W Krakowie dobiegają końca obchody 200 rocznicy „śmierci nieśmiertelnego Tadeusza Kościuszki” (takie sformułowania to tylko w Krakowie), toteż na koniec w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarto wystawę „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”. Ekspozycja będzie czynna do 17 grudnia w Pałacu Krzysztofory, od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.30.
2 października br. wiceprezes Rady Ministrów i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przebudowę budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta. W uroczystości wzięli udział biskup Diecezji Łomżyńskiej, Janusz Stepnowski, prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Jacek Karczewski.
Jury konkursu filmowego – przewodniczący Maciej Drygas oraz Jan Ruman, prof. Piotr Niwiński, Tadeusz Szyma i Michał Bożek, przyznało nagrodę główną IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Złoty Opornik filmowi "Braciszek Karel" w reżyserii Krystyny Krauze.
Premiera filmu „Dwie Korony” o św. Maksymilianie Kolbe odbyła się w sali imienia kard. Andrzeja Marii Deskura w Pałacu św. Karola w Watykanie – dawnej siedzibie nieistniejącej od roku Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Małe TGD to dziecięcy zespół wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Chór TGD doczekał się nowego pokolenia wokalistów, którzy w naturalny sposób łączą młodzieńczy entuzjazm z pasją śpiewania. Zespół tworzy 11-osobowa reprezentacja Szkółki TGD prowadzonej od kilku lat przez Kamilę Pałasz i Piotra Nazaruka.
Koncert dedykowany pamięci abp. Zygmunta Zimowskiego i św. Brata Alberta kończy XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Wystąpi popularny na świecie duet Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) i Robert Grudzień (fortepian, organy). Koncert odbędzie się w niedzielę 1 października o 11.45, w Ośrodku Emaus, Brzeźce koło Białobrzegów Radomskich.
W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
Dostałam w podarunku płytę „Album Rodzinny” i nie ma końca słuchania. Lapidarny, niezwykły w swej zwyczajności opis życia wilniuków, którym zresztą ani w głowie była wojna. A ona nadchodzi i wrzyna się klinem w przedmieścia, dzielnice, domy wileńskie.
Literacko - muzyczna podróż przez chrześcijańskie dzieje Polski. W sobotę 23 września w ramach odbywającego się we Włodawie Festiwalu Trzech Kultur o godzinie 14.30 w Kościele NSJ zaprezentujemy wspólnie z Orkiestrą 966 oratorium Roberta Grudnia "Włodawa wielu kultur na tle Chrześcijańskich dziejów Polski".
Z Tuwimów najbardziej znany jest Julian, ale i jego siostra Irena miała talent literacki. Początkowo pisała wiersze, ale sławę przyniosły jej przekłady, zwłaszcza „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka”.
Warsaw Gallery Weekend, czyli największy cykliczny przegląd sztuki współczesnej w Polsce, odbędzie się w tym roku w weekend od 22 do 24 września. Podczas siódmej już edycji można będzie obejrzeć blisko 30 przygotowanych specjalnie na tę okazję wystaw, spotkać się z artystami i kuratorami wystaw, wziąć udział w spotkaniach, dyskusjach itp.
Ogólnopolska Konferencja Kultury to przedsięwzięcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaplanowane z myślą o rozpoznaniu i wcieleniu w życie potrzeb i zamierzeń polskich środowisk artystycznych.
Satyra na temat świata sztuki nowoczesnej i stosunków społecznych w zachodnim świecie. Gatunkowo pomiędzy komedią a thillerem, z dużą dawką surrealizmu. Budzi skrajne emocje, drażni, prowokuje i na pewno zmusza do myślenia. Taki jest film „The Square” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda, tegoroczny zdobywca złotej palmy w Cannes, który właśnie wchodzi na ekrany kin w Polsce.
Tradycyjnie już ostatni weekend wakacji we Wrocławiu zarezerwowany jest na koncerty z cyklu „wROCK for Freedom – Legendy Rocka”, które odbywają się w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, bliskim sercu wrocławian miejscu, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się dolnośląska Solidarność.
Organizowana od 2010 roku trasa koncertowa „Męskie Granie”, w której uczestniczy wielu najróżniejszych, wyłącznie polskich wykonawców, przyciąga co roku ponad trzydzieści tysięcy miłośników muzyki. Każdy koncert w ramach tego wydarzenia to niezwykła mieszanka gatunków muzycznych i osobowości scenicznych, a także wykonania, które można usłyszeć tylko podczas tej jedynej w swoim rodzaju trasy.
Jej mezzosopran zachwyca melomanów na całym świecie. Mega gwiazda – Małgorzata Walewska urzekła publiczność m. in.: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie czy Theatro Real w Madrycie. Teraz rozpoczyna kolejną trasę koncertową z Robertem Grudniem w polskich kościołach. Pierwszy koncert odbędzie się 22 sierpnia w Stalowej Woli, kolejne w Lublinie i Jędrzejowie.
Wybitni polscy artyści wystąpią na jednej scenie podczas dorocznego koncertu upamiętniającego rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na koncert zaprasza Towarzystwo Patriotyczne.
W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
Lublin ma zupełnie wyjątkową wizytówkę miasta. Jest nią odbywający się od 10 lat festiwal sztuki Nowego Cyrku Carnaval Sztukmistrzów. To jedyna taka impreza w Polsce. Najlepsi klowni, kuglarze, żonglerzy, akrobaci i inni artyści uliczni z całego świata pod koniec lipca przybywają do miasta na 4 dni. Można podziwiać ich na żywo na ulicach, w najpiękniejszych punktach Lublina i w wybranych przestrzeniach pod dachem.
Letni festiwal muzyczny to dla wielu już absolutnie obowiązkowa pozycja, bez której nie wyobrażają sobie wakacji. Kilkudniowe, zazwyczaj weekendowe imprezy, zarówno w Polsce jak i za granicą przyciągają co roku od kilku do nawet kilkuset tysięcy osób. Dużych muzycznych wydarzeń jest na pęczki, a ich bogactwo i różnorodność są tak wielkie, jak rozpiętość gustów fanów.