[Felieton „TS”] Karol Gac: Iluzja spokoju z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Iluzja spokoju

Przez Polskę przetacza się obecnie dyskusja, która jest efektem wypracowanego w Brukseli tzw. paktu migracyjnego. Problem w tym, że większość proponowanych „rozwiązań” to kalka narzędzi, po które sięgnięto już w 2015 roku i które zdążyły się już skompromitować. Polaków, podobnie jak wtedy, próbuje się ponownie omamić różnymi sztuczkami. Na szczęście bezskutecznie.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 3) z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 3)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) to główna maczuga prawna na państwa członkowskie oraz struktury i instytucje działające w ramach UE, które podpadły czy też mogą podpaść eurokratom. TSUE zajmuje sią interpretacją i wdrażaniem prawa najpierw Wspólnoty, a obecnie Unii Europejskiej. Właściwie nie ma odwołania od werdyktu TSUE.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Powstrzymali gniew Wehrmachtu” z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Powstrzymali gniew Wehrmachtu”

28 czerwca 1908 r. w Dyneburgu urodził się Władysław Raginis, kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza, w czasie kampanii 1939 r. bohaterski dowódca odcinka Wizna, na którym żołnierze Wojska Polskiego stawiali opór wielokrotnie silniejszym jednostkom niemieckim. Kpt. Raginis poległ 10 września 1939 r. na Górze Strękowej koło Wizny.

Organizacje pozarządowe – pomoc czy polityka? z ostatniej chwili
Organizacje pozarządowe – pomoc czy polityka?

Organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą imigrantom stały się wygodnym i trudnym do kontrolowania narzędziem w grze politycznej.

Już dziś rusza 34. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków z ostatniej chwili
Już dziś rusza 34. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

Wyścigi Solidarności i Olimpijczyków to piękne karty w historii – zarówno polskiego sportu, jak i naszego związku zawodowego. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu łódzkiej Solidarności przed nami 34. edycja tej wspaniałej imprezy.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Ekosystem, czyli małe ojczyzny z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Ekosystem, czyli małe ojczyzny

Większość uniwersytetów stanowych w USA po zachwycie globalizacją powraca do swoich pierwotnych misji, a mianowicie do dostarczania najwyższej klasy nauczania, badań i najwyższej jakości usług przede wszystkim obywatelom, którzy łożą na utrzymanie tych publicznych instytucji. W przestrzeganiu tej misji aktywną rolę sprawują stanowe biura edukacyjne, które podlegają bezpośrednio gubernatorowi danego stanu.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Linia obrony z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Linia obrony

Komentując ujawnione w filmie Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza „Reset” działania jednego z głównych „aktorów” tego obrazu i jego późniejsze zachowanie, partyjny kolega miał się wyrazić, że polityk będący niegdyś ekspertem ugrupowania od spraw międzynarodowych dzisiaj jest już tylko dla partii kłopotem.

Jakub Pacan: Warszanistan z ostatniej chwili
Jakub Pacan: Warszanistan

Od kilku lat Polska plasuje się w czołówce UE w wydawaniu zgody na pracę migrantom z krajów, które są w pierwszej dziesiątce Światowego Indeksu Prześladowań Chrześcijan Open Doors. Polska popełnia te same błędy co wcześniej kraje Europy Zachodniej. Nie chcemy postrzegać problemu imigracji w kontekście religijnym, bo i u nas zapanowała poprawność polityczna.

„Wielokulturowość zniszczyła nasz kraj”. Koniec polityki multi-kulti w Szwecji? z ostatniej chwili
„Wielokulturowość zniszczyła nasz kraj”. Koniec polityki multi-kulti w Szwecji?

Jimmie Åkesson, lider partii Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna), drugiej siły w szwedzkim parlamencie, zapowiada: Wielokulturowość zniszczyła nasz kraj; odwrócenie trendu zajmie lata. Według tej partii wobec nielegalnych migrantów powinno obowiązywać zero tolerancji. Nie wjedzie ani tysiąc, ani pięćset, ani jeden. Sejm RP przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów. Podkreślono w niej, że „solidarność europejska nie może mieć formy szantażu – uległość albo kara finansowa”. Prawdopodobnie w Polsce odbędzie się referendum w tej sprawie.

tylko u nas
[TYLKO U NAS] Małgorzata Golińska [MKiŚ]: Będziemy spotykali się z coraz większą liczbą gwałtownych zjawisk pogodowych

– Nasi naukowcy odkryli nowy genotyp algi, mamy na jej temat nowe informacje, którymi dzielimy się z naszymi partnerami ze Stanów Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii. Nasi partnerzy są pod wrażeniem naszej determinacji, naszego zacięcia w walce z algą i odkryć, których dokonują nasi naukowcy, ale jednocześnie nikt z nich nie jest w stanie wskazać, jak ten organizm wyeliminować – mówi Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody, w rozmowie z Konradem Wernickim.

tylko u nas
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 34. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków

Wyścigi „Solidarności” i Olimpijczyków to piękne karty w historii – zarówno polskiego sportu, jak i naszego związku zawodowego. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu łódzkiej Solidarności przed nami 34. edycja tej wspaniałej imprezy - pisze na łamach "TS" Mateusz Kosiński. Jak co roku redakcja "Tygodnika Solidarność" relacjonuje to najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane przez "Solidarność". Poza tym tematem numeru jest kryzys migracyjny.

Turów. Zamach na kopalnię może skompromitować pewną część naszego sądownictwa z ostatniej chwili
Turów. Zamach na kopalnię może skompromitować pewną część naszego sądownictwa

Kolejny zamach na kopalnię Turów miał być poważnym zagrożeniem dla krajowej energetyki. Może on jednak skompromitować pewną część naszego sądownictwa – trzeciej władzy w państwie. Do sprawy dotyczącej kopalni w Turowie przed sądem administracyjnym przystąpiła Prokuratura Krajowa. Skierowała zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej generalnego dyrektora ochrony środowiska. Także PGE złożyła podobne zażalenie na postanowienie sądu w sprawie Turowa.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Projekt przemieszczenia milionowych mas ludzkich żyjących w zupełnie innej kulturze będzie miał bolesne konsekwencje z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Projekt przemieszczenia milionowych mas ludzkich żyjących w zupełnie innej kulturze będzie miał bolesne konsekwencje

W ostatnich dniach polską, europejską i światową opinią publiczną wstrząsnęła seria tragedii mających związek z falą imigracji ekonomicznej, która dotyka europejskie państwa ze strony Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Katarzyna Selwant, psycholog sportu: Praca z głową to nieustający proces z ostatniej chwili
Katarzyna Selwant, psycholog sportu: Praca z głową to nieustający proces

– Zawodnicy w kluczowych momentach meczu są jakby sami i zazwyczaj nic nie słyszą. Haseł „Dawaj Iga!” i oklasków nasza tenisistka w ogóle nie słyszała. Często jest tak, że po drugiej stronie kortu zawodnik nie widzi przeciwnika. Dostrzega tylko samą rakietę, nogi, ręce. Widzi przeciwnika bezosobowego, by nie koncentrować się na jego poprzednich sukcesach – mówi Katarzyna Selwant, psycholog olimpijski i mistrzyni curlingu, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Rafał Woś: Związki związków z ostatniej chwili
Rafał Woś: Związki związków

Czyżby udało się nareszcie wypracować w Polsce optymalny model współpracy wielkiej centrali związkowej z demokratycznym rządem?

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 2) z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: TSUE (cz. 2)

Uprzednio rzuciliśmy trochę światła na instytucjonalne i prawne teorie, które napędzają Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Teraz prześledzimy, jak TSUE stopniowo, cierpliwie i dyskretnie wywiera wpływy na tę korporację, która chce mienić się federacją, a nawet Stanami Zjednoczonymi Europy.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Sędzia sędziemu nierówny z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Sędzia sędziemu nierówny

Jaki wpływ na życie przeciętnego Polaka ma sędzia piłkarski? Jeśli nie jest kibicem, to żadne. A jakie ma sędzia Sądu Najwyższego? Może mieć całkiem spore. Tymczasem wokół tego pierwszego wybuchła prawdziwa burza za udział w biznesowym evencie, zaś drugi nie zdziwił praktycznie nikogo, gdy zadeklarował, że zamierza wziąć udział w politycznym marszu. Byłoby to może nawet zabawne, gdyby nie było tragiczne.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Ojciec i syn: ofiary czerwonych z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Ojciec i syn: ofiary czerwonych

16 czerwca 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem ppłk. Jana Hryckowiana skazał Władysława Dybowskiego i jego syna Konrada na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy, a Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Ojca i syna zamordował strzałem w tył głowy w katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej Piotr Śmietański 31 sierpnia 1947 r.

Na porozumieniu między rządem a Solidarnością skorzystać może każdy Wiadomości
Na porozumieniu między rządem a Solidarnością skorzystać może każdy

Podpisane 7 czerwca porozumienie pomiędzy rządem a Solidarnością reguluje wiele obszarów rynku pracy i praw pracowniczych, ale jakie właściwie ma znaczenie dla pracowników? Otóż poprawia te obszary rynku pracy, w których system nie działał tak, jak powinien, lub w których regulacje były dla pracowników daleko niewystarczające. I staje po stronie tych, którym w systemie jest najgorzej.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Erozja klasy średniej w Ameryce z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Erozja klasy średniej w Ameryce

Piszę ten felieton z Ameryki, polecając go wszystkim rodakom i politykom w Polsce. Erozja klasy średniej w Ameryce postępuje. Ci, którzy budowali ten kraj przez prawie 300 lat, są w tej chwili deklasowani i wyrzucani poza system dużych miast. Proces ten następuje we wszystkich dużych miastach w Ameryce, ale jest najdobitniej udokumentowany w Kalifornii. Polecam więc przestudiowanie przypadku Kalifornii w sposób szczególny.

Emerytury
Stażowe