Prezydent Andrzej Duda na KZD "S" [NASZA RELACJA]: Solidarność jest naszą dumą narodową

Słowo „Solidarność” dziś na świecie tak naprawdę oznacza „Polska”, bo tak się ono jednoznacznie kojarzy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Krajowego Zjazdu Delegatów „S” w Płocku. Podziękował NSZZ Solidarność za zaufanie i wsparcie w kampanii wyborczej oraz jej ogromną pracę na rzecz rozwoju państwa.
Marcin Żegliński Prezydent Andrzej Duda na KZD "S" [NASZA RELACJA]: Solidarność jest naszą dumą narodową
Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność
Prezydent mówił m.in. o umowie podpisanej z NSZZ Solidarność w czasie kampanii wyborczej.

- Zobowiązałem się wtedy ‒ i przed nimi, i przed Państwem ‒ do tego, że ten wiek emerytalny zostanie obniżony. Mówię to dzisiaj z satysfakcją, bo podjąłem wtedy to zobowiązanie, a Państwo jako związek zawodowy zawarli ze mną umowę, mimo że byłem tylko kandydatem i mimo że główne media mówiły, że ja tych wyborów nie wygram. Okazało się inaczej – mówił prezydent.

Dodał, że czas pokazał, że wybory okazały się zwycięskie, a nasza umowa, którą wtedy zawarliśmy, którą podpisałem razem z obecnym tutaj panem przewodniczącym Piotrem Dudą w obecności obecnej tutaj pani premier Beaty Szydło, jest dla mnie umową wiążącą, umową, którą wspólnie wykonujemy ‒ bo stało się tak, że społeczeństwo, protestując przeciwko poprzednim ośmiu latom rządów, dokonało zupełnie innego wyboru.

- Wybrało do władzy w Rzeczypospolitej ówczesną jeszcze w kampanii wyborczej prezydenckiej i parlamentarnej opozycję. Dając nam szansę do tego, abyśmy pokazali, czy potrafimy zrealizować swoje zobowiązania, także te zobowiązania podjęte wobec Solidarności - podkreślił.
Prezydent wyraził nadzieję, że dialog społeczny, który ma fundamentalne znaczenie dla państwa, będzie kontynuowany i rozwijany, podobnie jak realizacja zapowiedzi rządu premier Szydło. - Wierzę w związku z tym głęboko, że w naszym kraju będą zachodzić nadal dobre, prospołeczne, propaństwowe, propracownicze zmiany. Takie zmiany, które my nazywamy dobrą zmianą. Wierzę w to, że będą to zmiany mądre, które w efekcie będą prowadziły do wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa, które będą także prowadziły do wzrostu znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej, do tego, że nasze zdanie na tej arenie także będzie się liczyło, w tym znaczeniu, że będzie ono uwzględniane - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że z dumą mówi o realizacji umowy programowej spisanej z Solidarnością. - Dlatego że to jest dla mnie nie tylko realizacja postulatów Solidarności w znaczeniu postulatów zgłaszanych przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Ale to jest dla mnie także realizacja postulatów solidarności w tym najszerszym tego słowa znaczeniu ‒ solidarności, którą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” od samego początku niesie w swojej idei i w sercach swoich członków. Tego właśnie, o czym powiedziałem: solidarnej Polski, solidarnego społeczeństwa, władzy solidarnej ze społeczeństwem, czyli krótko mówiąc tego, co jest dla mnie najistotniejszym także elementem wspólnoty – wspólnoty społecznej, wspólnoty państwowej, wspólnoty narodowej - dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że głęboko wierzy, że jako Prezydent Rzeczypospolitej, będzie w stanie razem z polskim rządem i ze związkiem zawodowym „Solidarność” uda się przeprowadzić dobre zmiany w Polsce. Przy tym zaznaczył, że  słowo „Solidarność” dziś na świecie tak naprawdę oznacza „Polska”, bo tak się ono jednoznacznie kojarzy. - I wszyscy jesteśmy z niego ogromnie dumni i ile razy mówimy o tym, jakim jesteśmy krajem, to mówimy, że jesteśmy krajem Solidarności i że te zasady Solidarności, ten etos Solidarności chcemy nieść ze sobą także w tej przestrzeni międzynarodowej - dodał.

W części oficjalnej Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową:
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – Waldemar Bartosz
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Franciszek Kopeć 
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Maciej Jankowski, Roman Kuzimski, Jerzy Wielgus
Ewa Zydorek.
 
Za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz powstania wolnych związków zawodowych, za niesienie pomocy duchowej i materialnej osobom represjonowanym w czasie stanu wojennego:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – ks. Ryszard Umański 
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: 
Za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową: Alfred Bujara, Danuta Jemioło, Kazimierz Kimso, Adam Lach, Stanisław Lubaś, Mirosław Nowicki.
Za zasługi w działalności społecznej i związkowej - Andrzej Biegun i Teresa Kowalska-Suchecka.


Izabela Kozłowska, Płock

 

POLECANE
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji tylko u nas
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji

Ukraiński parlament przyjął dziś ustawę likwidującą niezależność antykorupcyjnych instytucji, budowanych przez lata pod presją Zachodu. Dzień wcześniej SBU, czyli tradycyjnie polityczna policja kolejnych prezydentów, dokonała masowego najazdu na NABU (odpowiednik polskiego CBA), pod hasłem polowania na rosyjskich szpiegów. Jak widać, Wołodymyr Zełenski ostatecznie określił się w największym od lat problemie ukraińskim, czyli korupcji. Jak na to zareaguje Zachód?

MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda na KZD "S" [NASZA RELACJA]: Solidarność jest naszą dumą narodową

Słowo „Solidarność” dziś na świecie tak naprawdę oznacza „Polska”, bo tak się ono jednoznacznie kojarzy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Krajowego Zjazdu Delegatów „S” w Płocku. Podziękował NSZZ Solidarność za zaufanie i wsparcie w kampanii wyborczej oraz jej ogromną pracę na rzecz rozwoju państwa.
Marcin Żegliński Prezydent Andrzej Duda na KZD "S" [NASZA RELACJA]: Solidarność jest naszą dumą narodową
Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność
Prezydent mówił m.in. o umowie podpisanej z NSZZ Solidarność w czasie kampanii wyborczej.

- Zobowiązałem się wtedy ‒ i przed nimi, i przed Państwem ‒ do tego, że ten wiek emerytalny zostanie obniżony. Mówię to dzisiaj z satysfakcją, bo podjąłem wtedy to zobowiązanie, a Państwo jako związek zawodowy zawarli ze mną umowę, mimo że byłem tylko kandydatem i mimo że główne media mówiły, że ja tych wyborów nie wygram. Okazało się inaczej – mówił prezydent.

Dodał, że czas pokazał, że wybory okazały się zwycięskie, a nasza umowa, którą wtedy zawarliśmy, którą podpisałem razem z obecnym tutaj panem przewodniczącym Piotrem Dudą w obecności obecnej tutaj pani premier Beaty Szydło, jest dla mnie umową wiążącą, umową, którą wspólnie wykonujemy ‒ bo stało się tak, że społeczeństwo, protestując przeciwko poprzednim ośmiu latom rządów, dokonało zupełnie innego wyboru.

- Wybrało do władzy w Rzeczypospolitej ówczesną jeszcze w kampanii wyborczej prezydenckiej i parlamentarnej opozycję. Dając nam szansę do tego, abyśmy pokazali, czy potrafimy zrealizować swoje zobowiązania, także te zobowiązania podjęte wobec Solidarności - podkreślił.
Prezydent wyraził nadzieję, że dialog społeczny, który ma fundamentalne znaczenie dla państwa, będzie kontynuowany i rozwijany, podobnie jak realizacja zapowiedzi rządu premier Szydło. - Wierzę w związku z tym głęboko, że w naszym kraju będą zachodzić nadal dobre, prospołeczne, propaństwowe, propracownicze zmiany. Takie zmiany, które my nazywamy dobrą zmianą. Wierzę w to, że będą to zmiany mądre, które w efekcie będą prowadziły do wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa, które będą także prowadziły do wzrostu znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej, do tego, że nasze zdanie na tej arenie także będzie się liczyło, w tym znaczeniu, że będzie ono uwzględniane - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że z dumą mówi o realizacji umowy programowej spisanej z Solidarnością. - Dlatego że to jest dla mnie nie tylko realizacja postulatów Solidarności w znaczeniu postulatów zgłaszanych przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Ale to jest dla mnie także realizacja postulatów solidarności w tym najszerszym tego słowa znaczeniu ‒ solidarności, którą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” od samego początku niesie w swojej idei i w sercach swoich członków. Tego właśnie, o czym powiedziałem: solidarnej Polski, solidarnego społeczeństwa, władzy solidarnej ze społeczeństwem, czyli krótko mówiąc tego, co jest dla mnie najistotniejszym także elementem wspólnoty – wspólnoty społecznej, wspólnoty państwowej, wspólnoty narodowej - dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że głęboko wierzy, że jako Prezydent Rzeczypospolitej, będzie w stanie razem z polskim rządem i ze związkiem zawodowym „Solidarność” uda się przeprowadzić dobre zmiany w Polsce. Przy tym zaznaczył, że  słowo „Solidarność” dziś na świecie tak naprawdę oznacza „Polska”, bo tak się ono jednoznacznie kojarzy. - I wszyscy jesteśmy z niego ogromnie dumni i ile razy mówimy o tym, jakim jesteśmy krajem, to mówimy, że jesteśmy krajem Solidarności i że te zasady Solidarności, ten etos Solidarności chcemy nieść ze sobą także w tej przestrzeni międzynarodowej - dodał.

W części oficjalnej Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową:
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – Waldemar Bartosz
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Franciszek Kopeć 
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Maciej Jankowski, Roman Kuzimski, Jerzy Wielgus
Ewa Zydorek.
 
Za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz powstania wolnych związków zawodowych, za niesienie pomocy duchowej i materialnej osobom represjonowanym w czasie stanu wojennego:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – ks. Ryszard Umański 
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: 
Za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową: Alfred Bujara, Danuta Jemioło, Kazimierz Kimso, Adam Lach, Stanisław Lubaś, Mirosław Nowicki.
Za zasługi w działalności społecznej i związkowej - Andrzej Biegun i Teresa Kowalska-Suchecka.


Izabela Kozłowska, Płock


 

Polecane
Emerytury
Stażowe