Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!

Zwróć uwagę na to, co publikuje twoje dziecko w Internecie! Czy masz pojęcie, czym jest hejt i jakie za sobą niesie konsekwencje? Zastanów się czy Twoje dziecko może być ofiarą, bądź sprawcą hejtu! Koniecznie porozmawiał o tym z dzieckiem! Mój apel kieruję, do rodziców, rodzin i wszystkich osób zajmujących się wychowaniem.
 Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!
/ pickpik

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej Julii z Lubina, która jak podają media: „po wielu latach hejtu popełniła samobójstwo”, w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się marsz milczenia. W ten sposób koledzy i mieszkańcy miasta chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłej nastolatki, która miała doświadczać przemocy ze strony innych młodych ludzi. Sprawę opisują media: "Wobec informacji, że dziewczynka od pewnego czasu była ofiarą hejtu rówieśniczego, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, postępowanie ma wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, które doprowadziło do targnięcia się na własne życie" — dodają prokuratorzy.

Czytaj też: Dramat w Lubinie. Nie żyje gnębiona przez rówieśników 16-latka

Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów szkół

Szkoła jest miejscem, w którym może pojawiać się wiele skrajnych emocji. Przemoc rówieśnicza, czy agresja to bez wątpienia nieuniknione wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pedagodzy szkolni. Wielu z nas pamięta z czasów szkolnych sytuacje niewłaściwego traktowania jednych przez drugich. Wyśmiewanie, przezywanie, używanie przemocy fizycznej – może pozostawiać trwałe ślady w psychice młodego człowieka, doświadczającego zachowań przemocowych, z tych też względów nie powinien on pozostać bez wsparcia i pomocy ze strony dorosłych. Agresywne zachowania dzieci i młodzieży przybierają różne formy, od bezpośredniej agresji fizycznej związanej z naruszaniem nietykalności cielesnej drugiej osoby (uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, duszenie), do agresji pośredniej wyrażonej w formie ataku na czyjąś własność (rzucanie smartfonem o podłoże, opluwaniem rzeczy osobistych, niszczenie tornistra, książek i zeszytów). Pedagodzy szkolni wielokrotnie mogą być świadkami różnych form agresji między uczniami w środowisku szkoły (lekcje, przerwy, wycieczki), ale czy potrafią reagować i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom?

Treści tworzone przez hejterów są bezwartościowe

Dyskusja wokół różnych zagrożeń, które są nieodłącznym elementem środowiska szkolnego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna. Zwłaszcza teraz, kiedy zwrócimy uwagę na zjawisko hejtu, które w dobie cyfryzacji naszego życia przejawia się coraz częściej nie za pomocą słów, ale przybiera formę memów, gifów oraz filmików. Chyba większość osób korzystających z Internetu, w swoim życiu natknęła się na treści, które zawierały słowa powszechnie uznawane za wulgarne, agresywne komentarze na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej. Bardzo często użycie agresywnego, przekraczającego granice kultury języka w treściach hejterskich wyraża niezadowolenie, zazdrość.

Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej.

 

Czytaj także: Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących.

Analiza nielicznych raportów i badań naukowych poświęconych problematyce hejtu, pokazuje, że jego „ofiarami” dość często stają się politycy, osoby znane – celebryci. Niestety problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących przez tego typu cyberprzemocą.

Zdarza się, że młodzi ludzie doświadczający hejtu reagują bardzo emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z problemem, który w skrajnych przypadkach (bez udzielenia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia ze strony rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych) może prowadzić do tragicznych skutków. Bez wątpienia, aby temu przeciwdziałać, konieczna jest edukacja w tym zakresie, która powinna w pierwszej kolejności objąć najmłodszych użytkowników nowoczesnych technologii, a następnie rodziców, opiekunów i pedagogów szkolnych. Ważne wydaje się uwrażliwienie na ten problem wszystkich zaangażowanych w proces wychowania i edukacji, tak aby potrafili ustalić zagrożenia płynące z Internetu i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Dużym wsparciem dla wszystkich zainteresowanych ochroną dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni mogą być zapisy obowiązującego kodeksu karnego. Różne postacie hejtu w naszym porządku prawnym zostały zinterpretowane jako czyny karalne (na przykład: zniesławienie – art. 212 kk; zniewaga – art. 216 kk; groźba z powodu dyskryminacji – art. 119 kk; uporczywe nękanie, tzw. „stalking” – art. 190a kk; nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych – art. 256 kk).

Koniecznie porozmawiaj o tym z dzieckiem!

Potrzebujesz pomocy, znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys? – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania
– wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Czytaj także: Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie


 

POLECANE
Na A2 dachował samochód. Nie żyje mężczyzna, troje dzieci w szpitalu pilne
Na A2 dachował samochód. Nie żyje mężczyzna, troje dzieci w szpitalu

Na autostradzie A2 między węzłami Łowicz i Łódź Północ miał miejsce dramatyczny wypadek. Kierowca BMW z niewyjaśnionych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Trasa w kierunku Poznania jest obecnie częściowo zablokowana; ruch odbywa się jednym pasem

Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji Wiadomości
Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji

Osadzonemu w tymczasowym areszcie posłowi PiS Dariuszowi Mateckiemu odmówiono koniecznej i zaplanowanej wcześniej operacji – informuje Telewizja wPolsce24.

Gwiazda TVP odeszła z „Klanu”. Powód może zaskoczyć widzów Wiadomości
Gwiazda TVP odeszła z „Klanu”. Powód może zaskoczyć widzów

Po 27 latach spędzonych na planie „Klanu” Barbara Bursztynowicz pożegnała się z rolą Elżbiety Chojnickiej. Decyzja aktorki zaskoczyła fanów serialu, którzy przez lata przyzwyczaili się do jej obecności na ekranie.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

W Poniedziałek Wielkanocny po raz pierwszy po zimowej przerwie wyjedzie na tory Kolejka Parkowa Maltanka, rozpoczynając tym samy w Poznaniu nowy sezon.

Samochód Roberta Kubicy stanął w płomieniach. Niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Samochód Roberta Kubicy stanął w płomieniach. Niepokojące nagranie

Podczas sobotniego treningu przed wyścigiem 6h Imola w ramach mistrzostw świata World Endurance Championship (WEC) doszło do groźnego incydentu z udziałem Roberta Kubicy. W samochodzie Polaka, Ferrari 499P, nagle pojawiły się płomienie, a trening został natychmiast przerwany czerwoną flagą.

Naukowcy odkryli nowy kolor. Nikt go wcześniej nie widział Wiadomości
Naukowcy odkryli nowy kolor. Nikt go wcześniej nie widział

Jak pisze "The guardian", mimo tysięcy lat historii człowiek mógłby pomyśleć, że doświadczył i zobaczył wszystko. Jednak kolejne odkrycie naukowców temu przeczy. Amerykańskim naukowcom udało się odkryć nowy kolor poprzez laserową manipulację siatkówką.

Brzoska kończy misję dla premiera i wraca do InPostu Wiadomości
Brzoska kończy misję dla premiera i wraca do InPostu

Szef InPostu i przedstawiciel przedsiębiorców ds. upraszczania przepisów Rafał Brzoska podał datę, kiedy kończy swoją misję w w zespole ds. deregulacji.

Tajemnicze słowa Szczęsnego. Tym wpisem zaskoczył fanów Wiadomości
Tajemnicze słowa Szczęsnego. Tym wpisem zaskoczył fanów

Wojciech Szczęsny w piątek świętował swoje 35. urodziny. Z tej okazji koledzy z FC Barcelony ustawili dla niego honorowy korytarz podczas treningu. Bramkarz zamieścił też późno w nocy wpis w mediach społecznościowych, który wywołał sporo spekulacji.

Płońsk: Pijani policjanci wjechali radiowozem w ogrodzenie Wiadomości
Płońsk: Pijani policjanci wjechali radiowozem w ogrodzenie

W sobotę rano policyjny radiowóz uderzył w ogrodzenie jednej z posesji w Płońsku. Zatrzymano dwóch funkcjonariuszy, jeden miał 2 promile alkoholu we krwi, drugi 0,7 promila – przekazała PAP oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Płońsku kom. Kinga Drężek-Zmysłowska. W sprawie trwają czynności pod nadzorem prokuratora.

Bezcenne znalezisko w Gdyni sprzed 1000 lat Wiadomości
Bezcenne znalezisko w Gdyni sprzed 1000 lat

Archeolodzy pracujący na trasie przyszłej obwodnicy Witomina w Gdyni zidentyfikowali trzy kurhany, a w nich siedem grobów. Znaleziono m.in. skrzynię kamienną zawierającą popielnicę, której powstanie datuje się na ok. 1000-700 lat p.n.e. - podał gdyński magistrat.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!

Zwróć uwagę na to, co publikuje twoje dziecko w Internecie! Czy masz pojęcie, czym jest hejt i jakie za sobą niesie konsekwencje? Zastanów się czy Twoje dziecko może być ofiarą, bądź sprawcą hejtu! Koniecznie porozmawiał o tym z dzieckiem! Mój apel kieruję, do rodziców, rodzin i wszystkich osób zajmujących się wychowaniem.
 Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!
/ pickpik

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej Julii z Lubina, która jak podają media: „po wielu latach hejtu popełniła samobójstwo”, w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się marsz milczenia. W ten sposób koledzy i mieszkańcy miasta chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłej nastolatki, która miała doświadczać przemocy ze strony innych młodych ludzi. Sprawę opisują media: "Wobec informacji, że dziewczynka od pewnego czasu była ofiarą hejtu rówieśniczego, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, postępowanie ma wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, które doprowadziło do targnięcia się na własne życie" — dodają prokuratorzy.

Czytaj też: Dramat w Lubinie. Nie żyje gnębiona przez rówieśników 16-latka

Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów szkół

Szkoła jest miejscem, w którym może pojawiać się wiele skrajnych emocji. Przemoc rówieśnicza, czy agresja to bez wątpienia nieuniknione wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pedagodzy szkolni. Wielu z nas pamięta z czasów szkolnych sytuacje niewłaściwego traktowania jednych przez drugich. Wyśmiewanie, przezywanie, używanie przemocy fizycznej – może pozostawiać trwałe ślady w psychice młodego człowieka, doświadczającego zachowań przemocowych, z tych też względów nie powinien on pozostać bez wsparcia i pomocy ze strony dorosłych. Agresywne zachowania dzieci i młodzieży przybierają różne formy, od bezpośredniej agresji fizycznej związanej z naruszaniem nietykalności cielesnej drugiej osoby (uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, duszenie), do agresji pośredniej wyrażonej w formie ataku na czyjąś własność (rzucanie smartfonem o podłoże, opluwaniem rzeczy osobistych, niszczenie tornistra, książek i zeszytów). Pedagodzy szkolni wielokrotnie mogą być świadkami różnych form agresji między uczniami w środowisku szkoły (lekcje, przerwy, wycieczki), ale czy potrafią reagować i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom?

Treści tworzone przez hejterów są bezwartościowe

Dyskusja wokół różnych zagrożeń, które są nieodłącznym elementem środowiska szkolnego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna. Zwłaszcza teraz, kiedy zwrócimy uwagę na zjawisko hejtu, które w dobie cyfryzacji naszego życia przejawia się coraz częściej nie za pomocą słów, ale przybiera formę memów, gifów oraz filmików. Chyba większość osób korzystających z Internetu, w swoim życiu natknęła się na treści, które zawierały słowa powszechnie uznawane za wulgarne, agresywne komentarze na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej. Bardzo często użycie agresywnego, przekraczającego granice kultury języka w treściach hejterskich wyraża niezadowolenie, zazdrość.

Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej.

 

Czytaj także: Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących.

Analiza nielicznych raportów i badań naukowych poświęconych problematyce hejtu, pokazuje, że jego „ofiarami” dość często stają się politycy, osoby znane – celebryci. Niestety problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących przez tego typu cyberprzemocą.

Zdarza się, że młodzi ludzie doświadczający hejtu reagują bardzo emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z problemem, który w skrajnych przypadkach (bez udzielenia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia ze strony rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych) może prowadzić do tragicznych skutków. Bez wątpienia, aby temu przeciwdziałać, konieczna jest edukacja w tym zakresie, która powinna w pierwszej kolejności objąć najmłodszych użytkowników nowoczesnych technologii, a następnie rodziców, opiekunów i pedagogów szkolnych. Ważne wydaje się uwrażliwienie na ten problem wszystkich zaangażowanych w proces wychowania i edukacji, tak aby potrafili ustalić zagrożenia płynące z Internetu i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Dużym wsparciem dla wszystkich zainteresowanych ochroną dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni mogą być zapisy obowiązującego kodeksu karnego. Różne postacie hejtu w naszym porządku prawnym zostały zinterpretowane jako czyny karalne (na przykład: zniesławienie – art. 212 kk; zniewaga – art. 216 kk; groźba z powodu dyskryminacji – art. 119 kk; uporczywe nękanie, tzw. „stalking” – art. 190a kk; nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych – art. 256 kk).

Koniecznie porozmawiaj o tym z dzieckiem!

Potrzebujesz pomocy, znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys? – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania
– wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Czytaj także: Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie



 

Polecane
Emerytury
Stażowe