Cios dla turystów i inwestorów. Komunikat ws. wakacji w Hiszpanii

Co musisz wiedzieć?
- Władze Hiszpanii zaczęły restrykcyjnie podchodzić do wakacyjnego wynajmu mieszkań.
- Uderzają miedzy innymi w platformy z ofertami podobnego wynajmu.
- Wśród turystów korzystających z takich ofert jest wielu Polaków.
- Polacy nierzadko inwestowali też w lokale w Hiszpanii z myślą o wakacyjnym wynajmie.
Za dużo turystów, za mało mieszkań
Władze oskarżają branżę związaną z krótkoterminowym wynajmem nieruchomości o przyczynianie się do kryzysu mieszkaniowego w kraju.
Jak pisze portal Business Insider, Pablo Bustinduy, minister ds. praw konsumentów Hiszpanii, powiedział, że jego celem jest położenie kresu ogólnemu "brakowi kontroli" i "nielegalności" w wynajmowaniu wakacyjnych mieszkań.
Kierownictwo platformy Airbnb ma odwołać się od tej decyzji, ponieważ, zdaniem firmy, wspomniane ministerstwo nie ma uprawnień do wydawania orzeczeń w tej sprawie.
Według BI hiszpański rząd, ale także rady miejskie i władze regionalne prowadzą działania wobec wynajmu turystycznego za pośrednictwem takich stron internetowych, jak Airbnb i Booking.
Wielu Hiszpanów cierpi z powodu nadmiernej liczby turystów odwiedzających ich kraj, a apartamenty wynajmowane na nocleg mają ich zdaniem powodować nadmierny ruch turystyczny, co z kolei ma zmniejszać podaż mieszkań, w efekcie czego wynajem staje się nieosiągalny dla wielu mieszkańców.
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Co zrobią wyborcy Sławomira Mentzena? Jest zapowiedź Przemysława Wiplera
- Bosak: "W II turze zagłosuję zgodnie z sumieniem. Nie chcę, żeby wygrał Trzaskowski"
- "Nie wykonała pracy". Jest reakcja Krzysztofa Stanowskiego na wpis Doroty Wysockiej-Schnepf
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Atak nożownika w Niemczech. Podano tożsamość podejrzanego
Polska w pierwszej dziesiątce chętnych
Jak podaje BI, według oficjalnych danych w listopadzie ubiegłego roku w Hiszpanii było około 321 000 domów z licencjami na wynajem wakacyjny. To o 15 proc. więcej niż w 2020 roku.
Polacy wykazują też rosnące zainteresowanie wynajmem nieruchomości w Hiszpanii. W 2022 roku Polska znalazła się na 9. miejscu pod względem liczby zapytań o wynajem mieszkań w Hiszpanii.
W Hiszpanii wiele z nieruchomości jest kupowanych z zamiarem wynajmu krótkoterminowego. Na przykład w prowincji Malaga około 30 proc. lokali nabywanych przez zagranicznych inwestorów, w tym Polaków, jest przeznaczonych na wynajem turystyczny. W rejonie Walencji odsetek ten sięga nawet 40 proc.
Jednak od 3 kwietnia 2025 roku w Hiszpanii, zgodnie z nowymi przepisami, właściciele nieruchomości, by prowadzić wakacyjną działalność, muszą uzyskać zgodę co najmniej 60 proc. członków wspólnoty mieszkaniowej. Za jej brak grozi kara nawet 600 000 euro.