Polskie cmentarze wojenne na świecie Wiadomości
Polskie cmentarze wojenne na świecie

Szczególne miejsce wśród odwiedzanych we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny cmentarzy zajmują nekropolie wojenne, cmentarze uchodźców, zesłańców, ofiar represji. Szereg takich cmentarzy odwiedzają Polacy nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W ten sposób czczą nie tylko pamięć o poległych, ale przypominają o swojej tożsamości, często już w kolejnym pokoleniu na obczyźnie.

Najbardziej pomagamy zmarłym, gdy sami zbliżamy się do Boga [wywiad] Wiadomości
"Najbardziej pomagamy zmarłym, gdy sami zbliżamy się do Boga" [wywiad]

Pomaganie zmarłym nie polega na automatycznym wypełnianiu pewnych praktyk. Chodzi o duchowy dar. Najbardziej pomagamy duszom, kiedy sami zbliżamy się do Boga – mówi s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Jak podkreśla, w pomocy duszom nie tyle trzeba myśleć o zmarłym – o tym, czego on konkretnie potrzebuje – ale trzeba myśleć o Bogu. Zwraca też uwagę, że po „tamtej stronie” nic nie wygląda tak jak po naszej i możemy mówić o rzeczywistości po śmierci jedynie poprzez pewne podobieństwo do tego, co znamy.

Dzień Zaduszny - geneza, dogmat, modlitwa i wiara Wiadomości
Dzień Zaduszny - geneza, dogmat, modlitwa i wiara

Dziś, 2 listopada, Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".

[Wywiad] Generał zakonu kamedułów: Święty to nie VIP z okładki Wiadomości
[Wywiad] Generał zakonu kamedułów: Święty to nie VIP z okładki

Od czasów średniowiecza zrodziło się pojęcie “być jak ten święty”. Kiedy byłem dzieckiem proboszcz w mojej parafii mówił mi, że mam być takim, jak ten święty. I znowu chodziło o naśladowanie. Ja mam być sobą. Mam moją drogę do przebycia. Mam rozwinąć moją osobowość. Mam odpowiedzieć na wezwanie Ducha Świętego, który jest we mnie i który mnie kocha takim, jakim jestem. Także i mój grzech” - mówi w rozmowie z KAI o. Alessandro Barban OSB Cam, generał zakonu kamedułów. Włoski zakonnik podkreśla: “Jest też coś takiego jak świętość anonimowa, codzienna, wyrażona przez wiele kobiet i mężczyzn. Są oni wierni Ewangelii, pokonują próby, czynią miłosierdzie bez żadnego rozgłosu. Święci nie są VIP-ami. Żyją w zupełnej odwrotności do tego. Są bohaterami gestów miłosierdzia”.

Wiadomości
Bp Milewski w uroczystość Wszystkich Świętych: Po drugiej stronie jest życie

- Trudno dziś uciec od pytania, co jest po drugiej stronie? Dzisiejsza uroczystość nam odpowiada: życie – powiedział bp Mirosław Milewski w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu zabytkowym w Alejach Kobylińskiego w Płocku. W Eucharystii uczestniczyli wierni miasta Płocka i wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.

Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie Wiadomości
Poznań: kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie

Adoro te devote – adoruję pobożnie – te słowa św. Tomasza z Akwinu będą towarzyszyć posłudze biskupiej abp. Tomasza Grysy. Sakrę biskupią przyjął w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.

Abp Kupny w TVP: Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców Wiadomości
Abp Kupny w TVP: Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców

Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców i nie jest też dodatkiem czy przestrzenią, w którą wchodzimy po pracy. Świętość to nasza codzienność - powiedział abp Józef Kupny w orędziu wyemitowanym w poniedziałek wieczorem w Programie 1 TVP w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Metropolita wrocławski zaznaczył, że święci żyją blisko nas: to rodzice opiekujący się dziećmi, ludzie doświadczający cierpienia i ich opiekunowie, wreszcie uchodźcy uciekający przed wojną na Ukrainie.

Wiadomości
Uroczystość Wszystkich Świętych - znanych i nieznanych, którzy doznają chwały nieba

1 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz anonimowych, bezimiennych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych jest radosnym świętem tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznają radości wiecznego życia z Bogiem. Tego dnia – doświadczamy też znaczenia „communnio sanctorum” – tajemnicy wielkiej wspólnoty świętych, na których wstawiennictwo zawsze możemy liczyć.

Noce Świętych, Korowody i Bale Wszystkich Świętych - nowa tradycja religijna Wiadomości
Noce Świętych, Korowody i Bale Wszystkich Świętych - nowa tradycja religijna

Modlitwa i czuwanie przy relikwiach świętych, Korowody Świętych a także Bale Wszystkich Świętych dla dzieci – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych tego rodzaju inicjatywy pojawiają się w bardzo wielu polskich parafiach. To zapoczątkowana niedawno tradycja, której rozwój zahamowała nieco epidemia koronawirusa. Teraz odżywa na nowo.

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką Wiadomości
Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Halloween, czyli o wypaczaniu pociągu do tajemnicy Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Halloween, czyli o wypaczaniu pociągu do tajemnicy

Starałam się w ostatnich dniach nie podejmować tematyki Halloween, bo stanowi ona przedmiot rokrocznej nawalanki, w dziedzinie której powiedziano już chyba wszystko, a czas ten powinien być, w moim odczuciu, poświęcony radości otwarcia się na rzeczywistość obcowania świętych i na wspólną ze świętymi modlitwę za tych, którzy sami sobie pomóc już nie mogą i powinni móc liczyć na nas i naszą o nich pamięć.

Jaki będzie Kościół? Nareszcie jest podsumowanie pracy synodu w całej Europie Wiadomości
Jaki będzie Kościół? Nareszcie jest podsumowanie pracy synodu w całej Europie

Kościół potrafiący odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata, ofiarujący ludziom „raczej doświadczenie zbawienia niż doktrynę”, będący „schronieniem dla osób zranionych i złamanych, a nie instytucją dla doskonałych” – to niektóre z postulatów, które znalazły się w dokumencie roboczym etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024, ogłoszonym 27 października br. w Watykanie. Zebrane w czasie diecezjalnej fazy procesu synodalnego opinie wiernych wskazują na potrzebę zastąpienia klerykalizmu współuczestnictwem i współodpowiedzialnością wszystkich ochrzczonych. Wyrażają przekonanie, że „jeśli Kościół nie będzie synodalny, nikt nie będzie się czuł w nim naprawdę u siebie”.

Wiadomości
800-lecie przybycia dominikanów do Polski. Abp Jędraszewski przypomina św. Jacka i bł. Czesława

W bazylice Świętej Trójcy abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji 800-lecia przybycia św. Jacka do Krakowa. W homilii przypomniał historię pierwszych polskich dominikanów - św. Jacka i bł. Czesława. Zwrócił też uwagę, że historia czasów, w których żyli - choć odległa, wydaje się bliska ze względów na podobieństwo problemów, m.in. tych związanych z rozpowszechnianymi błędami antropologicznymi.

wideo
Ewangelia na XXXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Zacheuszu, zejdź prędko...". Komentarz o. Norbert Oczkowski OP.

Franciszek: Kościół musi szukać zagubionych Wiadomości
Franciszek: Kościół musi szukać zagubionych

Chrześcijanie nie mogą patrzeć na innych z góry, osądzając, wyszydzając i wykluczając, lecz muszą akceptować człowieka, pomimo jego słabości, ze współczuciem szukać zagubionych – stwierdził Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Szept w ciemności Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Szept w ciemności

„Nie są to słowa, ani nie jest to mowa, których by dźwięku nie usłyszano” (Ps 19, 4).

Amerykańskie media o urojeniach Putina. Prezydent Rosji wierzy, że prowadzą go duchy i demony? Wiadomości
Amerykańskie media o urojeniach Putina. Prezydent Rosji wierzy, że prowadzą go duchy i demony?

Legendy i urojenia odgrywają ważną rolę w psychice Rosjan i wywarły znaczący wpływ na decyzje Władimira Putina w sprawie wojny na Ukrainie. Taki pogląd wyraziła Anna Moroz, urodzona w Rosji psycholog–terapeuta, która przez ponad 10 lat pomagała imigrantom rosyjskim przystosować się do życia w Stanach Zjednoczonych. Jej zdanie przywołuje dziennikarz A. Craig Copetas, były wysłannik kilku amerykańskich magazynów i agencji w Moskwie a obecnie wykładowca sowietologii i rusycystyki na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Papież Franciszek mianował w Polsce nowego biskupa. To jeden z najmłodszych członków KEP Wiadomości
Papież Franciszek mianował w Polsce nowego biskupa. To jeden z najmłodszych członków KEP

Dziś Stolica Apostolska poinformowała o nominacji nowego biskupa pomocniczego w diecezji opolskiej. Został nim ks. Waldemar Musiał, dotychczasowy dyrektor wydziału duszpasterskiego opolskiej kurii.

Rekordowa liczba dzieci z Polski uczestniczyła w akcji Milion dzieci modli się na różańcu Wiadomości
Rekordowa liczba dzieci z Polski uczestniczyła w akcji "Milion dzieci modli się na różańcu"

W tym roku papież Franciszek przyłączył się do dzieci, które w zeszłym tygodniu na całym świecie odmawiały różaniec w intencji pokoju w ramach dorocznej kampanii promowanej przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Papież do Polaków: Z wdzięcznością myślę o misjonarzach pochodzących z waszego kraju Wiadomości
Papież do Polaków: Z wdzięcznością myślę o misjonarzach pochodzących z waszego kraju

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Franciszek skupił się na zjawiskach strapienia i smutku. Papież zwrócił się także z prośbą do Polaków.

Emerytury
Stażowe