[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Wbrew obiegowym opiniom i rozkazom Śmigłego-Rydza, z sowietami walczyliśmy! z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Wbrew obiegowym opiniom i rozkazom Śmigłego-Rydza, z sowietami walczyliśmy!

Wbrew obiegowym opiniom i rozkazowi naczelnego wodza Edwarda Śmigłego-Rydza Polacy starali się odeprzeć sowiecką inwazję, rozpoczętą o świcie 17 września 1939 roku. Największy ciężar walk wziął na siebie Korpus Ochrony Pogranicza.

z ostatniej chwili
Spotkanie z historią – XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW już od 28 września w Gdyni!

Polska superprodukcja „Orzeł. Ostatni patrol”, gruziński kandydat do Oscara „Brighton 4th”, amerykański „Niepokonany” Barry’ego Levinsona, film o wojnie na Ukrainie „Złe drogi” w reż. Natalii Worożbyt czy przedpremierowy pokaz filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot Cudowna” – to tylko namiastka tego, co czeka nas w czasie czterech intensywnych dni Festiwalu Filmowego NNW. Zaplanowano w sumie 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się od 28 września do 1 października w Centrum Filmowym w Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

To była euforia. 41 lat temu rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność Wiadomości
"To była euforia". 41 lat temu rozpoczął się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"

Zjazd został przeprowadzony w dwóch turach (5–10 września oraz 26 września – 7 października 1981 r.) w hali sportowo-widowiskowej „Olivia” w Gdańsku. Czwartego dnia pierwszej tury obrad uchwalono jeden z najbardziej znanych dokumentów I KZD - „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”.

Nóż w plecy Wiadomości
Nóż w plecy

„Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci” – pisał powstańczy poeta Józef Szczepański ps. „Ziutek”. Był jednym z tych, którzy nie mieli żadnych złudzeń co do charakteru „wyzwolenia” niesionego Polsce przez Sowietów.

[Tylko u nas] Płużański: Mamy dość tych zawszonych Polaków. Pomorski Katyń. Mordowali ich niemieccy sąsiedzi z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Płużański: "Mamy dość tych zawszonych Polaków". Pomorski Katyń. Mordowali ich niemieccy sąsiedzi

Już 1 września 1939 r. Niemcy rozpoczęli masowe aresztowania działaczy polonijnych oraz pracowników polskich instytucji w Wolnym Mieście Gdańsku. Do „polskiej warstwy przywódczej” agresorzy zaliczali księży katolickich, nauczycieli, lekarzy, urzędników, dziennikarzy. Wykonawcami postanowionej na szczytach niemieckiej III Rzeszy zbrodni byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu – niemieccy sąsiedzi Polaków.

[Tylko u nas]  „Uśmiercać bez litości mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia”. Tajne przemówienie Hitlera 22 sierpnia 1939 z ostatniej chwili
[Tylko u nas] „Uśmiercać bez litości mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia”. Tajne przemówienie Hitlera 22 sierpnia 1939

Latem 1939 roku, kiedy wojska niemieckie zmierzały już ku polskiej granicy, Adolf Hitler zwołał na 22 sierpnia do Obersalzberg na odprawę najwyższych stopniem dowódców sił zbrojnych Rzeszy.

[Pełny tekst] 21 postulatów. Porozumienia sierpniowe. Zwycięstwo 1980 z ostatniej chwili
[Pełny tekst] 21 postulatów. Porozumienia sierpniowe. Zwycięstwo 1980

21 postulatów ogłoszonych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zostało spisanych na sklejce i ogłoszonych 17 sierpnia 1980 roku. Ostateczny kształt nadali im przywódcy robotniczych protestów.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Kazimierz Drohomirecki. Jak skrzypek został sądowym mordercą z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Kazimierz Drohomirecki. Jak skrzypek został sądowym mordercą

30 sierpnia 1946 roku Najwyższy Sąd Wojskowy zatwierdził wyrok śmierci wydany na Stefana Ignaszaka. Z tej okazji zebrali się „sędziowie”: Kazimierz Drohomirecki, Roman Kryże i Marian Bartoń.

Akta Scholza. Sojusznik Moskwy. Niemiecki historyk ujawnia fakty nt. młodego aktywisty przyjmowanego na salonach NRD z ostatniej chwili
"Akta Scholza. Sojusznik Moskwy". Niemiecki historyk ujawnia fakty nt. młodego aktywisty przyjmowanego na salonach NRD

Niemiecki historyk Hubertus Knabe jest ekspertem ds. komunistycznych dyktatur w Europie wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem NRD. Jest również dyrektorem naukowym Berlin-Hohenschönhausen Memorial, muzeum i miejsca pamięci w słynnym byłym więzieniu i katowni Stasi w Berlinie. Jest związany z niemieckimi Zielonymi. Na swojej stronie przedstawił interesujące fakty dotyczące aktualnego kanclerza Niemiec z czasów kiedy ten był "młodym aktywistą".

z ostatniej chwili
Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert

W roku 2022 przypadają obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne konspiracyjne struktury w Trójmieście. Celem Radia Gdańsk jest włączenie się w obchody, medialne nagłośnienie oraz popularyzacja postaci twórców, uczestników oraz programu i działalności Solidarności Walczącej na terenie Trójmiasta i Pomorza.

[Tylko u nas] Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Po stronie bolszewików. Wiecznie pijany sowiecko-polski generał z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Po stronie bolszewików. Wiecznie pijany sowiecko-polski generał

W sierpniu 1943 roku Stalin, znając jego „umiłowanie polskości”, oddelegował go do powstającej w ZSRS polskiej armii. Sowiecki generał Karol Świerczewski został wyznaczony do roli „polskiego generała”, zastępcy Berlinga. „Walter” był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej (po stronie bolszewików) i wojny w Hiszpanii, po „wyzwoleniu” poseł do fasadowej Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy - po sfałszowanych przez komunistów wyborach, „ludowy” wiceminister obrony narodowej, zdeklarowany wróg Polski i morderca Żołnierzy Niezłomnych.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Mity i fakty. Komunistyczna bezpieka o Powstaniu Warszawskim z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Mity i fakty. Komunistyczna bezpieka o Powstaniu Warszawskim

W licznych publikacjach politruk Ryszard Nazarewicz rozpisywał się o wielkim udziale w Powstaniu Warszawskim Armii Ludowej, której siły miały liczyć 2400 żołnierzy. W rzeczywistości komuniści posiadali w Warszawie ok. 300-500 osób i kilkadziesiąt sztuk broni (prawie wyłącznie krótkiej).

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: „Sędzia” Parzeniecki posłał wielu patriotów do piachu z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: „Sędzia” Parzeniecki posłał wielu patriotów do piachu

7 sierpnia 1952 roku komuniści zamordowali w więzieniu mokotowskim w Warszawie płk Bernarda Adameckiego. Jego tragiczny los podzieliło pięciu polskich oficerów, oskarżonych o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”: płk August Menczak, płk Józef Jungraw, ppłk Władysław Minakowski, ppłk Szczepan Ścibior i ppłk Stanisław Michowski. Na śmierć skazał ich „sędzia” Piotr Parzeniecki.

[Tylko u nas] Dr Adam Cyra: Niedokończone wspomnienia Więźnia Nr 3720 z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Dr Adam Cyra: Niedokończone wspomnienia Więźnia Nr 3720

Tadeusz Joachimowski, ur. w 1908 r., nie zdążył przed śmiercią ukończyć swych wspomnień z obozowych przeżyć. Oznaczono go w KL Auschwitz numerem 3720. Najpierw był pisarzem (Schreiberem) w obozie macierzystym w Oświęcimiu, a następnie od wiosny 1943 r. pisarzem w obozie cygańskim w Brzezince, którego całkowita zagłada nastąpiła siedemdziesiąt osiem lat temu, w dniu 2 sierpnia 1944 r. Łącznie w KL Auschwitz II-Birkenau zginęło około dwadzieścia tysięcy Romów.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Tadeusz Bejt. Wywiadowca Pileckiego zgładzony przez komunistów z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Tadeusz Bejt. Wywiadowca Pileckiego zgładzony przez komunistów

Związany z antysowiecką, wywiadowczą pracą rtm. Witolda Pileckiego inny polski wywiadowca Tadeusz Bejt też został po wojnie zamordowany przez komunistów. Teraz szczątki Bejta, po odnalezieniu na „Łączce” Powązek Wojskowych przez IPN, zostały zidentyfikowane.

[Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Poszliśmy w niewolę bez żalu i skarg z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: "Poszliśmy w niewolę bez żalu i skarg"

Wojna na Ukrainie i popełniane przez Rosjan, w trakcie jej trwania, zbrodnie nieodmiennie muszą przywoływać potworne polskie doświadczenia z pierwszych miesięcy sowieckiej okupacji roku 1939 i 1940.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Komunistyczny płk Teofil Karczmarz. Sędzia krwawego trybunału. Mierny, ale wierny z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Komunistyczny płk Teofil Karczmarz. Sędzia krwawego trybunału. Mierny, ale wierny

Do 29 lipca 1955 roku był sędzią jednego z najkrwawszych komunistycznych trybunałów śmierci w okupowanej przez sowietów Polsce - Najwyższego Sądu Wojskowego. Teofil Karczmarz – oprawca nigdy nie osądzony za swoje morderstwa sądowe – spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

[Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Katyń. Obława Augustowska. Bucza z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Katyń. Obława Augustowska. Bucza

Rejestr Katynia – pamięci Olgierda Szpakowskiego

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Przesłuchiwał Nila. Kazimierz Górski. Nieukarany śledczy bezpieki z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Przesłuchiwał "Nila". Kazimierz Górski. Nieukarany śledczy bezpieki

Od 21 grudnia 1950 roku do 14 lipca 1951 roku prowadził intensywne przesłuchania (w sumie było ich 15) generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. To nigdy nie osądzony „oficer” śledczy MBP Kazimierz Górski, który oczywiście ze słynnym trenerem polskiej reprezentacji w piłce nożnej nie ma nic wspólnego.

Rzeź Wołyńska. Mija 79 lat od Krwawej Niedzieli z ostatniej chwili
Rzeź Wołyńska. Mija 79 lat od "Krwawej Niedzieli"

11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańcach 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw.

Emerytury
Stażowe