W Galerii Krypta u Pijarów zaprezentowano wystawę mody damskiej jednego z krakowskich projektantów. Sprzeciw wyraziła Monika Bogdanowska, była małopolska konserwator zabytków. Pijarzy przepraszają, ale zwracają uwagę, że warunkiem otrzymania dotacji na renowację zabytku było „udostępnienie obiektu na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym”.
„[Panie], stworzyłeś nas jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” św. Augustyn.
W dzisiejszej Ewangelii, przed Swoim wniebowstąpieniem Jezus posyła uczniów, aby chrzcili (dosł. zanurzali) w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Chrystus zapewnia, że właśnie Ruach Ha-Kodesz, i tak jak Emmanuel – Bóg z nami, z początku Ewangelii św. Mateusza, będzie im stale towarzyszyć i będzie ich wsparciem i obroną – o Bogu nieustannie obecnym pośród swojego ludu na przestrzeni historii zbawienia opowiada w komentarzu Centrum Heschela KUL biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.
Jezus nie składa obietnic bez pokrycia i nie wyznacza zadań ponad siły. To co przed Wniebowstąpieniem obiecał i polecił Apostołom dotyczy także nas. O tym jak radosna jest obietnica Jezusa i jak ważne jest Jego zadanie dla nas w komentarzu do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 21 maja pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
Podjęta 15 maja przez prezydenta Rosji decyzja o przekazaniu Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP) ikony „Trójca Święta” Andrieja Rublowa odbiła się szerokim echem w światowych środkach przekazu. Nie brak komentarzy wskazujących na to, że ten gest Władimira Putina może wynikać z jego przesądów i desperacji w obliczu niepomyślnego dla Rosji przebiegu wojny na Ukrainie.
Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Komentarz - ks. Marek Studenski, duchowny diecezji bielsko-żywieckiej.
Do Rzymu przybyli pielgrzymi z archidiecezji Spoleto-Nursji, aby świętować rocznicę konsekracji swojej katedry. Papież zapraszał ich, aby podobnie jak ta świątynia, odkrywali i pokazywali innym piękno.
Na Jasnej Górze abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski wygłosił kazanie do uczestników 40. Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Zachęcał, by nie bać się Kościoła synodalnego i nie wylewać na niego pomyj, bo jest on propozycją Ducha Świętego dla naszych dni.
W czwartek po godzinie 20.00 niezidentyfikowany kierowca próbował bez uprawnień wjechać na teren Watykanu. Przy próbie zatrzymania go sforsował Bramę św. Anny i szarżując wdarł się do środka. Został ujęty przez służby po oddaniu strzałów w kierunku samochodu.
Jest obecnie jedynym kardynałem w Polsce uprawnionym do uczestnictwa w konklawe. W czasie posługiwania w archidiecezji warszawskiej musiał się zmierzyć z wieloma problemami, które wstrząsnęły Kościołem – m. in. z pedofilią i postępującą laicyzacją. Z jego inicjatywy ustanowiono Dzień Dziękczynienia i stołeczny Orszak Trzech Króli. 20 maja przypada 50. rocznica święceń kapłańskich kard. Kazimierza Nycza. Przypominamy z tej okazji jego najważniejsze wypowiedzi.
Kościół w Nikaragui poinformował o kolejnym akcie represji ze strony dyktatury Daniela Ortegi. Władze zamknęły, działający w stołecznej Managui, katolicki uniwersytet Niepokalanego Poczęcia NMP. Formację filozoficzną i teologiczną zdobywali na nim przygotowujący się do kapłaństwa seminarzyści, którzy pochodzili z wielu krajów Ameryki Łacińskiej .
Marokańczyk Yasin Kanjaa, wyznawca radykalnego islamu, który w styczniu br. dokonał ataków na dwa kościoły w Algeciras, w południowej Hiszpanii, zeznał przed sądem, że działał z zamiarem zabicia księży katolickich. Podczas przesłuchań wyjaśnił, że nie spodobał mu się sposób modlitwy kapłanów odprawiających 25 stycznia br. wieczorem Msze w dwóch kościołach w centrum Algeciras.
„Kościół nie powinien stosować narzędzi nienależących do niego” – mówił abp Grzegorz Ryś wskazując, że takimi narzędziami jest np. władza państwowa. Podkreślił również, że manipulacje w relacjach państwa i Kościoła są możliwe z obu stron. W Łodzi odbyła się ogólnopolska konferencja „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”, organizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Z referatami wystąpili naukowcy z Warszawy, Szczecina i Łodzi.
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek po godzinie 20.00 przy Bramie św. Anny - wejściu na teren Watykanu, które pozostaje najdłużej otwarte w godzinach wieczornych.
- Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – napisał abp Wojciech Polak w swym komentarzu do dzisiejszej publikacji dziennika „Rzeczpospolita” ukazującej skalę przestępstw na tle pedofilii wśród polskich księży i zakonników w okresie PRL. Mówiąc o osobach skrzywdzonych, prymas wyznaje, że „zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia”. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży dodaje, że „ta kwerenda potwierdza konieczność dalszych badań archiwalnych w Kościele”.
Anna Beata Kielech, która przez ostatnich 13 lat pracowała w Sekretariacie Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, została odznaczona papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice, przyznawanym w dowód uznania za zasługi dla Kościoła. Odznaczenie przyjęła w rocznicę urodzin papieża Polaka, z rąk kard. Stanisława Ryłki.
Do bulwersującego incydentu doszło kilka dni temu w stolicy Brazylii, gdzie złodzieje napadli i obrabowali metropolitę i jego szofera. Skradziono nawet pierścień biskupi i pastorał.
Dzisiaj, 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Ks. prof. Mirosław S. Wróbel został Pełnomocnikiem Rektora KUL ds. Relacji Katolicko-Żydowskich i Badań Naukowych w Ziemi Świętej. Na stanowisku dyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zastąpi go ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL. Wręczenie nominacji odbyło się w środę 17 maja w rektoracie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w Polsce i za granicą przewiduje projekt naukowo-badawczy “Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978”. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dyrektor placówki Piotr Dmitrowicz oraz prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pokieruje zespołem badawczym.