Do odwiedzenia osób starszych, które są najbardziej samotne, rozpoznania brata w drugim człowieku oraz uwolnienia świata od demona wojny zachęcił Ojciec Święty w swoim Orędziu na obchodzony w tym roku 24 lipca po raz drugi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jego hasłem są słowa z wersetu Psalmu 92: „wydadzą owoc nawet i w starości” (w. 15).
Inicjatywa wspólnotowego biegu do Matki Bożej Jasnogórskiej realizowana jest już kolejny rok. Pielgrzymi dobiegną do Częstochowy na Apel Jasnogórski. Pielgrzymka realizuje także cel charytatywny.
Nie jesteśmy już Kościołem triumfującym, jaki znaliśmy w przeszłości, ale Kościołem kreatywnym, potrafiącym znaleźć rozwiązania w swojej względnej słabości, w swoim ubóstwie, w swojej malejącej sile. Tak Kościół we Francji opisuje nowy metropolita Paryża, abp Laurent Ulrich. Zastąpił abp. Michela Aupetit, który w grudniu ub. roku złożył na ręce Papieża rezygnację po doniesieniach magazynu Le Point o rzekomym romansie hierarchy ze swoją dawną sekretarką.
Zakończyła się głośna sprawa defraudacji ogromnych środków z funduszu Instytutu Dzieł Religijnych, której dokonał były szef Banku Watykańskiego ze wspólnikami. Mężczyzn czeka kilkuletnie więzienie.
"Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem...". Spotkanie ze Zmartwychwstałym. Komentarz ks. Arkadiusz Szczepanik.
Z krótką wizytą na Jasnej Górze gościł ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. Podziękował Polakom za ich wielką pomoc dla Ukrainy. - Dziękujemy za zrobienie czegoś, co jest według mnie godne Pokojowej Nagrody Nobla – powiedział dyplomata.
Istnieją środowiska antropologów i pokrewnych naukowców, którzy w toku pracy przy ciałach ludzkich nie chcą określać, czy byli to mężczyźni czy kobiety. Zwrócił na to uwagę analityk prawny, specjalista prawa karnego z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w stolicy Stanów Zjednoczonych. Ostrzegł, że może to doprowadzić do ograniczenia lub wręcz zakazu klasyfikowania szczątków ludzkich zgodnie z ich płcią lub dziedzictwa przodków ze strony antropologów.
„Dobrze się stało, że Stolica Apostolska zdecydowała się na to oświadczenie.... istnieje bardzo poważne zagrożenie dla jedności” –stwierdził biskup Augsburga Bertram Meier odnosząc się do oświadczenia Stolicy Apostolskiej z 21 lipca w sprawie niemieckiej „Drogi synodalnej”. Podobne głosy pojawiły się także ze strony teologów czy laikatu. Nie brakuje też głosów krytykujących dokuemnt watykański.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje o dramatycznej sytuacji humanitarnej w Syrii. 90 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Siostra Annie Demerjian z Aleppo mówi, że świat nie chce słuchać o krwawiącej ranie Bliskiego Wschodu. „Dramaty chrześcijan z tamtego regionu przykryła wojna na Ukrainie. Jeśli możemy, pamiętajmy o tych, którym wydaje się, że zostali zapomniani przez wszystkich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP.
W dniach 24-29 lipca br. papież Franciszek odwiedzi Kanadę. Jak sam powiedział, będzie to „pielgrzymka pokutna”. Rdzenni mieszkańcy i władze tego kraju oczekują, że Ojciec Święty ponowi – wyrażone już wiosną w Watykanie – przeprosiny za udział Kościoła katolickiego w systemie szkół rezydencjalnych (szkół z internatem) dla dzieci wywodzących się z Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów. W tych państwowych placówkach, prowadzonych przez Kościoły, dokonywano kulturowej asymilacji uczniów.
O woli rozmów ze Stolicą Apostolską zapewnili w odpowiedzi na oświadczenie Watykanu przewodniczący niemieckiego episkopatu, bp Georg Bätzing oraz przewodnicząca Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Są oni także przewodniczącymi niemieckiej "Drogi Synodalnej".
Społeczeństwo europejskie musi stawić czoła nasilającemu się zjawisku prześladowania byłych muzułmanów, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo. Nie są oni jeszcze tak represjonowani jak w krajach, w których obowiązuje islamskie prawo szariatu, jednak ich sytuacja stopniowo się pogarsza. Konwertyci postrzegani są jako zdrajcy, co skutkuje wykluczeniem ich z rodziny, a nawet atakami fizycznymi ze skutkiem śmiertelnym.
Jeśli ktoś miał wiedzę na temat problemów ks. Dębskiego i zaniechał działania, to czas na rachunek sumienia – stwierdza w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek. Metropolita białostocki zaznacza, że tylko poznając prawdę, można postawić tamę złu, można też podjąć próby leczenia ran. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" opublikowała materiał o byłym już rzeczniku białostockiej Kurii, ujawniając obsceniczne wiadomości, jakie wysyłał on do nieznanej kobiety.
Stolica Apostolska wydała oświadczenie, w którym wskazuje, że „Droga Synodalna" w Niemczech nie ma mocy zobowiązującej biskupów i wiernych do przyjęcia nowych sposobów rządzenia oraz nowych podejść do doktryny i moralności.
Utarło się, że większość celebrytów identyfikuje się z poglądami ideologicznej lewicy, tymczasem młody Hiszpan zaskoczył swoich fanów, dla których nagrał specjalny filmik, który zamieścił w mediach społecznościowych.
Mianem "groźnego precedensu" nazwał zajście na granicy Libanu z Izraelem nuncjusz apostolski w Libanie abp Joseph Spiteri. Chodzi o zatrzymanie maronickiego arcybiskupa Hajfy i Jerozolimy. Sprawa ma wydźwięk polityczny.
Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk mówił na temat rosyjskich represji, tortur i zamykania Ukraińców w obozach. Hierarcha gorąco prosi o modlitwę.
Był człowiekiem prawa, jednak to wiara była jego kompasem w życiu – mówi Claudio Fiore, siostrzeniec sędziego Paolo Borsellino, który przed 30 laty został zamordowany przez sycylijską mafię razem z pięcioma agentami ochrony. Jak mówi, jego wuj musiał zginąć, ponieważ miał kręgosłup z żelaza i nie dał się zastraszyć. Swym życiem pokazał, co to znaczy prawdziwa służba dla swego kraju, ale i chrześcijaństwo w praktyce.
Znany na całym świecie z szerzenia nabożeństwa do św. Józefa amerykański marianin o. Donald Calloway organizuje we wrześniu br. 10. już pielgrzymkę do Polski, na którą zaprasza wszystkich chętnych. Na swojej stronie internetowej podkreślił, że „mimo toczącej się wojny w sąsiedniej Ukrainie, do Polski na różne pielgrzymki nadal przybywają tysiące pątników z całego świata, włos im z głowy nie spada, a uczą się tam większego zaufania do Boga”.
Katolicka diecezja Kafanchan w Nigerii poinformowała o „makabrycznym morderstwie” ks. Johna Marka Cheitnuma, który został porwany 15 lipca wraz z ks. Donatusem Cleopasem, przy czym ten ostatni bezpiecznie uciekł z rąk porywaczy.