Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę pod hasłem „Z Matką Odkupiciela – mocni nadzieją” za nami. Tegoroczne obchody, mimo że odbywały się w cieniu pandemii, naznaczone były radością z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w relacji Jakuba Pacana z tegorocznej pielgrzymki?

W przemówieniu do uczestników pielgrzymki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił:

„Już 38 lat mija od czasu I Pielgrzymki Hutników na Jasną Górę i to wówczas bł. ks. Jerzy Popiełuszko prosił, by pielgrzymki były nie poszczególnych zawodów, ale ludzi pracy. Bo nauczał, że bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem i w pracy musisz być traktowany w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Dlatego jesteśmy tu po raz kolejny, aby nieść intencje ludzi pracy i dziękować Jasnogórskiej Pani. Jeszcze raz Bóg zapłać za to, że mimo trudnej sytuacji pandemii jesteśmy tutaj, wypełniając testament bł. ks Jerzego, by dziękować za jedyny tak wyjątkowy i zakorzeniony w chrześcijaństwie związek zawodowy Solidarność. 

M.in. o laicyzacji polskiej prawicy z prof. Ewą Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Jakub Pacan. 

Nasz stosunek do Kościoła jako wspólnoty i Kościoła instytucjonalnego jest bardzo zróżnicowany. To, co jest elementem sekularyzacji, to pojawiający się w przestrzeni publicznej krytycyzm wobec niektórych hierarchów. Kościół jako wspólnota i religijność Polaków wyglądają jednak inaczej. Z jednej strony modna jest agenda lewicowa szczególnie wśród młodych ludzi, ale nie występuje to we wszystkich miejscach w Polsce jednocześnie. (...)
Uważam, że pewne zmiany cywilizacyjne są nieuchronne i podążanie przez PiS drogą zachodnich chadecji jest nieuniknione. W tę stronę będą ewoluowały polskie partie prawicowe, choć nie wszystkie. Tej drogi na pewno nie wybierze Konfederacja. PiS ma szansę być ważną europejską partią chadecką, ale to wymaga stworzenia projektu do przodu na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat.

- mówi nam prof. Marciniak. 

 

O sekretnej inauguracji prezydenta Łukaszenki pisze Teresa Wójcik. 

Na Białorusi narasta nowa fala wrzenia. Marionetkowy prezydent niespodziewanie złożył 23 września obowiązkową przysięgę w ściśle zamkniętym kręgu najbliższych współpracowników. Wczesnym rankiem liczne siły bezpieczeństwa otoczyły w Mińsku Pałac Niepodległości – siedzibę prezydencką. Oficjalnie przekazano wiadomość, że „informacja o inauguracji prezydenta zostanie z pewnością przekazana w najbliższym czasie”. Informacji nie było, ale inauguracja odbyła się o 11.30. Po południu i wieczorem 23 września na Białorusi doszło do kolejnych protestów i starć z siłami bezpieczeństwa. 

 

W dziale zagranica artykuł Pawła Pietkuna „Wyrok na ekranie komputera”

Dwa wyroki śmierci wydane za pośrednictwem aplikacji służących do organizowania spotkań biznesowych lub naukowych to dopiero początek zmian w światowym prawie. Wiele krajów w związku z pandemią zdecydowało się na przesłuchiwanie świadków przy pomocy komputerów. W tej grupie znaleźli się Włosi, którzy w taki sposób przesłuchują najgroźniejszych przestępców – szefów największej mafii świata. Włosi mogą prowadzić jeszcze jedną innowację do prawa. Wyroki będą wydawane z pomocą… sztucznej inteligencji. Czy z czasem to komputer, a nie człowiek będzie skazywał na wieloletnie więzienie, a nawet śmierć?

 

Wystawa „Tygodnika Solidarność” „Droga ku wolności” została zaprezentowana również w Krakowie. O wtażeniach z premiery, a także o wystawie przygotowanej przez krakowską „S” z Wojciechem Grzeszkiem, przewodniczący, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.


Cieszę się bardzo, że wystawa oprócz Warszawy, Wrocławia i Lublina zawitała także do Krakowa, bo o ile często mówi się o wydarzeniach na Wybrzeżu, to trzeba także pamiętać, że nieco później Huta Sędzimira i całe południe Polski było także takim matecznikiem Solidarności i dzięki temu od południa do północy przez całą Polskę przeszedł wiatr wolności. Jak już ówczesna Huta Lenina włączyła się w akcję strajkową, to było to bardzo ważne wydarzenie dla całego Krakowa i Małopolski. Kraków miał też swoją specyfikę, bo było tu duże zaplecze intelektualną. (…) My na placu Szczepańskim zorganizowaliśmy wystawę rysunków Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie, człowieka, który był członkiem Solidarności i który wyrażał swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego poprzez rysunki. Były one wykonywane na papierze śniadaniowym. Nasza wystawa to też forma dotarcia do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że obraliśmy podobną drogę pokazania wydarzeń sprzed 40 lat. 

 

W numerze również m.in.: 

  • Mateusz Kosiński "Pułapki czychające na prawicę" o zagrożeniach które mogą potencjalnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości
  • Jakub Pacan "Opozycja ogrywa piątkę", o zamieszaniu wokół piątki dla zwierząt 
  • Andrzej Berezowski "Czas na neutralność emisyjną"
  • Teresa Wójcik "Najpierw SN potem prezydent", o nominacji nowego Sędziego Najwyższego w USA 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Mortasem
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Przypadek białoruski" 
  • Paweł Pietkun raportuje, że "Odkryliśmy ślady życia na Wenus" 
  • Maciej Jastrzębski "Dywizji, która nigdy się nie poddała" o wrześniowych losach 18. Dywizji Pancernej 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk wspomina awans Legii do Ligi Mistrzów sprzed 25 lat a Anna Zielińska pisze o niebezpieczeństwie w Tatrach 



 

POLECANE
Nawrocki: 26 proc. to dobry wynik dla kogoś, kto jest kandydatem od niedzieli z ostatniej chwili
Nawrocki: 26 proc. to dobry wynik dla kogoś, kto jest kandydatem od niedzieli

Według wstępnych sondaży Karol Nawrocki może liczyć na 26,2 proc. głosów, podczas gdy kandydat KO Rafał Trzaskowski - na 49,7 proc. Zastrzegając, że "nie jest komentatorem politycznym", Nawrocki podsumował, że "to bardzo dobry wynik, jak na kogoś, kto dopiero w niedzielę ogłaszał, że będzie kandydatem na prezydenta".

Wyrwał spode mnie krzesło i uderzył mnie. Dramat polskiej pisarki Wiadomości
"Wyrwał spode mnie krzesło i uderzył mnie". Dramat polskiej pisarki

Polska pisarka Katarzyna Grochola opowiedziała o traumatycznych zdarzeniach, których doświadczyła w jednym ze swoich związków. "Wchodziłam do kuchni i paraliżował mnie strach, gdy mój ówczesny partner pojawiał się w drzwiach" — wspominała w rozmowie z Plejadą.

Awantura z Applebaum, Holland i Tokarczuk na UMCS w Lublinie gorące
Awantura z Applebaum, Holland i Tokarczuk na UMCS w Lublinie

Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk zostały doktorami honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczystość jednak nie przebiegła do końca w sposób, jaki życzyliby sobie organizatorzy. 

Tych, którzy skorzystali z programu „Czyste Powietrze”, czekają kontrole pilne
Tych, którzy skorzystali z programu „Czyste Powietrze”, czekają kontrole

Program „Czyste Powietrze” wystartował w 2018 r. i od tego czasu z dofinansowania skorzystało ponad 800 tys. osób, składając wnioski na łączną kwotę 26,5 mld zł. Ci, którzy otrzymali dopłaty na termomodernizację, mogą się spodziewać wizyty kontrolnej.

Zatonięcie jachtu w Egipcie. Para Polaków uznana za zaginionych z ostatniej chwili
Zatonięcie jachtu w Egipcie. Para Polaków uznana za zaginionych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek rano, że po zatonięciu statku u wybrzeży Egiptu Polak i Polka zostali uznani za zaginionych.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate pilne
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Ukraina: Rosjanie zaatakowali w nocy rekordową liczbą dronów z ostatniej chwili
Ukraina: Rosjanie zaatakowali w nocy rekordową liczbą dronów

Rekordową liczbę 188 dronów wykorzystały wojska Rosji do ataków na Ukrainę minionej nocy; 76 maszyn udało się zestrzelić, jednak część trafiła w obiekty infrastruktury krytycznej – poinformowały we wtorek rano ukraińskie Siły Powietrzne.

Andrzej Duda na czele rankingu zaufania i debiut Karola Nawrockiego. Zobacz najnowszy sondaż polityka
Andrzej Duda na czele rankingu zaufania i debiut Karola Nawrockiego. Zobacz najnowszy sondaż

Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków, wyprzedzając Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska – wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet.pl. W badaniu debiut zaliczył świeżo ogłoszony obywatelski kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki.

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje pilne
Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje

Przed Bożym Narodzeniem planowane jest ogłoszenie decyzji ws. kandydata Lewicy na prezydenta; ostateczną decyzję podejmie Rada Krajowa Nowej Lewicy – poinformował PAP rzecznik NL Łukasz Michnik. Dodał, że w środę partia otrzyma wyniki sondażu sprawdzającego poparcie potencjalnych kandydatów Lewicy.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę pod hasłem „Z Matką Odkupiciela – mocni nadzieją” za nami. Tegoroczne obchody, mimo że odbywały się w cieniu pandemii, naznaczone były radością z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w relacji Jakuba Pacana z tegorocznej pielgrzymki?

W przemówieniu do uczestników pielgrzymki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił:

„Już 38 lat mija od czasu I Pielgrzymki Hutników na Jasną Górę i to wówczas bł. ks. Jerzy Popiełuszko prosił, by pielgrzymki były nie poszczególnych zawodów, ale ludzi pracy. Bo nauczał, że bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem i w pracy musisz być traktowany w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Dlatego jesteśmy tu po raz kolejny, aby nieść intencje ludzi pracy i dziękować Jasnogórskiej Pani. Jeszcze raz Bóg zapłać za to, że mimo trudnej sytuacji pandemii jesteśmy tutaj, wypełniając testament bł. ks Jerzego, by dziękować za jedyny tak wyjątkowy i zakorzeniony w chrześcijaństwie związek zawodowy Solidarność. 

M.in. o laicyzacji polskiej prawicy z prof. Ewą Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Jakub Pacan. 

Nasz stosunek do Kościoła jako wspólnoty i Kościoła instytucjonalnego jest bardzo zróżnicowany. To, co jest elementem sekularyzacji, to pojawiający się w przestrzeni publicznej krytycyzm wobec niektórych hierarchów. Kościół jako wspólnota i religijność Polaków wyglądają jednak inaczej. Z jednej strony modna jest agenda lewicowa szczególnie wśród młodych ludzi, ale nie występuje to we wszystkich miejscach w Polsce jednocześnie. (...)
Uważam, że pewne zmiany cywilizacyjne są nieuchronne i podążanie przez PiS drogą zachodnich chadecji jest nieuniknione. W tę stronę będą ewoluowały polskie partie prawicowe, choć nie wszystkie. Tej drogi na pewno nie wybierze Konfederacja. PiS ma szansę być ważną europejską partią chadecką, ale to wymaga stworzenia projektu do przodu na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat.

- mówi nam prof. Marciniak. 

 

O sekretnej inauguracji prezydenta Łukaszenki pisze Teresa Wójcik. 

Na Białorusi narasta nowa fala wrzenia. Marionetkowy prezydent niespodziewanie złożył 23 września obowiązkową przysięgę w ściśle zamkniętym kręgu najbliższych współpracowników. Wczesnym rankiem liczne siły bezpieczeństwa otoczyły w Mińsku Pałac Niepodległości – siedzibę prezydencką. Oficjalnie przekazano wiadomość, że „informacja o inauguracji prezydenta zostanie z pewnością przekazana w najbliższym czasie”. Informacji nie było, ale inauguracja odbyła się o 11.30. Po południu i wieczorem 23 września na Białorusi doszło do kolejnych protestów i starć z siłami bezpieczeństwa. 

 

W dziale zagranica artykuł Pawła Pietkuna „Wyrok na ekranie komputera”

Dwa wyroki śmierci wydane za pośrednictwem aplikacji służących do organizowania spotkań biznesowych lub naukowych to dopiero początek zmian w światowym prawie. Wiele krajów w związku z pandemią zdecydowało się na przesłuchiwanie świadków przy pomocy komputerów. W tej grupie znaleźli się Włosi, którzy w taki sposób przesłuchują najgroźniejszych przestępców – szefów największej mafii świata. Włosi mogą prowadzić jeszcze jedną innowację do prawa. Wyroki będą wydawane z pomocą… sztucznej inteligencji. Czy z czasem to komputer, a nie człowiek będzie skazywał na wieloletnie więzienie, a nawet śmierć?

 

Wystawa „Tygodnika Solidarność” „Droga ku wolności” została zaprezentowana również w Krakowie. O wtażeniach z premiery, a także o wystawie przygotowanej przez krakowską „S” z Wojciechem Grzeszkiem, przewodniczący, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.


Cieszę się bardzo, że wystawa oprócz Warszawy, Wrocławia i Lublina zawitała także do Krakowa, bo o ile często mówi się o wydarzeniach na Wybrzeżu, to trzeba także pamiętać, że nieco później Huta Sędzimira i całe południe Polski było także takim matecznikiem Solidarności i dzięki temu od południa do północy przez całą Polskę przeszedł wiatr wolności. Jak już ówczesna Huta Lenina włączyła się w akcję strajkową, to było to bardzo ważne wydarzenie dla całego Krakowa i Małopolski. Kraków miał też swoją specyfikę, bo było tu duże zaplecze intelektualną. (…) My na placu Szczepańskim zorganizowaliśmy wystawę rysunków Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie, człowieka, który był członkiem Solidarności i który wyrażał swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego poprzez rysunki. Były one wykonywane na papierze śniadaniowym. Nasza wystawa to też forma dotarcia do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że obraliśmy podobną drogę pokazania wydarzeń sprzed 40 lat. 

 

W numerze również m.in.: 

  • Mateusz Kosiński "Pułapki czychające na prawicę" o zagrożeniach które mogą potencjalnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości
  • Jakub Pacan "Opozycja ogrywa piątkę", o zamieszaniu wokół piątki dla zwierząt 
  • Andrzej Berezowski "Czas na neutralność emisyjną"
  • Teresa Wójcik "Najpierw SN potem prezydent", o nominacji nowego Sędziego Najwyższego w USA 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Mortasem
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Przypadek białoruski" 
  • Paweł Pietkun raportuje, że "Odkryliśmy ślady życia na Wenus" 
  • Maciej Jastrzębski "Dywizji, która nigdy się nie poddała" o wrześniowych losach 18. Dywizji Pancernej 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk wspomina awans Legii do Ligi Mistrzów sprzed 25 lat a Anna Zielińska pisze o niebezpieczeństwie w Tatrach 




 

Polecane
Emerytury
Stażowe