Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Ależ to jest wielkie. Polscy naukowcy mogą zrewolucjonizować produkcję procesorów
Na łamach najważniejszego na świecie czasopisma z obszaru komunikacji „Nature Communications” dwa dni temu polscy naukowcy pracujący pod kierunkiem dr. hab. Dawida Pinkowicza ogłosili po latach pracy odkrycie struktur mogących zrewolucjonizować tworzenie procesorów i pamięci naszych komputerów. Odkryli nowy typ nanomagnesu kwantowego. Jak ważne jest to odkrycie? Fundamentalne. Polski zespół stworzył strukturę, która w skali nano przypomina te, jakie stosuje się w zwykłych, dużych magnesach. A te są filarem tworzenia procesorów i pamięci komputerów. Magnesy mają ograniczenia, które są jednocześnie granicą rozwoju tego obszaru technologii. Polacy je pokonali. Dzięki temu odkryciu mamy szansę tworzyć między innymi nowe mniejsze rodzaje procesorów!
Polskie nanomagnesy kwantowe mają szansę zastąpić dotychczas stosowane materiały magnetyczne tam, gdzie już osiągnęły one granicę swoich możliwości. Tak jest właśnie w przypadku magnetycznych dysków twardych czy procesorów. Ich dalszy rozwój jest już ograniczony przez same prawa fizyki, które nie pozwalają na dalszą miniaturyzację domen magnetycznych stanowiących podstawową jednostkę pamięci. To ogromny krok w kierunku nowych rodzajów komputerowych pamięci i procesorów. Mniejszych. Lżejszych. Bardziej wydajnych. A to pamięć komputera jest dziś jedną z największych granic innowacji!
Panie Profesorze, gratuluję wielu lat pracy. Spośród wszystkich polskich uczelni UJ jest i będzie dla mnie tą jedyną, bo to ta uczelnia nadała mi tytuł doktora. I każda taka historia, która na niej się rodzi, zwyczajnie mnie wzrusza. Nie pozwólcie temu projektowi przepaść i rozwijajcie go, by pomagał nam przekraczać kolejne granice.