Na wszystkich liniach frontu toczą się intensywne walki, zwłaszcza w okolicach Siewierdoniecka, sukcesywnie wyzwalanego przez ukraińską armię. W ostatnich dniach ponownie ostrzelana została także Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. W wyniku bombardowania zginęli mnisi i uchodźcy, którzy ukrywali się w klasztorze.
O krzyżu Chrystusa, o Maryi Matce Kościoła i o diecezjalnym etapie trwającego obecnie synodu – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 6 czerwca pod Wielką Krokwią w Zakopanem, z okazji 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Mówiąc o synodzie zaznaczył, że z dotychczasowych refleksji i debat wyłania się marzenie o Kościele, który jest wspólnotą wspólnot, i nadzieja, że to marzenie doprowadzi do konkretnych zmian. Zachęcił, by umieć dostrzegać małe dobro, nawet gdy nie wszystkie nasze marzenia o Kościele są już zrealizowane. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też apel Jana Pawła II sprzed 25 lat: Brońcie krzyża!
Podczas sobotniego spotkania papieża z dziećmi pytanie zadać miał ukraiński chłopiec, który poprosił o przyjazd Franciszka do jego ojczyzny, pisze Catholic News Agency.
5 czerwca w życie weszła nowa Konstytucja Apostolska o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium”, dokonująca szeregu zmian w instytucji, która wspiera Papieża w jego posłudze Kościołowi powszechnemu. Wiele z wymienionych w niej nowych rozwiązań zostało już wprowadzonych w ostatnim czasie. Publikujemy editorial Andrei Torniellego, dyrektora wydawniczego mediów watykańskich, zamieszczonego na portalu Vatican News.
„A oto Pan przechodził. Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały [szła] przed Panem; ale Pan nie był w wichurze. A po wichurze - trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu. A po tym ogniu - szmer łagodnego powiewu. Kiedy tylko Eliasz go usłyszał, zasłoniwszy twarz płaszczem, wyszedł i stanął przy wejściu do groty. A wtedy rozległ się głos mówiący do niego: «Co ty tu robisz, Eliaszu?»” (1 Krl 19, 11b-13).
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Komentarz o. Wojciech Prus OP.
„Stańmy w szkole Ducha Świętego, aby On nas wszystkiego nauczył. Przyzywajmy Go każdego dnia, aby przypominał nam, że zawsze zaczynamy od spojrzenia Boga na nas, że w naszych wyborach kierujemy się słuchaniem Jego głosu, że idziemy razem, jako Kościół, pojętni na Niego i otwarci na świat” – powiedział Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Mszy św. przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
Czter osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Ławry Świętogórskiej. Konsekwencją ostrzału był pożar, który strawił drewnianą cerkiew.
Bez kard. Stefana Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności” - powiedział bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poprzedzającej konferencję o dziedzictwie nauczania społecznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, której patronuje Prymas Tysiąclecia.
- W świeckich trzeba obudzić świadomość, że nie tylko są w Kościele, ale są Kościołem. Wraz z poczuciem podmiotowości przychodzi odpowiedzialność - mówi KAI bp Andrzej Czaja. W tym roku diecezja opolska obchodzi jubileusz 50-lecia. Główne uroczystości, w których weźmie udział Episkopat Polski, odbędą się w październiku. Jednocześnie bp Czaja odnosi się do skutków kryzysu powołań, jaki mamy obecnie w Polsce, na skutek czego - jak podkreśla - za kilkanaście lat "jeden kapłan w niektórych miejscach będzie obsługiwał dwie parafie".
21 maja br. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kilkorga kandydatów na ołtarze. Wśród nich jest zmarły w 1988 roku filipiński arcybiskup Teofilo Camomot, który według relacji świadków - w tym kardynała Ricardo Vidala - posiadał dar bilokacji.
Do zuchwałej kradzieży zabytkowego tabernakulum, w którym znajdowały się konsekrowane hostie, oraz aktu wandalskiego, polegającego na odcięciu głowy posągowi, doszło kilka dni temu w Nowym Jorku. Złodzieje rozsypali hostie po ołtarzu.
Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego we Francji Stolica Apostolska wstrzymała udzielenie święceń kapłańskich w jednej z diecezji. Chodzi o diecezję Fréjus-Toulon, w której w ub.r. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna.
2 czerwca br. papież mianował nowego ordynariusza diecezji Winona-Rochester[ w stanie Minnesota. Oficjalnie obejmie on diecezję w lipcu, jednak już teraz wyraża radość z powodu nowego zadania. Jeden z najbardziej znanych medialnie duchownych amerykańskich, bp Robert Barron, podzielił się w mediach społecznościowych
Litewski Kościół Prawosławny (LKP), podlegający Patriarchatowi Moskiewskiemu, chce dla siebie większej samodzielności. Metropolita wileński i litewski Innocenty zwrócił się do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi, Cyryla, z prośbą o zezwolenie na oddzielenie się od Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i uzyskanie dla LKP statusu niezależnego. Synod RKP obiecał zająć się tą sprawą i powołał w tym celu 6-osobową komisję z patriarchą na czele.
Losy katolickiego kościoła pw. św. Mikołaja w Kijowie są niezwykle trudne, jednak po latach starań katolikom udało się odzyskać świątynię, której budowę sfinansowali w XIX wieku.
Zwierzchnik Patriarchatu Moskiewskiego, Cyryl I, zgodnie z doniesieniami medialnymi miał zostać skreślany z listy osób i podmiotów gospodarczych objętych szóstym pakietem sankcji unijnych wobec Rosji, spowodowanych inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ukraińskich uchodźców, którzy stają się bezdomnymi, alarmują organizacje społeczne i media. Choć według danych rządowych zdecydowana większość przybyszów przyjmowana jest dobrze, to coraz więcej jest przypadków, gdy nawet matki z dziećmi są wyrzucane przez Brytyjczyków, którzy przyjęli je w ramach rządowego programu Domy dla Ukrainy.
Armia turecka uderzyła na asyryjską wioskę chrześcijańską Tel Tamr w syryjskiej guberni Hassaké, na północnym wschodzie kraju, w rejonie zamieszkałym przez większość kurdyjską
Niemiecka sekcja Catholic News Agency informuje o zajściach na Katholikentagu - kilkudniowym katolickim wydarzeniu organizowanym co dwa lata w Niemczech. Według agencji, podczas religijnego eventu do komunii św. przystąpili zarówno polityk muzułmański, jak i co najmniej jeden polityk wyznania protestanckiego.