Michael Harms, dyrektor Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki w rozmowie z redakcją RND podkreślił, że pomimo wojny wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą nie uległa załamaniu, a co więcej - pozostała na niemal niezmienionym poziomie. Niemiec zwrócił uwagę, że lokomotywą handlu pozostaje Polska.
Na koniec listopada wartość złota w zasobach banku centralnego wzrosła do blisko 12,94 mld dolarów z niespełna 12,05 mld dolarów na koniec października – podał w środę Narodowy Bank Polski.
W grudniu 2022 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do listopada. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wyniósł minus 41,9 pkt. – przekazał Główny Urząd Statystyczny.
Unijni komisarze domagają się stworzenia i wprowadzenia europejskiego funduszu suwerenności – to jak najbardziej finansowe narzędzie, którego celem ma być wspieranie konkurencyjności europejskich produktów i usług na gospodarczej mapie świata. Pomysł z funduszem nie pojawił się znikąd – to odpowiedź na amerykańską ustawę o redukcji inflacji, która jest bezprecedensowym wsparciem amerykańskich producentów niezupełnie zgodnym z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).
– Jesteśmy częścią lokalnych społeczności. Prowadzimy wiele programów pomocowych oraz edukacyjnych. Przykładem pomocy jest program „Dzielimy się ciepłem”, który kierowany jest do podmiotów wrażliwych społecznie, które opiekują się potrzebującymi. W ramach tego programu przekazaliśmy na opłaty rachunków za ogrzewanie w sumie 2 mln zł. Skorzystały na tym szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A., w rozmowie z Arturem Mazowieckim.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu oraz pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. Wcześniej spółki energetyczne złożyły do URE tegoroczne wnioski w tej sprawie. Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku i w jaki sposób wyliczane są stawki opłat za energię elektryczną?
W sobotę w Wilhelmshaven niemieckie władze otworzyły pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Szef niemieckiego rządu podkreślił, że dzięki temu rozwiązaniu kraj uniezależni się od rurociągów z Rosji.
Bezlitosna rzeczywistość oddala realizację większości planów Roberta Habecka. Mimo to wicekanclerz Niemiec postanowił brnąć w swoje pomysły tak fanatycznie, że z każdym tygodniem ich absurdalność staje się coraz bardziej oczywista. Najnowszym potwierdzeniem, że polityka Zielonych przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, są ich projekty w Namibii.
– Budżet na 2023 r. oparty jest o realistyczne, a nawet konserwatywne założenia makroekonomiczne. Przyszły rok przyniesie wzrost deficytu fiskalnego ogółem do 405 proc. – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
Trzy niemieckie landy nie zgadzają się na wybudowanie w Polsce elektrowni atomowej.
Czechy do 2025 roku mają być niezależne od rosyjskiej ropy. Wszystko to za sprawą naftociągu TAL, który niesie dla Pragi możliwość odcięcia się od dostaw ze wschodu - pisze Przemysła Ciszak na łamach portalu Money.pl
Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.
Kiedy z jednej z największych giełd kryptowalut na świecie – zarejestrowanej w USA giełdy FTX – zniknął miliard dolarów, do biura giełdy zgłosili się najwięksi inwestorzy z żądaniem natychmiastowego wypłacenia im ponad 6 miliardów dolarów środków. FTX wystąpiła do amerykańskich sądów z wnioskiem o ochronę przed bankructwem, choć już wiadomo, że upadłości nie uniknie.
W 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa sieć restauracji typu fast food. Firmy Restaurant Brands International oraz McWin planują otworzyć kilkaset lokali w Czechach, Rumunii, a także w Polsce.
Niemiecki koncern gazowy RWE wszczął procedurę arbitrażu przeciw Gazpromowi w związku z niedostarczeniem przez rosyjskiego giganta zamówionego gazu – podał w poniedziałek dziennik gospodarczy „Handelsblatt”, powołując się na rzecznika firmy.
Ostatni miesiąc był dla polskiej złotówki stosunkowo dobrym okresem. Co ciekawe, ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w drugim tygodniu listopada nie przyniosło większych rewelacji i poziom stóp procentowych został podtrzymany, mimo to polska złotówka umocniła się jeszcze w trakcie przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Niemal codziennie w debacie publicznej i prywatnych rozmowach przewija się temat cen energii. Od czego zależy cena prądu? Jakie mechanizmy ją kształtują? I co ma największy wpływ na wysokość cen energii?
Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w poniedziałek o ustanowieniu, na wniosek ABW, tymczasowego zarządu przymusowego na 100 proc. akcji Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Decyzja spotkała się z reakcją rosyjskich mediów.
W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG. Od połowy stycznia do Wilhelmshaven mają przypływać gazowce ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) – podaje portal stacji NDR.