Japonia wyśle w kosmos w 2023 roku pierwszego drewnianego satelitę
Projekt jest prowadzony przez astronautę Takao Doi z Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto i tokijskiej firmy produkującej wyroby z drewna Sumitomo Forestry wykorzysta do testów aparaturę eksperymentalną znajdującą się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Części zewnętrzne satelity zostaną wykonane z drewna i mają „spalić się po ponownym wejściu w atmosferę ziemską po zakończeniu swojej eksploatacji, zmniejszając szkodliwość dla środowiska” – skomentował zespół naukowców opracowujących drewnianego satelitę.
Ze względu na to, że fale elektromagnetyczne mogą przenikać przez drewno, antena może zostać umieszczona wewnątrz satelity. Zewnętrzne części będą pokryte także ogniwami słonecznymi. W dodatku koszt budowy będzie tańszy, ponieważ aluminium, z którego zwykle budowane są satelity, to droższe tworzywo niż drewno.
Doi, pierwszy japoński astronauta, który w 1997 roku uczestniczył w spacerze kosmicznym, stwierdził: "jeśli plan się powiedzie, sprawi to, że nawet dzieci zainteresowane kosmosem będą mogły zbudować własnego satelitę".
W grudniu po raz pierwszy od 13 lat Japończycy rozpoczęli kampanię rekrutacyjną dla astronautów. Japonia chce wysłać misję na Księżyc w drugiej połowie lat dwudziestych XXI wieku. (PAP)
kjm/ tebe/