Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Dr Rafał Brzeski: Niebezpieczna desperacja Tuska z ostatniej chwili
Dr Rafał Brzeski: Niebezpieczna desperacja Tuska

Podobno to Karol Marks powiedział pierwszy, że „historia lubi się powtarzać” i przywołuje się tę sentencję tak często, że stała się pustym frazesem, a jednak…

Grzegorz Kuczyński: Dlaczego TAK NAPRAWDĘ Niemcy nie radzą sobie z rosyjskimi szpiegami? z ostatniej chwili
Grzegorz Kuczyński: Dlaczego TAK NAPRAWDĘ Niemcy nie radzą sobie z rosyjskimi szpiegami?

Niemcy nie radzą sobie z rosyjskimi szpiegami, bo nie ufają własnym służbom. A nie ufają, bo mają wciąż traumę po policyjnym państwie z czasów III Rzeszy. Taką tezę stawia autor tekstu w „The Spectator”, który – z dużym opóźnieniem zresztą – zyskał wielką popularność w polskich mediach. W tle mamy zaś trzecią w ostatnim czasie poważną sprawę szpiegowską w Niemczech. Oczywiście, znów z Rosją w tle.

z ostatniej chwili
Konrad Wernicki: Walka o pracę zdalną między szefami a pracownikami

Pracownicy chcą wygodnie pracować w piżamach ze swoich domowych kanap. Szefowie natomiast coraz częściej chcą ich widzieć przy służbowych biurkach w miejscu pracy. W świecie biznesu zaczyna się odkręcanie trendu na pracę zdalną.Kto wygra to przeciąganie liny?

Paweł Jędrzejewski: Cienki jest fornir moralności i cywilizacji z ostatniej chwili
Paweł Jędrzejewski: Cienki jest fornir moralności i cywilizacji

Teoria forniru (veneer theory) (niekiedy zwana w Polsce "teorią fasady") twierdzi, że naturalną cechą ludzi jest egoizm, że człowiek z natury jest potworem, zwłaszcza pod wpływem strachu, a szczególnie, gdy jego życie jest w niebezpieczeństwie. Gdy ludzie postępują moralnie wobec innych ludzi, to tylko dlatego, że nic ich to nie kosztuje i w niczym im nie zagraża, albo dlatego, że są zdolni - całkiem wyjątkowo - do pokonania drzemiącej w nich bestii, pod wpływem działania głębokiej wiary w moralne wartości.

Marek Miśko: Papież nazywa tradycjonalistów współczesnymi faryzeuszami z ostatniej chwili
Marek Miśko: Papież nazywa tradycjonalistów "współczesnymi faryzeuszami"

Po raz kolejny papież pisze list, w którym uderza w tradycyjną wspólnotę katolików na całym świecie. Tym razem dostało się kapłanom, którzy dbają o, jak to określił Franciszek: „liturgiczny estetyzm i formy”.

Waldemar Krysiak: Nowe, obrażone pokolenie z ostatniej chwili
Waldemar Krysiak: Nowe, obrażone pokolenie

Jedni mężczyźni wygrywają z kobietami w sporcie, jeszcze inni molestują – przebrani za płeć przeciwną – małe dziewczynki w miejscach publicznych. Jeszcze inni, skazani za zabijanie kobiet, lądują z nimi w więzieniach. Dlaczego więc kobiety tego bronią?

Dr Rafał Brzeski: Kogo mogli zwerbować w Polsce zatrzymani Rosjanie? z ostatniej chwili
Dr Rafał Brzeski: Kogo mogli zwerbować w Polsce zatrzymani Rosjanie?

Dwaj zatrzymani Rosjanie, Aleksiej T. i Andriej G., kolportowali w Krakowie i Warszawie materiały propagandowe rosyjskiej Grupy Wagnera. Co o tym wiemy? Oparte na komunikacie ABW doniesienia medialne są mało precyzyjne.

Szymon Janus: Czy Polska potrzebuje CPK? Czas się zacząć rozpychać z ostatniej chwili
Szymon Janus: Czy Polska potrzebuje CPK? Czas się zacząć rozpychać

Czy Polska potrzebuje CPK i czemu to szansa na zasypanie rowu między regionami CEE i krajami zachodu, który zaczął być kopany w czasach zaborów i upadku RON?

Paweł Jędrzejewski: Tu nie chodzi o kobiecy tenis. Tu chodzi o wojnę kulturową i fanatyczny irracjonalizm z ostatniej chwili
Paweł Jędrzejewski: Tu nie chodzi o kobiecy tenis. Tu chodzi o wojnę kulturową i fanatyczny irracjonalizm

To właśnie płeć jest celem ataku w kulturowej wojnie. Dlaczego? Bo naturalny podział na dwie płci stanowi kulturowy fundament ludzkiego świata społecznego, ponieważ podział ten leży u podstaw rodziny.

Marek Miśko: W tej sprawie zgody nie będzie z ostatniej chwili
Marek Miśko: W tej sprawie zgody nie będzie

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie stały się nie tylko przyczynkiem do dyskusji nad stanem wiary współczesnych katolików i kościelnej hierarchii, ale wyznaczyły trwałą linię podziału Kościoła. Jedni uważają, że nic się nie stało inni są przekonani, że Bóg został podczas tego wydarzenia pohańbiony. Stoję po stronie ortodoksji w oddawaniu Bogu należnej czci, żadnych ustępstw z naszej strony nie będzie, bo być nie może.

Lemingopedia: Amerykańska dziennikarka: Polskie ministerstwo pamięci przerabia Holocaust po swojemu. Jeden tytuł, trzy kłamstwa z ostatniej chwili
Lemingopedia: "Amerykańska dziennikarka: Polskie "ministerstwo pamięci" przerabia Holocaust po swojemu". Jeden tytuł, trzy kłamstwa

"Amerykańska dziennikarka: Polskie "ministerstwo pamięci" przerabia Holocaust po swojemu". Już sam tytuł Gazety Wyborczej budzi podziw, bo zawiera trzy kłamstwa. Katia Patin to taka amerykańska dziennikarka, ale o rosyjskich korzeniach. IPN nie jest ministerstwem, tylko instytutem z ekspertami w swojej dziedzinie. I na pewno nie "przerabia" Holocaustu po swojemu, a dba właśnie o to, aby go nie "przerabiano".

Waldemar Krysiak: Elon Musk sfinansuje procesy sądowe dyskryminowanych za treści umieszczone na Twitterze? z ostatniej chwili
Waldemar Krysiak: Elon Musk sfinansuje procesy sądowe dyskryminowanych za treści umieszczone na Twitterze?

Elon Musk nie przestaje walczyć o wolność słowa! Teraz obiecuje bronić tych, którzy zostali ocenzurowani lub pokrzywdzeni w pracy za dzielenie się treściami na Twitterze. Miliarder zapowiada, że pokryje nawet koszty sądowe dyskryminowanych! Czy jednak spełni swoje obietnice?

Prof. David Engels: Kontekstualizacja prowincjonalnego mędrka Scholza z ostatniej chwili
Prof. David Engels: Kontekstualizacja prowincjonalnego mędrka Scholza

Tekst miał właściwie dotyczyć żałosnej „kontekstualizacji” dopiero co odrestaurowanego gruntownie pomnika Bismarcka w Hamburgu, którego szerokie wyzywające spojrzenie miało ongiś przypominać Niemcom o ich kolonialnej misji, a dzisiaj spogląda przede wszystkim na chińskie kontenerowce towarowe w porcie.

Andrzej Kołodziejski: Mundurowi odchodzą kuszeni wysokim wskaźnikiem waloryzacji rent i emerytur Wiadomości
Andrzej Kołodziejski: Mundurowi odchodzą kuszeni wysokim wskaźnikiem waloryzacji rent i emerytur

Rząd obecnie pracuje nad szczegółami ustawy budżetowej na rok 2024. Jednak z przedstawionych założeń, do projektu, tejże ustawy, wprost wynika, że prawica proponuje waloryzacje wynagrodzeń na poziomie 6,6%, natomiast waloryzację rent i emerytur na ponad 12%.

Dr Rafał Brzeski: Na granicy polsko-białoruskiej może być naprawdę gorąco. Zdrajcy po polskiej stronie? z ostatniej chwili
Dr Rafał Brzeski: Na granicy polsko-białoruskiej może być naprawdę gorąco. Zdrajcy po polskiej stronie?

Według niedawnego sondażu dla dziennika „Rzeczpospolita” ponad połowa Polaków uważa, że wagnerowcy na Białorusi zagrażają bezpieczeństwu Polski. Ich liczbę jedni eksperci szacują na kilka tysięcy, inni na kilkanaście tysięcy, a portal Do Rzeczy nawet na „ponad 30 tysięcy”. Strategiczny doradca sekretarza generalnego NATO do spraw mediów Oana Longescu uspokaja wprawdzie: „nie widzimy żadnego zagrożenia militarnego”, ale rzecznik komendanta Straży Granicznej, porucznik Anna Michalska twierdzi, że najemnicy szkolą nielegalnych migrantów do ataków na polską granicę, zaś Łukaszenka straszy, że wagnerowcy palą się do „marszu na Warszawę”.

Grzegorz Kuczyński: Co rok, to pucz. Francja Macrona oddaje Afrykę Rosji z ostatniej chwili
Grzegorz Kuczyński: Co rok, to pucz. Francja Macrona oddaje Afrykę Rosji

Ostatni raz taką serię porażek na Czarnym Lądzie Francja – swego czasu kolonialne mocarstwo w Afryce – poniosła na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Straciła bezpośrednie rządy, ale nadal dominowała w swych byłych koloniach w Zachodniej Afryce. Dziś można mówić o swego rodzaju drugiej fazie dekolonizacji. Szkoda, że korzysta na tym Rosja.

Mec. Wiesław Misiek: Po co Polakom reparacje i odszkodowania z ostatniej chwili
Mec. Wiesław Misiek: Po co Polakom reparacje i odszkodowania

Wielu polityków i propagandzistów na służbie u Niemców poddaje w wątpliwość nasze uprawnienia do reparacji i odszkodowań. Pytają po co nam odszkodowania ? Przecież RFN wypłaciła już jakieś tam miliardy polskim ofiarom eksperymentów medycznych i robotnikom przymusowym – podobno średnio po 690 zł ! Niemcy są tak wspaniali, że po 70-ciu latach nawet nieletnim polskim dzieciom /wtedy 10-12 letnim !/ zmuszonym latami do niewolniczej pracy wyasygnowały po 1000 złotych – słownie jeden tysiąc zł /sic!/.

Paweł Jędrzejewski: Dlaczego Polacy mają „potykać się” o niemieckie zbrodnie? z ostatniej chwili
Paweł Jędrzejewski: Dlaczego Polacy mają „potykać się” o niemieckie zbrodnie?

Co ma sens w Niemczech, niekoniecznie ma go w innych miejscach Europy, w tym w Polsce. Czy jest sensowne „potykanie się” w Polsce o niemieckie zbrodnie? Szczególnie gdy na tabliczkach z zasady brakuje jasnej i jednoznacznej informacji, że mordercą było państwo niemieckie?

tylko u nas
Konrad Wernicki: Mit produktywnej pracy zdalnej zanika

Czy praca zdalna faktycznie jest taka cudowna i produktywna jak to do tej pory przedstawiano? Po chwili boomu na pracę z domu, świat powoli wraca do starych zasad, a pracownicy coraz częściej wykonują swoje obowiązki z biur od których zdążyli się odzwyczaić. A przecież mieliśmy liczne badania, które pokazywały, że praca zdalna jest efektywniejsza od tej biurowej. Ten pogląd należy zrewidować, są na to twarde dowody.

Marek Miśko: Nikt tu niczemu nie uchybił… z ostatniej chwili
Marek Miśko: Nikt tu niczemu nie uchybił…

Młoda kobieta ubrana w bluzkę z głębokim dekoltem, trzyma w dłoniach białą, ceramiczną miskę, którą można kupić w chińskim markecie za pięć złotych. U spodu naczynia naklejka z widocznym kodem kreskowym, a na froncie ktoś kazał nadrukować kolorowe logo Światowych Dni Młodzieży. Zawartość naczynia okryta została niedbale folią spożywczą. Co było w jego wnętrzu? Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Emerytury
Stażowe