Wzrost PKB na poziomie 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych 2,9 proc. PKB, wzrost cen - 1,3 proc., konsumpcji - 5,5 proc., płac - 5,0 proc., zatrudnienia - 0,7 proc. - to kilka liczb z projektu przyszłorocznego budżetu zaprezentowanego na posiedzeniu RDS przez ministra finansów Pawła Szałamachę. Związki zawodowe popierają socjalny charakter wydatków budżetowych, pracodawcy mówią o potrzebie oszczędzana na gorsze czasy. Wspólnego stanowiska brak.
Rozpoczęło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Obrady prowadzi przewodniczący RDS i szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Pierwszy z omawianych tematów dotyczy uchwały Rady w sprawie zatwierdzenia projektu planu finansowego Biura Rady na 2017 r.
– Fakty podane przez członków Komisji, a zwłaszcza przez pana Antoniego Macierewicza, spowodowały w nas wielki wstrząs, bo okazało się, że ukryto wiele istotnych i ważnych informacji, przed opinią publiczną i rodzinami – mówił na antenie Telewizji Republika brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Oglądaj na żywo konferencję podkomisji d/s katastrofy smoleńskiej na żywo
Politycy Nowoczesnej, którzy od początku głośno krytykują program rządu PiS "Rodzina 500 plus", co nie przeszkadza im w pobieraniu zasiłku (patrz: Ryszard Petru), wpadli na kolejny pomysł...
14 września Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach przyjęła „Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego”. – To historyczny dokument, bo chociaż reprezentujemy różne poglądy polityczne, to w sprawie rozwoju naszego województwa absolutnie się nie różnimy – powiedział przewodniczący WRDS Dominik Kolorz.
Na początku września 150 mln indyjskich pracowników rozpoczęło największy strajk pracowniczy w historii. Domagają się podniesienia płacy minimalnej i położenia kresu prywatyzacji sektora publicznego.
Marzena Kruk, była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości pozwała warszawski ratusz za opieszałość. Chodzi o odszkodowanie za nieruchomość, do której prawa przejęła 2 lata temu.
Niespodzianki nie było, Borussia Dortmund rozgromiła Legię Warszawa na Łazienkowskiej. Wicemistrzowie Niemiec w 17 minut załatwili sprawę, totalnie zdominowali legionistów. Legia przegrała z Borussią aż 0:6.
Rząd szykuje rewolucję w świadczeniach emerytalnych dla pracowników służb mundurowych. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Jeżeli zmiany wejdą w życie, policjanci, strażacy oraz wojskowi będą mogli zakończyć aktywność zawodową dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.
Do bijatyki pomiędzy około 80 Niemcami a 20 uchodźcami ubiegającymi się o azyl doszło wczoraj późnym wieczorem w Budziszynie, mieście powiatowym Saksonii.
Jaskinie interesują nie tylko archeologów, geologów i taterników jaskiniowych, ale ze względu na swój urok przyciągają również zwykłych turystów. Nawet jeśli na powierzchni ziemi panuje upał powyżej 35 stopni, wewnątrz jaskiń temperatura jest niezmienna. Przez cały rok wynosi od 6 do 8 stopni, a mikroklimat jaskiń sprzyja regeneracji organizmu.
Viktor Orban twierdzi, że Unia Europejska powinna pomóc Bułgarom w ochronie granic. Premier Węgier mówił o tym na dzisiejszej konferencji prasowej.
Lekarka Hillary Clinton przekazała w oficjalnym komunikacie, że kandydatka na prezydenta USA ma zapalenie płuc i powoli dochodzi do zdrowia.
Bezczelnym wybrykiem nazwał sekretarz generalny KC KPZR Leonid Breżniew „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” przyjęte przez I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S” w 1981 roku.
Przeglądając portale, na których pracownicy zamieszczają przebieg swojej ścieżki kariery, można zaobserwować wzmagającą się w ostatnich latach niepokojącą tendencję – drastyczne skrócenie okresu zatrudnienia u poszczególnych pracodawców. Zamierzchłe wydają się być czasy, w których pierwsza praca była zarazem tą ostatnią. Dekada w jednej firmie zdaje się być nie lada wyczynem, trzy lata to domena weteranów, nawet bariera roku staje się coraz częściej zaporą nie do przebycia. Czy to wybredność pracodawców utożsamiana z nieudacznictwem zatrudnianych, czy swoisty firmowy clubbing pracowników legł u podstaw tego zjawiska?
- Formalnie rzecz biorąc [rezolucja] nie jest dokumentem wiążącym. Jak każda rezolucja Parlamentu Europejskiego i realizowana być nie musi. Rząd, ani inne władze, nie mają obowiązku jej realizacji - mówi w rozmowie z Cezarym Krysztopą politolog profesor Piotr Wawrzyk
Zmiany w systemie szkolnictwa wyższego, wsparcie partnerstwa nauki z biznesem oraz realizacja społecznej odpowiedzialności nauki - to elementy planu zmian systemowych dla nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawionego we wtorek na posiedzeniu rządu przez ministra nauki.
Kiedyś jednym z cudów świata były wiszące ogrody Babilonu. Dziś cudem rolnictwa mogą okazać się pionowe farmy pozwalające na masową uprawę warzyw i owoców nawet w centrach miast. Jesienią tego roku jedna z takich farm zostanie otwarta w Krakowie.
W środę izba niższa Polskiego Parlamentu nie przyjęła sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2015 roku.