Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski

 

POLECANE
Nadchodzi nowa fala imigrantów z Niemiec. Jest komunikat niemieckich władz z ostatniej chwili
Nadchodzi nowa fala imigrantów z Niemiec. Jest komunikat niemieckich władz

Jak przekazał przyszły szef Urzędu Kanclerskiego Thorsten Frei, nowy niemiecki rząd zamierza rozszerzyć kontrole graniczne od momentu objęcia urzędu. Planowane jest również zawracanie imigrantów na granicach.

Jak Polacy oceniają relacje z USA? Zaskakujący sondaż z ostatniej chwili
Jak Polacy oceniają relacje z USA? Zaskakujący sondaż

Tylko 31 proc. Polaków pozytywnie ocenia relacje z USA (spadek z 80 proc.), 52 proc. neutralnie, a 10 proc. negatywnie – wynika z badania pracowni CBOS.

Tusk odwołał Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z ostatniej chwili
Tusk odwołał Dyrektora Generalnego Służby Więziennej

O odwołaniu płk. Andrzeja Pecki z funkcji dyrektora generalnego Służby Więziennej poinformował w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Pecka oddał się do dyspozycji szefa rządu w związku z zabójstwem lekarza w Krakowie, o które podejrzany jest funkcjonariusz SW.

Koniec utrudnień. Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Koniec utrudnień. Komunikat dla mieszkańców Katowic

Przywrócono ruch na linii Katowice Zawodzie–Mysłowice po awarii wodociągu, która spowodowała opóźnienia 78 składów i zmiany tras pociągów – informuje PKP PLK.

Umowa o surowcach naturalnych między USA i Ukrainą. Nowe informacje Wiadomości
Umowa o surowcach naturalnych między USA i Ukrainą. Nowe informacje

Według doniesień agencji Bloomberg, Ukraina ma być gotowa do podpisania umowy o surowcach ze Stanami Zjednoczonymi. Do Waszyngtonu miała udać się minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko

Skandal w polskiej armii. Żołnierze zostali wysłani na spotkanie z Agnieszką Holland z ostatniej chwili
Skandal w polskiej armii. Żołnierze zostali wysłani na spotkanie z Agnieszką Holland

Grupa żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej została oddelegowana na wydarzenie w Muzeum POLIN, którego jedną z prelegentek była Agnieszka Holland – reżyser głośnego i budzącego kontrowersje filmu "Zielona granica". Obecność Holland wywołała silne emocje wśród żołnierzy.

Rafał Trzaskowski nie przyjdzie do Krzysztofa Stanowskiego, ale Krzysztof Stanowski przyjdzie do Rafała Trzaskowskiego Wiadomości
Rafał Trzaskowski nie przyjdzie do Krzysztofa Stanowskiego, ale Krzysztof Stanowski przyjdzie do Rafała Trzaskowskiego

Kandydat na prezydenta Krzysztof Stanowski przyjął zaproszenie Rafała Trzaskowskiego na rozmowę, która odbędzie się na kanale YouTube prezydenta Warszawy. Wcześniej Stanowski miał próbować zaprosić Trzaskowskiego do Kanału Zero, lecz sztab Trzaskowskiego miał nie odpowiadać.

Może warto być bardziej ogarniętą. Burza po emisji popularnego programu TVN gorące
"Może warto być bardziej ogarniętą". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby informują, że tylko w ciągu ostatnich dwóch dni zatrzymano 19 osób próbujących dostać się do Niemiec bez odpowiednich dokumentów. Większość imigrantów miała przekroczyć granicę pieszo z terytorium Polski, a to oznacza, że zostaną odesłani do naszego kraju. 

Karol Nawrocki uderza w Trzaskowskiego: Nie widzę, żeby planeta dzisiaj płonęła Wiadomości
Karol Nawrocki uderza w Trzaskowskiego: Nie widzę, żeby planeta dzisiaj płonęła

– Nie możemy w myśl polityki klimatycznej i tej fobii Rafała Trzaskowskiego, że planeta płonie, niszczyć polskiej gospodarki społecznej, polskich gospodarstw rolnych – powiedział kandydat Karol Nawrocki podczas podpisywania deklaracji leśno-przyrodniczej, w której zobowiązał się do obrony polskich lasów.

REKLAMA

Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe
-->