Zatrudnieni na śmieciówkach gotowi do zmiany pracy Wiadomości
Zatrudnieni na śmieciówkach gotowi do zmiany pracy

Umowy cywilnoprawne obracają się przeciwko pracodawcom, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych sprzyja szukaniu nowej pracy. Dlatego co trzeci zatrudniony zmieni w najbliższym czasie miejsce zatrudnienia.

Ponad 100 wypadków śmiertelnych rocznie w polskim budownictwie Wiadomości
Ponad 100 wypadków śmiertelnych rocznie w polskim budownictwie

Każdego roku na polskich budowach dochodzi do ponad 100 śmiertelnych wypadków - wynika z debaty na temat korzyści bezpieczeństwa pracy w procesie inwestycyjnym, która odbyła się wczoraj podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Polska liderem sprzeciwu Wiadomości
Polska liderem sprzeciwu

To było dobre spotkanie, ocenił Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” po rozmowie Komisarzem Komisji Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen. Thyssen spotkała się 8 września w Warszawie m.in. z polskimi centralami związkowymi w sprawie unijnej dyrektywy dot. pracowników delegowanych.

O pracownikach delegowanych. Spotkanie z Komisarzem KE Wiadomości
O pracownikach delegowanych. Spotkanie z Komisarzem KE

Polacy stanowią największy odsetek pracowników delegowanych w Unii Europejskiej. O wniosku Komisji Europejskiej dotyczącym zmiany dyrektywy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług przedstawiciele "Solidarności" będą dzisiaj w Brukseli rozmawiać z Komisarzem KE Marianne Thyssen.

Spotkanie z Junckerem już w listopadzie Wiadomości
Spotkanie z Junckerem już w listopadzie

O przyszłości Europy w obliczu kumulacji niekorzystnych zdarzeń takich jak Brexit, napływ emigrantów, czy wysokie bezrobocie oraz tzw. filarze społecznym rozmawiali liderzy europejskich związków zawodowych podczas nazdwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, które odbyło się w Brukseli 6 września.

Polskie i niemieckie związki zawodowe za niemiecką płacą minimalną w transporcie Wiadomości
Polskie i niemieckie związki zawodowe za niemiecką płacą minimalną w transporcie

Popieramy niemieckie prawo dotyczące płacy minimalnej. Żądamy, aby odnosiło się ono również do polskich przedsiębiorców działających w Niemczech w sektorze transportu – bez względu na to, czy wykonują operację ponadgraniczną, w tranzycie czy kabotażową – to główne tezy wspólnego listu polskich i niemieckich central związkowych kierowanych do Violetty Bulc, komisarza europejskiego ds. transportu. List zostanie podpisany podczas wrześniowego polsko-niemieckiego forum związkowego, które odbędzie się w Gdańsku.

Morawiecki: Popieram zakaz handlu w niedzielę Wiadomości
Morawiecki: Popieram zakaz handlu w niedzielę

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki poparł pomysł ograniczenia handlu w niedzielę, pod którym podpisało się ponad pół miliona obywateli. Jego zdaniem to dołączenie do krajów w których „życie rodzinne jest wartością społeczną”.

Alfred Bujara dla "TS" o zebraniu podpisów za wolną niedzielą: To nasze 500 plus dla pracowników Wiadomości
Alfred Bujara dla "TS" o zebraniu podpisów za wolną niedzielą: To nasze 500 plus dla pracowników

Ponad 518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Podpisy złożono 2 września u marszalka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który obiecał, że już na początku października nad projektem zaczną pracować posłowie.

Prezydent Duda apeluje do „S” o czas na realizację wyborczych programów Wiadomości
Prezydent Duda apeluje do „S” o czas na realizację wyborczych programów

– Solidarność nagradza tych, którzy jako młodzi licealiści w podziemiu pomagali robotnikom, zbierali pieniądze w ramach KOR, a teraz „Solidarność”, czyli robotnicy wręczają pieniądze, czyli stypendia licealistom. Jakże inne czasy – mówił prezydent Andrzej Duda, komentując wręczenie stypendiów gdańskiej „Solidarności” i medali pamiątkowych dla Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego współzałożycieli KOR.

Coraz lepiej na rynku pracy Wiadomości
Coraz lepiej na rynku pracy

Już w ponad połowie miast wojewódzkich stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi zaledwie 2-5 proc., informuje portal interia.pl. Tak dobrze nie było od 1990 r.

Bałtycki Tydzień Kampanii już od poniedziałku Wiadomości
Bałtycki Tydzień Kampanii już od poniedziałku

Od poniedziałku 5 września do piątku 9 wrześnie br. odbędzie się Bałtycki Tydzień Kampanii. Akcja jest częścią ogólnoeuropejskiej kampanii związków zawodowych portowców oraz ITF i ETF w sprawie mocowania i rozmocowania ładunków, głównie kontenerów i ładunków drobnicowych.

Zmarła legendarna gospodyni Placu Solidarności w Gdańsku Wiadomości
Zmarła legendarna gospodyni Placu Solidarności w Gdańsku

Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarła Aleksandra Olszewska, legendarna pani Ala, gospodyni Placu Solidarności w Gdańsku.

Ograniczenie handlu w niedzielę. 500+ dla pracowników handlu Wiadomości
Ograniczenie handlu w niedzielę. 500+ dla pracowników handlu

518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – To nasze 500 plus dla pracowników, którzy w niedzielę powinni odpoczywać i spędzać czas z rodzinami – podkreśla Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność i jednocześnie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Podpisy złożono u Marszalka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W październiku projektem zajmą się posłowie.

Solidarność i rząd. To partnerstwo przynosi konkretne efekty Wiadomości
Solidarność i rząd. To partnerstwo przynosi konkretne efekty

- „Solidarność” dla dzisiejszego rządu jest partnerem. To partnerstwo przynosi konkretne efekty. To, co nam się nie udało wynegocjować przez ostatnie osiem lat, wynegocjowaliśmy przez dziewięć miesięcy tego roku – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obchodów 36. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich. Za sukces uznał m.in. ustalenie minimalnej stawki godzinowej oraz wprowadzenie klauzul społecznych do prawa zamówień publicznych. Zapowiedział, że Solidarność będzie domagała się obniżenia wieku emerytalnego oraz ograniczenia handlu w niedziele.

Piotr Duda: Niech 40. rocznica Czerwca '76 będzie przestrogą Wiadomości
Piotr Duda: Niech 40. rocznica Czerwca '76 będzie przestrogą

Piotr Duda: Niech 40. rocznica Czerwca '76 będzie przestrogą

Mosiński o Nowoczesnej: troszczą się o esbeków a nie o tych, którzy mają 800 zł Wiadomości
Mosiński o Nowoczesnej: troszczą się o esbeków a nie o tych, którzy mają 800 zł

Chwała rządowi pani Beaty Szydło i tym, którzy pomyśleli o sprawiedliwości dla ofiar represji. Jesteśmy to winni szerokiej rzeszy ludzi, nie tylko tym, którzy działali w "Solidarności", ale także tym, którzy działali przeciw komunizmowi – powiedział na antenie Telewizji Republika poseł Prawa i Sprawiedliwości, były działacz związkowy, Jan Mosiński.

GUS: W maju wyższe zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie Wiadomości
GUS: W maju wyższe zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w maju 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 5 mln 733,6 tys. osób.

Senatorowie opowiedzieli się za dekomercjalizacją szpitali Wiadomości
Senatorowie opowiedzieli się za dekomercjalizacją szpitali

Podczas czwartkowego posiedzeniaSenat poparł ustawę o dekomercjalizacji szpitali. Zakłada ona między innymi, że niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach będzie zahamowany.

Marek Lewandowski: Rząd Beaty Szydło jest zdecydowany i działa zdroworozsądkowo Wiadomości
Marek Lewandowski: Rząd Beaty Szydło jest zdecydowany i działa zdroworozsądkowo

Rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski mówił na antenie Radia Gdańsk o rządowym projekcie dotyczącym podniesienia minimalnego wynagrodzenia do dwóch tysięcy złotych brutto. - Rząd Beaty Szydło jest zdecydowany i działa zdroworozsądkowo - chwalił.

Jest projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej Wiadomości
Jest projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

Rada Ministrów przyjęła 14 czerwca projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, przedłożony przez ministra finansów. Według projektu opodatkowany będzie miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów, bez podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Sprzedaż internetowa ma być nieopodatkowana.

Emerytury
Stażowe