Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Rozpoczęła się kampania "Włącz tryb pasażera z klasą". Akcja przypomina o odpowiednich zachowaniach podczas podróży lotniczej – informuje Port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Rywal Orbana wzywa do przedterminowych wyborów z ostatniej chwili
Rywal Orbana wzywa do przedterminowych wyborów

Peter Magyar, główny przeciwnik polityczny premiera Węgier Viktora Orbána, zaapelował w piątek o przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w październiku tego roku. Jego ugrupowanie, TISZA, od dłuższego czasu notuje w sondażach wyborczych podobne lub wyższe poparcie niż rządzący Fidesz. .

Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm Wiadomości
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm

Kiludziesięcioosobowa grupa francuskich nastolatków wraz z opiekunami została siłą usunięta z pokładu samolotu linii Vueling. Powodem było agresywne zachowanie, zakłócanie porządku i zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Gdy ujawniono, że grupa jest pochodzenia żydowskiego, pojawiły się oskarżenia wobec przewoźnika o antysemickie motywy działania.

Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

REKLAMA

Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe