracownik KK NSZZ „S”.

Nasz Region „reprezentuje” w komisji także dr hab. Jakub Stelina, prof. UG, dziekan WPiA UG.

Powołanie Komisji było efektem przeświadczenia, iż na Kodeks pracy trzeba patrzeć z perspektywy dzisiejszych realiów rynku pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przygotuje więc projekty dwóch kodeksów: kodeks indywidualnego prawa pracy i kodeks zbiorowego prawa pracy. Nowe regulacje mają zachęcić strony, czyli pracodawców i pracowników do rokowań i uzgodnieniu układu zbiorowego pracy.

Jak poinformowała min. Zieleniecki prace nad i kodeksem indywidualnego prawa pracy są zaawansowane. A to dzięki temu, że na starcie tak trudne zadanie jak skodyfikowanie tak założonego zagadnienia jak prawo pracy ma już podstawy w obecnym obowiązującym Kodeksie pracy. Są więc warunki do pracy nad szczegółowymi rozwiązaniami. Regulacje dotyczące czasu pracy czy np. zasad zawierania i wypowiadania umów o pracę zespół zostawił na koniec kalendarza prac Komisji. Pracami w tym indywidualnym zakresie kieruje prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk z UJ.

Trudniejsze zadanie ma zespół prof. Steliny. Zespół pod jego kierunkiem uznał, ze przepisy dotychczas dotykające zbiorowego prawa pracy są wysoce niezadowalające.

- Mam na myśli rozwiązania dotyczące reprezentacji związkowej pracowników. Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna i ogranicza możliwość korzystania przez osoby świadczące pracę z wolności zrzeszania się. Bez regulacji tyczącej reprezentacji pracowników nie da się rozmawiać o rozwiązaniach dotyczących modelu rozwiązywania sporów zbiorowych czy zawierania zbiorowych układów pracy

– analizuje min. Zieleniecki.

Jak wyjść z tego pata?

- Pomysłem jest koncepcja, której celem jest stworzenie nowej formuły zakładowej organizacji związkowej. Chodzi o formułę delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogą zrzeszać się w związkowe organizacje według kilku formuł. Mogliby oni tworzyć zakładową organizację związkową, szczególnie sprawdzi się u dużych pracodawców. Ci, u których zakładowe organizacje nie powstaną mogliby skorzystać z formuły delegata związkowego. Tan zaś mógłby być wewnętrznym delegatem związkowym, za którego uznajemy pracownika zatrudnionego u pracodawcy, który zwróci się do zwiąku zawodowego z chęcią przystąpienia do tej organizacji, stając się członkiem związku zawodowego, uzyskując mandat delegata związkowego. Druga formuła to zewnętrzny delegat związkowy, dedykowany do tych załóg, które nie skorzystają z formuły wewnętrznego delegata. Pracownicy zainteresowani skorzystaniem z  reprezentacji związkowej, mogliby sięgnąć po wsparcie oferowane przez działający poza zakładem pracy związek zawodowy. 10 procent załogi mogłoby więc zwrócić się do organizacji związkowej reprezentowanej w Radze Dialogu Społecznego by ta skierowała swego przedstawiciela do zakładu pracy, by ten reprezentował pracowników w zakładzie. Taka osoba miałaby mieć kompetencje do reprezentowania załogi w sprawach indywidualnych. By reprezentować pracowników w sprawach zbiorowych potrzebne byłoby uzyskanie mandatu załogi, np. w drodze referendum. Związek mógłby więc w ten sposób zawierać układ zbiorowy pracy, wszczynać spór zbiorowy

– tłumaczy min. Zieleniecki.

Delegat związkowy zewnętrzny nie będzie zatem pracownikiem zakładu, ale będzie miał od załogi plenipotencje. Przedstawiciel były zaopatrzony w gwarancje i miałyby praw wstępu do zakładu pracy i do spotykania z załogą.

Takie rozwiązanie wydaje się też atrakcyjne dla związków zawodowych, które uzyskują „przyczółek” w zakładzie pracy. Korzyści z tej formuły mogą mieć też pracodawcy, zyskując partnera do dialogu.

Kodeks pracy, który obowiązuje od 1975 roku, w założeniu był kodeksem indywidualnego prawa pracy. Miał on regulować indywidualne relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jest dział XI kodeksy pracy, który ewidentnie dotyczy zbiorowych stosunków pracy. Założenie jest takie, by przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przenieść do nowego kodeku zbiorowego prawa pracy.

Komisja zapewne skorzysta z dorobku komisji kierowanej przez prof. Seweryńskiego a powołanej jeszcze za rządu Leszka Millera, która zakończyła prace w 2007 roku. Następne rządy nie skorzystały z jej dorobku w procesie legislacyjnym.

Przypomnijmy, że wszystkie przedsiębiorstwa podlegają przepisom Kodeksu pracy. Jednak uwarunkowania pracy w różnych branżach i w różnej wielkości firmach są różne.  Ponadzakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy, wynegocjowane przez pracodawców i związki zawodowe, nie mogą być mniej korzystne od przepisów Kodeksu pracy.

Spotkanie związkowców z Marcinem Zielenieckim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest wstępem do tematu zmian w kodyfikacji prawa pracy. Kolejne spotkanie z przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy najpewniej odbędzie się w maju lub w czerwcu

– zapowiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG.

ASG

www.solidarnosc.gda.pl

 

POLECANE
Nawrocki wyprzedził Tuska. Najnowszy sondaż zaufania z ostatniej chwili
Nawrocki wyprzedził Tuska. Najnowszy sondaż zaufania

Pracownia IBRiS na zlecenie Onetu przeprowadziła sondaż, w jakim zadała pytanie, którym politykom najbardziej ufają Polacy. Jak się okazuje, w czołówce doszło do zaskakujących zmian.

Trump zaczął porządki. Stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem z ostatniej chwili
Trump zaczął porządki. Stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Donald Trump po zaprzysiężeniu na prezydenta podpisał niezwłocznie ponad 20 rozporządzeń i dokumentów wcielając tym samym w życie swoje obietnice wyborcze.

Projekt korekty płci ma zielone światło pilne
Projekt korekty płci ma zielone światło

"Rząd prawdopodobnie skieruje do Sejmu projekt o uzgodnieniu płci. Chodzi o to, by osoby transpłciowe nie musiały pozywać własnych rodziców" – pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Grenlandia. Co zrobi Donald Trump? tylko u nas
Grenlandia. Co zrobi Donald Trump?

6 czerwca 1951 roku amerykańska marynarka wojenna rozpoczęła gigantyczną, tajną operację pod kryptonimem Blue Jay (Niebieska Sójka). Ze stoczni w Norfolk w Wirginii wypłynęła flotylla 120 statków z dwunastoma tysiącami ludzi na pokładzie i ładunkiem ponad 300 tysięcy ton. Celem była Grenlandia.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o przyszłych relacjach z Trumpem: Będą dużo bardziej transakcyjne polityka
Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o przyszłych relacjach z Trumpem: Będą dużo bardziej transakcyjne

– Relacje będą dużo bardziej transakcyjne – stwierdziła na antenie TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wyjaśniła również, że przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa "nie było łączące", a także, że zostało ono skierowane głównie do Amerykanów.

Joe Biden: Opuszczam urząd, ale nie odpuszczam walki polityka
Joe Biden: Opuszczam urząd, ale nie odpuszczam walki

W poniedziałek Donald Trump został uroczyście zaprzysiężony na 47. prezydenta USA. Jego poprzednik Joe Biden podczas wizyty w bazie wojskowej Joint Base Andrews w Maryland skomentował przemówienie Trumpa.

Nasze kraje łączą wieloletnie więzi przyjaźni. Prezydent Andrzej Duda pogratulował Trumpowi polityka
"Nasze kraje łączą wieloletnie więzi przyjaźni". Prezydent Andrzej Duda pogratulował Trumpowi

Prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem portalu X z okazji zaprzysiężenia na prezydenta USA złożył gratulacje Donaldowi Trumpowi. Polski przywódca liczy na dalszy rozwój polsko-amerykańskich relacji. "Nasze kraje łączą wieloletnie więzi przyjaźni" – napisał Andrzej Duda.

Kazachstan: Sześciu policjantów skazanych za tortury Wiadomości
Kazachstan: Sześciu policjantów skazanych za tortury

Na trzy lata więzienia oraz pozbawienie stopni służbowych skazał sąd w mieście Kaskełen w obwodzie ałmackim na południu Kazachstanu sześciu funkcjonariuszy policji, którym udowodniono stosowanie tortur podczas zamieszek w styczniu 2022 r. – poinformował portal Radia Swoboda.

Donald Tusk pogratulował Donaldowi Trumpowi z ostatniej chwili
Donald Tusk pogratulował Donaldowi Trumpowi

W poniedziałek Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wcześniej na 50. wiceprezydenta USA został zaprzysiężony JD Vance. Donaldowi Trumpowi pogratulował… Donald Tusk.

Donald Trump ogłasza koniec Zielonego Ładu. Beata Szydło: Czas na Unię Europejską z ostatniej chwili
Donald Trump ogłasza koniec Zielonego Ładu. Beata Szydło: Czas na Unię Europejską

– Ogłoszę dziś stan wyjątkowy w energetyce, będziemy "wiercić, kochanie, wiercić" – powiedział prezydent Donald Trump w przemówieniu inauguracyjnym. Zapowiedział też zakończenie Nowego Zielonego Ładu i wycofanie przepisów promujących samochody elektryczne.

REKLAMA

Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany

- Nowym rozwiązaniem, które zostanie zaproponowane w toku prac nad kodeksem zbiorowego prawa pracy będzie formuła delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogliby się zwrócić się do działającej reprezentatywnej organizacji związkowej o wydelegowanie jej przedstawiciela, partnera do rozmów z pracodawcami – zapowiedział gość poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego dr hab. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
T. Gutry Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany
T. Gutry / Tygodnik Solidarność

W ciągu 18-miesięcznej kadencji Komisja, bazując też na rozwiązaniach przygotowanych przez poprzedników, opracuje nowy indywidualnego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy wraz z uzasadnieniami.

Komisja Kodyfikacyjna do 15 marca 2018 roku ma zakończyć działalność i przekazać Radzie Ministrów projekty dwóch kodyfikacji prawa pracy. Komisja oczywiście nie zastąpi pracy legislacyjnej w Sejmie i Senacie.

- Zostanie opracowany materiał merytoryczny, który zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy w takim kształcę ów materiał zostanie podany pracom legislacyjnym

– wyjaśnia Marcin Zieleniecki.

Gdyby rząd projekty przyjął najprostszą ścieżką ich przyjęcia byłoby rządowe przedłożenie. Założenie jest takie, aby kodeksy przyjął obecny Sejm, którego kadencja kończy się jesienią 2019 roku.

Min. Zieleniecki przypomniał też, że Komisja ma charakter „mieszany” i składa się z przedstawicieli partnerów społecznych i ekspertów doktryny prawa pracy ze świata nauki. Liczy ona 14 członków. NSZZ „S” ma w niej swego przedstawiciela. To dr Jakub Szmit z Katedry Prawa Pracy UG, pracownik KK NSZZ „S”.

Nasz Region „reprezentuje” w komisji także dr hab. Jakub Stelina, prof. UG, dziekan WPiA UG.

Powołanie Komisji było efektem przeświadczenia, iż na Kodeks pracy trzeba patrzeć z perspektywy dzisiejszych realiów rynku pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przygotuje więc projekty dwóch kodeksów: kodeks indywidualnego prawa pracy i kodeks zbiorowego prawa pracy. Nowe regulacje mają zachęcić strony, czyli pracodawców i pracowników do rokowań i uzgodnieniu układu zbiorowego pracy.

Jak poinformowała min. Zieleniecki prace nad i kodeksem indywidualnego prawa pracy są zaawansowane. A to dzięki temu, że na starcie tak trudne zadanie jak skodyfikowanie tak założonego zagadnienia jak prawo pracy ma już podstawy w obecnym obowiązującym Kodeksie pracy. Są więc warunki do pracy nad szczegółowymi rozwiązaniami. Regulacje dotyczące czasu pracy czy np. zasad zawierania i wypowiadania umów o pracę zespół zostawił na koniec kalendarza prac Komisji. Pracami w tym indywidualnym zakresie kieruje prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk z UJ.

Trudniejsze zadanie ma zespół prof. Steliny. Zespół pod jego kierunkiem uznał, ze przepisy dotychczas dotykające zbiorowego prawa pracy są wysoce niezadowalające.

- Mam na myśli rozwiązania dotyczące reprezentacji związkowej pracowników. Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna i ogranicza możliwość korzystania przez osoby świadczące pracę z wolności zrzeszania się. Bez regulacji tyczącej reprezentacji pracowników nie da się rozmawiać o rozwiązaniach dotyczących modelu rozwiązywania sporów zbiorowych czy zawierania zbiorowych układów pracy

– analizuje min. Zieleniecki.

Jak wyjść z tego pata?

- Pomysłem jest koncepcja, której celem jest stworzenie nowej formuły zakładowej organizacji związkowej. Chodzi o formułę delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogą zrzeszać się w związkowe organizacje według kilku formuł. Mogliby oni tworzyć zakładową organizację związkową, szczególnie sprawdzi się u dużych pracodawców. Ci, u których zakładowe organizacje nie powstaną mogliby skorzystać z formuły delegata związkowego. Tan zaś mógłby być wewnętrznym delegatem związkowym, za którego uznajemy pracownika zatrudnionego u pracodawcy, który zwróci się do zwiąku zawodowego z chęcią przystąpienia do tej organizacji, stając się członkiem związku zawodowego, uzyskując mandat delegata związkowego. Druga formuła to zewnętrzny delegat związkowy, dedykowany do tych załóg, które nie skorzystają z formuły wewnętrznego delegata. Pracownicy zainteresowani skorzystaniem z  reprezentacji związkowej, mogliby sięgnąć po wsparcie oferowane przez działający poza zakładem pracy związek zawodowy. 10 procent załogi mogłoby więc zwrócić się do organizacji związkowej reprezentowanej w Radze Dialogu Społecznego by ta skierowała swego przedstawiciela do zakładu pracy, by ten reprezentował pracowników w zakładzie. Taka osoba miałaby mieć kompetencje do reprezentowania załogi w sprawach indywidualnych. By reprezentować pracowników w sprawach zbiorowych potrzebne byłoby uzyskanie mandatu załogi, np. w drodze referendum. Związek mógłby więc w ten sposób zawierać układ zbiorowy pracy, wszczynać spór zbiorowy

– tłumaczy min. Zieleniecki.

Delegat związkowy zewnętrzny nie będzie zatem pracownikiem zakładu, ale będzie miał od załogi plenipotencje. Przedstawiciel były zaopatrzony w gwarancje i miałyby praw wstępu do zakładu pracy i do spotykania z załogą.

Takie rozwiązanie wydaje się też atrakcyjne dla związków zawodowych, które uzyskują „przyczółek” w zakładzie pracy. Korzyści z tej formuły mogą mieć też pracodawcy, zyskując partnera do dialogu.

Kodeks pracy, który obowiązuje od 1975 roku, w założeniu był kodeksem indywidualnego prawa pracy. Miał on regulować indywidualne relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jest dział XI kodeksy pracy, który ewidentnie dotyczy zbiorowych stosunków pracy. Założenie jest takie, by przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przenieść do nowego kodeku zbiorowego prawa pracy.

Komisja zapewne skorzysta z dorobku komisji kierowanej przez prof. Seweryńskiego a powołanej jeszcze za rządu Leszka Millera, która zakończyła prace w 2007 roku. Następne rządy nie skorzystały z jej dorobku w procesie legislacyjnym.

Przypomnijmy, że wszystkie przedsiębiorstwa podlegają przepisom Kodeksu pracy. Jednak uwarunkowania pracy w różnych branżach i w różnej wielkości firmach są różne.  Ponadzakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy, wynegocjowane przez pracodawców i związki zawodowe, nie mogą być mniej korzystne od przepisów Kodeksu pracy.

Spotkanie związkowców z Marcinem Zielenieckim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest wstępem do tematu zmian w kodyfikacji prawa pracy. Kolejne spotkanie z przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy najpewniej odbędzie się w maju lub w czerwcu

– zapowiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG.

ASG

www.solidarnosc.gda.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe