Filar praw socjalnych UE także dla Polski?
Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego przygotowuje Sprawozdanie w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Obecna wersja projektu sprawozdania (TUTAJ) napawa sporym optymizmem. "Solidarność" oczekuje włączenia do filaru wszystkich państw UE.
Sprawozdawczynią jest posłanka Maria João Rodrigues. W Projekcie wskazuje się na konieczność modernizacji dotychczasowych standardów socjalnych. Autorzy wzywają do przyjęcia dyrektywy zapewniającej każdemu zatrudnionemu podstawowy zbiór możliwych do wyegzekwowania praw, w tym do równego traktowania, ochrony socjalnej, ochrony w przypadku zwolnienia, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, a także przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku, wolności zrzeszania się i posiadania przedstawicieli, negocjacji zbiorowych, działań zbiorowych, dostępu do szkolenia oraz praw do odpowiednich informacji i konsultacji. Podkreśla się, że dyrektywa ta powinna mieć zastosowanie do pracowników, a także do wszystkich osób pracujących na podstawie nietypowych form zatrudnienia, takich jak praca na czas określony, praca w niepełnym wymiarze czasu, praca na wezwanie, samozatrudnienie, crowdworking, staż czy praktyka. Jednocześnie wnosi się o odpowiednie unowocześnienie dorobku UE, tak aby miał on zastosowanie do wszystkich zatrudnionych. Wśród wskaźników mających służyć do oceny wdrożenia filaru sugeruje się między innymi: wskaźnik ubóstwa pracujących czy zakres stosowania negocjacji zbiorowych.
Europejski Filar Praw Socjalnych to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu pogłębienie integracji społecznej w strefie Euro. Zgodnie z obecną wizją Komisji Europejskiej państwa nie będące członkami strefy Euro mogłyby dobrowolnie włączyć się w zobowiązania wynikające z filaru praw socjalnych.
- Sprzeciw Solidarności budzi przede wszystkim idea adresowania filaru praw socjalnych wyłącznie do państw strefy Euro - wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK. - Dlatego pozytywnie oceniamy kierunek prac w Parlamencie Europejskim gdzie wskazuje się, że filar może zapewnić skuteczną konwergencję społeczną jedynie przy włączeniu doń wszystkich państw członkowskich UE.
bs
- Źródło: tysol.pl
- Data: 17.10.2016 11:31
- Tagi: , europejski filar praw socjalnych,