Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży

Tradycyjnie, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w wielu polskich diecezjach odbyły się święcenia prezbiteratu. Najliczniejszą grupą nowych księży może poszczycić się archidiecezja warszawska.
Święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży
Święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej / YT print screen/Archidiecezja Warszawska

Nowi księża

Święcenia kapłańskie odbyły się dziś w wielu miejscach Polski. W Warszawie kard. Kazimierz Nycz udzielił sakramentu święceń czternastu diakonom. W Tarnowie bp Adam Jeż ma obecnie jedenastu neoprezbiterów. Również jedenastu mężczyzn wyświęconych zostało przez abp. Józefa Kupnego we Wrocławiu. W Przemyślu, abp Adam Szal udzielił sakramentu dziewięciu kandydatom do święceń. W Poznaniu, z rąk abp. Stanisława Gądeckiego, sakrament święceń przyjęło ośmiu nowych księży. W Krakowie abp Jędraszewski wyświęcił siedmiu kapłanów.

Kościół w Polsce pozyskał dziś także sześciu nowych księży w diecezji rzeszowskiej, dwóch w diecezji bydgoskiej, jednego w archidiecezji gnieźnieńskiej, trzech w archidiecezji białostockiej, czterech w archidiecezji lubelskiej, sześciu w archidiecezji częstochowskiej. 

Dodatkowo, w Bazylice św. Franciszka w Krakowie, z rąk bp. Edwarda Kawy, święcenia przyjęło dziś także trzech franciszkanów, a w Bazylice Trójcy Świętej, także w Krakowie, bp Michał Janocha udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom.

Razem to dziewięćdziesięciu nowych kapłanów w Kościele katolickim w Polsce.

Warszawa

Czternastu diakonów przyjęło dziś święcenia prezbiteratu w Archikatedrze Warszawskiej. Mszy świętej z udzieleniem święceń przewodniczył metropolita warszawski.

Spośród 14. mężczyzn, dwunastu przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a dwóch w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” na Młocinach. 

Homilia kard. Nycza

W homilii kard. Nycz zaznaczył, że od dziś nowo wyświęceni będą pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego. - Wszystkim głoście słowo Boże, które sami z radością przyjęliście, rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to co przeczytacie, nauczajcie tego, w co wierzycie i pełnijcie to, czego będziecie innych nauczać. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego, niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży, to jest Kościół - powiedział.

Metropolita warszawski polecił neoprezbiterom, by z godnością pełnili misję uświęcania, starali się wyniszczyć wszystkie swoje wady i rozwijać w sobie nowe życie. Przypomniał, że jako duchowni mają włączać ludzi do ludu bożego, w sakramencie pokuty odpuszczać grzechy, umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem, sprawować święte obrzędy i w różnych porach dnia składać Bogu uwielbienie, dziękczynienie i prośby, nie tylko za lud Boży ale za cały świat.

- Czyniąc to wszystko pamiętajcie, że zostaliście wzięci z ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnych, ale Jego chwały – polecił kard. Nycz.

Dodał, że kapłani powinni być złączeni z biskupem i jemu poddani, a przede wszystkim łączyć wiernych w jedną rodzinę, by doprowadzić ich do Boga. – Miejcie zawsze przed oczami przykład dobrego pasterza, który przyszedł nie po to by mu służyć, ale po to by służyć oraz szukać i zbawiać to, co zginęło – podsumował metropolita warszawski. 

Warszawscy neoprezbiterzy

Spośród 14 przyszłych księży, 12 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a 2 w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjne “Redemptoris Mater na Młocinach.

Najstarszy z nowych prezbiterów - Marcin Marek Wolak ma 38 lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia oraz studia magisterskie ze specjalności reżyseria dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Inny neoprezbiter, 27-letni Piotr Lipiec, po maturze studiował dziennikarstwo, które przerwał z powodu chęci podjęcia pracy żołnierza zawodowego. Ukończył kurs przygotowawczy w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, a następnie wstąpił do seminarium. Obecnie jest związany z duszpasterstwem wojskowym w ramach Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Stanisław Sieluk (28 lat) od 13 roku życia jest związany z Drogą Neokatechumenalną. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a podczas drugiego roku po raz pierwszy wyraził chęć wstąpienia do seminarium “Redemptoris Mater”. W czasie formacji odbywał praktyki na Białorusi, we Włoszech, Brazylii i Gruzji. Drugi neoprezbiter z “Redemptoris Mater” w 2016 roku został posłany do nowo powstałego seminarium “Redemptoris Mater” w Atenach, gdzie posługiwał przed 5 lat.

Kilku nowych kapłanów, wstąpiło do seminarium zaraz po maturze, m.in. Michał Franciszek Borowski z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, Kamil Mianowski, z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, Marek Krzysztof Szczepański z parafii św. Anny w Błaszkach.

"Jesteście prawdopodobnie ostatnim takim rocznikiem"

Kard. Nycz na zakończenie podziękował rodzicom i rodzinom za trud wychowania i przekazanie wiary. Podziękował także Bogu za powołanie nowych kapłanów oraz seminariom za przygotowania ich do posługi.

- Wygląda na to, że jesteście prawdopodobnie ostatnim takim owocnym, pięknym, rocznikiem. Potem przyjdą roczniki mniejsze. To powinno nas słaniać do pokory, do większej gorliwości. Powinno nas to skłaniać do Kościoła synodalnego, takiego, w którym księża rzeczywiście jeszcze bardziej czują, że są dla ludzi. Z ludzi i dla ludzi, bo bez tego kapłaństwo nie ma sensu. Trzeba będzie pewne zadania, do których nie są potrzebne święcenia, przekazać w ręce świeckich, bo Kościół naprawdę jest synodalny. Z ludem Bożym i w ludzie Bożym, razem idą duchowni i świeccy, idą w tym samym kierunku – podsumował metropolita warszawski.

Następnie dokonał posłania neoprezbiterów do pierwszych parafii, w których będą pełnić posługę duszpasterską.

ar / Warszawa, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znany aktor pilnie przewieziony do szpitala. Podejrzenie zawału z ostatniej chwili
Znany aktor pilnie przewieziony do szpitala. Podejrzenie zawału

Znany aktor Kevin Spacey został przewieziony do szpitala z podejrzeniem zawału serca.

Afera gruntowa w Sopocie. „Miasto mogło ponieść dotkliwe straty” z ostatniej chwili
Afera gruntowa w Sopocie. „Miasto mogło ponieść dotkliwe straty”

Media ujawniły nieprawidłowości dotyczące dzierżawy luksusowych, 3-hektarowych terenów w Sopocie. W sprawie tej pojawia się coraz więcej pytań. O szczegółach informuje portal DoRzeczy.

Wybory 2023. Jak zagłosować podczas pobytu w szpitalu? z ostatniej chwili
Wybory 2023. Jak zagłosować podczas pobytu w szpitalu?

Za niecałe dwa tygodnie wybory parlamentarne 2023. Osoby przebywające pod opieką lekarską w szpitalu, mogą zastanawiać się, czy one również mają możliwość oddania głosu. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) uspokaja pacjentów w tej kwestii.

Przełomowy sondaż Kantara z ostatniej chwili
"Przełomowy" sondaż Kantara

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne 2023. Najnowszy sondaż Kantar dla TVN i TVN24 ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwość w porównaniu z wrześniowym badaniem traci poparcie. Przeprowadzono go w dniach 2-4 października 2023 r. na grupie 1,5 tys. pełnoletnich osób.

Rosyjska propaganda w natarciu. To wszystko są nasze ziemie z ostatniej chwili
Rosyjska propaganda w natarciu. "To wszystko są nasze ziemie"

Szef okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego, Jewgienij Balicki wygłosił absurdalne słowa. Rosyjski polityk w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził, że Warszawa, Helsinki, Tallin, Lipawa i kraje bałtyckie to miejsca, które należą Rosji. To samo powiedział o mieszkańcach wspomnianych miast.

Kierowca bmw zatrzymany. Rodzina poczuła ulgę z ostatniej chwili
Kierowca bmw zatrzymany. "Rodzina poczuła ulgę"

Pełnomocnik rodziny ofiar wypadku na A1 powiedział, że ich bliscy poczuli ulgę po zatrzymaniu podejrzanego o spowodowanie tego zdarzenia Sebastiana M. Najprawdopodobniej w czwartek może zostać podpisany wniosek o jego ekstradycję - ustaliła nieoficjalnie PAP.

Manfred Weber chce Paktu Migracyjnego bo… w Niemczech, Austrii, Holandii i Włoszech nie ma już wolnych mieszkań z ostatniej chwili
Manfred Weber chce Paktu Migracyjnego bo… w Niemczech, Austrii, Holandii i Włoszech nie ma już wolnych mieszkań

"Bardzo wielu burmistrzów w Niemczech, Holandii, w Austrii, we Włoszech mówi nam, że nie ma już wolnych mieszkań" - mówił podczas debaty w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej.

Afera na polskim YouTubie. Wiceminister sprawiedliwości zawiadomił Prokuraturę Krajową z ostatniej chwili
Afera na polskim YouTubie. Wiceminister sprawiedliwości zawiadomił Prokuraturę Krajową

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha poinformował w środę, że zawiadomił Prokuraturę Krajową o możliwości popełnienia czynów zabronionych o charakterze pedofilskich przez niektórych youtuberów i celebrytów związanych ze środowiskiem twórców internetowych.

Lewicowy ukraiński publicysta obawia się, że w wyniku wojny Ukraina zmieni się na wzór barbarzyńskiej Polski Wiadomości
Lewicowy ukraiński publicysta obawia się, że w wyniku wojny Ukraina zmieni się na wzór "barbarzyńskiej" Polski

Ciekawy tekst na temat przemian w ukraińskim społeczeństwie wywołanych wojną opublikował na łamach Ukraińskiej Prawdy lewicowy ukraiński publicysta Mychajło Dubynianskij.

Afera na polskim YouTubie. Michał Boxdel Baron wykluczony z FAME MMA z ostatniej chwili
Afera na polskim YouTubie. Michał "Boxdel" Baron wykluczony z FAME MMA

Fame MMA wydało oświadczenie. Poinformowano o natychmiastowym wykluczeniu Michała "Boxdela" Barona z działań organizacji.

REKLAMA

Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży

Tradycyjnie, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w wielu polskich diecezjach odbyły się święcenia prezbiteratu. Najliczniejszą grupą nowych księży może poszczycić się archidiecezja warszawska.
Święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży
Święcenia kapłańskie w Archikatedrze Warszawskiej / YT print screen/Archidiecezja Warszawska

Nowi księża

Święcenia kapłańskie odbyły się dziś w wielu miejscach Polski. W Warszawie kard. Kazimierz Nycz udzielił sakramentu święceń czternastu diakonom. W Tarnowie bp Adam Jeż ma obecnie jedenastu neoprezbiterów. Również jedenastu mężczyzn wyświęconych zostało przez abp. Józefa Kupnego we Wrocławiu. W Przemyślu, abp Adam Szal udzielił sakramentu dziewięciu kandydatom do święceń. W Poznaniu, z rąk abp. Stanisława Gądeckiego, sakrament święceń przyjęło ośmiu nowych księży. W Krakowie abp Jędraszewski wyświęcił siedmiu kapłanów.

Kościół w Polsce pozyskał dziś także sześciu nowych księży w diecezji rzeszowskiej, dwóch w diecezji bydgoskiej, jednego w archidiecezji gnieźnieńskiej, trzech w archidiecezji białostockiej, czterech w archidiecezji lubelskiej, sześciu w archidiecezji częstochowskiej. 

Dodatkowo, w Bazylice św. Franciszka w Krakowie, z rąk bp. Edwarda Kawy, święcenia przyjęło dziś także trzech franciszkanów, a w Bazylice Trójcy Świętej, także w Krakowie, bp Michał Janocha udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom.

Razem to dziewięćdziesięciu nowych kapłanów w Kościele katolickim w Polsce.

Warszawa

Czternastu diakonów przyjęło dziś święcenia prezbiteratu w Archikatedrze Warszawskiej. Mszy świętej z udzieleniem święceń przewodniczył metropolita warszawski.

Spośród 14. mężczyzn, dwunastu przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a dwóch w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” na Młocinach. 

Homilia kard. Nycza

W homilii kard. Nycz zaznaczył, że od dziś nowo wyświęceni będą pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego. - Wszystkim głoście słowo Boże, które sami z radością przyjęliście, rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to co przeczytacie, nauczajcie tego, w co wierzycie i pełnijcie to, czego będziecie innych nauczać. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego, niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży, to jest Kościół - powiedział.

Metropolita warszawski polecił neoprezbiterom, by z godnością pełnili misję uświęcania, starali się wyniszczyć wszystkie swoje wady i rozwijać w sobie nowe życie. Przypomniał, że jako duchowni mają włączać ludzi do ludu bożego, w sakramencie pokuty odpuszczać grzechy, umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem, sprawować święte obrzędy i w różnych porach dnia składać Bogu uwielbienie, dziękczynienie i prośby, nie tylko za lud Boży ale za cały świat.

- Czyniąc to wszystko pamiętajcie, że zostaliście wzięci z ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnych, ale Jego chwały – polecił kard. Nycz.

Dodał, że kapłani powinni być złączeni z biskupem i jemu poddani, a przede wszystkim łączyć wiernych w jedną rodzinę, by doprowadzić ich do Boga. – Miejcie zawsze przed oczami przykład dobrego pasterza, który przyszedł nie po to by mu służyć, ale po to by służyć oraz szukać i zbawiać to, co zginęło – podsumował metropolita warszawski. 

Warszawscy neoprezbiterzy

Spośród 14 przyszłych księży, 12 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a 2 w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjne “Redemptoris Mater na Młocinach.

Najstarszy z nowych prezbiterów - Marcin Marek Wolak ma 38 lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia oraz studia magisterskie ze specjalności reżyseria dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Inny neoprezbiter, 27-letni Piotr Lipiec, po maturze studiował dziennikarstwo, które przerwał z powodu chęci podjęcia pracy żołnierza zawodowego. Ukończył kurs przygotowawczy w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, a następnie wstąpił do seminarium. Obecnie jest związany z duszpasterstwem wojskowym w ramach Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Stanisław Sieluk (28 lat) od 13 roku życia jest związany z Drogą Neokatechumenalną. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a podczas drugiego roku po raz pierwszy wyraził chęć wstąpienia do seminarium “Redemptoris Mater”. W czasie formacji odbywał praktyki na Białorusi, we Włoszech, Brazylii i Gruzji. Drugi neoprezbiter z “Redemptoris Mater” w 2016 roku został posłany do nowo powstałego seminarium “Redemptoris Mater” w Atenach, gdzie posługiwał przed 5 lat.

Kilku nowych kapłanów, wstąpiło do seminarium zaraz po maturze, m.in. Michał Franciszek Borowski z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, Kamil Mianowski, z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, Marek Krzysztof Szczepański z parafii św. Anny w Błaszkach.

"Jesteście prawdopodobnie ostatnim takim rocznikiem"

Kard. Nycz na zakończenie podziękował rodzicom i rodzinom za trud wychowania i przekazanie wiary. Podziękował także Bogu za powołanie nowych kapłanów oraz seminariom za przygotowania ich do posługi.

- Wygląda na to, że jesteście prawdopodobnie ostatnim takim owocnym, pięknym, rocznikiem. Potem przyjdą roczniki mniejsze. To powinno nas słaniać do pokory, do większej gorliwości. Powinno nas to skłaniać do Kościoła synodalnego, takiego, w którym księża rzeczywiście jeszcze bardziej czują, że są dla ludzi. Z ludzi i dla ludzi, bo bez tego kapłaństwo nie ma sensu. Trzeba będzie pewne zadania, do których nie są potrzebne święcenia, przekazać w ręce świeckich, bo Kościół naprawdę jest synodalny. Z ludem Bożym i w ludzie Bożym, razem idą duchowni i świeccy, idą w tym samym kierunku – podsumował metropolita warszawski.

Następnie dokonał posłania neoprezbiterów do pierwszych parafii, w których będą pełnić posługę duszpasterską.

ar / Warszawa, adgOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe