Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem

W czwartek 5 września Region Bydgoski NSZZ „S” świętował 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Po Mszy Świętej związkowcy na czele z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą oraz szefem Regionu Bydgoskiego Sebastianem Gawronkiem złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności oraz wręczyli medale Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”.
 Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem
/ fot. Tygodnik Solidarność

Sieci napełnione wolnością

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i związku zawodowego Solidarność. Wierni modlili się za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, gdzie nabożeństwo sprawował ks. biskup Krzysztof Włodarczyk wraz z o. Bogusławem Chomą SJ, kapelanem bydgoskiej „S”.

Czytany tego dnia fragment Ewangelii mówił o tym, jak Pan Jezus polecił Szymonowi Piotrowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieci, pomimo tego, że apostoł przez całą noc niczego nie złowił. Święty Piotr posłuchał jednak Chrystusa, a potem wyciągnął z wody sieci pełne ryb. 

– Kiedy Piotr okazał posłuszeństwo słowu Jezusa, otrzymał łaskę przewyższającą jego oczekiwania. Miał pełną świadomość, że gdyby nie Jezus, to wciąż oglądałby puste sieci. Lekcja, jaką otrzymał Piotr, może zmienić także i nasze życie. Kiedy tak jak Piotr słuchamy Jezusa i wypełniamy Jego słowo, otwieramy nasze życie na Pana Jezusa i Jego łaskę – mówił w trakcie homilii bp Włodarczyk i porównał to czytanie do wydarzeń z sierpnia 1980 roku. 

– Wtedy był ten zryw, była potrzeba wyjścia na pole walki, trzeba było dać swój talent, ale szukało się pomocy u tego, który jest Wszechmogący, żeby rzeczywiście nie wylać dziecka z kąpielą; żeby z zadziwieniem zobaczyć, jaki połów nastąpił. (…) Myślę, że w pewnym momencie nastąpiło zadziwienie, że się udało, że jednak sieci zostały napełnione, że w tych sieciach i wolność, i sprawiedliwość, i pokój, i duch solidarności został złowiony – wskazywał duchowny. 

– Jak ważne było wtedy, żeby zarzucić sieć. Gdybyśmy nie zarzucili sieci, to dzisiaj byśmy nie świętowali, nie złowilibyśmy tej wolności – podkreślił ordynariusz diecezji bydgoskiej. 

Biskup Włodarczyk wspomniał także postać księdza Jerzego Popiełuszkę, który „głosił Chrystusa nie w porę, drażniąc swoją bezkompromisowością komunistyczne władze. Wykazywał błędy, absurdy i nieludzki charakter systemu narzuconego Polakom w latach stanu wojennego. Uczył, jak można się odnaleźć w warunkach zniewolenia”.

– Nie pozwolił, aby w jego życie wkradła się niechęć lub nienawiść do prześladowców. W doskonały sposób wcielił w życie wezwanie św. Pawła: „Nie daj się złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – etos Solidarności – podkreślił. 

Po Mszy wierni udali się przed kościół jezuitów, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności. Na monumencie ufundowanym w hołdzie bohaterom „S” walczącym o niepodległą Polskę wyryte są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny”. 

„Solidarność jest wierna swoim ideałom”

Później obchody przeniosły się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i „Murów” Jacka Kaczmarskiego. 

W uroczystości wzięli udział m.in.: II wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda, szef bydgoskiej „S” Sebastian Gawronek, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Marek Szymaniak, były poseł i senator Jan Rulewski, okręgowy inspektor pracy w Bydgoszczy Andrzej Bugalski. 

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „S” Sebastian Gawronek. 

– To już 44 lata, jak walczymy o dobro pracowników. Walczymy cały czas w ten sam sposób, Solidarność jest zawsze wierna swoim ideałom. Proszę, abyśmy nie zapomnieli o dwóch szczególnych ludziach: o Świętym Janie Pawle II i bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Bez tych ludzi Solidarność nie byłaby tak mocna. Bez tych ludzi tych murów byśmy nie obalili. „S” nie byłaby tak mocna, gdyby nie Kościół – podkreślił szef bydgoskiej „S”. 

Przewodniczący Gawronek wspomniał w tym kontekście o organizowanych przez Region wydarzeniach upamiętniających patrona Solidarności, a także o akcji „Solidarność dla Młodych”, którą Solidarność prowadzi razem z Instytutem Pamięci Narodowej. 

– To priorytet dla naszego Regionu, by krzewić tę historię i przypominać młodym ludziom, czym była i jest Solidarność, i kto o tę demokrację w naszym kraju walczył – dodał.  

Kilka słów do zebranych skierował również Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej dziękował wszystkim związkowcom za ich codzienną pracę związkową w zakładach pracy. 

– To jest największe podziękowanie dla tych wszystkich sygnatariuszy, którzy podpisywali Porozumienia Sierpniowe. Oni doskonale o tym wiedzą, że w sercach mieli pracowników, że oprócz tych postulatów, które miały upamiętniać zamordowanych stoczniowców i górników z kopalni Wujek, to w sercu mieli troskę o polskiego pracownika. Te postulaty były najważniejsze – mówił szef „S”. 

Piotr Duda wyraził także swoje zadowolenie, że pamięć o historii Solidarności jest pielęgnowana na terenie całego kraju, nie tylko w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju czy Dąbrowie Górniczej, bowiem w latach 80. strajkowała cała Polska. 

Mówił również o tym, że „jednostki podczas strajku były ważne, ale wolną Polskę wygraliśmy, bo byliśmy wszyscy razem, bo byliśmy Solidarnością”. 

Szef związku zawodowego Solidarność zaprosił też wszystkich zgromadzonych na 42. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 14–15 września pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami”. 

Głos zabrał też dyrektor gdańskiego oddziału IPN Marek Szymaniak. W swoim wystąpieniu podkreślił, że bez Solidarności nie doszłoby do upadku komunizmu i nie byłoby wolnej Polski.  

– Solidarność to zobowiązanie do łączenia się we wspólnocie ludzi kochających Boga, Ojczyznę i ludzi, dla których honor jest najwyższą wartością – zaznaczył. 

Zasłużeni dla Regionu Bydgoskiego

Punktem kulminacyjnym gali była uroczystość wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”. Odznaczenie z rąk Piotra Dudy i Sebastiana Gawronka otrzymało 13 osób: Piotr Brandt, Elżbieta Dolińska, Jerzy Dymek, Robert Kostrzewa, Marlena Kozłowska, Lidia Nowakowska, Dariusz Piotrowski, Katarzyna Rybicka, Janusz Sołtys, Marcin Swaczyna, Mariusz Wardalski, Dariusz Żurawski oraz pośmiertnie Zbigniew Gedowski.

Piotr Duda wręczył także dwa pamiątkowe obrazy z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki dla biskupa Włodarczyka i przedstawiciela IPN Marka Szymaniaka.

Na koniec zebrani wysłuchali recitalu wokalistki Bianki Urbanowskiej, absolwentki Akademii Bydgoskiej. 


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem

W czwartek 5 września Region Bydgoski NSZZ „S” świętował 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Po Mszy Świętej związkowcy na czele z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą oraz szefem Regionu Bydgoskiego Sebastianem Gawronkiem złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności oraz wręczyli medale Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”.
 Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem
/ fot. Tygodnik Solidarność

Sieci napełnione wolnością

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i związku zawodowego Solidarność. Wierni modlili się za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, gdzie nabożeństwo sprawował ks. biskup Krzysztof Włodarczyk wraz z o. Bogusławem Chomą SJ, kapelanem bydgoskiej „S”.

Czytany tego dnia fragment Ewangelii mówił o tym, jak Pan Jezus polecił Szymonowi Piotrowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieci, pomimo tego, że apostoł przez całą noc niczego nie złowił. Święty Piotr posłuchał jednak Chrystusa, a potem wyciągnął z wody sieci pełne ryb. 

– Kiedy Piotr okazał posłuszeństwo słowu Jezusa, otrzymał łaskę przewyższającą jego oczekiwania. Miał pełną świadomość, że gdyby nie Jezus, to wciąż oglądałby puste sieci. Lekcja, jaką otrzymał Piotr, może zmienić także i nasze życie. Kiedy tak jak Piotr słuchamy Jezusa i wypełniamy Jego słowo, otwieramy nasze życie na Pana Jezusa i Jego łaskę – mówił w trakcie homilii bp Włodarczyk i porównał to czytanie do wydarzeń z sierpnia 1980 roku. 

– Wtedy był ten zryw, była potrzeba wyjścia na pole walki, trzeba było dać swój talent, ale szukało się pomocy u tego, który jest Wszechmogący, żeby rzeczywiście nie wylać dziecka z kąpielą; żeby z zadziwieniem zobaczyć, jaki połów nastąpił. (…) Myślę, że w pewnym momencie nastąpiło zadziwienie, że się udało, że jednak sieci zostały napełnione, że w tych sieciach i wolność, i sprawiedliwość, i pokój, i duch solidarności został złowiony – wskazywał duchowny. 

– Jak ważne było wtedy, żeby zarzucić sieć. Gdybyśmy nie zarzucili sieci, to dzisiaj byśmy nie świętowali, nie złowilibyśmy tej wolności – podkreślił ordynariusz diecezji bydgoskiej. 

Biskup Włodarczyk wspomniał także postać księdza Jerzego Popiełuszkę, który „głosił Chrystusa nie w porę, drażniąc swoją bezkompromisowością komunistyczne władze. Wykazywał błędy, absurdy i nieludzki charakter systemu narzuconego Polakom w latach stanu wojennego. Uczył, jak można się odnaleźć w warunkach zniewolenia”.

– Nie pozwolił, aby w jego życie wkradła się niechęć lub nienawiść do prześladowców. W doskonały sposób wcielił w życie wezwanie św. Pawła: „Nie daj się złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – etos Solidarności – podkreślił. 

Po Mszy wierni udali się przed kościół jezuitów, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności. Na monumencie ufundowanym w hołdzie bohaterom „S” walczącym o niepodległą Polskę wyryte są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny”. 

„Solidarność jest wierna swoim ideałom”

Później obchody przeniosły się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i „Murów” Jacka Kaczmarskiego. 

W uroczystości wzięli udział m.in.: II wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda, szef bydgoskiej „S” Sebastian Gawronek, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Marek Szymaniak, były poseł i senator Jan Rulewski, okręgowy inspektor pracy w Bydgoszczy Andrzej Bugalski. 

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „S” Sebastian Gawronek. 

– To już 44 lata, jak walczymy o dobro pracowników. Walczymy cały czas w ten sam sposób, Solidarność jest zawsze wierna swoim ideałom. Proszę, abyśmy nie zapomnieli o dwóch szczególnych ludziach: o Świętym Janie Pawle II i bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Bez tych ludzi Solidarność nie byłaby tak mocna. Bez tych ludzi tych murów byśmy nie obalili. „S” nie byłaby tak mocna, gdyby nie Kościół – podkreślił szef bydgoskiej „S”. 

Przewodniczący Gawronek wspomniał w tym kontekście o organizowanych przez Region wydarzeniach upamiętniających patrona Solidarności, a także o akcji „Solidarność dla Młodych”, którą Solidarność prowadzi razem z Instytutem Pamięci Narodowej. 

– To priorytet dla naszego Regionu, by krzewić tę historię i przypominać młodym ludziom, czym była i jest Solidarność, i kto o tę demokrację w naszym kraju walczył – dodał.  

Kilka słów do zebranych skierował również Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej dziękował wszystkim związkowcom za ich codzienną pracę związkową w zakładach pracy. 

– To jest największe podziękowanie dla tych wszystkich sygnatariuszy, którzy podpisywali Porozumienia Sierpniowe. Oni doskonale o tym wiedzą, że w sercach mieli pracowników, że oprócz tych postulatów, które miały upamiętniać zamordowanych stoczniowców i górników z kopalni Wujek, to w sercu mieli troskę o polskiego pracownika. Te postulaty były najważniejsze – mówił szef „S”. 

Piotr Duda wyraził także swoje zadowolenie, że pamięć o historii Solidarności jest pielęgnowana na terenie całego kraju, nie tylko w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju czy Dąbrowie Górniczej, bowiem w latach 80. strajkowała cała Polska. 

Mówił również o tym, że „jednostki podczas strajku były ważne, ale wolną Polskę wygraliśmy, bo byliśmy wszyscy razem, bo byliśmy Solidarnością”. 

Szef związku zawodowego Solidarność zaprosił też wszystkich zgromadzonych na 42. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 14–15 września pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami”. 

Głos zabrał też dyrektor gdańskiego oddziału IPN Marek Szymaniak. W swoim wystąpieniu podkreślił, że bez Solidarności nie doszłoby do upadku komunizmu i nie byłoby wolnej Polski.  

– Solidarność to zobowiązanie do łączenia się we wspólnocie ludzi kochających Boga, Ojczyznę i ludzi, dla których honor jest najwyższą wartością – zaznaczył. 

Zasłużeni dla Regionu Bydgoskiego

Punktem kulminacyjnym gali była uroczystość wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”. Odznaczenie z rąk Piotra Dudy i Sebastiana Gawronka otrzymało 13 osób: Piotr Brandt, Elżbieta Dolińska, Jerzy Dymek, Robert Kostrzewa, Marlena Kozłowska, Lidia Nowakowska, Dariusz Piotrowski, Katarzyna Rybicka, Janusz Sołtys, Marcin Swaczyna, Mariusz Wardalski, Dariusz Żurawski oraz pośmiertnie Zbigniew Gedowski.

Piotr Duda wręczył także dwa pamiątkowe obrazy z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki dla biskupa Włodarczyka i przedstawiciela IPN Marka Szymaniaka.

Na koniec zebrani wysłuchali recitalu wokalistki Bianki Urbanowskiej, absolwentki Akademii Bydgoskiej. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe