Wybory kontraktowe. Nie śpij, bo cię przegłosują Wiadomości
Wybory kontraktowe. Nie śpij, bo cię przegłosują

Mija 33. rocznica wyborów czerwcowych. Wcześniej utworzony wówczas Komitet Obywatelski „Solidarność” przeprowadził zupełnie nowatorską kampanię wyborczą. Śledził ją nasz fotoreporter Tomasz Gutry.

Wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Gruzji Wiadomości
Wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Gruzji

3 października 2022 roku w Państwowym Uniwersytecie im. Ivane Javahishvili w Tbilisi została zaprezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która jest elementem międzynarodowego projektu. W wernisażu wzięli udział przedstawiciele IPN z wiceprezesem dr. hab. Karolem Polejowskim na czele.

63 dni chwały. 2 października 1944 r. zakończyło się Powstanie Warszawskie Wiadomości
63 dni chwały. 2 października 1944 r. zakończyło się Powstanie Warszawskie

W Ożarowie Mazowieckim toczyły się pertraktacje, które zakończyły się w nocy z 2 na 3 października podpisaniem „Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie”. Niemcy zgodzili się uznać prawa kombatanckie żołnierzy AK oraz nie stosować odpowiedzialności zbiorowej wobec ludności cywilnej. Mieszkańcy Warszawy mieli zostać wysiedleni, zachowując przy tym prawo zabrania majątku ruchomego, kosztowności, dóbr kultury itp. Niemcy zobowiązali się także oszczędzić pozostałe w mieście mienie publiczne i prywatne, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o dużej wartości historycznej, kulturalnej lub duchowej. W kolejnych dniach do niewoli oddało się blisko 15 tys. polskich żołnierzy, w tym komendant główny AK generał Tadeusz „Bór” Komorowski oraz pięciu innych generałów. Około 3,5 tys. powstańców zdołało wmieszać się w opuszczający miasto tłum ludności cywilnej i uniknąć w ten sposób niewoli. Był wśród nich generał Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, którego generał „Bór” wyznaczył na swego następcę na stanowisku komendanta głównego AK[239]. Wraz z cywilami miasto opuścili również: Delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak, a także członkowie Krajowej Rady Ministrów.

Andrzej Nowak: O historii nie dla idiotów Wiadomości
Andrzej Nowak: O historii nie dla idiotów

Odważne pytania, śmiałe hipotezy, wnikliwe analizy. Wybitny historyk Andrzej Nowak pyta o Polskę. 

U-505. Prawda o wojnie na morzu Wiadomości
U-505. Prawda o wojnie na morzu

U-505 to jeden z tych niemieckich okrętów podwodnych II wojny światowej, którego losy nadają się na scenariusz filmu.

Lucjan Żeligowski: Wojna w roku 1920 Wiadomości
Lucjan Żeligowski: Wojna w roku 1920

Generał Lucjan Żeligowski (1865‒1947) był jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

Historia Kościoła. O męczennikach palestyńskich Wiadomości
Historia Kościoła. O męczennikach palestyńskich

Historia Kościoła. O męczennikach palestyńskich  Euzebiusza z Cezarei jest chronologicznie pierwszym i zarazem najważniejszym dziełem historiograficznym w Kościele.

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść Wiadomości
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny.

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza Wiadomości
Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.

4 października 1509 r. wojska polskie zwyciężyły w bitwie pod Chocimiem Wiadomości
4 października 1509 r. wojska polskie zwyciężyły w bitwie pod Chocimiem

Bitwa pod Chocimiem, bitwa nad Dniestrem to bitwa stoczona 4 października 1509 między wojskami polskimi dowodzonymi przez hetmana Mikołaja Kamienieckiego a Mołdawianami dowodzonymi przez Kopacza. Zakończyła się zwycięstwem Polaków i była ostatnim starciem zbrojnym wojny polsko-mołdawskiej, rozpoczętej w 1502 roku, a zakończonej traktatem pokojowym w Kamieńcu Podolskim 22 stycznia 1510.

Wiadomości
3.10.1501 r. sejm walny wybrał Aleksandra Jagiellończyka na króla Polski

Po śmierci Jana Olbrachta Aleksander Jagiellończyk został 3 października 1501 wybrany na jego następcę przez sejm walny obradujący w Piotrkowie. Zawiadomiony przez delegację Sejmu z biskupem Boryszewskim na czele pilnie podążył z Litwy do Krakowa po koronę polską, licząc na polskie wsparcie w wojnie z Moskwą.

2.10.1938 r. wojsko polskie zajęło Zaolzie Wiadomości
2.10.1938 r. wojsko polskie zajęło Zaolzie

Wcielony obszar miał powierzchnię 906 km² - ogólnie teren zajęty w 1938 na Zaolzu był nieco większy, niż ten z umowy z 1918 roku. Zamieszkało go około 218 tysięcy osób, z tego 200 tysięcy Polaków, 10 tysięcy Czechów (po opuszczeniu go przez 35 tysięcy) i 8 tysięcy Niemców. Administracyjnie kraina znalazła się, podobnie jak reszta Śląska Cieszyńskiego, w granicach województwa śląskiego, w powiatach cieszyńskim (początkowo cieszyńskim zachodnim) i nowo powstałym frysztackim. Na przyłączonych terenach władze polskie rozpoczęły usuwanie z pracy i wydalanie za granicę Czechów (w sumie około 20 tys.) i w mniejszym stopniu Niemców. Wprowadzono polskie ustawodawstwo. Sprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego przejął autonomiczny Korpus Policji Województwa Śląskiego z komendą w Katowicach. Na objętym terenie utworzono w tym celu nowe komendy, komisariaty i posterunki policji z 670 etatami.

1.10. 1936 r. zwodowano ORP Błyskawica Wiadomości
1.10. 1936 r. zwodowano ORP Błyskawica

1.10. 1936 zwodowano niszczyciel ORP „Błyskawica”. ORP Błyskawica – polski niszczyciel (według nazewnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego – kontrtorpedowiec), jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji „Deadlight”. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Morderca sądowy Paulina Kern z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Morderca sądowy Paulina Kern

Znana jest przede wszystkim z tego, że 20 października 1952 roku przed komunistycznym Sądem Najwyższym oskarżała gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, zarzucając mu najgorsze przestępstwa. Tymczasem to ona była zbrodniarką, wysoko postawioną w strukturach stalinowskiego systemu bezprawia. Tylko o Paulinie Kern - wiceprokurator Generalnej Prokuratury PRL - wciąż niewiele wiemy.

[Tylko u nas] Tu mieściło się gestapo. Upiorna historia budynku w Rybniku z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tu mieściło się gestapo. Upiorna historia budynku w Rybniku

Budynek ten, mieszczący się w Rybniku przy ulicy Św. Józefa - około 200 metrów od rozwidlenia ulicy Raciborskiej z ulicą Zebrzydowska (obecnie Zebrzydowicka), dla wielu osób kojarzy się z wyjątkowo przykrymi wspomnieniami!

Ignacy Mościcki - ostatni prezydent II RP Wiadomości
Ignacy Mościcki - ostatni prezydent II RP

Ignacy Mościcki, prezydent RP od 1926 r., po ustąpieniu z urzędu i wskazaniu Władysława Raczkiewicza na swego następcę, pod koniec 1939 r. wyjechał do Szwajcarii. Nie znalazł zatrudnienia ani na uniwersytecie we Fryburgu, który przyznał mu doktorat honorowy, ani w fabryce kondensatorów, która dzięki niemu powstała. Po koniec wojny otrzymał od rządu brytyjskiego skromną, dożywotnią rentę. Zmarł 2-go października 1946 r. w Versoix k. Genewy, tam też został pochowany. 13-go września 1993 r., szczątki byłego prezydenta RP złożono w krypcie katedry św. Jana w Warszawie.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Maksymilian Lityński. Kat zza biurka z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Maksymilian Lityński. Kat zza biurka

Maks Lifsches, późniejszy ppłk Maksymilian Lityński, to jeden z największych katów Polaków. Przedwojenny prawnik, wykształcony na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, po „wyzwoleniu” Polski przez sowietów został zastępcą Naczelnego Prokuratora Wojskowego.

Węgierska „Anna Solidarność” Wiadomości
Węgierska „Anna Solidarność”

14 września 2022 roku zmarła w Budapeszcie bohaterka węgierskiego Powstania 1956 roku Mária Wittner, która za wystąpienie w obronie wolności i praw człowieka spędziła 12 lat w komunistycznym więzieniu.

W drodze do Matki Bożej Jasnogórskiej Wiadomości
W drodze do Matki Bożej Jasnogórskiej

Pielgrzymki na Jasną Górę odbywają się już co najmniej od czterech wieków. Co roku w sierpniu pątnicy powierzają Czarnej Madonnie swoje prośby i dziękują za Jej opiekę. W latach 1984-1988 pielgrzymom towarzyszył nasz fotoreporter, Tomasz Gutry.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Wbrew obiegowym opiniom i rozkazom Śmigłego-Rydza, z sowietami walczyliśmy! z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Wbrew obiegowym opiniom i rozkazom Śmigłego-Rydza, z sowietami walczyliśmy!

Wbrew obiegowym opiniom i rozkazowi naczelnego wodza Edwarda Śmigłego-Rydza Polacy starali się odeprzeć sowiecką inwazję, rozpoczętą o świcie 17 września 1939 roku. Największy ciężar walk wziął na siebie Korpus Ochrony Pogranicza.

Emerytury
Stażowe