Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski

 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe