Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę pod hasłem „Z Matką Odkupiciela – mocni nadzieją” za nami. Tegoroczne obchody, mimo że odbywały się w cieniu pandemii, naznaczone były radością z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w relacji Jakuba Pacana z tegorocznej pielgrzymki?

W przemówieniu do uczestników pielgrzymki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił:

„Już 38 lat mija od czasu I Pielgrzymki Hutników na Jasną Górę i to wówczas bł. ks. Jerzy Popiełuszko prosił, by pielgrzymki były nie poszczególnych zawodów, ale ludzi pracy. Bo nauczał, że bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem i w pracy musisz być traktowany w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Dlatego jesteśmy tu po raz kolejny, aby nieść intencje ludzi pracy i dziękować Jasnogórskiej Pani. Jeszcze raz Bóg zapłać za to, że mimo trudnej sytuacji pandemii jesteśmy tutaj, wypełniając testament bł. ks Jerzego, by dziękować za jedyny tak wyjątkowy i zakorzeniony w chrześcijaństwie związek zawodowy Solidarność. 

M.in. o laicyzacji polskiej prawicy z prof. Ewą Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Jakub Pacan. 

Nasz stosunek do Kościoła jako wspólnoty i Kościoła instytucjonalnego jest bardzo zróżnicowany. To, co jest elementem sekularyzacji, to pojawiający się w przestrzeni publicznej krytycyzm wobec niektórych hierarchów. Kościół jako wspólnota i religijność Polaków wyglądają jednak inaczej. Z jednej strony modna jest agenda lewicowa szczególnie wśród młodych ludzi, ale nie występuje to we wszystkich miejscach w Polsce jednocześnie. (...)
Uważam, że pewne zmiany cywilizacyjne są nieuchronne i podążanie przez PiS drogą zachodnich chadecji jest nieuniknione. W tę stronę będą ewoluowały polskie partie prawicowe, choć nie wszystkie. Tej drogi na pewno nie wybierze Konfederacja. PiS ma szansę być ważną europejską partią chadecką, ale to wymaga stworzenia projektu do przodu na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat.

- mówi nam prof. Marciniak. 

 

O sekretnej inauguracji prezydenta Łukaszenki pisze Teresa Wójcik. 

Na Białorusi narasta nowa fala wrzenia. Marionetkowy prezydent niespodziewanie złożył 23 września obowiązkową przysięgę w ściśle zamkniętym kręgu najbliższych współpracowników. Wczesnym rankiem liczne siły bezpieczeństwa otoczyły w Mińsku Pałac Niepodległości – siedzibę prezydencką. Oficjalnie przekazano wiadomość, że „informacja o inauguracji prezydenta zostanie z pewnością przekazana w najbliższym czasie”. Informacji nie było, ale inauguracja odbyła się o 11.30. Po południu i wieczorem 23 września na Białorusi doszło do kolejnych protestów i starć z siłami bezpieczeństwa. 

 

W dziale zagranica artykuł Pawła Pietkuna „Wyrok na ekranie komputera”

Dwa wyroki śmierci wydane za pośrednictwem aplikacji służących do organizowania spotkań biznesowych lub naukowych to dopiero początek zmian w światowym prawie. Wiele krajów w związku z pandemią zdecydowało się na przesłuchiwanie świadków przy pomocy komputerów. W tej grupie znaleźli się Włosi, którzy w taki sposób przesłuchują najgroźniejszych przestępców – szefów największej mafii świata. Włosi mogą prowadzić jeszcze jedną innowację do prawa. Wyroki będą wydawane z pomocą… sztucznej inteligencji. Czy z czasem to komputer, a nie człowiek będzie skazywał na wieloletnie więzienie, a nawet śmierć?

 

Wystawa „Tygodnika Solidarność” „Droga ku wolności” została zaprezentowana również w Krakowie. O wtażeniach z premiery, a także o wystawie przygotowanej przez krakowską „S” z Wojciechem Grzeszkiem, przewodniczący, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.


Cieszę się bardzo, że wystawa oprócz Warszawy, Wrocławia i Lublina zawitała także do Krakowa, bo o ile często mówi się o wydarzeniach na Wybrzeżu, to trzeba także pamiętać, że nieco później Huta Sędzimira i całe południe Polski było także takim matecznikiem Solidarności i dzięki temu od południa do północy przez całą Polskę przeszedł wiatr wolności. Jak już ówczesna Huta Lenina włączyła się w akcję strajkową, to było to bardzo ważne wydarzenie dla całego Krakowa i Małopolski. Kraków miał też swoją specyfikę, bo było tu duże zaplecze intelektualną. (…) My na placu Szczepańskim zorganizowaliśmy wystawę rysunków Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie, człowieka, który był członkiem Solidarności i który wyrażał swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego poprzez rysunki. Były one wykonywane na papierze śniadaniowym. Nasza wystawa to też forma dotarcia do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że obraliśmy podobną drogę pokazania wydarzeń sprzed 40 lat. 

 

W numerze również m.in.: 

  • Mateusz Kosiński "Pułapki czychające na prawicę" o zagrożeniach które mogą potencjalnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości
  • Jakub Pacan "Opozycja ogrywa piątkę", o zamieszaniu wokół piątki dla zwierząt 
  • Andrzej Berezowski "Czas na neutralność emisyjną"
  • Teresa Wójcik "Najpierw SN potem prezydent", o nominacji nowego Sędziego Najwyższego w USA 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Mortasem
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Przypadek białoruski" 
  • Paweł Pietkun raportuje, że "Odkryliśmy ślady życia na Wenus" 
  • Maciej Jastrzębski "Dywizji, która nigdy się nie poddała" o wrześniowych losach 18. Dywizji Pancernej 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk wspomina awans Legii do Ligi Mistrzów sprzed 25 lat a Anna Zielińska pisze o niebezpieczeństwie w Tatrach 



 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę pod hasłem „Z Matką Odkupiciela – mocni nadzieją” za nami. Tegoroczne obchody, mimo że odbywały się w cieniu pandemii, naznaczone były radością z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w relacji Jakuba Pacana z tegorocznej pielgrzymki?

W przemówieniu do uczestników pielgrzymki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił:

„Już 38 lat mija od czasu I Pielgrzymki Hutników na Jasną Górę i to wówczas bł. ks. Jerzy Popiełuszko prosił, by pielgrzymki były nie poszczególnych zawodów, ale ludzi pracy. Bo nauczał, że bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem i w pracy musisz być traktowany w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Dlatego jesteśmy tu po raz kolejny, aby nieść intencje ludzi pracy i dziękować Jasnogórskiej Pani. Jeszcze raz Bóg zapłać za to, że mimo trudnej sytuacji pandemii jesteśmy tutaj, wypełniając testament bł. ks Jerzego, by dziękować za jedyny tak wyjątkowy i zakorzeniony w chrześcijaństwie związek zawodowy Solidarność. 

M.in. o laicyzacji polskiej prawicy z prof. Ewą Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Jakub Pacan. 

Nasz stosunek do Kościoła jako wspólnoty i Kościoła instytucjonalnego jest bardzo zróżnicowany. To, co jest elementem sekularyzacji, to pojawiający się w przestrzeni publicznej krytycyzm wobec niektórych hierarchów. Kościół jako wspólnota i religijność Polaków wyglądają jednak inaczej. Z jednej strony modna jest agenda lewicowa szczególnie wśród młodych ludzi, ale nie występuje to we wszystkich miejscach w Polsce jednocześnie. (...)
Uważam, że pewne zmiany cywilizacyjne są nieuchronne i podążanie przez PiS drogą zachodnich chadecji jest nieuniknione. W tę stronę będą ewoluowały polskie partie prawicowe, choć nie wszystkie. Tej drogi na pewno nie wybierze Konfederacja. PiS ma szansę być ważną europejską partią chadecką, ale to wymaga stworzenia projektu do przodu na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat.

- mówi nam prof. Marciniak. 

 

O sekretnej inauguracji prezydenta Łukaszenki pisze Teresa Wójcik. 

Na Białorusi narasta nowa fala wrzenia. Marionetkowy prezydent niespodziewanie złożył 23 września obowiązkową przysięgę w ściśle zamkniętym kręgu najbliższych współpracowników. Wczesnym rankiem liczne siły bezpieczeństwa otoczyły w Mińsku Pałac Niepodległości – siedzibę prezydencką. Oficjalnie przekazano wiadomość, że „informacja o inauguracji prezydenta zostanie z pewnością przekazana w najbliższym czasie”. Informacji nie było, ale inauguracja odbyła się o 11.30. Po południu i wieczorem 23 września na Białorusi doszło do kolejnych protestów i starć z siłami bezpieczeństwa. 

 

W dziale zagranica artykuł Pawła Pietkuna „Wyrok na ekranie komputera”

Dwa wyroki śmierci wydane za pośrednictwem aplikacji służących do organizowania spotkań biznesowych lub naukowych to dopiero początek zmian w światowym prawie. Wiele krajów w związku z pandemią zdecydowało się na przesłuchiwanie świadków przy pomocy komputerów. W tej grupie znaleźli się Włosi, którzy w taki sposób przesłuchują najgroźniejszych przestępców – szefów największej mafii świata. Włosi mogą prowadzić jeszcze jedną innowację do prawa. Wyroki będą wydawane z pomocą… sztucznej inteligencji. Czy z czasem to komputer, a nie człowiek będzie skazywał na wieloletnie więzienie, a nawet śmierć?

 

Wystawa „Tygodnika Solidarność” „Droga ku wolności” została zaprezentowana również w Krakowie. O wtażeniach z premiery, a także o wystawie przygotowanej przez krakowską „S” z Wojciechem Grzeszkiem, przewodniczący, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.


Cieszę się bardzo, że wystawa oprócz Warszawy, Wrocławia i Lublina zawitała także do Krakowa, bo o ile często mówi się o wydarzeniach na Wybrzeżu, to trzeba także pamiętać, że nieco później Huta Sędzimira i całe południe Polski było także takim matecznikiem Solidarności i dzięki temu od południa do północy przez całą Polskę przeszedł wiatr wolności. Jak już ówczesna Huta Lenina włączyła się w akcję strajkową, to było to bardzo ważne wydarzenie dla całego Krakowa i Małopolski. Kraków miał też swoją specyfikę, bo było tu duże zaplecze intelektualną. (…) My na placu Szczepańskim zorganizowaliśmy wystawę rysunków Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie, człowieka, który był członkiem Solidarności i który wyrażał swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego poprzez rysunki. Były one wykonywane na papierze śniadaniowym. Nasza wystawa to też forma dotarcia do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że obraliśmy podobną drogę pokazania wydarzeń sprzed 40 lat. 

 

W numerze również m.in.: 

  • Mateusz Kosiński "Pułapki czychające na prawicę" o zagrożeniach które mogą potencjalnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości
  • Jakub Pacan "Opozycja ogrywa piątkę", o zamieszaniu wokół piątki dla zwierząt 
  • Andrzej Berezowski "Czas na neutralność emisyjną"
  • Teresa Wójcik "Najpierw SN potem prezydent", o nominacji nowego Sędziego Najwyższego w USA 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Mortasem
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Przypadek białoruski" 
  • Paweł Pietkun raportuje, że "Odkryliśmy ślady życia na Wenus" 
  • Maciej Jastrzębski "Dywizji, która nigdy się nie poddała" o wrześniowych losach 18. Dywizji Pancernej 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk wspomina awans Legii do Ligi Mistrzów sprzed 25 lat a Anna Zielińska pisze o niebezpieczeństwie w Tatrach 




 

Polecane
Emerytury
Stażowe