Ewangelia na Niedzielę Świętej Rodziny z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Niedzielę Świętej Rodziny z komentarzem [video]

Odnalezienie Pana Jezusa w Świątyni. Komentarz o. Adam Szustak OP.

Podczas zaborów kolęda pełniła funkcję nieformalnego hymnu państwowego Wiadomości
Podczas zaborów kolęda pełniła funkcję nieformalnego hymnu państwowego

Tę kolędę śpiewamy bodajże najczęściej w okresie Bożego Narodzenia. Najczęściej nie wiemy jednak o jej pochodzeniu.

Wspomnienie św. Szczepana – diakona, pierwszego męczennika Wiadomości
Wspomnienie św. Szczepana – diakona, pierwszego męczennika

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika, o którym wspomina Nowy Testament. Z Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że był on jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do opieki nad wdowami i ubogimi (Dz 6, 1-6).

Bp Greger: Od chwili narodzenia Jezusa już nic nie jest takie samo Wiadomości
Bp Greger: "Od chwili narodzenia Jezusa już nic nie jest takie samo"

„Od chwili narodzenia Jezusa w Betlejem już nic nie jest takie samo, wszystko nabiera zupełnie innego kolorytu” – zwrócił uwagę 25 grudnia w Żywcu bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył w Boże Narodzenie Mszy św. w żywieckiej konkatedrze.

Papież: Słowo Boże, które stworzyło świat przyszło, aby zamieszkać wśród nas Wiadomości
Papież: Słowo Boże, które stworzyło świat przyszło, aby zamieszkać wśród nas

O znalezienie „najwłaściwszych rozwiązań, aby przezwyciężyć kryzys sanitarny i jego konsekwencje”, a także o to, by „niezbędne leczenie, a zwłaszcza szczepionki, mogły dotrzeć do najbardziej potrzebujących grup ludności” zaapelował papież Franciszek w tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi” (skierowanym do miasta [Rzymu] i świata), jakie wygłosił w uroczystość Bożego Narodzenia w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Prosił, byśmy nie byli obojętni na trudną sytuację migrantów, uchodźców i przesiedleńców. – Ich oczy proszą nas, byśmy nie odwracali się, nie zaprzeczali człowieczeństwu, które nas łączy, byśmy uczynili ich historie naszymi własnymi i nie zapominali o ich tragediach – mówił Ojciec Święty. Na zakończenie udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

Kolędy to nie tylko nastrojowe piosenki o maleńkim Jezusku Wiadomości
"Kolędy to nie tylko nastrojowe piosenki o maleńkim Jezusku"

Śpiewanie kolęd jest powszechnie znanym i praktykowanym zwyczajem bożonarodzeniowym. Warto jednak pamiętać, że kolędy to nie tylko „nastrojowe piosenki” o maleńkim Jezusku, ale niejednokrotnie swoiste „minitraktaty teologiczne”. Można je porównać do ikon, za pomocą których artyści przekazują wybrane prawdy wiary.

Abp Jędraszewski: Dąży się do wymazania Go. Jeśli Boże narodzenie zostanie wypchnięte z Europy... z ostatniej chwili
Abp Jędraszewski: Dąży się do wymazania Go. Jeśli Boże narodzenie zostanie wypchnięte z Europy...

W swych najbardziej głośnych tendencjach dzisiejszy świat nie tylko coraz bardziej żyje, etsi Deus non daretur - „jakby Boga nie było” i jakby nie było wydarzeń Nazaretu i Betlejem, ale coraz usilniej dąży do całkowitego wymazania Go z ludzkiej pamięci i świadomości - mówił podczas pasterki w sanktuarium w Ludźmierzu metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Serdeczne życzenia szczęśliwego i owocnego dla duszy Bożego Narodzenia Wiadomości
Serdeczne życzenia szczęśliwego i owocnego dla duszy Bożego Narodzenia

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim czytelnikom przesyłamy najserdeczniejsze życzenia.

Papież Franciszek wspomina święta Bożego Narodzenia w dzieciństwie z ostatniej chwili
Papież Franciszek wspomina święta Bożego Narodzenia w dzieciństwie

"Modlę się do Boga, aby w te święta Bożego Narodzenia dał na Ziemi więcej wspaniałomyślności i solidarności w czynach. Mam nadzieję, że to rozgrzeje serca tych, którzy cierpią, a nasze otworzy i wzmocni tak, że zapłoną chęcią niesienia większej pomocy potrzebującym". Włoskie dzienniki La Repubblica i La Stampa przeprowadziły wywiad z papieżem Franciszkiem, w którym mówi m. in. o znaczeniu dzisiejszego Bożego Narodzenia i Bożego Narodzenia w dzieciństwie w Buenos Aires, ulubionych lekturach, sporcie, ubogich, chorych i krzywdzonych dzieciach, przyszłości ludzkości i o wielu innych sprawach. Dziennikarze Paolo Rodari i Domenico Agasso przeprowadzili wywiad z Ojcem Świętym w okresie przedświątecznym w Domu św. Marty.

Niezwykła dekoracja w bydgoskim kościele Wiadomości
Niezwykła dekoracja w bydgoskim kościele

Budynek kościoła oraz otwarte na oścież drzwi, zachęcające do nawiedzenia i odnalezienia w nim żywego Jezusa – to element dekoracji świątecznej w bydgoskiej bazylice Królowej Męczenników.

Dziś wigilia świąt Bożego Narodzenia i liturgiczne wspomnienie Adama i Ewy Wiadomości
Dziś wigilia świąt Bożego Narodzenia i liturgiczne wspomnienie Adama i Ewy

Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi. Adam jest pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga. Kobieta, później dowiadujemy się o jej imieniu Ewa, jest towarzyszką życia Adama - mężczyzny. Oboje pochodzą od Boga, są zatem równi godnością, przewyższającą inne istoty żywe.

Wiadomości
"Cicha Noc" – wciąż jedną z najpopularniejszych kolęd

„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem” podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku będzie rozbrzmiewała w okresie Bożego Narodzenia. Kolęda skomponowana w 1816, a wykonana w dwa lata później podczas pasterki w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga, w prostych słowach i z wielką czułością przekazuje tajemnicę Bożego Narodzenia.

Kolejne Boże Narodzenie bez pielgrzymów w Betlejem Wiadomości
Kolejne Boże Narodzenie bez pielgrzymów w Betlejem

W bożonarodzeniowym czasie oczy świata zwrócone są na Betlejem. Niestety z powodu nowych obostrzeń sanitarnych drugi rok z rzędu nie będą mogli tam przybyć pielgrzymi z zagranicy. Jest to bardzo dotkliwy cios dla miejscowych chrześcijan, którzy utrzymują się głównie z pielgrzymów, turystyki i rzemiosła.

Kardynał Sarah: Kościół porzuca tradycję, bo ma nadzieję, że przyciągnie ludzi. To błąd. Ludzie chcą czegoś, co ma moc z ostatniej chwili
Kardynał Sarah: Kościół porzuca tradycję, bo ma nadzieję, że przyciągnie ludzi. To błąd. Ludzie chcą czegoś, co ma moc

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzielił wywiadu tygodnikowi „France Catholique”.

Boże Narodzenie – największy skandal w historii ludzkości z ostatniej chwili
Boże Narodzenie – największy skandal w historii ludzkości

Tak jak nauka Chrystusa od dwudziestu wieków jest ciągle aktualna, taką samą żywotnością karmi się skandal wcielenia się Boga w ludzką postać. Alergia na Chrystusa staje się pewnym stylem życia. Ten znak sprzeciwu został zapisany już w Starym Testamencie. Bóg i nad tym ma kontrolę.

[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 7 „Ojciec w cieniu” z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – Odcinek 7 „Ojciec w cieniu”

Dlaczego Józefa możemy nazwać „cieniem Ojca” i co to oznacza dla Kościoła i każdego wierzącego rozmawiają w ostatnim już odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Papież apeluje do pracowników Kurii Rzymskiej: „Bez pokory nie możemy spotkać Boga i doświadczyć zbawienia” Wiadomości
Papież apeluje do pracowników Kurii Rzymskiej: „Bez pokory nie możemy spotkać Boga i doświadczyć zbawienia”

O konkretnym wprowadzaniu w życie stylu pokory, do którego należy dążyć w Kurii Rzymskiej mówił papież Franciszek w tradycyjnym przemówieniu do jej pracowników z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wezwał ich też do nawrócenia się na styl synodalności, gdyż „Kuria jest nie tylko narzędziem logistycznym i biurokratycznym dla potrzeb Kościoła powszechnego, ale pierwszym organem powołanym do dawania świadectwa”.

Król Jordanii uhonorował grecko-prawosławnego patriarchę Jerozolimy ważnym odznaczeniem Wiadomości
Król Jordanii uhonorował grecko-prawosławnego patriarchę Jerozolimy ważnym odznaczeniem

Król Jordanii Abdullah II uhonorował grecko-prawosławnego patriarchę Jerozolimy Teofila III orderem 100-lecia państwa. To wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu historycznej i religijnej roli patriarchy w ochronie miejsc świętych, umacnianiu obecność chrześcijańskiej, a także za reprezentowanie Kustodii Królestwa Haszymidzkiego Jordanii.

Bożonarodzeniowe rośliny i ich tajemnice Wiadomości
Bożonarodzeniowe rośliny i ich tajemnice

Z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia łączą się nie tylko gałęzie świerku, jodły czy sosny, ale też inne rośliny, które w tym czasie pojawiają się w naszych mieszkaniach. W dekoracyjne kompozycje chętnie wplatamy gałązki ostrokrzewu czy jemioły, w sklepach pojawiają się powszechnie znane jako „gwiazda betlejemska” poinsecje, ciemiernik czy zasuszone róże jerychońskie. Co oznaczają te kwiaty i skąd pochodzą?

Abp Skworc podczas Mszy żałobnej w intencji śp. Andrzeja Rozpłochowskiego: Bohater „Solidarności” i patriota Wiadomości
Abp Skworc podczas Mszy żałobnej w intencji śp. Andrzeja Rozpłochowskiego: Bohater „Solidarności” i patriota

W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach abp Skworc przewodniczył Mszy żałobnej w intencji śp. Andrzeja Rozpłochowskiego. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Emerytury
Stażowe