Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z grupą dzieci nagrali filmik z życzeniami świąteczno-noworocznymi. Życzenia zostały opublikowane na oficjalnym koncie bielskiego pasterza.
Wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, będzie obchodzone w maju, we wszystkich diecezjach w Polsce. Zgodę na to wyraziła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiadając na prośbę polskich biskupów.
Od marca przyszłego roku organizacje i osoby z zagranicy nie będą mogły służyć informacjami religijnymi za pośrednictwem internetu w Chinach. Miejscowe instytucje i jednostki będą mogły pełnić takie posługi, ale będą musiały starać się o zezwolenie na prowadzenie takiej działalności w regionalnych i terenowych wydziałach spraw religijnych. Poinformował o tym 21 grudnia chiński tabloid „Global Times”.
W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.
Dramatyczny obraz odziaływania pandemii na dzieci rysuje raport watykańskiej komisji ds. COVID-19, która działa przy dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Suche dane mówią o eksplozji ubóstwa, wzroście liczby głodujących dzieci oraz nasileniu przemocy wobec nieletnich. Raport wskazuje m.in. na rolę parafii w zapobieganiu szerzenia się biedy i konieczności prewencyjnego wychodzenia z pomocą do najbardziej zagrożonych rodzin.
„Składając sobie życzenia, miejmy odwagę mówić o istocie świąt Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście Chrystusa na świat. Stworzyliśmy piękną kulturę, będącą wyrazem naszej wiary. Nie pozwólmy sobie jej odebrać” – powiedział PAP redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
Na ponad 450 markizach i wiatach 64 dużych i mniejszych miast Hiszpanii pojawiły się duże plakaty z krótkim napisem: „Tylko jedne narodziny zmieniły bieg historii, i nie są to twoje. Wesołych Świąt”. Pomysłodawcą tej niezwykłej akcji jest Katolickie Stowarzyszenie Propagandzistów (ACP). Ich działanie jest pośrednią odpowiedzią na podjętą niedawno przez komisarz ds. równości Unii Europejskiej, maltańską socjalistkę Helenę Dalli próbę, na razie nieudaną, usunięcia z oficjalnego słownictwa naszego kontynentu takich pojęć, jak „Boże Narodzenie” i „Maryja”.
„Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski należy odczytywać jako pierwszy krok po dzisiejszym apelu papieża Franciszka do władz krajów europejskich w kwestii pomocy migrantom” – powiedział KAI ks. Leszek Gęsiak. Rzecznik Episkopatu dodał, że w najbliższym czasie będą podejmowane dalsze kroki.
O tym, że rzeczywistość Józefa dzielona między ciężką pracę a troskę o rodzinę może zbliżyć go do codzienności wielu współczesnych mężczyzn, rozmawiają w szóstym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi tym wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju – czytamy w Oświadczeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wydanym z inicjatywy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w nawiązaniu do apelu Papieża Franciszka.
Na zagrożenia związane z coraz większymi wpływami Rosji w swej ojczyźnie, a także prowadzoną przez ten kraj rabunkową eksploatacją zasobów zwrócił uwagę arcybiskup Bangi, Dieudonné Nzapalainga, CSSp.
Przedstawiciele różnych organizacji chrześcijańskich w Izraelu zarzucili rządowi tego kraju „rasistowskie dyskryminowanie chrześcijańskich pielgrzymów” w okresie świąt Bożego Narodzenia. Chodzi o zezwolenie obcokrajowcom na wjazd do Izraela w tym czasie. Władze udzielają takich pozwoleń, pod pewnymi warunkami, Żydom z całego świata, podczas gdy wszystkim innym turystom i pielgrzymom je cofnięto.
Papież Franciszek udzielił wyjątkowego wywiadu. We włoskiej telewizji Mediaset rozmawiał z czterema osobami, które określono jako „niewidzialne”. Była wśród nich kobieta-ofiara przemocy, mężczyzna skazany dwukrotnie na dożywocie, osoba bezdomna i nastoletnia skautka. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Domu św. Marty, gdzie został nagrany program zatytułowany „Franciszek i niewidzialni - Papież spotyka ostatnich”.
Liczba zawieranych w Polsce małżeństw systematycznie spada, choć w pandemii jest także mniej rozwodów. Religijność polskiej rodziny jest zróżnicowana generacyjnie: najbardziej religijne jest pokolenie obecnych dziadków, mniej rodziców, a pokolenie wchodzące w dorosłość jest zdecydowanie najmniej związane z Kościołem. Niepokojąca i to od lat jest natomiast sytuacja demograficzna – do 2050 r. liczba ludności naszego kraju zmniejszy się o 4,4 mln osób. To najważniejsze wnioski socjologiczne na temat kondycji polskiej rodziny w ostatnich latach. W niedzielę 26 grudnia przypadnie w tym roku Niedziela Świętej Rodziny.
Ursula von der Leyen napisała do papieża list, w którym reaguje na jego krytykę pod adresem Unii Europejskiej. 6 grudnia podczas konferencji prasowej Franciszek odniósł się do dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia i imion, które kojarzą się z chrześcijaństwem. Papież przypomniał, że w przeszłości w ten sam sposób postępowali naziści i komuniści, jednakże ich działania nie odniosły skutku. Jest to, jak stwierdził, anachronizm.
O tym, na czym w życiu św. Józefa polegała twórcza odwaga, z czyją postawą można ją porównać na kartach Ewangelii i jak można ją realizować, dzisiaj rozmawiają w piątym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Końcówka Adwentu – także za sprawą przypisanej na rok C Ewangelii – może stać się dla nas różańcowa, a co za tym idzie biblijna.
W jaki sposób postawa Józefa wobec Maryi zainspirowała Jezusa i jakim wzorem jest dla współczesnych mężczyzn, a także o słowie, które Józef musiał wypowiedzieć rozmawiają w czwartym odcinku rekolekcji adwentowych„Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że pierwszym aktem miłosierdzia wobec bliźniego jest ofiarowanie mu pogodnej i uśmiechniętej twarzy. Apelował, by nie ulegać niechęci, nie być niewolnikiem narzekania i nie szukać kogoś, na kogo można zrzucić winę.
O posłuszeństwie Józefa wobec Boga i władzy świeckiej oraz o wychodzeniu z mroków codzienności dzięki rozeznawaniu woli Bożej rozmawiają w trzecim odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.