Architekt transformacji energetycznej

Od 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyraźnie przyśpieszyła w realizacji strategicznego celu, jakim jest zielona transformacja energetyczna. Działania podjęte przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego koncentrowały się w ostatnich trzech latach na inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową, by sprostować wymogom stawianym przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
Energetyka odnawialna Architekt transformacji energetycznej
Energetyka odnawialna / grafika: gkpge.pl

Z drugiej strony PGE zaangażowało się w proces wydzielenia aktywów węglowych, by łatwiej pozyskać środki na inwestycje w OZE. Tworząc Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, spółka dawała gwarancję, że podmioty wytwarzające energię z węgla, nie zostaną sprywatyzowane, ale nadal będą służyć stabilności systemu i tym samym bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Jednym z kluczowych momentów było zaprezentowanie w październiku 2020 roku przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego nowej strategii GK PGE. Zgodnie z jej założeniami, spółka zaplanowała odejście od spalania węgla do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, a do 2050 roku osiągnięcie pełnej zeroemisyjności.

“Strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski”

By urzeczywistnić te plany, PGE kontynuowało i rozpoczynało nowe, potężne inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także w magazyny energii oraz modernizacje i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. W 2021 roku PGE Baltica zawiązała konsorcjum z duńską firmą Ørsted w celu wybudowania morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

PGE zaangażowało się także w projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie wraz z firmami ZE PAK oraz KHNP. Uruchomienie pierwszego bloku tej elektrowni zaplanowano na 2035 rok.

Dużym sukcesem było także oddanie do użytku w 2021 roku nowego bloku nr 7 w Elektrowni Turów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku kosztowała 4,4 mld złotych i pozwoli na zapewnienie stałych dostaw energii do tysięcy polskich domów. Łącznie kompleks Turów odpowiadać będzie za nawet 7 procent produkcji energii w skali całego kraju.

By sfinansować zarówno te duże, jak i mniejsze projekty, PGE w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyło na inwestycję 23,6 mld złotych. Tak duże nakłady finansowe świadczą o sukcesie w zarządzaniu firmą, która jednocześnie musiała zmagać się z wieloma zewnętrznymi kryzysami o zasięgu światowym.

Były to przede wszystkim niespotykane od dziesięcioleci zawirowania na rynku energii wywołane wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. Ich konsekwencją był nagły wzrost cen surowców energetycznych, a tym samym cen energii dla polskich rodzin, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i samorządów. By złagodzić te negatywne skutki kryzysów, Polska Grupa Energetyczna wydała miliardy złotych na mrożenie cen energii i obniżenie kosztów rachunków za prąd. Tylko w 2023 roku spółki należące do PGE przeznaczyły na ten cel 10 mld złotych. Działaniom osłonowym towarzyszyły kampanie zachęcające do oszczędzania energii i podnoszące świadomość społeczną w kwestii źródeł kryzysu.

Pisząc o stabilności dostaw nie sposób nie wspomnieć o przeprowadzeniu operacji interwencyjnego importu węgla. Niedobór, który powstał na skutek embarga nałożonego na rosyjski węgiel, został uzupełniony dzięki sprawnym działaniom PGE Paliwa. Spółka sprowadziła do kraju 10 mln ton węgla, który w okresie zimowym posłużył do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni.

Ten wielki wysiłek i podjęte przez Spółkę działania dowiodły, że PGE to strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działała także na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 roku Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uporządkował politykę sponsoringową spółki, co pozwoliło na efektywne przeznaczenie środków na cele charytatywne, związane z rozwojem polskiej kultury i sportu.

I tak, za pośrednictwem Fundacji PGE zakupiono specjalistyczny sprzęt dla placówek medycznych, wspierano pracę infolinii NFZ i Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy przeznaczono środki na pomoc psychologiczną dla dzieci i osób starszych.

Spółka stała się także jednym z największych w kraju mecenatów kultury wspierając 21 instytucji, takich jak muzea narodowe czy filharmonie, a także zachęcając społeczeństwo do większego kontaktu ze sztuką poprze inicjatywy edukacyjne. W muzealnych programach edukacyjnych, które wspierało PGE, wzięło udział przeszło 960 tysięcy dzieci.

Ponadto, PGE kontynuowało program sponsoringu tytularnego dla wielu obiektów, lig czy klubów sportowych. W 2021 roku na kolejne 5 lat przedłużone zostało między innymi partnerstwo tytularne ze Stadionem Narodowym w Warszawie. Z kolei w ramach programu PGE Junior w 2023 roku wsparcie od spółki uzyskało 6 tysięcy młodych sportowców z 26 akademii dziecięcych i młodzieżowych na terenie Polski.

Inicjatywy rodziły się także oddolnie. W 2020 roku pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej zachęcali do patriotyzmu konsumenckiego poprzez kampanię społeczną “Polskie – kupuję to!”. W tym miejscu należy też wspomnieć, że blisko 1000 pracowników spółki aktywnie uczestniczy w Wolontariacie Pracowniczym PGE.

Polska Grupa Energetyczna kontynuowała również współpracę z dziewięcioma Parkami Narodowymi włączając się w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, a także zwiększając zalesienie kraju w ramach prowadzonego od 23 lat programu Lasy Pełne Energii.


 

POLECANE
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów ośmiesza Adama Bodnara z ostatniej chwili
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów ośmiesza Adama Bodnara

4 kwietnia Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że "odwołał" sędziego Przemysława Radzika z funkcji Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - Bezskuteczny akt ministra Adama Bodnara, sędzia Przemysław Radzik dalej pełni swą funkcję – komentował sędzia Jakub Iwaniec.

Nowa ukraińska ofensywa na terytorium Rosji pilne
Nowa ukraińska ofensywa na terytorium Rosji

– Nadal prowadzimy aktywne operacje w obszarach przygranicznych na terytorium wroga i jest to absolutnie słuszne – wojna musi wrócić tam, skąd przyszła – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potwierdzając prowadzoną ofensywę na terytorium Rosji.

Atak na Krzywy Róg. Jest reakcja szefa MSZ Ukrainy Wiadomości
Atak na Krzywy Róg. Jest reakcja szefa MSZ Ukrainy

"Ukraina zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ubiegłotygodniowym rosyjskim atakiem na Krzywy Róg, skutkującym śmiercią 20 osób" – poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha na platformie X.

Rumakowanie się skończyło. UE gotowa do negocjacji z Trumpem nt. ceł polityka
"Rumakowanie się skończyło". UE gotowa do negocjacji z Trumpem nt. ceł

Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz zapowiedział, że w negocjacjach z USA na temat handlu UE nie zaproponuje wycofania podatku VAT. Jak poinformował, oferował Stanom Zjednoczonym zerowe stawki nie tylko na samochody, ale też na wszystkie towary przemysłowe. "Rumakowanie się skończyło" – napisał znany bloger Paweł Rybicki.

Patryk Jaki o Marszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego: To będą rekolekcje patriotyczne Wiadomości
Patryk Jaki o Marszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego: To będą rekolekcje patriotyczne

– Chciałbym, żeby Tysiąclecie Królestwa Polskiego było naszymi „rekolekcjami patriotycznymi” – powiedział europoseł Patryk Jaki na antenie TV Trwam. Przypomnijmy, że 12 kwietnia odbędzie się marsz z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 500-lecia hołdu pruskiego.

Chiny ogłosiły cła odwetowe na towary z USA. Jest reakcja Donalda Trumpa Wiadomości
Chiny ogłosiły cła odwetowe na towary z USA. Jest reakcja Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump przekazał w poniedziałek, że nałoży w środę dodatkowe, 50 proc. cło na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się ze swoich ceł odwetowych zapowiedzianych w piątek.

To zdjęcie wywołało wściekły atak na Karola Nawrockiego. Internauci odpowiadają Wiadomości
To zdjęcie wywołało wściekły atak na Karola Nawrockiego. Internauci odpowiadają

"Gratulacje dla sztabu Paweł Szefernaker. Nawrocki w kampanii" – napisał wiceminister obrony narodowej Sławomir Nitras, przedstawiając zdjęcie wypoczywającego z rodziną kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Pod wpisem polityka pojawiły się liczne komentarze.

Bliska płaczu. Cztery pytania Samuela Pereiry do mec. Gregorczyk-Abram gorące
"Bliska płaczu". Cztery pytania Samuela Pereiry do mec. Gregorczyk-Abram

Dziś Adam Bodnar poinformował o powstaniu nowej komisji mającej na celu "wyjaśnienie mechanizmów represji wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz działaczy społecznych w latach 2015–2023". Szefową komisji została znana ze sprawy siłowego i bezprawnego przejęcia mediów publicznych Sylwia Gregorczyk-Abram.

Die Welt: Poziom niemieckich uczniów szokująco niski Wiadomości
"Die Welt": Poziom niemieckich uczniów szokująco niski

"Opuszczają wykłady, uczą się niezwykle długo, a wszelkie obowiązki uważają za uciążliwe: poziom niemieckich studentów jest szokująco niski" – podaje "Die Welt" w opublikowanym tekście autorstwa nauczycielki akademickiej Zümrüt Gülbay-Peischard.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Na osiedlu Stara Miłosna trwa budowa Kulturoteki. Po planowanym oddaniu do użytku 2026 roku ma się w niej znaleźć biblioteka oraz ośrodek kultury.

REKLAMA

Architekt transformacji energetycznej

Od 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyraźnie przyśpieszyła w realizacji strategicznego celu, jakim jest zielona transformacja energetyczna. Działania podjęte przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego koncentrowały się w ostatnich trzech latach na inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową, by sprostować wymogom stawianym przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
Energetyka odnawialna Architekt transformacji energetycznej
Energetyka odnawialna / grafika: gkpge.pl

Z drugiej strony PGE zaangażowało się w proces wydzielenia aktywów węglowych, by łatwiej pozyskać środki na inwestycje w OZE. Tworząc Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, spółka dawała gwarancję, że podmioty wytwarzające energię z węgla, nie zostaną sprywatyzowane, ale nadal będą służyć stabilności systemu i tym samym bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Jednym z kluczowych momentów było zaprezentowanie w październiku 2020 roku przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego nowej strategii GK PGE. Zgodnie z jej założeniami, spółka zaplanowała odejście od spalania węgla do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, a do 2050 roku osiągnięcie pełnej zeroemisyjności.

“Strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski”

By urzeczywistnić te plany, PGE kontynuowało i rozpoczynało nowe, potężne inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także w magazyny energii oraz modernizacje i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. W 2021 roku PGE Baltica zawiązała konsorcjum z duńską firmą Ørsted w celu wybudowania morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

PGE zaangażowało się także w projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie wraz z firmami ZE PAK oraz KHNP. Uruchomienie pierwszego bloku tej elektrowni zaplanowano na 2035 rok.

Dużym sukcesem było także oddanie do użytku w 2021 roku nowego bloku nr 7 w Elektrowni Turów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku kosztowała 4,4 mld złotych i pozwoli na zapewnienie stałych dostaw energii do tysięcy polskich domów. Łącznie kompleks Turów odpowiadać będzie za nawet 7 procent produkcji energii w skali całego kraju.

By sfinansować zarówno te duże, jak i mniejsze projekty, PGE w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyło na inwestycję 23,6 mld złotych. Tak duże nakłady finansowe świadczą o sukcesie w zarządzaniu firmą, która jednocześnie musiała zmagać się z wieloma zewnętrznymi kryzysami o zasięgu światowym.

Były to przede wszystkim niespotykane od dziesięcioleci zawirowania na rynku energii wywołane wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. Ich konsekwencją był nagły wzrost cen surowców energetycznych, a tym samym cen energii dla polskich rodzin, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i samorządów. By złagodzić te negatywne skutki kryzysów, Polska Grupa Energetyczna wydała miliardy złotych na mrożenie cen energii i obniżenie kosztów rachunków za prąd. Tylko w 2023 roku spółki należące do PGE przeznaczyły na ten cel 10 mld złotych. Działaniom osłonowym towarzyszyły kampanie zachęcające do oszczędzania energii i podnoszące świadomość społeczną w kwestii źródeł kryzysu.

Pisząc o stabilności dostaw nie sposób nie wspomnieć o przeprowadzeniu operacji interwencyjnego importu węgla. Niedobór, który powstał na skutek embarga nałożonego na rosyjski węgiel, został uzupełniony dzięki sprawnym działaniom PGE Paliwa. Spółka sprowadziła do kraju 10 mln ton węgla, który w okresie zimowym posłużył do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni.

Ten wielki wysiłek i podjęte przez Spółkę działania dowiodły, że PGE to strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działała także na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 roku Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uporządkował politykę sponsoringową spółki, co pozwoliło na efektywne przeznaczenie środków na cele charytatywne, związane z rozwojem polskiej kultury i sportu.

I tak, za pośrednictwem Fundacji PGE zakupiono specjalistyczny sprzęt dla placówek medycznych, wspierano pracę infolinii NFZ i Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy przeznaczono środki na pomoc psychologiczną dla dzieci i osób starszych.

Spółka stała się także jednym z największych w kraju mecenatów kultury wspierając 21 instytucji, takich jak muzea narodowe czy filharmonie, a także zachęcając społeczeństwo do większego kontaktu ze sztuką poprze inicjatywy edukacyjne. W muzealnych programach edukacyjnych, które wspierało PGE, wzięło udział przeszło 960 tysięcy dzieci.

Ponadto, PGE kontynuowało program sponsoringu tytularnego dla wielu obiektów, lig czy klubów sportowych. W 2021 roku na kolejne 5 lat przedłużone zostało między innymi partnerstwo tytularne ze Stadionem Narodowym w Warszawie. Z kolei w ramach programu PGE Junior w 2023 roku wsparcie od spółki uzyskało 6 tysięcy młodych sportowców z 26 akademii dziecięcych i młodzieżowych na terenie Polski.

Inicjatywy rodziły się także oddolnie. W 2020 roku pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej zachęcali do patriotyzmu konsumenckiego poprzez kampanię społeczną “Polskie – kupuję to!”. W tym miejscu należy też wspomnieć, że blisko 1000 pracowników spółki aktywnie uczestniczy w Wolontariacie Pracowniczym PGE.

Polska Grupa Energetyczna kontynuowała również współpracę z dziewięcioma Parkami Narodowymi włączając się w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, a także zwiększając zalesienie kraju w ramach prowadzonego od 23 lat programu Lasy Pełne Energii.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe