Muzeum Getta Warszawskiego zbiera podpisy ws. nazwania skrzyżowania imieniem Żydowskiego Związku Wojskowego
Podczas powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku to właśnie w tej okolicy toczyły się najcięższe walki z nacierającymi Niemcami. Żydowski Związek Wojskowy był jedną z dwóch, obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, formacji zbrojnych warszawskiego getta.
ŻZW to jedna z najmniej znanych organizacji konspiracyjnych okupowanej Warszawy. "Przyczyną tego stanu rzeczy jest niezwykle skromna baza źródłowa odnosząca się do jego działalności oraz powojenne przemilczenia i manipulacje dokonywane zarówno w Izraelu, jak i PRL" - pisał historyk dr hab. Dariusz Libionka w magazynie historycznym "Mówią wieki". Większość walczących członków ŻZW zginęła w powstaniu, reszta – podczas próby wydostania się z getta.
Albert Stanowski dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego podkreśla, że: "Żydowski Związek Wojskowy dotąd nie doczekał się upamiętnienia w Warszawie, choć była to druga pod względem wielkości organizacja, której członkowie walczyli w Powstaniu w getcie warszawskim. Jednym z najbardziej symbolicznych obrazów powstania w 1943 r. są dwie flagi, polska i żydowska, powiewające na dachu budynku przy placu Muranowskim, które zostały tam umieszczone właśnie przez bojowników ŻZW. Stąd pomysł, żeby upamiętnić tę organizację w tym miejscu". (PAP)
Nadanie imienia Żydowskiego Związku Wojskowego skrzyżowaniu będzie znaczącym uzupełnieniem przyszłorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które planuje muzeum.
Jak poprzeć tę inicjatywę?
Możesz złożyć podpis w recepcji budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39 lub elektronicznie przez profil zaufany. Podpisaną elektronicznie kartę poparcia projektu należy wysłać na adres [email protected]. Złożyć podpis może każdy pełnoletni mieszkaniec Warszawy.