Na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej mówił na temat handlu ludźmi, szczególnie akcentując wykorzystywanie dzieci. Jako remedium Watykan proponuje wzmacnianie prawne rodziny.
W sobotę całą Polskę obiegła informacja na temat skandalu obyczajowego, za którym stoi dyrektor biura prasowego archidiecezji białostockiej. Tego samego dnia na oficjalnej stronie archidiecezji zamieszczono komunikat informujący o decyzji nowego metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka o zawieszeniu ks. Dębskiego we wszelkich zadaniach duszpasterskich. W poniedziałek poinformowano o nałożeniu kar na ww. księdza. Dziś do sprawy odniósł się obecny metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, który do ubiegłego roku piastował urząd arcybiskupa białostockiego.
Źródłem wszelkiego zła w Kościele jest zdrada Chrystusa – mówi o. Józef Augustyn SJ. W rozmowie z KAI jezuita odnosi się do ujawnionego przed kilkoma dniami skandalu w Białymstoku z udziałem kapłana pełniącego ważne funkcje kościelne i podejmuje próbę bardzo osobistego ustosunkowania się do tego.
Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla skierowała 15 lipca br. do redaktorów „Newsweek Polska” (Aleksandry Pawlickiej i Tomasza Sekielskiego) wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych. Adwokat Mateusz Chlebowski reprezentujący księdza Króla zarzucił redakcji "Newsweeka" rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz wezwał redakcję do zamieszczenia sprostowania.
„Głównym priorytetem papieża jest w tej chwili wizyta na Ukrainie, spotkanie z władzami Ukrainy, spotkanie z narodem ukraińskim i z ukraińskim Kościołem katolickim” – powiedział w wywiadzie przeprowadzonym przez Gerarda O’Connella dla jezuickiego magazynu "America" sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami, arcybiskup Paul Richard Gallagher. W rozmowie przeprowadzonej 11 lipca szef watykańskiej dyplomacji mówił o sytuacji geopolitycznej na świecie, wojnie na Ukrainie i relacjach między Rosją a Watykanem. 18 lipca ukazała się pierwsza część wywiadu zatytułowana: „Świat w konflikcie”.
Niemiecka „Droga Synodalna” stawia sobie za cel zmianę nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu poprzez zaproponowanie „świadomej wypowiedzi przeciwko obecnemu Katechizmowi Kościoła Katolickiego” twierdzi sekretarz generalny Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) Marc Frings. Jest on jednym z czołowych uczestników tego kontrowersyjnego procesu.
Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? (…) Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6, 25. 28b-33).
Tragiczny pożar paryskiej katedry Notre Dame z 15 kwietnia 2019 roku paradoksalnie stworzył szansę na „powstanie nowych fizycznych i symbolicznych więzi między tym zabytkiem a środowiskiem miejskim”. Pisze o tym korespondent „New York Timesa” w stolicy Francji Aurelien Breeden, informując o planach przeprojektowania terenów wokół świątyni, jakie przedstawił mu w rozmowie m.in. ks. Gill Drouin, doradca arcybiskupa Paryża.
Do wybierania ewangelicznej „najlepszej cząstki”, jaką jest słuchanie słów Jezusa, wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie. Zachęcił, by postawiić sobie pytanie, czy nasze życie jest zgodne z tym, co mówi Jezus.
Izraelskie i amerykańskie media informują o kolejnych odkryciach w starożytnej synagodze w miejscowości Hukkok koło Tyberiady w Galilei. Zespół badawczy, kierowany przez prof. Jodi Magness z Uniwersytetu w Północnej Karolinie w USA, odkrył tam mozaiki przedstawiające dwie kobiety uwiecznione w 4. rozdziale Księgi Sędziów: Deborę i Jael.
"Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona". Komentarz o. Adam Szustak OP.
Jest nam trudno, bo walczymy nie tylko z wrogiem i narastającym przygnębieniem, ale uderzają w nas również głosy tych, którzy w Europie zachodniej, a nawet w samym Kościele, podważają sens naszej walki – powiedział Radiu Watykańskiemu pozostający w ostrzeliwanym Charkowie ks. Mikołaj Bieliczew. Ostrzegł, że takie głosy poważnie naruszają autorytet Kościoła, jest to odbierane bardzo negatywnie, a konsekwencje będą odczuwane dla katolików przez lata, a nawet dziesięciolecia.
16 lipca Kościół katolicki przeżywa wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej potocznie Matką Bożą Szkaplerzną. Główne obchody odpustowe w Polsce mają miejsce w sanktuarium karmelitańskim w Czernej pod Krakowem.
Metropolita białostocki zawiesił w czynnościach dotychczasowego dyrektora biura prasowego archidiecezji białostockiej, wykładowcę Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego i kapelana klubu Jagiellonia Białystok, ks. dr. Andrzeja Dębskiego. Powodem podjętych działań jest publikacja "Gazety Wyborczej" zawierająca kompromitujące materiały.
O przebywających w Watykanie chorych dzieciach, które przewieziono z ukraińskich klinik do szpitala pediatrycznego Bambino Gesù [Dzieciątka Jezus - tłum.], opowiedziała Radiu Watykańskiemu pediatra opiekująca się małymi pacjentami.
„Myślę, że duch pielgrzymowania, a przede wszystkim pragnienie pielgrzymowania się nie zmieniły. W moim przekonaniu i kiedyś, i dziś ludzie idą na pielgrzymkę przede wszystkim z pobudek duchowych, z pragnienia bliskości Boga” – mówi bp Radosław Orchowicz, który w pielgrzymkach na Jasną Górę chodził od czasów licealnych.
Biskup musi umieć słuchać ludzi – uważa s. Yvonne Reungoat, francuska zakonnica mianowana przez Franciszka do Dykasterii ds. Biskupów. Decyzję papieża określa jako „totalną niespodziankę”. Jest jedną z trzech kobiet, które odtąd będą miały wpływ na nominacje biskupie na całym świecie. Do tej pory członkami urzędu byli wyłącznie duchowni.
Po tym jak niedawno amerykański Sąd Najwyższy zakwestionował zgodność dopuszczalności aborcji z konstytucją, w Stanach Zjednoczonych nie cichną spory na temat tego drażliwego społecznie tematu. Tymczasem jeden z amerykańskich biskupów zdecydował się sprzedać biskupią rezydencję i mieszkać skromniej, a ze środków ze sprzedaży domu zasilić fundusz pomagający samotnym matkom.
Prezydent Stanów Zjednoczonych, podczas swojej podróży do Izraela i Palestyny, złożył wizytę w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Akt ten miał stanowić znak solidarności z lokalnymi chrześcijanami.
Czołowa aktywista świecka i współprzewodnicząca niemieckiej „Drogi Synodalnej”, Irme Stetter-Karp zażądała „ogólnokrajowego świadczenia aborcji”, przyznając, że nie powinna być ona traktowana jako „zwykła usługa medyczna”.