Coraz więcej norweskiego gazu

Do 7,7 mld m sześc. wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą. To ilość odpowiadająca prawie połowie ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju. Konsolidacja sektora wydobywczego pozwoli na optymalizację inwestycji w tym obszarze i dalszy wzrost produkcji gazu pochodzącego z własnych zasobów koncernu.
 Coraz więcej norweskiego gazu
/ fot. Adobe Stock

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN

W 2022 roku Grupa Orlen zanotowała ponad dwukrotny wzrost wydobycia gazu ziemnego ze złóż w Norwegii.

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku ukształtowało się na poziomie 16,62 mld m sześc. Oznacza to, że łączny wolumen produkcji gazu ziemnego przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN mógłby pokryć aż 45 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Największy wkład w osiągnięty wynik wniosły spółki PGNiG, które do Grupy ORLEN dołączyły w listopadzie 2022 roku. Ich łączna produkcja gazu wyniosła w ubiegłym roku 6,87 mld m sześc. Była większa o około 30 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy osiągnęła poziom 5,25 mld m sześc. O tak dużym wzroście zdecydowało wydobycie zagraniczne, na norweskim szelfie kontynentalnym realizowane przez spółkę PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN. Wyniosło 3,15 mld m sześc. i tym samym wzrosło o ponad 100 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy ta spółka wyprodukowała w Norwegii 1,42 mld m sześc. błękitnego surowca.

Na ogólny wynik ok. 7,7 mld m sześc. produkcji gazu ziemnego przez spółki Grupy ORLEN składa się także ubiegłoroczna produkcja gazu zrealizowana przez ORLEN Upstream oraz spółki byłej Grupy LOTOS, które weszły do Grupy ORLEN w sierpniu 2022 roku. Łączny wolumen gazu wyprodukowanego przez wymienione spółki wyniósł w ubiegłym roku około 0,9 mld m sześc.

 

Kluczowe złoża gazu – na norweskim szelfie kontynentalnym

Norweski szelf kontynentalny jest kluczowy dla realizacji strategii wzrostu wydobycia gazu ziemnego przez Grupę ORLEN. Obecnie na tym obszarze Grupa posiada 98 koncesji i prowadzi wydobycie na 17 złożach. W ciągu najbliższych trzech lat prognozowany jest dalszy wzrost wydobycia gazu ziemnego w Norwegii, do poziomu ok. 4 mld m sześc. rocznie. Zaś w perspektywie 2030 roku – nawet do ok. 6 mld m sześc. rocznie.

Gaz ziemny pochodzący z wydobycia własnego na norweskim szelfie kontynentalnym to ważne źródło surowca dostarczanego do Polski poprzez Baltic Pipe. Gazociąg, który został uruchomiony w IV kwartale 2022 roku. W bieżącym roku przez ten gazociąg planowany jest przesył około 6,5 mld m sześc. gazu. Blisko połowę może stanowić surowiec pochodzący z wydobycia własnego.

W następnych latach wolumen gazu przesyłanego przez Baltic Pipe będzie wzrastać, a Grupa ORLEN zarezerwowała w nim około 8 mld m sześc. rocznej przepustowości. Planowany wzrost wydobycia własnego umożliwi w ciągu najbliższych lat przesyłanie przez Baltic Pipe coraz większych wolumenów gazu pochodzących z własnego wydobycia ze złóż w Norwegii. W 2030 roku będą mogły stanowić nawet aż 75 proc. łącznej zarezerwowanej przepustowości tego gazociągu.

 

Krajowe zasoby gazu

Eksploatacja krajowych złóż gazu ziemnego to przede wszystkim domena PGNiG z Grupy ORLEN, którego produkcja w Polsce w 2022 roku wyniosła ok. 3,43 mld m sześc. (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o kaloryczności 39,5 MJ/m3). To niewielki spadek w stosunku do roku 2021, kiedy wyniosła 3,51 mld m sześc. Ten spadek spowodowany został wydłużeniem procesów inwestycyjnych wskutek epidemii COVID-19 w latach 2020-2021.

Ubiegłoroczne wydobycie gazu ziemnego w kraju pokryło ponad 1/5 zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce, potwierdzając tym samym swoje znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Aktualnie realizowane w Grupie ORLEN projekty pozwolą w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć krajowe wydobycie do ok. 4 mld m sześc.

Odkrycia i eksploatacja gazu z polskich złóż to nie tylko wzrost bezpieczeństwa dostaw, ale także korzystny wpływ na poprawę kondycji finansowej samorządów, na terenie których znajdują się zasoby węglowodorów. W 2022 roku PGNiG z Grupy ORLEN z tytułu opłaty eksploatacyjnej od wydobycia ropy i gazu przekazało do samorządowych budżetów około 140,5 mln zł. Z tytułu podatku od nieruchomości przeznaczonych pod infrastrukturę związaną z eksploatacją węglowodorów – 72,8 mln zł.

 

Działalność wydobywcza w kilku krajach

Spółki z Grupy ORLEN prowadzą obecnie poszukiwania i wydobycie węglowodorów, w tym gazu ziemnego w kilku krajach. Mianowicie w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie oraz na Litwie. Według stanu na 2022 rok Grupa dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów wynoszącymi łącznie 1279,6 mln boe (w tym udział gazu ziemnego na poziomie 73 proc.), z czego 733,6 mln boe, a więc ponad połowa, to udokumentowane zasoby krajowe. Udział gazu ziemnego w tych zasobach wynosi 81 procent.

Średnia produkcja węglowodorów, zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej, realizowana w roku 2022 przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN wyniosła185,8 (k boe/d). W podziale na poszczególne kraje przedstawiała się następująco: Polska 80,7 (k boe/d), Norwegia 84,7 (k boe/d), Kanada 14,6 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d), Litwa 0,4 (k boe/d). Udział gazu ziemnego w wydobyciu węglowodorów wyniósł 74 proc. i przedstawiał się następująco w poszczególnych krajach: Polska 62,3 (k boe/d), Norwegia 62,4 (k boe/d), Kanada 7,5 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d).

Eksploatacja własnych złóż gazu to gwarancja niezakłóconych dostaw tego surowca dla naszych odbiorców, możliwość wzmocnienia międzynarodowej pozycji Grupy ORLEN, a także korzyści finansowe dla setek polskich gmin. Dlatego dalszy rozwój działalności wydobywczej koncernu jest jednym z filarów zaktualizowanej strategii ORLEN2030. Mamy ambitny, ale całkowicie realny plan dynamicznego zwiększenia wolumenu własnego wydobycia gazu ziemnego, które do 2030 osiągnie poziom 12 mld m sześc. rocznie. W przypadku działalności zagranicznej naszym priorytetem jest Norweski Szelf Kontynentalny, gdzie przez ostatnie dwa lata, co roku podwajaliśmy produkcję. Stale inwestujemy również w poszukiwanie oraz wydobycie gazu w Polsce, gdzie odkrywamy dodatkowe zasoby tego surowca, pozwalające utrzymać krajową produkcję gazu na stabilnym i wysokim poziomie

- mówił na konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN

 

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wybory 2023. Jak zagłosować podczas pobytu w szpitalu? z ostatniej chwili
Wybory 2023. Jak zagłosować podczas pobytu w szpitalu?

Za niecałe dwa tygodnie wybory parlamentarne 2023. Osoby przebywające pod opieką lekarską w szpitalu, mogą zastanawiać się, czy one również mają możliwość oddania głosu. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) uspokaja pacjentów w tej kwestii.

Przełomowy sondaż Kantara z ostatniej chwili
"Przełomowy" sondaż Kantara

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne 2023. Najnowszy sondaż Kantar dla TVN i TVN24 ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwość w porównaniu z wrześniowym badaniem traci poparcie. Przeprowadzono go w dniach 2-4 października 2023 r. na grupie 1,5 tys. pełnoletnich osób.

Rosyjska propaganda w natarciu. To wszystko są nasze ziemie z ostatniej chwili
Rosyjska propaganda w natarciu. "To wszystko są nasze ziemie"

Szef okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego, Jewgienij Balicki wygłosił absurdalne słowa. Rosyjski polityk w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził, że Warszawa, Helsinki, Tallin, Lipawa i kraje bałtyckie to miejsca, które należą Rosji. To samo powiedział o mieszkańcach wspomnianych miast.

Kierowca bmw zatrzymany. Rodzina poczuła ulgę z ostatniej chwili
Kierowca bmw zatrzymany. "Rodzina poczuła ulgę"

Pełnomocnik rodziny ofiar wypadku na A1 powiedział, że ich bliscy poczuli ulgę po zatrzymaniu podejrzanego o spowodowanie tego zdarzenia Sebastiana M. Najprawdopodobniej w czwartek może zostać podpisany wniosek o jego ekstradycję - ustaliła nieoficjalnie PAP.

Manfred Weber chce Paktu Migracyjnego bo… w Niemczech, Austrii, Holandii i Włoszech nie ma już wolnych mieszkań z ostatniej chwili
Manfred Weber chce Paktu Migracyjnego bo… w Niemczech, Austrii, Holandii i Włoszech nie ma już wolnych mieszkań

"Bardzo wielu burmistrzów w Niemczech, Holandii, w Austrii, we Włoszech mówi nam, że nie ma już wolnych mieszkań" - mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Afera na polskim YouTubie. Wiceminister sprawiedliwości zawiadomił Prokuraturę Krajową z ostatniej chwili
Afera na polskim YouTubie. Wiceminister sprawiedliwości zawiadomił Prokuraturę Krajową

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha poinformował w środę, że zawiadomił Prokuraturę Krajową o możliwości popełnienia czynów zabronionych o charakterze pedofilskich przez niektórych youtuberów i celebrytów związanych ze środowiskiem twórców internetowych.

Lewicowy ukraiński publicysta obawia się, że w wyniku wojny Ukraina zmieni się na wzór barbarzyńskiej Polski Wiadomości
Lewicowy ukraiński publicysta obawia się, że w wyniku wojny Ukraina zmieni się na wzór "barbarzyńskiej" Polski

Ciekawy tekst na temat przemian w ukraińskim społeczeństwie wywołanych wojną opublikował na łamach Ukraińskiej Prawdy lewicowy ukraiński publicysta Mychajło Dubynianskij.

Afera na polskim YouTubie. Michał Boxdel Baron wykluczony z FAME MMA z ostatniej chwili
Afera na polskim YouTubie. Michał "Boxdel" Baron wykluczony z FAME MMA

Fame MMA wydało oświadczenie. Poinformowano o natychmiastowym wykluczeniu Michała "Boxdela" Barona z działań organizacji.

Zespół Perfect w żałobie z ostatniej chwili
Zespół Perfect w żałobie

Nie żyje znany i ceniony realizator dźwięku, Jurek Oliwa. Na swoim koncie miał między innymi wieloletnią współpracę z grupą Perfect.

Afera wokół młodzieżowych influencerów: Ukarzemy ich z ostatniej chwili
Afera wokół młodzieżowych influencerów: "Ukarzemy ich"

3 października znany YouTuber Sylwester Wardęga opublikował film, który wstrząsnął polskim internetem. W materiale Wardęga przedstawił poważne oskarżenia dot. relacji seksualnych z nieletnimi m.in znanego youtubera "Stuu". Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który rozkazał podległym służbom pilnie zająć się tą sprawą. 

REKLAMA

Coraz więcej norweskiego gazu

Do 7,7 mld m sześc. wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą. To ilość odpowiadająca prawie połowie ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju. Konsolidacja sektora wydobywczego pozwoli na optymalizację inwestycji w tym obszarze i dalszy wzrost produkcji gazu pochodzącego z własnych zasobów koncernu.
 Coraz więcej norweskiego gazu
/ fot. Adobe Stock

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN

W 2022 roku Grupa Orlen zanotowała ponad dwukrotny wzrost wydobycia gazu ziemnego ze złóż w Norwegii.

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku ukształtowało się na poziomie 16,62 mld m sześc. Oznacza to, że łączny wolumen produkcji gazu ziemnego przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN mógłby pokryć aż 45 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Największy wkład w osiągnięty wynik wniosły spółki PGNiG, które do Grupy ORLEN dołączyły w listopadzie 2022 roku. Ich łączna produkcja gazu wyniosła w ubiegłym roku 6,87 mld m sześc. Była większa o około 30 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy osiągnęła poziom 5,25 mld m sześc. O tak dużym wzroście zdecydowało wydobycie zagraniczne, na norweskim szelfie kontynentalnym realizowane przez spółkę PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN. Wyniosło 3,15 mld m sześc. i tym samym wzrosło o ponad 100 proc. w stosunku do roku 2021, kiedy ta spółka wyprodukowała w Norwegii 1,42 mld m sześc. błękitnego surowca.

Na ogólny wynik ok. 7,7 mld m sześc. produkcji gazu ziemnego przez spółki Grupy ORLEN składa się także ubiegłoroczna produkcja gazu zrealizowana przez ORLEN Upstream oraz spółki byłej Grupy LOTOS, które weszły do Grupy ORLEN w sierpniu 2022 roku. Łączny wolumen gazu wyprodukowanego przez wymienione spółki wyniósł w ubiegłym roku około 0,9 mld m sześc.

 

Kluczowe złoża gazu – na norweskim szelfie kontynentalnym

Norweski szelf kontynentalny jest kluczowy dla realizacji strategii wzrostu wydobycia gazu ziemnego przez Grupę ORLEN. Obecnie na tym obszarze Grupa posiada 98 koncesji i prowadzi wydobycie na 17 złożach. W ciągu najbliższych trzech lat prognozowany jest dalszy wzrost wydobycia gazu ziemnego w Norwegii, do poziomu ok. 4 mld m sześc. rocznie. Zaś w perspektywie 2030 roku – nawet do ok. 6 mld m sześc. rocznie.

Gaz ziemny pochodzący z wydobycia własnego na norweskim szelfie kontynentalnym to ważne źródło surowca dostarczanego do Polski poprzez Baltic Pipe. Gazociąg, który został uruchomiony w IV kwartale 2022 roku. W bieżącym roku przez ten gazociąg planowany jest przesył około 6,5 mld m sześc. gazu. Blisko połowę może stanowić surowiec pochodzący z wydobycia własnego.

W następnych latach wolumen gazu przesyłanego przez Baltic Pipe będzie wzrastać, a Grupa ORLEN zarezerwowała w nim około 8 mld m sześc. rocznej przepustowości. Planowany wzrost wydobycia własnego umożliwi w ciągu najbliższych lat przesyłanie przez Baltic Pipe coraz większych wolumenów gazu pochodzących z własnego wydobycia ze złóż w Norwegii. W 2030 roku będą mogły stanowić nawet aż 75 proc. łącznej zarezerwowanej przepustowości tego gazociągu.

 

Krajowe zasoby gazu

Eksploatacja krajowych złóż gazu ziemnego to przede wszystkim domena PGNiG z Grupy ORLEN, którego produkcja w Polsce w 2022 roku wyniosła ok. 3,43 mld m sześc. (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o kaloryczności 39,5 MJ/m3). To niewielki spadek w stosunku do roku 2021, kiedy wyniosła 3,51 mld m sześc. Ten spadek spowodowany został wydłużeniem procesów inwestycyjnych wskutek epidemii COVID-19 w latach 2020-2021.

Ubiegłoroczne wydobycie gazu ziemnego w kraju pokryło ponad 1/5 zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce, potwierdzając tym samym swoje znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Aktualnie realizowane w Grupie ORLEN projekty pozwolą w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć krajowe wydobycie do ok. 4 mld m sześc.

Odkrycia i eksploatacja gazu z polskich złóż to nie tylko wzrost bezpieczeństwa dostaw, ale także korzystny wpływ na poprawę kondycji finansowej samorządów, na terenie których znajdują się zasoby węglowodorów. W 2022 roku PGNiG z Grupy ORLEN z tytułu opłaty eksploatacyjnej od wydobycia ropy i gazu przekazało do samorządowych budżetów około 140,5 mln zł. Z tytułu podatku od nieruchomości przeznaczonych pod infrastrukturę związaną z eksploatacją węglowodorów – 72,8 mln zł.

 

Działalność wydobywcza w kilku krajach

Spółki z Grupy ORLEN prowadzą obecnie poszukiwania i wydobycie węglowodorów, w tym gazu ziemnego w kilku krajach. Mianowicie w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie oraz na Litwie. Według stanu na 2022 rok Grupa dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów wynoszącymi łącznie 1279,6 mln boe (w tym udział gazu ziemnego na poziomie 73 proc.), z czego 733,6 mln boe, a więc ponad połowa, to udokumentowane zasoby krajowe. Udział gazu ziemnego w tych zasobach wynosi 81 procent.

Średnia produkcja węglowodorów, zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej, realizowana w roku 2022 przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN wyniosła185,8 (k boe/d). W podziale na poszczególne kraje przedstawiała się następująco: Polska 80,7 (k boe/d), Norwegia 84,7 (k boe/d), Kanada 14,6 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d), Litwa 0,4 (k boe/d). Udział gazu ziemnego w wydobyciu węglowodorów wyniósł 74 proc. i przedstawiał się następująco w poszczególnych krajach: Polska 62,3 (k boe/d), Norwegia 62,4 (k boe/d), Kanada 7,5 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d).

Eksploatacja własnych złóż gazu to gwarancja niezakłóconych dostaw tego surowca dla naszych odbiorców, możliwość wzmocnienia międzynarodowej pozycji Grupy ORLEN, a także korzyści finansowe dla setek polskich gmin. Dlatego dalszy rozwój działalności wydobywczej koncernu jest jednym z filarów zaktualizowanej strategii ORLEN2030. Mamy ambitny, ale całkowicie realny plan dynamicznego zwiększenia wolumenu własnego wydobycia gazu ziemnego, które do 2030 osiągnie poziom 12 mld m sześc. rocznie. W przypadku działalności zagranicznej naszym priorytetem jest Norweski Szelf Kontynentalny, gdzie przez ostatnie dwa lata, co roku podwajaliśmy produkcję. Stale inwestujemy również w poszukiwanie oraz wydobycie gazu w Polsce, gdzie odkrywamy dodatkowe zasoby tego surowca, pozwalające utrzymać krajową produkcję gazu na stabilnym i wysokim poziomie

- mówił na konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN

 

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe