[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Krwawy śledczy komunistycznej bezpieki spoczął obok swych ofiar z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Krwawy śledczy komunistycznej bezpieki spoczął obok swych ofiar

Adam Adamuszek – krwawy śledczy komunistycznej bezpieki – został pochowany w rodzinnym grobie na Powązkach Wojskowych, tuż obok „Łączki”, gdzie w bezimiennych dołach znalazły się jego ofiary.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Bunt Satsumy – ostatnia wojna samurajów z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Bunt Satsumy – ostatnia wojna samurajów

29 stycznia 1877 roku na wyspie Kiusiu samurajowie z prowincji Satsuma podnieśli bunt przeciwko reformatorskiemu rządowi cesarza Meiji w Tokio. Wydarzenia stały się osnową dla filmu „Ostatni Samuraj” i traktowane są jako symboliczne zamkniecie ery samurajów. Czy słusznie?

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Jak polscy komuniści współpracowali z gestapo z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Jak polscy komuniści współpracowali z gestapo

W III RP Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uznał, że wdowie po towarzyszu Ignacym Lodze-Sowińskim nie należą się uprawnienia kombatanckie, gdyż w czasie wojny uczestniczył w denuncjowaniu Armii Krajowej do niemieckiego gestapo.

77 lat temu Armia Czerwona wkroczyła do KL Auschwitz z ostatniej chwili
77 lat temu Armia Czerwona wkroczyła do KL Auschwitz

Siedemdziesiąt siedem lat temu, kiedy 27 stycznia 1945 roku do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, pozostało w nich tylko około 7000 chorych i wycieńczonych więźniów (mężczyzn, kobiet oraz w tej liczbie 750 dzieci i młodocianych).

Dr Adam Cyra: Dzieciństwo w piekle. Dr Mengele przeprowadzał na niej eksperymenty z ostatniej chwili
Dr Adam Cyra: Dzieciństwo w piekle. "Dr" Mengele przeprowadzał na niej eksperymenty

Kilka dni temu, 17 stycznia, świętowała swoje 81. urodziny. Mieszka w Warszawie. Jest doktorem nauk prawnych, zna biegle kilka języków obcych. W obozie Auschwitz-Birkenau posiadała numer więźniarski 83638.

Wiadomości
[Wideo] "Jaruzelski kontra Solidarność, Husák kontra Karta 77" – polsko-słowacka debata z udziałem „Tygodnika Solidarność”

Międzynarodowa współpraca redakcji "Tygodnika Solidarność" nabiera rozpędu. Dziś w Bratysławie o godzinie 17:00 rozpoczęło się spotkanie dyskusyjne poświęcone historii opozycji antykomunistycznej w Polsce i na Słowacji. W spotkaniu biorą udział Michał Ossowski, redaktor naczelny oraz Mateusz Kosiński, publicysta "Tygodnika Solidarność". 

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Prokurator Władysław Dymant od spraw szczególnych z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Prokurator Władysław Dymant od spraw szczególnych

Prokurator Władysław Dymant nadzorował śledztwa prowadzone przez bezpiekę. I tak, 23 października 1951 roku przesłał na ręce prezesa Sądu Wojewódzkiego m. st. Warszawy Ilii Rubinowa pismo (z klauzulą: „ściśle tajne”), w którym wnosił o prowadzenie rozprawy przeciwko Augustowi Fieldorfowi przy drzwiach zamkniętych. W styczniu 1957 roku Dymant uciekł przed sprawiedliwością do Izraela.

B. Więźniarka: Pośród pierwszych Polaków w Auschwitz było 19 prawników. Warto to przypomnieć dzisiejszym prawnikom z ostatniej chwili
B. Więźniarka: Pośród pierwszych Polaków w Auschwitz było 19 prawników. Warto to przypomnieć dzisiejszym prawnikom

Publikujemy przemówienie byłej Więźniarki Auschwitz i ofiary eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele - Barbary Wojnarowskiej Gautier na "Przystanku Historia" IPN 14 stycznia 2022 roku.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Dąbrowszczak Szyr twierdził, że komunizm nie był błędem z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: "Dąbrowszczak" Szyr twierdził, że "komunizm nie był błędem"

Kiedy 15 stycznia 2000 r. w Warszawie zmarł Eugeniusz Szyr, lewacka prasa żegnała go słowami: „wybitny działacz państwowy i gospodarczy”, „weteran lewicy”. Przymiotnik „wybitny” zastępowano czasem „zasłużonym”. Ówczesny prezydent Kwaśniewski napisał: „Odszedł Człowiek aktywny, skromny, życzliwy ludziom, uczestnik i świadek dramatycznej historii XX wieku”.

[Nasz Patronat] „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP” z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”

Społeczny Komitet 14 czerwca i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Pawła Krupińskiego „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”. Wystawa fotograficzna, która prezentowana była w zeszłym roku na Pawiaku i we Wrocławiu – powraca do Warszawy.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Faktyczny szef bezpieki, krwawy oprawca Menasze z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Faktyczny szef bezpieki, krwawy oprawca Menasze

W 1947 roku nadzorował śledztwo przeciwko Witoldowi Pileckiemu i jego współpracownikom. Miał też osobiście przesłuchiwać rotmistrza w X Pawilonie więzienia mokotowskiego. Roman Romkowski, właściwie Menasze (Nasiek, Natan) Grinszpan-Kikiel, wiceminister bezpieczeństwa, faktyczny szef MBP w randze generała.

6 stycznia 1919 r. – powstańcy wielkopolscy zdobywają lotnisko Ławica. Niedługo później zbombardowali Frankfurt z ostatniej chwili
6 stycznia 1919 r. – powstańcy wielkopolscy zdobywają lotnisko Ławica. Niedługo później zbombardowali Frankfurt

103 lat temu, 6 stycznia 1919 r., podczas Powstania Wielkopolskiego, grupa wojsk powstańczych po krótkiej bitwie zdobyła znajdujące się pod Poznaniem lotnisko w ówczesnej wsi Ławica oraz składnicę sprzętu lotniczego, tzw. Halę Zeppelinów w Winiarach. W efekcie w ręce polskie dostała się znaczna ilość sprzętu lotniczego – ok. 400 samolotów oraz innego wyposażenia.

USA: „pogańskie zawłaszczanie” Bożego Narodzenia ma swoje początki w hitlerowskich Niemczech Wiadomości
USA: „pogańskie zawłaszczanie” Bożego Narodzenia ma swoje początki w hitlerowskich Niemczech

Opiniotwórcza platforma amerykańska „Conversation” zamieściła 25 grudnia ub.r. obszerny artykuł profesora historii na uniwersytecie stanowym w Georgii – Joe Perry'ego, pt. „Jak naziści wchłonęli Boże Narodzenie” (How the Nazis co-opted Christmas). Lektura tego tekstu skłania do szerszej refleksji nad mechanizmem tworzenia „pogańskich świąt Bożego Narodzenia”, co dzieje się także obecnie.

Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. 83 lata temu zmarł Roman Dmowski. Tak wspominają go internauci z ostatniej chwili
"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". 83 lata temu zmarł Roman Dmowski. Tak wspominają go internauci

2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski, twórca nowoczesnej idei narodowej, delegat Polski na konferencję w Paryżu i sygnatariusz traktatu wersalskiego. Polityk, publicysta, myśliciel, jeden z Ojców Niepodległości.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Tortury. Konwejer. Środki odurzające. Tak komuniści dręczyli bpa Kaczmarka z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Tortury. Konwejer. Środki odurzające. Tak komuniści dręczyli bpa Kaczmarka

8 stycznia 1951 r. komuniści aresztowali bp Czesława Kaczmarka. Ordynariusz kielecki był poddawany konwejerowi – trwającym non stop, w dzień i w nocy przesłuchaniom przez zmieniających się „oficerów” śledczych. Ubecy podawali biskupowi środki odurzające. „Przekonywali go”, że jest zdrajcą i jako takiego wszyscy się go wyrzekli.

[Tylko u nas] Nowy Kurier Warszawski czyli historia polskojęzycznych gadzinówek z ostatniej chwili
[Tylko u nas] "Nowy Kurier Warszawski" czyli historia polskojęzycznych gadzinówek

11 października 1939 roku, a więc kilka dni po ostatecznej kapitulacji SGO Polesie, ukazał się pierwszy numer „Nowego Kuriera Warszawskiego”. Prawie w tym samym czasie opuściły drukarnie także i inne „gadzinowe” tytuły (na przykład Goniec Krakowski) na terenie okupowanej przez Niemców Polski.

Prof. Andriej Zubow: Władza putinowskiej Rosji pokazała, że jest nie z ofiarami, ale ze sprawcami tych zbrodni z ostatniej chwili
Prof. Andriej Zubow: Władza putinowskiej Rosji pokazała, że jest nie z ofiarami, ale ze sprawcami tych zbrodni

Delegalizacja najpierw Memoriału Międzynarodowego, a dzisiaj także organizacji historyczno-oświatowej „Memoriał”, pokazała wszystkim, że ludzie z KGB – z tej strasznej, zbrodniczej organizacji – przejęli władzę w Rosji i chcą, aby nikt nie wspominał o zbrodniach ich ojców, aby wszyscy o tym zapomnieli. Taki pogląd wyraził 29 grudnia w rozmowie z KAI prof. Andriej Zubow, niezależny historyk rosyjski, komentując wydane 28 i 29 grudnia przez sądy zakazy działalności Memoriału – stowarzyszenia bardzo zasłużonego dla pielęgnowania pamięci o ofiarach terroru bolszewickiego i badania najnowszej historii Rosji.

Niezapomniany zryw. Dziś mijają 103 lata od wybuchu powstania wielkopolskiego z ostatniej chwili
Niezapomniany zryw. Dziś mijają 103 lata od wybuchu powstania wielkopolskiego

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Ubek dał jej słowo honoru. Popełniła samobójstwo. Oprawcy Marcysi z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Ubek dał jej "słowo honoru". Popełniła samobójstwo. Oprawcy "Marcysi"

Kpt. Emilia Malessa, żołnierz dwóch konspiracji, 5 czerwca 1949 r. popełniła samobójstwo. Przyczynili się do tego komunistyczni oprawcy. Przede wszystkim Józef Różański, który dał jej oficerskie słowo honoru, że żaden z ujawnionych niepodległościowców nie będzie represjonowany. Dalej śledczy bezpieki, sędziowie, prokuratorzy, a nawet adwokaci. Tę niezłomną kobietę wspominamy w Święta Bożego Narodzenia, bo dla niej tradycyjna polska triada: Bóg, Honor, Ojczyzna była świętością.

Dr Adam Cyra: Trupy pod choinką. Wigilie w Bloku Śmierci KL Auschwitz z ostatniej chwili
Dr Adam Cyra: Trupy pod choinką. Wigilie w Bloku Śmierci KL Auschwitz

Nim opiszę Wigilię w Bloku Śmierci w 1944 roku, przypomnę niektóre wcześniejsze wydarzenia w KL Auschwitz, związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Emerytury
Stażowe