Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego?

Przewodniczący Piotr Duda podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” poinformował o działaniach, jakie związek podejmie właśnie w sprawie emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo z hasłem „Emerytura za staż”. – Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. A my jako związek zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych – powiedział przewodniczący Solidarności. 

O tym czym jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza pisze Marcin Krzeszowiec 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU) jest właśnie instrumentem, za pomocą którego naród może wziąć sprawy w swoje ręce. W artykule 118 ust. 2 ustawy zasadniczej zapisano, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, a tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. Przyjęta w naszym kraju regulacja w tej sprawie to „ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli”. Zakłada ona, że projekt ustawy nie może dotyczyć spraw zastrzeżonych przez Konstytucję RP dla innych podmiotów. Zalicza się do nich m.in. ustawa budżetowa czy ustawa o udzieleniu gwarancji finansowych przez państwo. 

„Tu chodzi o godność” - Jakub Pacan pisze o emeryturach w kontekście nauki społecznej kościoła. 

„Praca nie może być przedłużana” – mówi papież Franciszek i ostrzega, że wydłużanie wieku emerytalnego prowadzi do „wynaturzenia zasady zakończenia pracy”. Jan Paweł II upominał się o godne warunki dla przeżywania starości. 
Emerytura stażowa to nie tylko kwestia ekonomiczna, to też zagadnienia etyczne wpisujące się w katolicką naukę społeczną. Kolejni papieże w swoich wystąpieniach wielokrotnie upominali się o godny wypoczynek w jesieni życia.
Także papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – dużą troską otacza seniorów, ponieważ zawsze powtarza, że jest to okres zadumy, refleksji i powrotu do Boga. Ustanowił nawet Światowy Dzień Babć, Dziadków i Starszych, który po raz pierwszy obchodzony będzie w tym roku w czwartą niedzielę lipca. Papież mówi, że „starość jest darem”, a na babciach i dziadkach spoczywa szereg obowiązków przekazywania doświadczenia ludziom młodym. 


„Antyrosyjskie sankcje widać na bułgarskim wybrzeżu” - pisze Aleksander Żywczyk

Rosjanie masowo wyprzedają nieruchomości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ta masowa wyprzedaż nie jest efektem koronawirusa i zamkniętych od roku granic, ale... sankcji gospodarczych nałożonych przez świat na Rosję, które zaczynają dotykać rosyjską klasę średnią. Zmiana cieszy Bułgarów, którzy niemal na pniu odkupują domu i mieszkania na słonecznym wybrzeżu. – Wytrzymamy sankcje – zapewnia Kreml.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE. Reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu społecznego. Grupę Pracowników tworzą przedstawicielstwa narodowych związków zawodowych, są w niej reprezentanci NSZZ „Solidarność”. Szefem tej Grupy jest działacz związkowy z Austrii Oliver Röpke. W rozmowie z Mateuszem Szymańskim i Teresą Wójcik omawia priorytetowe problemy pracownicze w skali UE.

KE wyznaczyła trzy główne cele na rok 2030: zwiększenie stopy zatrudnienia, większy udział w szkoleniach oraz ograniczenie ubóstwa. Oczekujemy, że wszystkie rządy podejmą konkretne kroki, by tym razem i cała UE, i państwa członkowskie osiągnęły te cele. W przeciwieństwie do strategii Europa 2020, której cele nie zostały zrealizowane ani co do zwiększenia zatrudnienia, ani zmniejszenia ubóstwa. Oczekujemy również, że rzeczywiście nadszedł kres oszczędności i że celem jest obecnie zapewnienie odpowiedniej równowagi między polityką gospodarczą i społeczną. Właściwe zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie, jeśli UE ma przezwyciężyć wyzwania. Dlatego oczekujemy też bardzo silnego wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego na wszystkich szczeblach. Nadanie rozmachu Europie socjalnej ma zasadnicze znaczenie. Podjęto już pewne kroki (np. Dyrektywa w sprawie transparentnych i przewidywalnych warunków pracy), ale droga przed nami jest jeszcze długa. 

W numerze także: 

 • "Kłopotliwy zastrzyk" Jakub Pacan o partyjnych strategiach dotyczących antyszczepionkowców 
 • "Chłopi! Polska i ziemia nasza - zwyciężyliśmy" - Agnieszka Żurek relacjonuje otwarcie wystawy IPN-u poświęconej NSZZ Rolników Indywidualnych 
 • "Mądra pochwała katolicyzmu" Jakub Pacan rozmawia z prof. Michałem Gleryczem o książce "Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności" 
 • "Lenin i pogromszczycy" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
 • "Wakacje na orbicie" Aleksander Żywczyk o turystyce kosmicznej 
 • "Sukces jest przede mną" Bartosz Boruciam rozmawia z Mateuszem Krautwurstem 
 • "Długie przesilenie" Sebastian Pytel recenzuje film "Prime Time"
 • "Wielki suckes Solidarności" - Marcin Koziestański pisze o wypłatach dodatku covidowego 
 • W dziale sport: "Talent polski z ziemi włoskiej" Łukasz Bobruk pisze o Nicoli Zalewskim a Barbara Michałowska o akcji "Alternatywne lekcje WF" 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany aktor. Miał zaledwie 56 lat.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham. Media bacznie śledzą każdy komunikat.

Młoda Polka ugodzona nożem we Włoszech z ostatniej chwili
Młoda Polka ugodzona nożem we Włoszech

Włoskie media opublikowały nagranie przedstawiające przerażoną i ranną w dłoń polską turystkę, która została napadnięta w rzymskiej dzielnicy San Lorenzo - miejscu klubów, barów i zabaw młodzieży. "Dziki Zachód"- tak dzielnicę tę nazwał dziennik "La Repubblica", który zamieścił wideo z młodą Polką.

Prof. Grzegorz Górski: Orban wchodzi od gry Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Orban wchodzi od gry

Jest niezwykle ciekawe to, że w Polsce panuje ciągle cisza wokół coraz bardziej interesującej gry o ukształtowanie nowego europejskiego układu. To rzecz krytyczna dla przyszłości Unii i szerzej Europy w nadchodzących latach. Co istotne, zwykle tego typu napięcia i gry kończyły się w historii wojnami, bo nie dawało się przezwyciężyć w normalnej, dyplomatycznej drodze wszystkich sprzeczności.

Grecja znowu mierzy się z pożarami z ostatniej chwili
Grecja znowu mierzy się z pożarami

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk – podał Reuters w sobotę.

Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę? gorące
Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę?

Portal Bild.de ujawnił, że jasne staje się dlaczego, zginęła 15-letnia Roqia z Afganistanu, która utonęła w Renie. Okazuje się, że jej rodzice mocno sprzeciwiali się temu, że chciała ona prowadzić "wolne życie".

Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne polityka
Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne

Kwestia tzw. przysposobienia dzieci w związkach partnerskich to zabezpieczenie interesu i uregulowanie praw dzieci w takich związkach - powiedziała w sobotę minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że dbając o dobro dzieci, należy wprowadzić związki partnerskie.

Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans z ostatniej chwili
Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans

Hubert Hurkacz awansował do finału turnieju ATP 500 na kortach trawiastych w Halle, pokonując turniejową "dwójkę" Niemca Alexandera Zvereva 7:6 (7-2), 6:4.

Uwaga: nadciągają silne burze Wiadomości
Uwaga: nadciągają silne burze

W sobotę pogoda będzie zmieniać się bardzo dynamicznie, burze obejmą teren niemal całego kraju, zwłaszcza na wschodzie. Na południowym wschodzie przewidywane są ostrzeżenia o upałach - przekazał synoptyk IMGW.

Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego

– Nasz kandydat na prezydenta ma odpowiadać oczekiwaniom społeczeństwa i być jednocześnie taką osobą, która nie ma w swojej przeszłości niczego, co można by zaatakować – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia na konwencji partii w Pułtusku.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego?

Przewodniczący Piotr Duda podczas konferencji prasowej w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” poinformował o działaniach, jakie związek podejmie właśnie w sprawie emerytur stażowych. Zaprezentowano również logo z hasłem „Emerytura za staż”. – Decyzja Komisji Krajowej to skorzystanie z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli bezpośrednia demokracja. Dlatego przez najbliższe pół roku to obywatele przejmą w konkretnym projekcie ustawy władzę w naszym kraju. Decyzja Solidarności jest jednoznaczna – obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, w ręce obywateli. A my jako związek zawodowy Solidarność chcemy w sposób prawny i logistyczny wspomóc obywateli w tym bardzo ważnym celu, jakim jest przegłosowanie w Sejmie i podpisanie przez Prezydenta ustawy o emeryturach stażowych – powiedział przewodniczący Solidarności. 

O tym czym jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza pisze Marcin Krzeszowiec 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU) jest właśnie instrumentem, za pomocą którego naród może wziąć sprawy w swoje ręce. W artykule 118 ust. 2 ustawy zasadniczej zapisano, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, a tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. Przyjęta w naszym kraju regulacja w tej sprawie to „ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli”. Zakłada ona, że projekt ustawy nie może dotyczyć spraw zastrzeżonych przez Konstytucję RP dla innych podmiotów. Zalicza się do nich m.in. ustawa budżetowa czy ustawa o udzieleniu gwarancji finansowych przez państwo. 

„Tu chodzi o godność” - Jakub Pacan pisze o emeryturach w kontekście nauki społecznej kościoła. 

„Praca nie może być przedłużana” – mówi papież Franciszek i ostrzega, że wydłużanie wieku emerytalnego prowadzi do „wynaturzenia zasady zakończenia pracy”. Jan Paweł II upominał się o godne warunki dla przeżywania starości. 
Emerytura stażowa to nie tylko kwestia ekonomiczna, to też zagadnienia etyczne wpisujące się w katolicką naukę społeczną. Kolejni papieże w swoich wystąpieniach wielokrotnie upominali się o godny wypoczynek w jesieni życia.
Także papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – dużą troską otacza seniorów, ponieważ zawsze powtarza, że jest to okres zadumy, refleksji i powrotu do Boga. Ustanowił nawet Światowy Dzień Babć, Dziadków i Starszych, który po raz pierwszy obchodzony będzie w tym roku w czwartą niedzielę lipca. Papież mówi, że „starość jest darem”, a na babciach i dziadkach spoczywa szereg obowiązków przekazywania doświadczenia ludziom młodym. 


„Antyrosyjskie sankcje widać na bułgarskim wybrzeżu” - pisze Aleksander Żywczyk

Rosjanie masowo wyprzedają nieruchomości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ta masowa wyprzedaż nie jest efektem koronawirusa i zamkniętych od roku granic, ale... sankcji gospodarczych nałożonych przez świat na Rosję, które zaczynają dotykać rosyjską klasę średnią. Zmiana cieszy Bułgarów, którzy niemal na pniu odkupują domu i mieszkania na słonecznym wybrzeżu. – Wytrzymamy sankcje – zapewnia Kreml.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem doradczym UE. Reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu społecznego. Grupę Pracowników tworzą przedstawicielstwa narodowych związków zawodowych, są w niej reprezentanci NSZZ „Solidarność”. Szefem tej Grupy jest działacz związkowy z Austrii Oliver Röpke. W rozmowie z Mateuszem Szymańskim i Teresą Wójcik omawia priorytetowe problemy pracownicze w skali UE.

KE wyznaczyła trzy główne cele na rok 2030: zwiększenie stopy zatrudnienia, większy udział w szkoleniach oraz ograniczenie ubóstwa. Oczekujemy, że wszystkie rządy podejmą konkretne kroki, by tym razem i cała UE, i państwa członkowskie osiągnęły te cele. W przeciwieństwie do strategii Europa 2020, której cele nie zostały zrealizowane ani co do zwiększenia zatrudnienia, ani zmniejszenia ubóstwa. Oczekujemy również, że rzeczywiście nadszedł kres oszczędności i że celem jest obecnie zapewnienie odpowiedniej równowagi między polityką gospodarczą i społeczną. Właściwe zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego ma zasadnicze znaczenie, jeśli UE ma przezwyciężyć wyzwania. Dlatego oczekujemy też bardzo silnego wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego na wszystkich szczeblach. Nadanie rozmachu Europie socjalnej ma zasadnicze znaczenie. Podjęto już pewne kroki (np. Dyrektywa w sprawie transparentnych i przewidywalnych warunków pracy), ale droga przed nami jest jeszcze długa. 

W numerze także: 

 • "Kłopotliwy zastrzyk" Jakub Pacan o partyjnych strategiach dotyczących antyszczepionkowców 
 • "Chłopi! Polska i ziemia nasza - zwyciężyliśmy" - Agnieszka Żurek relacjonuje otwarcie wystawy IPN-u poświęconej NSZZ Rolników Indywidualnych 
 • "Mądra pochwała katolicyzmu" Jakub Pacan rozmawia z prof. Michałem Gleryczem o książce "Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności" 
 • "Lenin i pogromszczycy" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
 • "Wakacje na orbicie" Aleksander Żywczyk o turystyce kosmicznej 
 • "Sukces jest przede mną" Bartosz Boruciam rozmawia z Mateuszem Krautwurstem 
 • "Długie przesilenie" Sebastian Pytel recenzuje film "Prime Time"
 • "Wielki suckes Solidarności" - Marcin Koziestański pisze o wypłatach dodatku covidowego 
 • W dziale sport: "Talent polski z ziemi włoskiej" Łukasz Bobruk pisze o Nicoli Zalewskim a Barbara Michałowska o akcji "Alternatywne lekcje WF" Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe