O czułości Józefa wobec Jezusa i Boga wobec człowieka, a także o tym, jak Kościół bywa nieczuły rozmawiają w drugim odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.
Przyczyną obecnego konfliktu między Kościołami prawosławnymi są podejmowane przez Rosję próby jednoosobowego przewodzenia [światowemu] prawosławiu, ale jak na razie prawdziwego rozłamu w nim nie ma. Taki pogląd wyraził patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podczas spotkania 8 grudnia z dziennikarzami w swojej rezydencji w Stambule. Oświadczył również, że jeśli, jak twierdzi Moskwa, jest rozłam w świecie prawosławnym, to winę za to ponosi ona sama.
Do konsekwentnego życia Ewangelią i naśladowania Maryi ze wzrokiem zwróconym ku Bogu i ku bliźniemu, którego spotykamy, zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Od dziś, tj. od 8 grudnia br., w życie wchodzą papieskie reformy VI Księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego zajmującej się sankcjami karnymi. Franciszek ogłosił wprowadzenie zmian w opublikowanej 1 czerwca br. konstytucji apostolskiej „Pascite gregem Dei”.
8 grudnia Kosciół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to obchodzone jest w Kościele od 1708 r. a ustanowił je papież Klemens XI. Z kolei Pius IX oficjalnie potwierdził tę prawdę w 1854 r. poprzez ogłoszenie dogmatu. Niepokalane poczęcie wyraża prawdę o tym, że Maryja od chwili swego poczęcia została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym.
Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z prośbą o przekazanie danych dot. postępowań w sprawach przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez polskich duchownych. W odpowiedzi poinformowano państwową komisję o formalnej, obowiązującej drodze związanej ze współpracą międzynarodową, na której taka prośba winna zostać skierowana, gdyż Stolica Apostolska jest odrębnym podmiotem prawa międzynarodowego.
„Danych dotyczących religijności sprzed i po pandemii nie będzie można w sposób prosty porównywać” – zwraca uwagę ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, odnosząc się do opublikowanego dziś przez ISKK Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego w Polsce za rok 2020. Jego zdaniem w Kościele widoczny jest dynamizm adaptacyjny sprawiający, że przejawów religijności należy szukać w przestrzeni dużo bardziej zróżnicowanej, niż miało to miejsce przed pandemią.
W Polsce mamy 10 361 parafii katolickich, 24 208 księży diecezjalnych i 8819 zakonnych oraz 16, 8 tys. sióstr zakonnych. Na katechezę w szkole uczęszczało w 2020 r. średnio 85,7 proc. uczniów. Dane te zawiera najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła w Polsce opublikowany dziś przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Rocznik przedstawia dane za rok 2020. Wskazują one na wyraźną ciągłość w działalności struktur i organizacji katolickich w Polsce: parafii, diecezji oraz zakonów, przy niewielkim spadku sił apostolskich. Przebadany został również znaczący wpływ epidemii COVID-19 na praktyki niedzielne oraz życie sakramentalne polskich katolików.
Wizyta Franciszka w Grecji to nie tylko okazja, by budować i umacniać relacje z prawosławnymi, nie tylko szansa, by jeszcze raz wypowiedzieć niezwykle mocne słowa dotyczące migrantów, ale także, by przypomnieć, na czym polega prawdziwa ewangelizacja.
„Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!” Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.
W czasie wizyty Franciszka w Atenach, 4 grudnia, doszło do niemiłego incydentu. Gdy Ojciec Święty przybył do siedziby prawosławnego arcybiskupa Hieronima II, starszy ksiądz prawosławny krzyczał w stronę papieża, że jest „heretykiem”. Natychmiast zareagowały siły bezpieczeństwa i usunęły duchownego z miejsca zdarzenia.
„Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie”. (Iz 55, 3)
O tym, że adwentowe zaproszenie do nawrócenia i do spotkania z Bogiem na pustyni życia jest przede wszystkim zachętą do wychodzenia poza dotychczasowe schematy wiary i własnych możliwości, mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., której przewodniczył w sali koncertowej Megaron w Atenach. Był to centralny punkt jego wizyty apostolskiej w Grecji.
Prośba o przebaczenie błędów katolików, które pogłębiły podziały w Kościele, a także mocne wezwanie do budowania jedności opartej na wspólnych „korzeniach apostolskich” i otwarciu się na działanie Ducha Świętego, dawcę komunii, mądrości i pocieszenia – to najważniejsze wątki przemówienia papieża Franciszka, wygłoszonego podczas spotkania z prawosławnym arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem II. Wezwał w nim do odnawiania i pogłębiania jedności i braterstwa pomiędzy chrześcijanami.
Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła 4 grudnia w południe, we wspomnienie św. Barbary, Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Prawosławny abp Vassilios Karajiannis, metropolita Konstancji i Famagusty, odpowiedzialny za dialog z Kościołem katolickim, uważa, że podróż Ojca Świętego na Cypr jest ważnym znakiem solidarności chrześcijańskiej. „Choć nie możemy z Franciszkiem stanąć przy stole eucharystycznym, mamy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim.
Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich – mówił papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy z migrantami w kościele Świętego Krzyża w Nikozji. Zapewnił, że poprzez ich marzenia i trudności życia Pan Bóg przemawia do całego Kościoła.
W II niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.
12 grudnia br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy KEP dotyczące „wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu”.
O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.