Zamysł powołania fundacji, która byłaby „żywym pomnikiem” pontyfikatu Jana Pawła II, wcielającym w życie głoszone przez niego idee, zrodził się w trakcie przygotowań do papieskiej pielgrzymki w 1999 roku. Konkretnie – w gronie polityków i przedstawicieli świata biznesu, którzy powołali Komitet Honorowy Organizacji Wizyty Ojca Świętego, wspierający Komisję Sponsoringową Episkopatu Polski, działającą od grudnia 1998 r. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka. W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia obchodzi 25-lecie działalności.
Spójrzmy dzieciom w oczy i uczmy się od nich – zachęcił Leon XIV w przesłaniu wideo do uczestników dobroczynnej inicjatywy Mecz Serca 2025, który wczoraj wieczorem rozgrywany był na stadionie w L’Aquila. Uzyskane z tej akcji środki są przeznaczone na finansowanie pobytu i leczenia dzieci, które przybywają do watykańskiego szpitala pediatrycznego z dotkniętych wojną regionów świata. W transmitowanym przez włoską telewizję RAI meczu zmierzyli się włoscy piosenkarze i politycy.
Ceniony na całym świecie fotograf prasowy Gianni Giansanti przez siedem lat towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego zagranicznych podróżach. Spośród zdjęć zrobionych w tym okresie powstała w Rzymie wystawa poświęcona papieżowi. Oglądać ją można do końca listopada br.
W klasztorach augustiańskich i parafiach miasta Trujillo, gdzie - w latach '80 i '90 - o. Robert Prevost spędził 11 lat jako misjonarz, nawiązał on bardzo bliskie więzi ze swoimi współbraćmi i parafianami. Według relacji świadków i uczestników, związki augustianina z ludźmi były na tyle serdeczne, że "jego urodziny obchodzono 15 razy, ponieważ wszyscy chcieli je świętować".
W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa odbyły się uroczystości odpustowe Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Matką Bożą Szkaplerzną, głównej patronki Zakonu Karmelitańskiego. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup krakowski Robert Chrząszcz. Czerna stała się dziś kościołem stacyjnym Roku Jubileuszowego archidiecezji krakowskiej.
- To Kościół katolicki prowadzi jedną czwartą wszystkich placówek opieki zdrowotnej na świecie – przypomniał na forum ONZ przedstawiciel Watykanu. Z tej pozycji skrytykował on pogłębiające się nierówności w dostępie do służby zdrowia. Podkreślił, że ideologiczne czy ekonomiczne programy nie mogą kształtować opieki zdrowotnej. Musi ona pozostać skoncentrowana na osobie.
- Kiedy byłam na Mszy, płakałam – opowiada była top modelka Nadja Auermann. Wraz ze swymi rodaczkami z Niemiec: Claudią Schiffer i Heidi Klum była jedną z gwiazd wybiegów mody w latach 90. XX wieku. W wieku 49 lat przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W wywiadzie dla niemieckiej edycji magazynu „Vogue” opowiedziała o swym nawróceniu.
Świeżo poślubieni małżonkowie katoliccy z Illinois podczas niedawnego spotkania w Watykanie z pierwszym papieżem urodzonym w tym amerykańskim stanie opowiedzieli mu spontanicznie o swoim zachwycie innym pochodzącym stamtąd słynnym katoliku – abp. Fultonie Sheenie. Przy okazji poprosili Leona XIV o pomoc w posunięciu naprzód sprawy beatyfikacji tego hierarchy.
Oburzenie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP wzbudziły dwie wypowiedzi polskich biskupów Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego seniora archidiecezji częstochowskiej, i Wiesława Meringa, biskupa seniora diecezji włocławskiej.
Dziś, 15 lipca, wspominany jest św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła. Niewielki zachowany do dziś fragment jego relikwii świętego znajduje się w rodzinnym Bagnoregio. Jest on patronem teologów, tragarzy, tkaczy.
„Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą. (Rz 8, 28-30).
W ostatnim czasie doszło do trzech ataków izraelskich kolonistów na chrześcijańską wioskę Taibe na Zachodnim Brzegu. Jutro z wizytą solidarności mają tam przyjechać: łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa i greckoprawosławny patriarcha jerozolimski Teofil III. Koloniści „mogą robić, co chcą”, żali się wikariusz patriarszy dla Jerozolimy i Palestyny bp William Shomali, krytykując brak reakcji ze strony izraelskiego wojska i aneksyjną politykę władz Izraela.
– Moim DNA jest oazowa foska – powiedział biskup nominat Krzysztof Dukielski, który został mianowany przez papieża Leona XIV biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Catula.
Po modlitwie Anioł Pański Papież Leon XIV pozdrowił pielgrzymów, którzy przybyli dziś do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie oraz uczestników Letniego Kursu Akademii Liturgicznej z Polski.
"Przykazanie miłości" - komentarz o. Adam Szustak OP.
- W Chrystusie Bóg stał się bliźnim każdego mężczyzny i każdej kobiety; zatem każdy z nas może – i powinien – stać się bliźnim tych, których spotyka na drodze – wskazał Leon XIV w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański na Piazza della Libertà w Castel Gandolfo.
12 lipca br. w kościele św. Franciszka Salezego w Barcelonie prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro beatyfikował brata Lycariona Maya, szwajcarskiego zakonnika marysty zamordowanego 1909 roku. Refleksja kard. Semeraro koncentrowała się na "ofierze życia, edukacji jako misji i odwadze, by w pełni żyć Ewangelią".
W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej. Obchody zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Po Mszy św. uroczystości kontynuowano przy Skwerze Wołyńskim przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Ruiny pierwszego klasztoru w Norwegii znów rozbrzmiewają modlitwą. W ten sposób przybywający na wyspę Selja doznają przemiany swojego życia i walczą o powrót katolicyzmu w to miejsce.
Abp Adrian Galbas SAC w internetowym wpisie podkreślił, że "nie wolno milczeć i nie wolno lekceważyć" słów, dotyczących komór gazowych w Auschwitz, wypowiedzianych w radiowym wywiadzie przez Grzegorza Brauna. Hierarcha apeluje o przeprosiny.