Najnowszy Tygodnik Solidarność: Wielkanoc u Golców - PO BOŻEMU Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Wielkanoc u Golców - PO BOŻEMU

– Nigdy nie pracowaliśmy w święta. Wielkanoc to czas święty, który celebrujemy z rodziną. Nie wyobrażam sobie koncertować w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Natomiast w tym roku po raz pierwszy od 20 lat zrobiliśmy wyjątek, gdyż okazja też jest szczególna. W Poniedziałek Wielkanocny będziemy brać udział w koncercie papieskim na rynku w Wadowicach. Transmitować go będzie TVP. Ale wcześniej, w Niedzielę, zagramy z orkiestrą na Mszy świętej rezurekcyjnej. Jak co roku, tradycyjnie o 6 rano – mówią Łukasz i Paweł Golcowie w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Honorowe Wyróżnienie SDP dla Izy Kozłowskiej za teksty zamieszczone w Tygodniku Solidarność Wiadomości
Honorowe Wyróżnienie SDP dla Izy Kozłowskiej za teksty zamieszczone w Tygodniku Solidarność

W konkursie o Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wśród tegorocznych laureatów znalazła się nasza koleżanka, niedawna dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Izabela Kozłowska, której dwa artykuły pt.: „Postrach rodziców” oraz „Bo jesteś zmęczona” zamieszczone w „TS” zdobyły uznanie jury. Gala wręczania nagród odbyła się w siedzibie SDP 21 marca 2018 r. Gratulujemy!

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Paradis Judaeorum. Pisanie o Żydach jest niebezpieczne, mimo to próbujemy Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Paradis Judaeorum. Pisanie o Żydach jest niebezpieczne, mimo to próbujemy

„Oskarżeniom o polski antysemityzm przeczy rozkwit życia żydowskiego w Polsce. Od 1989 roku dziesiątki żydowskich fundacji, festiwali, konferencji naukowych na stałe wpisały się w nasz krajobraz” - pisze Jakub Pacan.

Jak pobrać aplikację Tygodnika Solidarność Wiadomości
Jak pobrać aplikację Tygodnika Solidarność

Dla wszystkich członków NSZZ "Solidarność" zainteresowanych prenumeratą cyfrowej wersji Tygodnika Solidarność przedstawiamy krótką instrukcję pobrania oraz instalacji naszej aplikacji.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jaruzelski uprzedził Marzec ’68 Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jaruzelski uprzedził Marzec ’68

„Historycy dworscy ancien régime’u spreparowali rzeczywiste przyczyny i wykoślawili obraz antysemickich czystek kadrowych. Na symbol Marca ’68 wylansowali dwa nazwiska – Gomułkę i Moczara. Ze szkodą dla prawdy pozostaje natomiast w cieniu Wojciech Jaruzelski. Potulny wykonawca dyrektyw partii, bezwzględny w tropieniu i eliminowaniu „naleciałości żydowskich” w wojsku” – pisze Zbigniew Branach. Tematem numeru najnowszego Tygodnika Solidarność jest Marzec ’68.

Michał Ossowski nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność!  Wiadomości
Michał Ossowski nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność! 

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej wybrano nowego redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność. Został nim Michał Ossowski - związany z "Solidarnością" od 13 lat, od 2015 roku prezes spółki Tysol, która z ramienia Związku Zawodowego wydaje Tygodnik Solidarność. "Chciałbym, aby Tygodnik pod moją redakcją był pismem wyrazistym i bezkompromisowym" - zapowiedział redaktor. Dotychczas obowiązki redaktora naczelnego pełniła Ewa Zarzycka. 

Najnowszy Tygodnik Solidarność: #ReparationsForPoland Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: #ReparationsForPoland

Do 2006 roku Żydzi otrzymali od Niemców 35 miliardów euro odszkodowań. Co roku Niemcy płacą im w formie odszkodowań, dodatków do emerytur i rent 370 milionów euro. W tym samym czasie Polska otrzymała tylko miliard euro. Wraca temat reparacji. Niemcy mają pełną świadomość, że sprawa jest niezałatwiona – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem i Maciejem Chudkiewiczem.

Abp Marek Jędraszewski człowiekiem roku Tygodnika Solidarność. "Nie lękajmy się" Wiadomości
Abp Marek Jędraszewski człowiekiem roku Tygodnika Solidarność. "Nie lękajmy się"

Głos Solidarności pokazuje, że nie poddaliśmy się i że jest ogromny potencjał w narodzie, który mówi złu „nie”. Batalia o wolne niedziele jest jednym z przejawów tego potencjału – podkreśla JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Człowiekim roku 2017 Tygodnika Solidarność został Abp Marek Jędraszewski. O tym w najnowszym TS Wiadomości
Człowiekim roku 2017 Tygodnika Solidarność został Abp Marek Jędraszewski. O tym w najnowszym TS

Głos Solidarności pokazuje, że nie poddaliśmy się i że jest ogromny potencjał w narodzie, który mówi złu „nie”. Batalia o wolne niedziele jest jednym z przejawów tego potencjału – podkreśla JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: #GermanDeathCamps Społecznicy wyręczają państwo Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: #GermanDeathCamps Społecznicy wyręczają państwo

„Próba ucieczki od odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa dokonane w czasie II wojny światowej przez Niemców od zawsze wzbudzała sprzeciw. Społeczne inicjatywy powstające w Polsce obalają półprawdy, manipulacje i kłamstwa światowego myślenia o bolesnej przeszłości” - pisze Izabela Kozłowska w artykule: „Społecznicy wyręczają państwo”, który otwiera temat numeru.

W najnowszym Tygodniku Solidarność: 50 plus – ludzie gorszej kategorii Wiadomości
W najnowszym Tygodniku Solidarność: 50 plus – ludzie gorszej kategorii

Mamy rynek pracownika? Nic z tych rzeczy. Jeśli jesteś osobą, która przetoczyła 50 lat, dalej musisz się liczyć z tym, że po zwolnieniu nie znajdziesz pracy. Tak przynajmniej wynika z oficjalnych statystyk. Tematem numeru jest bezrobocie seniorów.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Ruszyć rzeki Wiadomości
Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Ruszyć rzeki

„Polska przypomina białą plamę na mapie śródlądowych, wodnych szlaków transportowych. Powoli jednak dołączamy do pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej, które zdecydowanie wcześniej obudziły się z transportowego letargu” - pisze Szymon Woźniak. Tematem numeru jest planowana rozbudowa żeglugi śródlądowej w Polsce.

Nowy "Tygodnik Solidarność": Morawiecki przychodzi. Dialog do kąta? Wiadomości
Nowy "Tygodnik Solidarność": Morawiecki przychodzi. Dialog do kąta?

- Zmiana na stanowisku premiera dla wielu wyborców PiS może okazać się zupełnie niezrozumiała. Albo prezes PiS wie znacznie więcej niż my wszyscy i Mateusz Morawiecki jest remedium na dopiero nadchodzące problemy, albo PiS właśnie wsadziło sobie kij w szprychy - pisze w najnowszym Tygodniku Solidarność Maciej Chudkiewicz. Projekt okładki znanego grafika Wojciecha Korkucia

Szlachetna Paczka dziennikarzy i pracowników Tygodnika Solidarność i Tysol.pl Wiadomości
Szlachetna Paczka dziennikarzy i pracowników Tygodnika Solidarność i Tysol.pl

Dziennikarze i pracownicy Tygodnika Solidarność i Tysol.pl dowieźli w ramach akcji "Szlachetna Paczka" prezenty samotnemu mieszkańcowi Jarosłąwia na Podkarpaciu

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS

W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam

Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy, rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy – pierwszego w historii szefa instytucji dialogu niebędącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach przyszedł czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z szefem Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: 99 lat niepodległości Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: 99 lat niepodległości

„Już za rok będziemy się zastanawiać, czym dla Polski było ostatnie 100 lat. Będziemy po raz kolejny podkreślać, że wolność, dla wielu z nas będąca wartością najwyższą, nie jest dana raz na zawsze. Będziemy wspominać niepodległościowe zrywy, walkę o wolny kraj i palić znicze. Dziś jednak, w 99. rocznicę odzyskania niepodległości, spójrzmy, gdzie jesteśmy teraz” – proponuje zastępca redaktora naczelnego TS Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru jest 99 rocznica odzyskania niepodległości.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy

- Ogromną szkodę w naszym myśleniu politycznym wyrządziło traktowanie Niemiec jako naszego „strategicznego partnera” i „adwokata w Europie”. To uśpiło naszą czujność – pisze Jakub Pacan - Niemcy były zawsze dla nas trudnym partnerem do rozmów. Partnerem, który nigdy nie rezygnował ze swojego stanowiska, gdy chodziło o sprawy ważne. Trudno się w takich warunkach cokolwiek negocjuje – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Projekt okładki numeru przygotował znany grafik Wojciech Korkuć

93 lata temu urodził się Zbigniew Herbert. Poeta kochający Polskę, wieloletni autor Tygodnika Solidarność Wiadomości
93 lata temu urodził się Zbigniew Herbert. Poeta kochający Polskę, wieloletni autor Tygodnika Solidarność

29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Dramatopisarz, eseista, autor sztuk scenicznych, a także tłumacz poezji francuskiej. Zmarł w 1998 roku.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Od sześćdziesiątki do sześćdziesiątki, czyli historia wieku emerytalnego Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Od sześćdziesiątki do sześćdziesiątki, czyli historia wieku emerytalnego

Trzeba było 5 lat dyskusji, przerzucania argumentów, zbierania podpisów, ulicznych protestów, podpisywania porozumień, żeby poeksperymentować na Polakach. Żeby część musiała dłużej pracować, a niekiedy żebrać o pomoc w opiece społecznej. Bo byli i tacy, którzy po wydłużeniu wieku nie mogli dobić do emerytalnej przystani, a pracę zwyczajnie stracili. Teraz wracamy do emerytury w wieku 60 i 65 lat. Polacy się cieszą, ale i boją kolejnych zmian. Tematem numeru najnowszego TS jest reforma systemu emerytalnego.

Emerytury
Stażowe