Gratulacje i duma!! Polak, Igor Kaczmarczyk który ma 24 lata znalazł się właśnie dziś na liście 25 najlepszych młodych naukowców i innowatorów Forbes.
Skromność i wielkość. Odkrycie, które chyba nam umknęło, ale absolutnie nie powinno! Dr hab. Krzysztof Kutak widoczny na fotografii to pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk i bardzo skromny facet.
Młody technologiczny geniusz, któremu wszyscy możemy dzisiaj pomóc! Filip Piękoś ma 15 lat i pochodzi z Jarosławia. Informację o nim wysłał mi jego nauczyciel, Artur Tutka.
Wynalazek młodych Polaków ma szansę zrewolucjonizować internet! Historia dwóch młodych wyjątkowych ludzi, którzy naprawdę mogą zmienić świat przepływu danych!
Wielki projekt! Ci młodzi ludzie z Eindhoven University of Technology zainicjowali jedną z piękniejszych akcji, jakie widziałem! Zamarzyli o stworzeniu cyfrowego rozwiązania, które realnie wesprze rząd Ukrainy w walce wolność swojego kraju. Stworzyli Code4Ukraine.
Trzech młodych naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyło coś, co do niedawna mogło być tylko marzeniem autorów i czytelników science-fiction. Czy ten przełomowy wynalazek zrewolucjonizuje świat nauki, który znamy?
Pierwszy drewniany satelita ma zostać wysłany w kosmos w 2023 roku. Japońscy astronauci rozpoczną testy sprawdzające wytrzymałość drewna w przestrzeni kosmicznej w lutym 2022 roku - podaje w piątek Anadolu Agency.
Z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Gujanie Francuskiej wystartowała o godz. 13:20 w sobotę rakieta z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba, który według NASA pomoże "odsłonić tajemnice wszechświata". Po blisko 10 minutach część z teleskopem oddzieliła się od rakiety.
Sonda BepiColombo zrobiła pierwsze zdjęcia Merkurego podczas przelotu w odległości ok. 200 km od powierzchni tej najbliższej Słońca planety, po czym przesłała je na Ziemię - poinformowała w sobotę Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
- Z przykrością informujemy, że nasz ukochany ojciec i dziadek odszedł, po walecznej walce z rakiem. Swoje ostatnie dni spędził spokojnie, z rodziną u boku. Mike zawsze traktował wyzwanie życia z gracją i pokorą, i stawił czoła swojemu ostatniemu wyzwaniu, w ten sam sposób. Będzie nam go strasznie brakować - pisze rodzina zmarłego astronauty
Kolejny lot testowy rozwijanej przez firmę SpaceX rakiety Starship zakończył się we wtorek eksplozją. Prototyp oznaczony jako SN11 wystartował z Teksasu, wzbił się w powietrze, ale nie udało mu się wylądować zgodnie z planem. Przyczyny wybuchu nie są na razie jasne z powodu mgły.
Amerykański łazik Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. To część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go w dół i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała.
Amerykański łazik Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. To część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go w dół i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała.
Według Forbes'a Elon Musk został najbogatszym człowiekiem świata wyprzedzając Jeffa Bezosa właściciela Amazona, wprawdzie po pewnym spadku akcji Tesli, według wyliczeń dał się znów wyprzedzić, jednak różnica pozostaje do odrobienia. Elon Musk doradzał również ustępującemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi. A w Kaliforni, gdzie mieszka, ma na pieńku z lokalnymi lewicowymi władzami.
Opublikowaliśmy artykuł o inwazji nużeńców na ludzi. Inne gatunki nużeńców atakuje zwierzęta, w tym psy. Gatunek atakujący psy nie jest groźny dla ludzi. O nużeńcach opowiada dr. Maciej Klockiewicz. Nużeńce to pasożyty, niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. U ludzi wywołują chorobę: nużycę.
Ciężka nużyca objawia się przewlekłym zapaleniem powiek lub spojówek, jęczmieniami lub uczuciem piasku po oczyma. Wywołują ją nużeńce czyli roztocza, które pasożytują na skórze zwierząt oraz ludzi. Nawet 60 proc. Polaków, którzy ukończyli 60 lat może być nosicielami nużeńców, ale tylko niektórzy z nich zapadną na ciężką nużycę.
Od 40 do 60 proc. osób po 40. roku życia jest zaatakowanych przez nużeńce – niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. Mogą one wywołać u ludzi chorobę skóry zwaną demodekozą. Świadomość problemu wśród lekarzy i w społeczeństwie jest jednak mała.
W najdłuższą noc roku 21 grudnia na niebie można obserwować tzw. Wielką Koniunkcję Jowisza i Saturna. Oznacza, to że planety te ustawią się prawie na jednej linii z Ziemią i dla obserwatorów będą stanowiły niemal jeden punkt. Ostatnio tak blisko siebie były w 1623 roku.
Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2 proc. naukowców, których prace są najczęściej cytowane w naukowej literaturze. W tej grupie znalazło się 726 naukowców z Polski.
Za pośrednictwem światowej sieci modlitewnej Papieża, Franciszek zaprasza do refleksji nad sztuczną inteligencją, która powinna szanować godność człowieka i stworzenia.