Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Krysztopa: Rekonstrukcja. Zapachniało rokiem 2007 Wiadomości
Krysztopa: Rekonstrukcja. Zapachniało rokiem 2007

Zacznę od tego, że problem z rekonstrukcją nie jest problemem z Mateuszem Morawieckim. Zasługuje na swoją szansę i ja taką szansę mu dam. Problem z rekonstrukcją polega raczej na tym, że mało kto rozumie o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego w nagrodę za pasmo zwycięstw, którym Prawo i Sprawiedliwość się chwali, odwołana została powszechnie lubiana Premier Beata Szydło.

Piotr Duda : Nie rozumiem tej decyzji. Beata Szydło była najlepszym premierem jakiego mieliśmy Wiadomości
Piotr Duda : Nie rozumiem tej decyzji. Beata Szydło była najlepszym premierem jakiego mieliśmy

Jako obywatel i wyborca PiS nie rozumiem tej decyzji - skomentował w dzisiejszym programie "Minęła 8" zmianę na stanowisku premiera Piotr Duda, szef "Solidarności". Jego zdaniem Beata Szydło była najlepszym premierem jakiego mieliśmy do tej pory i była gwarantem równowagi w rządzie pomiędzy takim podejściem liberalnym i społecznym.

Krysztopa w PR24: PiS ma szansę zrehabilitować się w oczach elektoratu pro-life Wiadomości
Krysztopa w PR24: PiS ma szansę zrehabilitować się w oczach elektoratu pro-life

- Myślę, że najlepiej to czym jest aborcja ilustrują przypadki dzieci, które ją przeżyły, a potem, gdzieś na metalowych stołach, w miskach, nie rozumiejąc co wyrwało je z bezpiecznego i ciepłego łona i wrzuciło do strasznego świata, w męczarniach i pośród obojętnych dorosłych, zmarły. Jak dziecko w Szpitalu (niestety) Świętej Rodziny w Warszawie, którego kierownictwa został wcześniej pozbawiony w atmosferze triumfu postępu nad ciemnogrodem wielki obrońca nienarodzonych i wspaniały człowiek profesor Bogdan Chazan. Takie właśnie były owego triumfu koszty - mówił Cezary Krysztopa w felietonie dla Polskiego Radia 24

Mieczysław Gil dla "TS": Jeszcze jeden aspekt Wiadomości
Mieczysław Gil dla "TS": Jeszcze jeden aspekt

Problem masowej migracji, której kulminację obserwowaliśmy wiosną i latem 2015 r., nadal nie został racjonalnie rozwiązany. Według Eurostatu tylko w 2015 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej złożono 1,2 mln wniosków o azyl, dwukrotnie więcej niż roku poprzednim. W pierwszej połowie obecnego roku wśród migrantów przedostających się do Europy przez Morze Śródziemne było 71,9 proc. mężczyzn. Zaledwie 11,2 proc. stanowiły kobiety, a 16,9 proc. – dzieci. Warto po raz kolejny przypomnieć, że ten niespotykany od czasów II wojny światowej exodus jest po części wynikiem wspieranej przez państwa zachodnie tzw. arabskiej wiosny i będących jej następstwem wojen domowych w Syrii czy Libii, po części powstaniem tzw. Państwa Islamskiego.

[Nasza fotorelacja] Noakowskiego 16 kapliczka zniszczona Wiadomości
[Nasza fotorelacja] Noakowskiego 16 kapliczka zniszczona

W trakcie prac remontowych została zniszczona kapliczka przez pracującą ekipę . Była usytuowana za bramą z lewej strony patrząc od wejścia.

Cezary Krysztopa dla "TS": Murzyn Króla Artura Wiadomości
Cezary Krysztopa dla "TS": Murzyn Króla Artura

Jako ojciec jedenastolatka jestem na bieżąco z większością ostatnich filmowych „superprodukcji”. I skoro mam tę życiową szansę i pretekst w postaci jedenastolatka, zdarza mi się bywać ostatnio w kinie na filmach, których może sam bym nie wybrał w pierwszej kolejności (ale i tak wolę je o wiele bardziej od romantycznych komedii i „Lata miłości”, które wybrałaby Żona).

Ewa Zarzycka dla "TS": Marszałek jest tylko jeden Wiadomości
Ewa Zarzycka dla "TS": Marszałek jest tylko jeden

„Większość Polaków zaakceptowała układ, w którym naczelnikiem państwa jest Jarosław Kaczyński, premierem Beata Szydło. To zresztą sposób działania, który ma w rzeczypospolitej politycznej swoje odwołania” – rzekł na antenie Polskiego Radia 24 red. Michał Rachoń.

Ś.p. senator Ligia Urniaż-Grabowska, przyjaciółka Solidarności, w obiektywie naszego fotoreportera Wiadomości
Ś.p. senator Ligia Urniaż-Grabowska, przyjaciółka Solidarności, w obiektywie naszego fotoreportera

23 listopada br. zmarła senator Ligia Urniaż-Grabowska lekarka, społecznik, współtworząca w 1980 struktury Solidarności w Nowym Dworze Mazowieckim i Legionowie, podczas stanu wojennego ukrywała się w Warszawie. W 1982 aresztowana i internowana w Darłówku. Po 1990 roku wchodziła w skład zarządu Regionu Mazowsze. W 1997 została senatorem z ramienia AWS. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności

Mieczysław Gil dla "TS": Granice przyzwoitości Wiadomości
Mieczysław Gil dla "TS": Granice przyzwoitości

Komentatorów życia politycznego zelektryzował twitt Donalda Tuska. Uznano, że przewodniczący Rady Europejskiej oznajmił powrót do krajowej polityki. Czy ma na to szanse? O ile na stanowisku szefa Platformy Obywatelskiej utrzyma się Grzegorz Schetyna – to nie.

Rafał Górski dla "TS": Metropolia na kozetce Wiadomości
Rafał Górski dla "TS": Metropolia na kozetce

Pamiętacie Państwo awanturę o metropolię warszawską? Wybuchła na początku roku, po czym Jacek Sasin poinformował, że PiS wycofuje się z pomysłu. Uzasadniał to dużą ilością uwag od mieszkańców. Uwagi miał przeanalizować zespół ekspertów Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Po zakończeniu weryfikacji PiS będzie mógł zdecydować, co dalej. W kwietniu br. poseł Sasin podkreślał jeszcze, że członkowie jego partii są za ustawą o metropolii warszawskiej.

Cezary Krysztopa dla "TS": Piasek w trybach Małego Czołgu porucznika Grubera Wiadomości
Cezary Krysztopa dla "TS": Piasek w trybach Małego Czołgu porucznika Grubera

Naprawdę nie chciałem już pisać o gejach i homoseksualizmie. Tym bardziej, że poprzedni felieton również powyższego dotykał. No ale nie dadzą, nie dadzą człowiekowi o sobie zapomnieć. Proszę tylko, żeby nikt później nie ilustrował tego felietonu dumnie powiewającą tęczową flagą, bo naprawdę nie o to w tym wszystkim chodzi.

Ewa Zarzycka dla "TS": Prawo równe i równiejsze Wiadomości
Ewa Zarzycka dla "TS": Prawo równe i równiejsze

Jest w końcu ustawa regulująca pracę handlu w niedzielę. Dla zwolenników wolności, rozumianej jako możliwość robienia zakupów o każdej porze dnia i nocy, to niedobra wiadomość. Co prawda w roku 2018 jeszcze nie będzie tak źle, jeszcze będzie można w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca po piwo wieczorkiem do takiej Biedronki skoczyć, ale z roku na rok będzie gorzej. Aż w końcu nadejdzie rok 2020 i sklepy w niedzielę, każdą niedzielę, będą zamknięte.

Krysztopa w PR24: Ciamajdan 2. Ulica zwiędła, więc tym razem zagranica Wiadomości
Krysztopa w PR24: Ciamajdan 2. Ulica zwiędła, więc tym razem zagranica

- „Proszę zauważyć co zrobił rząd PiSu. Skłócił nas również za pomocą ministra MaciArewicza z wszystkimi sąsiadami dookoła Polski i z Litwą i z Ukraina i z Niemcami i z Unią Europejską, poza jedną Rosją. To jest jedyny kraj z którym ten rząd i pan minister MaciArewicz nie wywołał konfliktu” - mówiła europoseł Platformy Róża Thun w związanym z gazetą Michnika radio informacyjnym wczoraj około 10 rano. Już dwie godziny później król Europy i szatniarz Jean-Claude Junckera Donald Tusk wtórował na Twitterze: „Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie” - tę zastanawiającą koincydencję zauważył dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec. - mówił Cezary Kryztopa w felietonie dla Polskiego Radia 24

Krysztopa: Zdaje się, że coś zapiekło Wyborczą, bo postanowiła nam dowalić. Jak zwykle pudło Wiadomości
Krysztopa: Zdaje się, że coś zapiekło Wyborczą, bo postanowiła nam dowalić. Jak zwykle pudło

Nie dalej jak kilka dni temu Dominika Wielowieyska usiłowała na łamach Wyborcza.pl zaatakować Solidarność i Piotra Dudę zastanawiając się nad tym, co takiego się stało, że NAGLE postanowili się zbuntować przeciwko PiS w sprawie wolnych niedziel. Abstrahując kompletnie od tego co Solidarność mówi od dwóch lat " W jednych sprawach jest nam z PiS po drodze a w innych nie". Dominika Wielowieyska, jak sądzę doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a to co pisze służy jedynie utwierdzaniu najbardziej radykalnych wyznawców mediów Michnika w przekonaniu o realności budowanego przez nie wirtualnego świata. Tym razem na cel Wyborcza wzięła sobie Tygodnik Solidarność i jego stronę internetową, którą mam zaszczyt prowadzić - Tysol.pl

Mieczysław Gil dla "TS": Altruiści kontra niewdzięcznicy Wiadomości
Mieczysław Gil dla "TS": Altruiści kontra niewdzięcznicy

Polska znów znalazła się na celowniku. Debata na temat przestrzegania praworządności w naszym kraju zaplanowana na połowę listopada na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu poprzedzona została dyskusją w Komisji Wolności, Praw Obywatelskich i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Jakkolwiek platformiani europosłowie odżegnywali się od sprawczej roli w jej zwołaniu, to nader chętnie wzięli w niej udział, zachęcając obecnego na sali wiceprzewodniczacego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa do bardziej zdecydowanych działań wobec Polski (Michał Boni, Barbara Kudrycka).

Rafał Górski dla "TS": Akcjonariat pracowniczy – reaktywacja? Wiadomości
Rafał Górski dla "TS": Akcjonariat pracowniczy – reaktywacja?

„Dla efektywnego rozwoju akcjonariatu pracowniczego w Polsce niezbędna jest zaangażowanie w niego związków zawodowych, w pierwszym rzędzie NSZZ Solidarność”. Z drugiej strony przejście Solidarności na formułę związku współzarządzającego, współdziałającego z radami pracowników i akcjonariatem, jest koniecznym warunkiem jej odnowienia i zwiększenia swej liczebności i znaczenia”. Cytat pochodzi z „Projektu polskiego systemu akcjonariatu pracowniczego” Jana Koziara.

Cezary Krysztopa dla "TS": Herbata jak kotwica Wiadomości
Cezary Krysztopa dla "TS": Herbata jak kotwica

Są takie dni, kiedy wszystkiego jest za dużo, właściwie to chyba nawet większość. Walą się wcześniejsze ustalenia, cele, które były na wyciągnięcie ręki, okazują się nieosiągalne. Człowiek obrywa z kierunków, z których ciosów się do tej pory nie spodziewał. Oczywiście nie mogę napisać Wam o szczegółach, choć bardzo mnie to kusi, tajemnica służbowa, ale mam właśnie za sobą kolejny taki dzień.

Krysztopa: "Obrońców demokracji" boli, że od wyborów nikt nie kopie legalnie demonstrujących w twarz Wiadomości
Krysztopa: "Obrońców demokracji" boli, że od wyborów nikt nie kopie legalnie demonstrujących w twarz

- I to jest to co „wiodące media” i „obrońców demokracji” prawdopodobnie boli najbardziej. Otóż od czasu wyborów policja nie kopie po twarzy legalnych demonstrantów, nie strzela do nich, nie zamyka w kwartale ulic dziesiątków tysięcy ludzi i nie każe się rozejść powodując panikę, nie płoną ruskie budki a watahy rzekomych kiboli nie prowokują rozruchów chowając się następnie za kordonem policyjnym. Czy to jest dowód na to, że za kierownika Tuska celowo prowokowano rozruchy żeby mieć fajne ujęcia do „wiodących mediów”? Nie, być może przydałaby się tutaj komisja śledcza, ale z pewnością jest to mocna przesłanka by tak sądzić - mówił Cezary Krysztopa w felietonie radiowym w Polskim Radio 24

Ewa Zarzycka dla "TS": Grzeczność posła Wiadomości
Ewa Zarzycka dla "TS": Grzeczność posła

– To jest gest z naszej strony, że rozmawiamy z panem prezydentem, bo tak na dobrą sprawę wpłynął projekt do Sejmu i powinno się rozpocząć procedowanie. Nie ma takich procedur uzgadniania projektów z wnioskodawcą – rzekł poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, o rozmowach PiS – prezydent w sprawie ustaw głowy państwa o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

[NASZA FOTORELACJA] Pracownicy sądownictwa i prokuratur mówią dość głodowym zarobkom Wiadomości
[NASZA FOTORELACJA] Pracownicy sądownictwa i prokuratur mówią dość głodowym zarobkom

Z całej Polski do Warszawy przybyli pracownicy sądownictwa i prokuratur. Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów protestowali domagając się podwyżki wynagrodzeń. W całym kraju od biurek odeszło w ramach protestu tysiące pracowników tych instytucji.

Emerytury
Stażowe