Najnowszy numer „TS”: Solidarność Cię nie zostawi Wiadomości
Najnowszy numer „TS”: Solidarność Cię nie zostawi

– Jestem bardzo dumny z tego, że ponad rok temu podjęliście tę ciężką i nierówną walkę o wasz lepszy byt, o lepsze prawa pracy, o lepsze wynagrodzenia – mówił Piotr Duda podczas spotkania z pracownicami W&W w Lubsku. Przewodniczący Solidarności przyjechał w ubiegłą środę do fabryki obuwia W&W w Lubsku (woj. lubuskie), by spotkać się pracownicami, które w sierpniu i we wrześniu 2022 r. przeprowadziły strajk – pisze w artykule „Najważniejsza jest solidarność międzyludzka” Barbara Michałowska. To właśnie korzyściom wynikających z należenia do związku zawodowego, czego najlepszym przykładem są pracownice z W&W w Lubsku, poświęcony jest aktualny numer „TS”.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Korzyści bycia związkowcem – czyli w grupie siła! z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Korzyści bycia związkowcem – czyli w grupie siła!

Doskonale pamiętam zeszłoroczny strajk w Lubsku. Zarówno na łamach „Tygodnika Solidarność”, jak i na portalu Tysol.pl informowaliśmy o kolejnych fazach konfliktu między załogą a właścicielem, często stając się źródłem wiadomości, po które sięgały ogólnopolskie media. Nie kryliśmy zadowolenia, gdy protest w W&W Polska stał się wydarzeniem interesującym cały kraj, oraz gdy strajk zakończył się pozytywnie dla zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” pracownic.

[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Strach przed Omniusem z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Strach przed Omniusem

Jednym z argumentów „za” entuzjastów sztucznej inteligencji jest argument – „przecież to tylko narzędzie, bardziej złożone niż koło czy blok, ale narzędzie, to jak zostanie wykorzystane, czy w dobrych czy złych celach, zależy od człowieka”. No niezupełnie.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Trybunalski impas z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Trybunalski impas

W Trybunale Konstytucyjnym od kilku miesięcy trwa pat, który uniemożliwia orzekanie w pełnym składzie. Chociaż przeciąganie liny trwa od dawna, PiS postanowił przeciąć ten węzeł gordyjski ustawą. Pytanie, czy mu się to uda.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Ks. Sylwester i inni niezłomni z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Ks. Sylwester i inni niezłomni

19 maja 1950 r. w Ostrówku urodził się Sylwester Zych. Zamordowany przez komunistów 11 lipca 1989 r., w wieku 39 lat. A wydawałoby się, że po podpisaniu umów Okrągłego Stołu terror – tak jak jego strażniczka PZPR – przejdzie do historycznego lamusa.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Przedbiegi do UE (cz. 1) z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Przedbiegi do UE (cz. 1)

Zanim z fermentu intelektualnego wyłoniła się rewolucyjna idea Unii Europejskiej, Stary Kontynent doświadczył wielu radykalnych konwulsji. Wszystkie one do jakiegoś stopnia zagrażały chrześcijańskiej tożsamości oraz kulturowej jedności Europy i jej tradycjom.

 Jadwiga Wiśniewska, europoseł:  Udało się uniknąć katastrofy polskich kopalń Wiadomości
Jadwiga Wiśniewska, europoseł: Udało się uniknąć katastrofy polskich kopalń

Rozporządzenie metanowe w wersji zaproponowanej przez Unię Europejską oznaczałoby likwidację polskiego górnictwa węglowego, katastrofę dla Górnego Śląska i dla Polski. Dzięki sprawnej i zgodnej akcji związkowców i polityków udało się uniknąć katastrofy. Po wielu miesiącach trudnych negocjacji Parlament Europejski przyjął dokument zawierający zapisy korzystne dla Polski. O przebiegu tych negocjacji i sukcesie polskich eurodeputowanych z europosłanką Jadwigą Wiśniewską rozmawia Teresa Wójcik.

Wielcy nieobecni na koronacji króla Karola III z ostatniej chwili
"Wielcy nieobecni" na koronacji króla Karola III

Koronacja brytyjskiego monarchy, króla Karola III była uroczystością „wielkich nieobecnych”. Światowe media w pierwszej kolejności informowały, kto nie znalazł się na uroczystościach, bo po prostu nie został na nie zaproszony, a kogo nie było, bo nie mógł lub nie chciał przyjechać. Koronacja pokazała również, że ta uwielbiana przez pół świata monarchia nie jest wcale taka doskonała, jak chciała ją widzieć i pokazywać nieżyjąca już Elżbieta II, oraz że Karol III być może będzie ostatnim królem na tronie w Pałacu Buckingham.

Czy zawód psychoterapeuty zostanie wkrótce przejęty przez roboty? Wiadomości
Czy zawód psychoterapeuty zostanie wkrótce przejęty przez roboty?

W warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku „psychologia i informatyka” można zrobić specjalność ze sztucznej inteligencji. Do uczestnictwa w niej zachęca dr Michał Boni, pisząc: „psycholog korzystający z systemów sztucznej inteligencji czy narzędzi algorytmicznych będzie w swojej pracy osiągał to, co jeszcze niedawno było nie do wyobrażenia”.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Rozwiązania systemowe z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Rozwiązania systemowe

Tragedia, która dotknęła ośmioletniego Kamila z Częstochowy, wstrząsnęła wszystkimi, którzy mają w sobie choć śladowe ilości wrażliwości. I – jak zawsze przy takich wstrząsach bywa – wywołała ostre, w tym także skrajne reakcje. Wśród nich był oczywiście postulat przywrócenia kary śmierci, także w formie publicznej egzekucji. Dziwię się, że nie znalazłem głosu, by sprawców tragedii Kamila oddać w ręce kibiców miejscowej drużyny piłkarskiej, świętujących zdobycie przez nią Mistrzostwa Polski. To byłoby coś…

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Koniec pewnej epoki Wiadomości
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Koniec pewnej epoki

Jestem na powrót w Milwaukee i jestem zszokowany brakiem zainteresowania lokalnej społeczności polskimi sprawami. Przy kompletnym braku przywództwa na poziomie krajowym i lokalnym polskość w Stanach Zjednoczonych stacza się po równi pochyłej w kierunku pogoni za gadżetami po pandemicznej rzeczywistości.

Agnieszka Żurek: Pochwała „zacofania” z ostatniej chwili
Agnieszka Żurek: Pochwała „zacofania”

Nigdy nie lubiłam „postępu”. Instynktownie. Częściowo wynikało to ze sprofanowania tego słowa przez krwawe światowe rewolucje toczone w jego imię, częściowo zaś z niechęci do ślepego poddawania się modzie.

Przyszłe wersje AI mogą być zagrożeniem dla ludzkości z ostatniej chwili
Przyszłe wersje AI mogą być zagrożeniem dla ludzkości

Biały Dom na wniosek amerykańskich central związków zawodowych bada, w jaki sposób firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do nadzorowania pracowników i zarządzania nimi. Związki zawodowe to kolejna grupa społeczna, która włączyła się do światowego dialogu o przyszłości sztucznej inteligencji, która rozwinęła się na tyle, że wydaje się, że już wymyka się spod ludzkiej kontroli. Czy możliwy jest jeszcze krok do tyłu? I kto może go uczynić?

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie? z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?

Temat sztucznej inteligencji nie jest nowy, wszak z różnymi jej formami stykamy się od lat i chętnie z nich korzystamy. Nie ulega także wątpliwości, że w wielu aspektach znacząco pomaga nam ona w codziennym funkcjonowaniu, a wielu rzeczy nie potrafimy już sobie wyobrazić bez wsparcia różnych form sztucznej inteligencji. Jednak pomimo to jej rozwój budzi w nas niepokój.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Sztuczna inteligencja – TAK czy NIE? Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Sztuczna inteligencja – TAK czy NIE?

„Biały Dom na wniosek amerykańskich central związków zawodowych bada, w jaki sposób firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do nadzorowania pracowników i zarządzania nimi. Związki zawodowe to kolejna grupa społeczna, która włączyła się do światowego dialogu o przyszłości sztucznej inteligencji, która rozwinęła się na tyle, że wydaje się, że już wymyka się spod ludzkiej kontroli. Czy możliwy jest jeszcze krok do tyłu? I kto może go uczynić?” – pisze w artykule „Nie ma kontroli nad sztuczną inteligencją” Wojciech Kulecki. To właśnie zmianom, jakie może przynieść stworzenie sztucznej inteligencji, poświęcone jest najnowsze wydanie „Tygodnika Solidarność”. 

W nowej ojczyźnie. Jak Ukraińcy układają sobie życie w Polsce z ostatniej chwili
"W nowej ojczyźnie". Jak Ukraińcy układają sobie życie w Polsce

Swietłana przyjechała do Polski z 12-letnią córką Darią (Daszą) i 8-letnim synem Pawłem (Paszą) niespełna miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Decyzja była szybka, ale wcale nie łatwa. – Kilka miesięcy wcześniej skończyliśmy kapitalny remont mieszkania, dobra praca jako główna księgowa, szkoła, rodzina, przyjaciele – wylicza. Ale zwyciężyła obawa o los dzieci, a przede wszystkim świadomość, jaki wpływ będzie miała wojna na ich psychikę.

„Rosyjskie służby odnoszą większe sukcesy niż rosyjska armia na Ukrainie” z ostatniej chwili
„Rosyjskie służby odnoszą większe sukcesy niż rosyjska armia na Ukrainie”

„Rosyjskie służby bezpieczeństwa i agencje wywiadu odnoszą większe sukcesy niż moskiewska armia na Ukrainie” – twierdzi raport wiodącego brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute, który zajmuje się obronnością. Agresywna aktywność rosyjskich służb specjalnych i wywiadu zagranicznego to poważne zagrożenie dla Zachodu.

Rafał Woś: Dość tej zimnej wody z ostatniej chwili
Rafał Woś: Dość tej zimnej wody

Z inflacją jest jak z gorączką. Gdy przekroczy czterdzieści stopni, zaczyna być niebezpieczna. Ale zbicie temperatury ciała poniżej trzydziestu stopni, to też nie jest żaden powód do dumy i radości. Przeciwnie. Hipotermia oznacza, że pacjent jest niestety bliski zejścia z tego świata.

Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce z ostatniej chwili
Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce

Kiedy grupa europosłów, w tym Polaków, wzywała światowych przywódców do zorganizowania szczytu w sprawie systemów sztucznej inteligencji Sundar Pichai, szef Google’a przyznawał w amerykańskiej telewizji, że obawy związane ze sztuczną inteligencją nie dają mu w nocy spać i koniec końców źle użyta technologia może być „bardzo szkodliwa”. Jednak badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Massachusetts Institute of Technology pokazują, że dzięki tym rozwiązaniom pracownicy jednej z firm z listy Fortune 500 pracowali mniej, a ich wydajność… wzrosła o 14 procent.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Sztuczna inteligencja nadchodzi z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Sztuczna inteligencja nadchodzi

Długi weekend majowy natchnął mnie, aby na chwilę odejść od polityki i pochylić się nad tematem, o którym było niezwykle głośno w ostatnich tygodniach. Chodzi o Chat GPT, czyli narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Czy za kilka-kilkanaście lat duża część pracowników i zawodów okaże się po prostu zbędna?

Emerytury
Stażowe