Zmiany w Karcie Nauczyciela i finansowaniu oświaty
Otwierając dyskusję przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec podziękowała za współpracę i sukcesy odniesione podczas długich negocjacji z szefową resortu. Doceniła uregulowanie pensum pedagogów, likwidację stanowiska asystenta, a także możliwość uzupełnienia etatu w innych szkołach. Wiesława Stec nakreśliła jednocześnie najważniejsze problemy, obawy i pytania związane z wdrożoną reformą oświaty i systemem wynagradzania nauczycieli. Zwróciła uwagę na zaistniałe mankamenty, które wynikają z braku doprecyzowania przepisów w Karcie Nauczyciela i rozporządzeniach oraz możliwość dowolnej interpretacji prawa, co stawia pedagogów w niekorzystnej sytuacji, w konfrontacji z dyrektorami szkół, bądź organami jednostek samorządu terytorialnego. Bolączką reformy jest również wprowadzenie zbyt częstego obowiązku oceny pracy nauczyciela, która ma być co trzy lata.
Minister edukacji odniosła się do uwag i zaznaczyła, że wiele postulatów „Solidarności” udało się zrealizować. Żądania związkowców związane z nadzorem pedagogicznym zostały urzeczywistnione poprzez wzmocnienie instytucji kuratora. Ponadto związki zawodowe zostały włączone do systemu tworzenia prawa w edukacji. Większym wsparciem objęto małe szkoły.
Minister Zalewska wymieniła sukcesy w odniesieniu do placówek niepublicznych. Udało się znieść kominówki dla dyrektorów, a zatem nie ma już wygórowanych wynagrodzeń, zlikwidowano umowy śmieciowe, które zastąpiono umowami o pracę dla nauczycieli, ponadto uszczelniono dotacje.
Anna Zalewska podkreśliła istotną rolę dyskusji i współpracy między ministerstwem edukacji, związkami zawodowymi i samorządami przy realizacji prawa oświatowego.
W przeciągu trzech lat nastąpi podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli w sumie o 15 procent, a pierwszy wzrost o 5 procent będzie z początkiem kwietnia br. Wyróżniający się i najlepsi pedagodzy mają szansę otrzymać 500 zł.
Na spotkaniu związkowcy zadawali wiele nurtujących pytań, nauczyciele pytali m.in. o fundusz socjalny i kwestie wynagrodzeń. Na koniec zebrania swoją obecność szefowa resortu uwieczniła wpisem do księgi pamiątkowej. Tego samego dnia Anna Zalewska była z wizytą w Chełmie na spotkaniu z samorządowcami i dyrektorami szkół.
Tomasz Kupczyk