Muzeum, moje życie - Wspomnienie o Jerzym Jasiuku Wiadomości
Muzeum, moje życie - Wspomnienie o Jerzym Jasiuku

„Ochrona zabytków techniki nie jest problemem samoistnym. Przeciwnie, jest tylko pochodną ważniejszego zagadnienia, jakim jest odtworzenie historii postępu technicznego jako źródła inspiracji dla dalszych odkryć i jako elementu mobilizującego wynalazców i racjonalizatorów”. – pisał Jerzy Jasiuk w roku 1965 w czasopiśmie Ochrona Zabytków. Tym poglądom przyszły dyrektor Muzeum Techniki pozostał wierny do końca życia.

Celtowie - innowacyjni przybysze na polskich ziemiach Wiadomości
Celtowie - innowacyjni przybysze na polskich ziemiach

Wprowadzili znajomość koła garncarskiego, zaawansowanej metalurgii żelaza oraz mennictwa - Celtowie przybyli 2,5 tys. lat temu na południowe tereny obecnej Polski i znacząco wpłynęli na dalsze losy tego obszaru - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Dulęba.\nMało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kolebką Celtów, wbrew pozorom, nie jest wcale Irlandia i Wielka Brytania, ale kontynentalna Europa. Lud ten rozprzestrzenił się po całej Europie w poł. I tysiąclecia p.n.e. z obszaru rozciągającego się na północ od Alp (od Burgundii po Kotlinę Czeską).

75 lat temu powołano Armię Krajową Wiadomości
75 lat temu powołano Armię Krajową

Dzisiaj przypada 75. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Rozkaz wydał Naczelny Wódz i Premier Rządu Polskiego gen. broni Władysław Sikorski.

Somosierra. Szarża po wieczną sławę trwała niespełna dziesięć minut Wiadomości
Somosierra. Szarża po wieczną sławę trwała niespełna dziesięć minut

210 lat temu wydawać się mogło ówczesnym Polakom, że nadchodzą nowe, wspaniałe czasy. Wszyscy trzej zaborcy zbierali ostre cięgi, stary system sypał się w gruzy. Armia cesarza Francuzów wkroczyła na nasze ziemie, bijąc Prusaków i Rosjan.

Tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby... Wiadomości
Tak mogłaby wyglądać Polska, gdyby...

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych już w przysiędze obiecywali walczyć do ostatniej krwi o wolną i wielką ojczyznę.

Henryk Prajs: Jeśli ktoś mi dzisiaj mówi, że polska wieś była antysemicka, to mówię mu, że kłamie Wiadomości
Henryk Prajs: Jeśli ktoś mi dzisiaj mówi, że polska wieś była antysemicka, to mówię mu, że kłamie

– Byłem już tak zasiedziały w polskim domu, że kiedy weszli SS-mani, odruchowo powiedziałem, że jestem synem pani Pokorskiej. I kiedy kilka dni później inni łapacze Żydów przystawili jej pistolet do skroni, bez zmrużenia oka potwierdziła, że jestem jej synem. Od tego czasu uważałem Janinę Pokorską za swoją matkę.

Promocja książki 18 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego w wojnie polsko-sowieckiej 1919-1921 Wiadomości
Promocja książki 18 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego w wojnie polsko-sowieckiej 1919-1921

Książkę zaprezentują profesor Tadeusz Rawski i profesor Piotr Matusak w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Dr Bartosz Zakrzewski jest członkiem NSZZ Solidarność.

3500 lat temu nad Wartą istniał zaawansowany warsztat odlewniczy Wiadomości
3500 lat temu nad Wartą istniał zaawansowany warsztat odlewniczy

Unikalny w skali środkowoeuropejskiej warsztat odlewniczy, w którym wytwarzano przedmioty z brązu, zbadali w miejscowości Szczepidło, w woj. wielkopolskim archeolodzy z Poznania. Właśnie opublikowali wyniki dziesięcioletnich wykopalisk.\nOdkryty i zbadany przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu warsztat odlewniczy był użytkowany przez społeczność tzw. kultury mogiłowej. Nazwa tej kultury archeologicznej pochodzi od mogił, czyli kurhanów – grobów z nasypem.

Dyskretny czar techniki międzywojnia Wiadomości
Dyskretny czar techniki międzywojnia

Na całym świecie w muzeach technicznych odwiedzający oglądają maszyny parowe, maszyny do szycia, piece hutnicze, wytwory rzemiosła ludowego, czy samochody. Muzealnicy mawiają, ze ludzie przychodzą do takich placówek z potrzeby wiedzy. Chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o przeszłości. Tata pokazując synowi jednoślad często zwraca się do syna: „zobacz jaki stary rower, chciałbyś na takim jeździć?”. Dziecko przecząco kręci głową.

Ok. 2,6 tys. zabytków odnaleziono na Reducie Ordona w Warszawie Wiadomości
Ok. 2,6 tys. zabytków odnaleziono na Reducie Ordona w Warszawie

Ok. 2,6 tys. zabytków, m.in. wyposażenie wojskowe i monety; fosę i "wilcze doły" ze szczątkami stu kilkudziesięciu żołnierzy polskich i rosyjskich odkryto podczas kilkuletnich badań na Reducie Ordona, miejscu walk powstania listopadowego, obecnie na stołecznej Ochocie.\nLokalizacja Reduty Ordona, miejsca walk powstania listopadowego przy obecnej ul. Na Bateryjce na warszawskiej Ochocie, a nie - jak wcześniej sądzono - na terenie Woli, została potwierdzona w 2010 r.

Prezes IPN o planach na 2017 r.: przypomnimy o ludobójstwie Polaków w latach 1937-1938 Wiadomości
Prezes IPN o planach na 2017 r.: przypomnimy o ludobójstwie Polaków w latach 1937-1938

Tzw. operację polską NKWD, czyli zamordowanie w latach 1937-1938 co najmniej 110 tys. Polaków żyjących na terenie ZSRS przypomni IPN w 2017 r. To jedna z największych i nieznanych tragedii naszego narodu - podkreśla w rozmowie z PAP prezes IPN Jarosław Szarek.

Syreni śpiew historii motoryzacji Wiadomości
Syreni śpiew historii motoryzacji

dr. Bartosz Zakrzewski z Instytutu Transportu Samochodowego opowiada Andrzejowi Berezowskiemu o samochodzie Syrena.

80. rocznica budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Historia czy wciąż szansa? Wiadomości
80. rocznica budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Historia czy wciąż szansa?

„COP budować będą pokolenia, my budujemy tylko zaczątki. COP – to zagadnienie milionów ludzi i tysięcy warsztatów produkcji i handlu. COP to uzbrojenie nie tylko militarne, ale gospodarcze Polski. (…) Kiedyś społeczeństwo polskie oceni tę inicjatywę i ten twórczy wysiłek polskiego wojska, jako otwarcie nowej drogi, prowadzącej w konsekwencji do wielkiego rozwoju gospodarstwa cywilnego, prywatnego i na wskroś pokojowego”. Tak mówił w Sejmie o Centralnym Okręgu Przemysłowym (COP) jego pomysłodawca wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski 2 grudnia 1938 r.

Jak prowadzi się Syrenę? Wiadomości
Jak prowadzi się Syrenę?

O urokach podróży zabytkowym samochodem opowiada Adam Owczarz, miłośnik i posiadacz samochodu Syrena 105.

Karol Pionnier – konstruktor Syreny Wiadomości
Karol Pionnier – konstruktor Syreny

Gdzieś na początku XX wieku z Francji do Polski przyjeżdża Leon Pionnier. Będzie uczył francuskiego w szkołach średnich. W roku 1913 w Mińsku Litewskim Leonowi rodzi się syn Karol Aimé Pionnier. Chłopiec postanawia zostać konstruktorem samochodów. Będzie przyszłym konstruktorem samochodu Syrena.

Adam Chmielecki dla "TS": Amerykańscy przyjaciele Solidarności Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": Amerykańscy przyjaciele Solidarności

W Wigilię Bożego Narodzenia Anno Domini 1981 w oknie Białego Domu stanęła zapalona świeca – symbol solidarności prezydenta Stanów Zjednoczonych z narodem polskim po wprowadzeniu stanu wojennego. Za tym gestem poszły konkretne działania, a Ronald Reagan okazał się jednym z największych sojuszników Solidarności.

Rok 2017 rokiem Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Władysława Raczkiewicza Wiadomości
Rok 2017 rokiem Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Władysława Raczkiewicza

W listopadzie senat przyjął odrębne uchwały, w których ustanawia rok 2017 rokiem Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Władysława Raczkiewicza

Relacja Franciszka Kamińskiego ze strajku w Kopalni Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego Wiadomości
Relacja Franciszka Kamińskiego ze strajku w Kopalni Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego

Zamieszczamy relację ze strajku w Kopalni Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego. Relacje opisał Franciszek Kamiński w maszynopisie. Maszynopis udostępnił Tygodnikowi Solidarność i Tysol.pl

Żywi piszą kart rzeczywistości, poległych historia wspomina - reportaż historyczny Wiadomości
Żywi piszą kart rzeczywistości, poległych historia wspomina - reportaż historyczny

Pierwszego dnia stanu wojennego związkowcy „S” z okolic Lubina, Polkowic i Głogowa porozumieli się, że rozpoczną w zakładach strajki okupacyjne. Jednym z zakładów była kopalnia Rudna. Była to odpowiedź na wprowadzenie stanu wojennego i internowanie działaczy Solidarności.

Mój kolega Mieszko I - czyli jak zarazić dzieci pasją do historii Wiadomości
Mój kolega Mieszko I - czyli jak zarazić dzieci pasją do historii

Nauka historii Polski wcale nie musi kojarzyć się z zapamiętywaniem dat, postaci czy wydarzeń. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy niebanalnych widowisk „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”.

Emerytury
Stażowe