W grudniu 1982 roku, w czasopiśmie "Królowa Apostołów" ukazał się wywiad przeprowadzony przez redaktor Lidię Ostałowską z księdzem Jerzym Popiełuszką. W rozmowie tej kapłan podkreślił znaczenie Mszy Świętych odprawianych w intencji Ojczyzny, które stały się symbolem duchowego wsparcia dla narodu w trudnych czasach stanu wojennego.
Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony i zapłoną watry pamięci.
Dziś, podobnie jak niezliczeni pielgrzymi, którzy nieustannie przybywają do tej bazyliki i proszą o jego wstawiennictwo przy ołtarzu, w którym spoczywa jego ciało, my również powtarzamy: ‘Pobłogosław nam, Ojcze Święty Janie Pawle II! Pobłogosław ten Kościół Pański w drodze, aby był pielgrzymem nadziei - mówił w Bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu podczas Mszy św. w 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka.
Gdzie popełniliśmy błąd, że człowiek, który uczył nas mądrej wiary i dialogu ze światem, został sprowadzony do poziomu kremówki i pomnika? – pyta bp Damian Muskus OFM w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Krakowski biskup pomocniczy podkreśla, że „nie jest za późno, by pokazać młodym przykład osoby, która może zarazić ich entuzjazmem wiary i życia wypełnionego sensem”.
Stolica Apostolska opublikowała papieską katechezę, która była przeznaczona na mającą się dziś odbyć audiencję ogólną. Z powodu choroby Ojca Świętego wszystkie audiencje są jednak zawieszone. Dzisiejsze rozważanie dotyczy postaci Zacheusza i należy do jubileuszowego cyklu katechez Jezus Chrystus nasza nadzieja. Przytaczamy ją w pełnym brzmieniu.
“Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić”, napisał w testamencie Jan Paweł II. Dziś 2 kwietnia mija 20. rocznica śmierci papieża z Polski.
Jednym z fenomenów Jana Pawła II było to, że potrafił łączyć dwie postawy, które zazwyczaj w Kościele są w opozycji: otwartość z przywiązaniem do ortodoksji. Budował Kościół otwarty - na współczesny świat i nowe wyzwania oraz na dialog: ekumeniczny, międzyreligijny, dialog z kulturą i nauką oraz z niewierzącymi. A jednocześnie twardo bronił doktryny i rygorów katolickiej moralności. W środę 2 kwietnia przypada 20. rocznica śmierci Karola Wojtyły. Jego nauczanie może być wciąż doskonałą wskazówką dla Kościoła w Polsce, jak być twórczo obecnym w świecie, który ulega gwałtownym zmianom.
Katolicka katedra św. Mateusza w stolicy Sudanu, Chartumie, została zdewastowana podczas trwającej wojny domowej – poinformowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) w Wiedniu. Obrazy z wideo opublikowane przez międzynarodową organizację pomocową pokazują znaczne uszkodzenia budynku.
Wiele środowisk zadbało, by w Polsce nie odbyła się poważna debata na temat tego, o czym naprawdę mówił do nas św. Jan Paweł II – zwraca uwagę ks. Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W rozmowie z KAI ks. Kowalczyk podkreśla, że dbanie o pamięć o Janie Pawle II wśród młodych to dziś praca u podstaw. Może ona jednak przynieść owoce, zwłaszcza, gdy ludzie odkrywają nauczanie papieża i dochodzą do wniosku, że w wielu sprawach to co mówił po prostu się sprawdziło. – Gdy rozmawiamy o tym z młodymi, widzimy jak ich podejście się zmienia - od kremówek i memu do odkrycia, że przesłanie Karola Wojtyły jest ważne i dotyka też ich własnego życia – mówi kapłan.
Po opuszczeniu szpitala Franciszek przechodzi dwumiesięczną, zaleconą przez zespół medyczny, rekonwalescencję. Papież przebywa w miejscu zamieszkania, w Domu Świętej Marty. Po otrzymaniu wyników badania krwi, Watykan podał informacje stanie zdrowia Franciszka.
Z uwagi na przypadającą jutro 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.
31 marca, o godz. 18:00 w kościele parafialnym OO. Jezuitów we Wrocławiu przy ul. Stysia 16 odprawiono Mszę Świętą w intencji wszystkich ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za ofiary KL Ravensbrück – a także za osoby chore na nowotwory i ich rodziny.
Emerytowany metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w poniedziałek Mszy św. w intencji ojczyzny, po której poświęcono tablicę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej. W homilii wygłoszonej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach abp Skworc mówił o konieczności zachowania i kultywowania pamięci o ofiarach wydarzeń przed 80 lat oraz o tym, że ową pamięć należy przekazywać kolejnym pokoleniom.
Tymczasowy prezydent Syrii, islamista Ahmed al-Sharaa, utworzył 29 marca nowy rząd. Według doniesień międzynarodowych mediów, wśród 22 ministrów znajdują się również przedstawiciele mniejszości religijnych. Resort Spraw Socjalnych i Pracy obejmie chrześcijanka Hind Kabawat. Jest ona również pierwszą kobietą w rządzie Syrii od czasu obalenia cztery miesiące temu Baszszara al-Asada. Minister transportu Jarub Badr jest alawitą, a zatem należy do tej samej grupy religijnej co Asad i duża część byłej elity władzy. Departamentem rolnictwa pokieruje druz Amgad Badr.
Włoski dziennikarz radia RTL 102.5 Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II dla słuchaczy swej stacji radiowej. Jak zaznaczył, dzięki św. Janowi Pawłowi II nawrócił się.
„Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia” (Łk 15, 7).
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.
Chwalenie Boga poprzez samą modlitwę nie jest wystarczające. To jest dopiero początek. Nasze czyny i nasze słowa są tym, co naprawdę się liczy - mówi rabin Steve Burnstein, ze zgromadzenia Birkat Shalom, komentując Psalm 34 dla Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, śpiewany w IV niedzielę Wielkiego Postu
Arcybiskup Sydney – Anthony Fisher przypisuje cudowne przeżycie małego dziecka z Arizony wstawiennictwu śp. kardynała George'a Pella. Swój pogląd hierarcha wyraził 26 marca podczas australijskiej premiery nowej biografii zmarłego rok temu purpurata w Campion College w pobliżu Parramatty (centrum handlowe w Większym Zachodnim Sydney).
W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański Franciszek wyraził wdzięczność osobom będącym dla innych "narzędziami uzdrowienia". Papież zwrócił także uwagę na Jezusa przedstawiającego człowiekowi miłosierdzie Ojca oraz zaapelował o pokój.