Koniec z emeryturą po 15 latach pracy dla służb mundurowych? Rząd szykuje rewolucję
Rząd szykuje rewolucję w świadczeniach emerytalnych dla pracowników służb mundurowych. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Jeżeli zmiany wejdą w życie, policjanci, strażacy oraz wojskowi będą mogli zakończyć aktywność zawodową dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.
Trwa przegląd emerytalny ZUS-u i resortu pracy. Największe zastrzeżenia wzbudzają emerytury dla przedstawicieli służb mundurowych – wojska i policji. Dziś policjanci, wojskowi itd. mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat (ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia).
W myśl zmian mundurowi otrzymywaliby wypłaty dopiero po skończeniu powszechnego wieku emerytalnego i nawet jeżeli zdecydowaliby się na odejście ze służby, musieliby podjąć pracę w innym zawodzie.
Rząd planuje również wyraźnie rozdzielić przywileje dla osób pełniących służbę liniową, narażonych na niebezpieczeństwo, od osób pełniących stanowiska biurowe lub kierownicze - na wzór górnictwa.
Wejście w życie proponowanych zmian, jak pisze "DGP", oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld złotych rocznie.
"Dziennik Gazeta Prawna"
- Źródło: tysol.pl
- Data: 15.09.2016 12:26
- Tagi: , PiS, policja, wojsko, emerytura, służby mundurowe,